Уроки Рамадану (День 3-й)

 

Хвала Аллагу, Господу світів, Милостивому, Милосердному, Царю Судного дня. У нього ми просимо прощення за ніша гріхи, його ми звеличуємо і на нього покладаємось, і до нього наше повернення. Воістину, кого Аллаг (Святий Він та Великий) поведе прямим шляхом, того ніхто не зможе збити з прямого шляху. Кого ж Аллаг (Святий Він та Великий) введе в оману, то не знайдете йому наставника. Мир та благословення кращому з людей, Мухаммаду (мир йому та благословення Аллага), і всім тим, хто пішов за ним до Судного Дня.

Сьогоднішній урок буде присвячений темі витрачання майна в місяць Рамадан.

Всевишній Аллаг дав нам багато милостей. Їх не злічити. Якщо ми спробуємо порахувати милості, які нам дарував Аллаг, то не зможемо це зробити. Достатньо згадати милість зору, милість слуху, милість нюху, милість дотику, милість того, що ми можемо рухатися, ходити на двох ногах, дихати повітрям, пити воду та багато іншого. І одна з найцінніших милостей Аллага, яка у нас є – це майно. Це певні матеріальні блага, які є у нас і якими ми можемо користуватися в нашому житті.

Якщо копнути глибше та поставити собі запитання, кому насправді належить все майно, навіть те, яким ми володіємо, то відповідь ми знайдемо в Священному Корані. Аллаг Всевишній сказав:

وَآتُوهُم مِّن مَّالِ اللَّهِ الَّذِي آتَاكُمْ

«Дайте їм частину з майна Аллага, яке Він дарував вам» (сура 24, аят 33).

Тобто віддавайте частину майна, яка належить Аллагу, яку Він дарував вам. Все майно, яким ми володіємо в цьому житті, воно в своїй основі повертається до Аллага. Як з точки зору, що це тимчасове користування, так і з точки зору його кінцевого результату. Адже після смерті ми не візьмемо нічого з майна, окрім того, що ми встигли витратити на шляху Аллага.

Існують види поклоніння, пов’язані з тілом. Наприклад, молитва, піст. Але також в Ісламі існують види поклоніння, пов’язані з майном. Тому що майно, це така річ, з якою людині важко розлучатися. Тому витрачання майна є для нас випробуванням.

Витрачання майна в Ісламі буває двох видів. По-перше, це обов’язкове витрачання. Наприклад, виплата обов’язкового закята. Хочу нагадати стисло про закят, його важливість і як його виплачувати.

Закят – це частина майна, яку треба виділяти людині (грубо кажучи, заможній), якщо у неї є певна сума грошей, яка пролежала протягом місячного року і не зменшилась від певного рівня. Вчені вирахували згідно з хадісами, що цей рівень відповідає 585 грамам срібла. Якщо у вас лежить така сума протягом року, і ви її не чіпаєте, або ж більше цього, то з цього майна ви повинні виділити 2.5% на користь однієї з восьми категорій, згаданих в Корані: бідняки, нужденні, боржники,ті, хто воює на шляху Аллага тощо.

Повертаючись до обов’язкового витрачання на шляху Аллага, хочу відзначити, що в Ісламі є дві категорії: перша – це обов’язкове витрачання, друга – це бажане. Також до обов’язкового витрачання, окрім закята, відноситься спокута. Коли людина скоїла якийсь гріх чи провинилася, вона має спокутувати провину. Наприклад, спокутування брехливої клятви: коли людина поклялася і не виконала те, що мала зробити. То за це вона має понести певну відповідальність. Одним з варіантів такої відповідальності є матеріальна спокута. І також багато провин, гріхів, непослухів в Ісламі мають бути спокуті матеріальним способом (кяффара). Отже, обов’язкове витрачання в Ісламі ділиться на дві категорії – це закят та кяффара. Решта, окрім цих двох категорій, є бажаним витрачанням: бажана милість (садака), витрачання на якісь благі цілі тощо. Наприклад, зараз місяць Рамадан, і дуже хорошим видом поклоніння є нагодувати того, хто постує. Адже якщо ви нагодуєте того, хто постує, то вам буде така сама винагорода, як і тому, хто постував, і ані його винагорода, ані ваша при цьому не зменшиться. Тому не втрачайте таку можливість. Це не значить, що людину треба вести в ресторан, витративши багато грошей. Ні! Достатньо звичайної порції їжі. Комусь до снаги нагодувати одну людину, яка постує, за місяць, комусь двох, комусь десятьох, але у будь-якому разі не нехтуйте таким добром в місяць Рамадан.

Адже посланець Аллага (мир йому та благословення Аллага) сказав: «Бережіть себе від Вогню. Нехай це буде навіть шматочок фініка». Той же, хто не може знайти навіть шматок фініка, нехай говорить хороше.

Всевишній Аллаг в Корані сказав:

مَّثَلُ الَّذِينَ يُنفِقُونَ أَمْوَالَهُمْ فِي سَبِيلِ اللَّهِ كَمَثَلِ حَبَّةٍ أَنبَتَتْ سَبْعَ سَنَابِلَ فِي كُلِّ سُنبُلَةٍ مِّائَةُ حَبَّةٍ وَاللَّهُ يُضَاعِفُ لِمَن يَشَاءُ وَاللَّهُ وَاسِعٌ عَلِيمٌ

«Прикладом тих, які жертвують майно своє на шляху Аллага, є зернина, з якої виросло сім колосків, а у кожному колоску — сто зернин. Аллаг дає більше тому, кому побажає. Аллаг — Всеосяжний, Всезнаючий!» (сура 2, аят 261).

Дивіться, що ми маємо на вході і що ми маємо на виході. На вході одне зернятко, яке посадили, а на виході отримали 700 зернят. Це відповідає хадісу Посланця Аллага (мир йому та благословення Аллага), в якому сказано: «За кожну благу справу, яку робить раб Аллага, Всевишній винагороджує в 700 разів більше і навіть понад це, кому забажає».

Варто також відзначити, що милостиня (садака) може даватися не лише стороннім людям. Багато хто думає, що садака треба давати якомусь незнайомому бідняку або нужденній людині. Насправді це може бути твій близький родич, на якого ти за Шаріатом не повинен витрачати. Або навіть той родич, на якого ти повинен витрачати, але якщо ти хочеш зробити більше необхідного, це також може бути садака. Насамперед, це можуть бути ваші батьки, на яких ви звісно витрачаєте та не забуваєте їх. Ваша родина, ваша дружина, ваші діти, на яких ви витрачаєте, але якщо ви зробите щось більше необхідного, то це також буде розглядатися як садака. Також це можуть бути ваші близькі або далекі родичі, на яких ви прямо не зобов’язані витрачати, але вони можуть опинитися у важкому становищі, у скруті. Якщо ви дасте їм садака, то отримаєте винагороду з двох боків. Насамперед за те, що ви дали садака, а, по-друге, за те, що ви підтримуєте родинні зв’язки. Особливо це стосується далеких родичів, з якими ви рідко бачитесь. Тому не нехтуйте цим, особливо в місяць Рамадан.

Варто відзначити, що витрачати майно можна на себе, на свою родину, на своїх близьких та на мусульман загалом. Посланець Аллага (мир йому та благословення Аллага) сказав наступне: «Той, хто витратив заради Аллага хоча б один фінік з благого наділу (заробленого чесним, дозволенним шляхом), тому що Аллаг не приймає нічого, окрім благого, то, воістину, Аллаг прийме цю милостиню Своєю правою рукою, буде зрощувати її у Себе подібно тому, як кожен з вас зрощує своє лоша, поки вона не стане завбільшки з гору».

Сьогодні мало хто вирощує лошат або худобу, але у нас є засоби пересування – машини, мотоцикли, які для нас цінні. Подібно тому, як ми дбаємо про свій засіб пересування, так Аллаг зрощує у себе цю милостиню. І знову-таки, на вході маємо маленький фінік, але у Аллага це може бути ціла гора.


В своїй основі людина схильна до того, щоб накопичувати майно, і їй важко з ним розлучатися. Це природа людини. Цього не треба соромитися. Соромитися варто того, що, коли людина, маючи можливість та майно, проявляє скнарість та жадність, де це непотрібно. Так, буває що людина бідна, їй нема, що одягти і з чого витрачати. Так ось, з неї Аллаг так не спитає, як з тієї людини, у якої є мільйони в банках чи навіть тисячі, але при цьому вона виглядає так само, як цей бідняк, витрачає так само мало, як цей бідняк. Часом бідна людина витрачає більше, ніж багата. Серед людей вона хоче здаватися дуже бідною, щоб ніхто не зазіхав на її майно. Але нехай така людина не забуває, що з собою в могилу вона забере всього лише три речі, як сказав Посланець Аллага (мир йому та благословення Аллага): «Коли людина помирає, то всі її справи припиняються, окрім трьох видів справ – це безперервна милостиня, корисне знання та благочестива дитина».

Наприклад, людина дала гроші, і за ці гроші побудували мечеть, або навіть якщо хтось виділив гроші на килим в мечеті, поки на цьому килимі будуть звершуватися молитви і згадувати ім’я Аллага, цій людині будуть записуватися добрі справи, навіть якщо вона помре. Це і є безперервна садака.

Ми приходимо до мечеті отримувати знання. Хтось приходить заздалегідь, хтось йде в дощ, хтось відмовляється від своїх справ і приходить за знаннями. Ці знання принесуть користь насамперед тому, хто вас їм навчає, але також вони принесуть користь і вам, оскільки ви передасте їх потім своїм родинам та будете застосовувати у житті.

Благочестива дитина, яка після смерті батьків, буде звертатися до Аллага з дуа за своїх батьків.

Тому давайте не забувати, що місяць Рамадан – це місяць великих можливостей, це особливий місяць, до якого Аллаг дав нам дожити.

Всевишній Аллаг сказав в Корані:

لَن تَنَالُوا الْبِرَّ حَتَّى تُنفِقُوا مِمَّا تُحِبُّونَ وَمَا تُنفِقُوا مِن شَيْءٍ فَإِنَّ اللَّهَ بِهِ عَلِيمٌ

«Ви не досягнете благочестя, поки не будете жертвувати те, що дороге вам. І що б ви не пожертвували, воістину, Аллаг знає про це!» (сура 3, аят 92).

Тут є два важливих моменти. Та людина, яка дійсно хоче бути богобоязливою, благочестивою перед Аллагом, вона однозначно повинна витрачати частину свого майна на шляху Аллага. Ніхто не каже, що вона повинна витратити все майно, ставши бідняком і зробивши прохачами своїх дітей – ні! Але частину майна обов’язково треба витрачати на книги, на заклик, на іфтари тощо. Треба привчати себе давати хоча б малу частину.

І другий момент, Аллаг говорить в цьому аяті: «Ви не досягнете благочестя, поки не будете жертвувати те, що дороге вам». Зверніть увагу, Аллаг сказав «те, що дороге вам». Тобто це не повинно бути абищо чи якісь рештки, це не повинна бути їжа, яку ви не змогли доїсти та віддаєте бідняку, або старий зношений одяг, який вам вже не потрібен. Якщо ти годуєш бідняка, то годуй його з того, що сам їси та любиш, якщо одягаєш нужденного, то одягай його з того, в чому сам ходиш.

І на сам кінець згадаємо аят, в якому говориться:

وَمَا تُنفِقُوا مِنْ خَيْرٍ فَلِأَنفُسِكُمْ

«А те добро, яке жертвуєте ви — це ж для вас самих» (сура 2, аят 272).

Ви витрачаєте своє майно не для Аллага. Аллаг вище цього, Він не має потреби в нашому з вами майні. Він багатий, а ми бідні. Все, що ми можемо витратити на шляху Аллага, це для нас самих. Це вклад в нерухомість, яка ніколи не зникне, нерухомість Вічного Життя.
Прошу Всевишнього Аллага дарувати нам успіх, як в цьому, так і в Наступному житті. Прийняти наш піст, прийняти наші благі справи та зробити все це щирим, заради Його Лику.

Цикл лекцій «Уроки Рамадану»

Абдуллаг Шистеров