Уроки Рамадану (День 4-й)

 

Хвала Аллагу, Господу світів, Милостивому, Милосердному, Царю Судного дня. У нього ми просимо прощення за ніша гріхи, його ми звеличуємо і на нього покладаємось, і до нього наше повернення. Воістину, кого Аллаг (Святий Він та Великий) поведе прямим шляхом, того ніхто не зможе збити з прямого шляху. Кого ж Аллаг (Святий Він та Великий) введе в оману, то не знайдете йому наставника. Мир та благословення кращому з людей, Мухаммаду (мир йому та благословення Аллага), і всім тим, хто пішов за ним до Судного Дня.

Сьогоднішнє нагадування буде присвячене достоїнствам Корану.

Воістину, Коран – це слово Аллага (Святий Він та Великий), нестворене слово. Аллаг дійсно промовив Коран, Джібріль від Нього почув, запам’ятав та передав Пророку (мир йому та благословення Аллага). Пророк (мир йому та благословення Аллага) доніс його до своєї Умми, і Умма передавала його покоління за поколінням, і так Коран дійшов до нас в тому вигляді, в якому Аллаг (Святий Він та Великий) послав його пророку Мухаммаду (мир йому та благословення Аллага).

Це Книга Аллага (Святий Він та Великий), слово Всевишнього, брехня до якої не підійде ні спереду, ні ззаду. Тому що сам Всевишній Аллаг поручився за цю Книгу:

إِنَّا نَحْنُ نَزَّلْنَا الذِّكْرَ وَإِنَّا لَهُ لَحَافِظُونَ

«Воістину, Ми зіслали Нагадування і, воістину, Ми бережемо його!» (сура 15, аят 9).

Коран – це світло, це прямий шлях, це розрізнення між істиною та брехнею. Хто піде за ним – той матиме успіх, а той, хто відвернеться від нього, ніколи не досягне блага, і буде з числа тих, хто зазнав збитку.

Коран, який ми бачимо сьогодні, знаходиться в тому вигляді, в якому послав його Аллаг, в первинному вигляді. І він буде таким доти, доки Аллаг (Святий Він та Великий) не забере його. В останні часи, перед настанням Судного Часу, Коран буде забрано з мусхафів. Люди будуть відкривати мусхафи, а там будуть порожні сторінки. Людина спробує згадати хоча б один аят з Книги Аллага, але не зможе його згадати. І коли настане цей час - це буде найгірший час. Це буде початком Кінця, великою загибеллю людства. Ми просимо у Всевишнього Аллага, щоб він вберіг нас, і щоб ми не застали ці часи.

Коран був посланий не лише для того, щоб ми його читали. Лише читати недостатньо. Коран був посланий для того, щоб ми діяли згідно з ним, щоб він був правильним керівництвом для діянь людини в усьому її житті, як духовному, так і матеріальному.

Всевишній Аллаг (Святий Він та Великий) каже в Корані:

إِنَّ الَّذِينَ يَتْلُونَ كِتَابَ اللَّهِ وَأَقَامُوا الصَّلَاةَ وَأَنفَقُوا مِمَّا رَزَقْنَاهُمْ سِرًّا وَعَلَانِيَةً يَرْجُونَ تِجَارَةً لَّن تَبُورَ

«Воістину, ті, які читають Писання Аллага, звершують молитву, потаємно й відкрито жертвують із того, чим Ми їх наділили, мають надію на зиск, який не буде втрачено» (сура 35, аят 29).

لِيُوَفِّيَهُمْ أُجُورَهُمْ وَيَزِيدَهُم مِّن فَضْلِهِ إِنَّهُ غَفُورٌ شَكُورٌ

«щоб Аллаг винагородив їх повною мірою та ще й додав із ласки Своєї! Воістину, Він — Прощаючий, Вдячний!» (сура 35, аят 30).

Як ми знаємо, брати та сестри, Коран є печаткою всіх Небесних Книг. Ми знаємо, що до Корану Аллаг посилав в різні часи різним народам Небесні Книги, Свої послання, відправляв посланців та пророків, щоб люди повернулися до того, на чому вони були від початку. Адже Аллаг створив свої творіння єдинобожниками. Якщо людина полишить всі свої упередження, традиції, те, на чому вона вихована, то вона повернеться до своєї фітри, природного відчуття, з яким створив її Аллаг (Святий Він та Великий). Тому всі Книги, посланці та пророки, які посилалися Аллагом, мали основну мету повернути людей до того, на чому вони були від початку.

Коран – найвеличніша з книг. Як ми знаємо, Таурат був посланий певному народу, єврейському, Інджіль також був посланий певному народу, в певному місці та в певний час. Але Коран, як остання Книга Всевишнього Аллага, є завершальною Небесною Книгою. І вона послана до всіх народів в усі часи, і буде залишатися незмінною до Останнього Часу.

Також Коран є суддею над іншими Небесними Книгами. В ньому підтвердження того, що є істиною, і спростування тої брехні, яку дописали нечестивці, викрививши початковий зміст Небесних Книг.

Як сказав Всевишній Аллаг:

إِنَّ هَذَا الْقُرْآنَ يَقُصُّ عَلَى بَنِي إِسْرَائِيلَ أَكْثَرَ الَّذِي هُمْ فِيهِ يَخْتَلِفُونَ

«Воістину, цей Коран розповідає синам Ісраїля більшість того, про що вони сперечаються» (сура 27, аят 76).

Люди сперечаються, що в їхніх книгах правда, а що неправда, але Коран розповідає їм, де в їхніх книгах істина.

وَإِنَّهُ لَهُدًى وَرَحْمَةٌ لِّلْمُؤْمِنِينَ

«Воістину, це — прямий шлях і милість для віруючих!» (сура 27, аят 77).

Всевишній Аллаг (Святий Він та Великий) наповнив Своє останнє Писання тим, чим не наповнив інші Небесні Писання, які посилав до Корану. Якщо людина буде читати Коран, то перше, що вона там знайде – це Єдинобожжя, що лише Аллаг (Святий Він та Великий) гідний поклоніння і ніхто, крім Нього, не гідний. Якщо людина буде читати Коран, то вона знайде там повідомлення про тих, хто був до нас, про минулі покоління. Вона знайде в Священному Корані повідомлення про те, що буде в майбутньому, в останні часи, знайде повідомлення про Судний День, його опис. Як прийшло в хадісі: «В Корані повідомлення про тих, хто був до вас, і про тих, хто буде після вас». Також, якщо людина буде читати Коран, вона знайде в ньому пояснення всіх шаріатських законоположень. Ще в Корані є знання, як судити поміж людьми, оскільки Коран є розрізненням між істиною та брехнею, між справедливістю та нечестям. Воістину, в цьому Корані повідомлення про громади, які були до нас, а також повідомлення про пророків та посланців, які були до пророка Мухаммада (мир йому та благословення Аллага). А також повідомлення про тих, хто увірував в пророків та посланців, і те, як Всевишній Аллаг їх обдарував, і як дарував перемогу над тими, хто їм суперечив. Ще вона побачить опис тих, хто вважав пророків та посланців брехунами, не повірив у них, заперечував їхні Писання, заперечував їхній заклик. В Священному Корані ми знайдемо напучення, а також опис Раю та Пекла, опис віруючого, атрибути віруючого, опис невіруючих і що їм притаманне, опис лицемірів. Все це є в Корані, і коли людина починає читати та розмірковувати, вона все це там знаходить.

Коран – це велике джерело знання. В ньому є про віропереконання мусульманина, Єдинобожжя, застереження від ширку, багатобожжя, про види багатобожжя – людина там знайде все, що пов’язано з вірою в Аллага, в Судний День, в пророків та посланців, в Писання, в присуд з його добром та злом. Коран – це невичерпне джерело мудрості.

Як прийшло в деяких хадісах від Пророка (мир йому та благословення Аллага), що слово Аллага перевершує всі інші речі, як сам Аллаг (Святий Він та Великий) перевершує свої творіння. Тобто зверхність Корану подібна зверхності Аллага над Його творіннями.

Також Пророк (мир йому та благословення Аллага) спонукав читати Коран. І не лише просто читати його, а й діяти згідно з Кораном. Адже він був посланий не для того, щоб просто його читати, хоча і за це є винагорода. Як прийшло в хадісі: «Тому, хто прочитає (хоча б одну) букву з Корану (запишеться одна) добра справа, а за (кожну) добру справу (буде винагорода) десятикратна, і я не кажу, що «Аліф, Лям, Мім» це одна літера, ні, «Аліф» - літера, «Лям» - літера та «Мім» - літера». Уявіть, яка велика винагорода чекає людину, особливо в ці дні.

Ми всі знаємо, що Рамадан – це місяць Корану, місяць вистоювання нічної молитви. Але водночас ми не повинні обмежуватися лише Рамаданом. Коли деякі мусульмани відкривають Книгу Аллага лише в цьому місяці, а решту часу вона припадає порохом на полиці. Ні! Кожен в міру можливостей повинен читати Коран, хоча б аят. Як передається від деяких саляфів, якщо вони не читали Коран, то вони просто брали, відкривали і дивилися на Коран, щоб хоча б бачити слово Аллага.

Читання є лише засобом до дій. Адже якщо людина не буде читати, вона не буде діяти. А якщо вона читає, то повинна чинити згідно з тим, що прочитала. Вона повинна розмірковувати над аятами Корану, брати з них користь. Як прийшло в хадісі, що Коран може бути доводом за тебе чи проти тебе. «Очищення – це половина віри. І слова «Аль-хамду лі-Лляг» (Хвала Аллагу) заповнюють собою Ваги. Слова «Пречистий Аллаг та хвала Аллагу» (Субхана Ллагі уа-ль-хамду лі-Лляг) заповнюють собою простір між небом та землею. Молитва – це світло, милостиня (садака) – це промінь, терпіння – це сяйво, а Коран – аргумент за тебе чи проти тебе. Всі люди вирушають вранці у своїх справах, і той, хто продає душу свою, або звільняє її, або губить».

В Судний День Коран може вам нашкодити. Яким чином? Якщо ви читали та знали, що так робити неможна, і не робили згідно з Кораном, то Коран буде протистояти вам в Судний День. Адже ви це знали і суперечили йому. Так він може привести людину до Вогню. І навпаки, та людина, яка знала Коран, читала його, розмірковувала над ним, навчалася йому, він може вказати їй на благо і зрештою приведе до Раю. Той, хто залишив Коран (знав і закинув його за спину), знав істину та відвернувся, воістину, він буде з числа тих, хто зазнає збитку в Судний День.

Тому після послання Корану немає ні у кого виправдання серед тих, до кого він дійшов. Як сказав Всевишній Аллаг:

هَذَا الْقُرْآنُ لِأُنذِرَكُم بِهِ وَمَن بَلَغَ أَئِنَّكُمْ

«Мені відкрито цей Коран, щоб я застерігав ним вас і тих, до кого він дійде» (сура 6, аят 19).

Коран – це напучення та застереження, це довід за тебе або проти тебе, це світло для тих, кому Аллаг сприяв у цьому.

Аллаг (Святий Він та Великий) говорить:

وَمَنْ أَعْرَضَ عَن ذِكْرِي فَإِنَّ لَهُ مَعِيشَةً ضَنكًا وَنَحْشُرُهُ يَوْمَ الْقِيَامَةِ أَعْمَى

«А той, хто відвернеться від Мого нагадування, той матиме важке життя, а в День Воскресіння Ми піднімемо його сліпим!» (сура 20, аят 124).

Тому в ці дні намагайтеся більше читати Коран та розмірковувати над ним, намагайтеся прочитати його за цей місяць повністю. Як приходить з хадісів, що Джібріль, коли наступав місяць Рамадан, повторював з Пророком (мир йому та благословення Аллага) весь Коран. І Пророк (мир йому та благословення Аллага) щороку читав його один раз за Рамадан, і лише в рік своєї смерті він прочитав його двічі.

Тому ми просимо в Аллага (Святий Він та Великий), щоб він полегшив нам читання Корану, вивчення Корану, щоб він дав нам розуміння Корану, щоб Він допоміг нам втілювати Коран в нашому житті. Просимо у Аллага благополуччя, і щоб Він зробив і вас, і нас з числа людей Корану, з тих, хто знає Коран і чинить згідно з Кораном. Щоб Він зробив нас з числа тих, хто знає Його Книгу і читає її справжнім читанням, тобто розмірковуючи.

Цикл лекцій «Уроки Рамадану»

Абу Закарія.