Уроки Рамадану (День 14-й)

Всевишній Аллаг сказав у Своїй Книзі:

وَمَا أَرْسَلْنَاكَ إِلَّا رَحْمَةً لِّلْعَالَمِينَ

«Ми відіслали тебе тільки як милість для світів» (сура 21, аят 107).

Сьогодні з дозволу Аллага ми поговоримо про нашого любого Пророка (мир йому та благословення Аллага), поговоримо про його достоїнства, про його якості. «Ми відіслали тебе тільки як милість для світів» (сура 21, аят 107).

Достоїнств у Пророка Мухаммада (мир йому та благословення Аллага) дуже багато. Вчені хадіса в різні віки складали цілі книги про достоїнства Пророка (мир йому та благословення Аллага). Вони називали їх «Шамаїль Мухаммадія». Всевишній Аллаг наділив Свого Пророка багатьма особливостями. Багато якостей Він більше не дав нікому, окрім Пророка (мир йому та благословення Аллага).

Сьогодні ми не будемо говорити про всі його достоїнства, а поговоримо лише про деякі з них, але дуже важливі.

Зараз у нас місяць Рамадан, місяць, коли поклоніння у Аллага краще, ніж в будь-які інші дні. Пророк Мухаммад вистоював нічні молитви так, що від тривалого вистоювання тріскалися його ступні. І як передає Айша (нехай буде задоволений нею Аллаг), вона спитала Пророка (мир йому та благословення Аллага): «Навіщо ти так довго вистоюєш,адже Всевишній Аллаг вже пробачив тобі всі минулі та майбутні гріхи?» Ми знаємо, що пророки були безгрішними, і Пророк Мухаммад (мир йому та благословення Аллага) в тому числі. Тут маються на увазі не гріхи, а якісь недогляди. Адже Пророк (мир йому та благословення Аллага) також був людиною. На що Пророк (мир йому та благословення Аллага) відповів: «А хіба я не повинен бути вдячним рабом моєму Господу?»

Передається від Хузайфи, що якось він встав з Пророком (мир йому та благословення Аллага) помолитися нічну молитву. І тоді Пророк (мир йому та благословення Аллага) почав читати суру «аль-Бакара». І він прочитав її повністю в одному рака аті. Потім він прочитав суру «ан-Ніса» повністю, а потім прочитав суру «аль-Імран» повністю. І він читав не швидко. Коли він читав аяти про милості Всевишнього Аллага, він зупинявся на цих аятах і просив милості у Всевишнього Аллага. Коли ж він читав аяти про покарання Всевишнього Аллага, він зупинявся і просив, щоб Аллаг позбавив його цього. Хузайфа так довго стояв з Пророка, що подумав дещо погане. Його спитали: «Що ж це було, Хузайфо?» Він сказав: «Я захотів сісти і залишити Пророка». Тобто він так довго стояв, що вже не міг більше вистоювати.

Це стосовно вистоювання нічної молитви Пророком в місяць Рамадан. Адже ми також зараз вистоюємо нічну молитву, тож нехай Пророк (мир йому та благословення Аллага) буде для нас прекрасним прикладом. Його вистоювання було тривалим, і його поясні поклони були подібні до його вистоювань, вони також були тривалими. Його земні поклони, суджуди, були подібні до його поясних поклонів, також тривалі.

Щодо посту Посланця Аллага (мир йому та благословення Аллага), то про це говориться в хадісі від Айші (нехай буде задоволений нею Аллаг). Пророк так часто тримав піст, що складалося враження, що він ніколи не перериває піст. І бували такі періоди, коли Посланець Аллага не тримав піст, і складалося враження, що він ніколи не тримає піст. Тобто у нього була помірність: бувало, він довго тримав піст, а бувало, взагалі не тримав його.

Щодо боротьби на шляху Аллага, то він був найсміливішим серед людей, найсміливішим з творінь Всевишнього Аллага. Він завжди був попереду війська. І сподвижники знаходилися поблизу нього, щоб він був для них захистом. І Посланець Аллага (мир йому та благословення Аллага) у битві був найближче до ворогів.
Щодо його пожертвувань на шляху Аллага, його щедрості та великодушності, то Посланець Аллага (мир йому та благословення Аллага) був найбільш великодушним та найщедрішим з творінь Аллага. Він ніколи і нічого не залишав собі, не робив жодних запасів, а все витрачав на шляху Аллага, на шляху заклику до Всевишнього Аллага, і на тих, хто потребує. Навіть коли Посланець Аллага (мир йому та благословення Аллага) помер, він не залишив ані спадку, ані майна, його кольчуга була закладена у одного іудея за їжу. Посланець Аллага (мир йому та благословення Аллага) та його сподвижники жили життям бідняків. Вони не жили в розкоші, не дивлячись на те, що у Посланця Аллага (мир йому та благословення Аллага) була така можливість. Адже скільки приходило майна в його руки з різних місць: трофеї, подарунки. Але Посланець Аллага (мир йому та благословення Аллага) все витрачав на шляху заклику, щоб слово Аллага було передусім. Як говориться в одній історії, що якась жінка подарувала Посланцю Аллага (мир йому та благословення Аллага) теплу накидку, оскільки вона йому була потрібна. І один чоловік попросив у Посланця Аллага (мир йому та благословення Аллага) цю накидку, знаючи, що Посланець Аллага (мир йому та благословення Аллага) ніколи не відмовляє тим, хто його просить. І Посланець Аллага (мир йому та благословення Аллага) подарував йому цю накидку, хоча вона була йому потрібна. І тоді люди почали засуджувати ту людину, кажучи: «Навіщо ти попросив у Посланця Аллага ту накидку, знаючи, що вона йому потрібна? Ти ж знаєш, що він ніколи не відмовляє тим, хто просить». В цьому проявляється вся щедрість Посланця Аллага (мир йому та благословення Аллага). Посланець Аллага (мир йому та благословення Аллага) не витрачав на розкіш та порожні непотрібні речі, все майно йшло на заклик та боротьбу на шляху Аллага.

Мусульманам слід брати приклад з Посланця Аллага (мир йому та благословення Аллага). Хоча ми ніколи не зможемо досягти того рівня якостей, які мав Пророк (мир йому та благословення Аллага), але ми повинні прагнути витрачати на шляху Аллага хоча б частково так, як це робив Пророк (мир йому та благословення Аллага). Вистоювати нічні молитви так, як це робив Пророк (мир йому та благословення Аллага), наскільки ми можемо.


Як сказав Всевишній Аллаг:

لَّقَدْ كَانَ لَكُمْ فِي رَسُولِ اللَّهِ أُسْوَةٌ حَسَنَةٌ

«Посланець Аллага — прекрасний приклад для вас» (сура 33, аят 21).

Приклад для наслідування. Мусульмани не повинні залишатися осторонь блага. Не варто казати, що ти ніколи не зможеш так, як Пророк (мир йому та благословення Аллага). Намагайся бути таким. Вистоюй нічну молитву, нехай не всю ніч, а скільки можеш, витрачай, скільки можеш, тримай додатковий піст по змозі.

Посланець Аллага (мир йому та благословення Аллага) закликав до схвального і забороняв осудне. Він не шкодував ані себе, ані свого майна на цьому шляху. Він наражався на небезпеку на цьому шляху. Адже ми знаємо, що багатобожники хотіли вбити його лише за те, що він закликав до поклоніння Всевишньому Аллагу, до Єдинобожжя. Він закликав до релігії Аллага за першої ж можливості. Коли наступав сезон хаджу, і люди робили паломництво, він користувався цим моментом і закликав людей до Єдинобожжя, до релігії Аллага в Міна. Він не боявся за себе, оскільки Всевишній Аллаг захищав його від багатобожників та лицемірів. Пророк бажав блага всім людям, оскільки був наймилосерднішим з творінь Аллага. Він хотів, щоб всі люди поклонялися Всевишньому Аллагу та здобували благо в цьому житті та в Наступному. Він багато витерпів на цьому шляху, але така доля всіх пророків Аллага. Серце Посланця Аллага (мир йому та благословення Аллага) стискалося від горя та смутку, коли люди не відповідали на його заклик, коли відверталися від його заклику, адже він знав, що чекає на цих людей, якщо вони не покаються. І з цього приводу Аллаг послав аят:

لَعَلَّكَ بَاخِعٌ نَّفْسَكَ أَلَّا يَكُونُوا مُؤْمِنِينَ

«Можливо, ти побиваєшся через те, що вони не вірують» (сура 26, аят 3).

Настільки великим був смуток Посланця Аллага (мир йому та благословення Аллага), коли люди відверталися від його заклику. Він був наймилостивішим та найдобрішим творінням Аллага. Але Аллаг пояснив Пророку (мир йому та благословення Аллага), що він не може наставляти серця, а його місія лише донести заклик. А наставляння сердець в руках Всевишнього Аллага.


Пророк доніс все пророцтво, яке послав йому Аллаг, нічого не додав і нічого не убавив. Через Пророка (мир йому та благословення Аллага) Аллаг доніс до нас свою милість та вдосконалив свою релігію.

І сказав Посланець Аллага (мир йому та благословення Аллага): «Я залишив вас на ясному шляху, ніч якого подібна дню, з якого не зіб’ється після мене ніхто, окрім того, хто згинув!» І сказав Посланець Аллага (мир йому та благословення Аллага): «Я залишив серед вас дві речі, тримаючись за які, ви не зіб’єтеся з прямого шляху! Книгу Аллага та Сунну Його посланця!»


Таким був Пророк (мир йому та благословення Аллага), такими були його деякі високі якості, його особливості.


Просимо Аллага (Святий Він та Великий), щоб Він зробив нас з числа тих, хто йде за пророком Мухуммадом (мир йому та благословення Аллага), щоб Він зробив нас хоч трохи схожими на Пророка (мир йому та благословення Аллага) в його діяннях, в його молитвах, в його битвах, в його заклику.

Цикл лекцій «Уроки Рамадану»

Абу Закарія.