Уроки Рамадану (День 13-й)

Хвала Аллагу, Господу світів, Милостивому, Милосердному, Царю Судного дня. У нього ми просимо прощення за ніша гріхи, його ми звеличуємо і на нього покладаємось, і до нього наше повернення. Воістину, кого Аллаг (Святий Він та Великий) поведе прямим шляхом, того ніхто не зможе збити з прямого шляху. Кого ж Аллаг (Святий Він та Великий) введе в оману, то не знайдете йому наставника. Мир та благословення кращому з людей, Мухаммаду (мир йому та благословення Аллага), і всім тим, хто пішов за ним до Судного Дня.

Сьогодні ми поговоримо про оживлення мечетей і про те, як нам з вами слід до них ставитися.

Що таке мечеть? Арабською مسجد «масджід» означає місце, де звершується суджуд, тобто земний поклон Всевишньому Аллагу. У мовному значенні мечеттю може називатися будь-яке місце, де робиться поклоніння Алалгу у вигляді земного поклону. Шаріат конкретизував це поняття, і вчені прийшли до наступних висновків: частина вчених сказала, що мечеттю називається будь-яке місце, де проводяться молитви; другі вчені сказали, що мечеттю називається те місце, де звершуються п’ять обов’язкових молитов протягом дня та ночі; треті вчені сказали, що мечеттю називається те місце, де проводиться п’ятнична молитва; четверті сказали, що там повинні проводитися всі п’ять молитов та п’ятнична хутба,  також це повинен бути певний вигляд мечеті, з мінаретом тощо. Всі ці думки доповнюють одна одну. І немає розбіжностей в тому, що мечеті, це ті місця, які призначені для поклоніння Аллагу, не вдаючись у подробиці.

Всевишній Аллаг сказав в Корані:

إِنَّمَا يَعْمُرُ مَسَاجِدَ اللَّهِ مَنْ آمَنَ بِاللَّهِ وَالْيَوْمِ الْآخِرِ وَأَقَامَ الصَّلَاةَ وَآتَى الزَّكَاةَ وَلَمْ يَخْشَ إِلَّا اللَّهَ فَعَسَى أُولَئِكَ أَن يَكُونُوا مِنَ الْمُهْتَدِينَ

«У місцях поклоніння Аллагу прислужують ті, які увірували в Аллага й в Останній День, звершують молитву, дають закят і не бояться нікого, крім Аллага! Можливо, саме вони йдуть прямим шляхом!» (сура 9, аят 18).

Аллаг говорить, що оживлюють мечеті Аллага ті, які увірували, тобто єдинобожники. Далі це ті, хто практикує свою релігію та вистоює молитву належним чином, також роздає закят та не боїться жодних докорів з боку невіруючих або з боку неуків. Відповідно, від цієї категорії можна очікувати, що вони будуть дбати про дома Аллага. Від інших людей не варто чекати подібних дій.

Оживлення мечетей або домів Аллага буває двох видів. Оживлення фізичне, відчутне, коли людина побудувала мечеть або брала участь у будівництві фінансово чи власною працею. Також під оживленням мечетей може матися на увазі піклування про мечеті, коли людина наводить лад в мечеті. Але це не найголовніше, таке оживлення не є самоціллю. Самоціллю є другий вид оживлення мечетей, коли мова йде про оживлення мечетей поклонінням. Коли людина приходить в мечеть, згадує там Аллага, звершує молитву, читає Коран, робить зікр, говорить про Майбутнє Життя, нагадує іншим про те, що вони зустрінуться з Аллагом.

Оживлення мечетей Аллага – це піклування про дома Аллага. Мечеті називають домами Аллага через повагу до цих місць. Всевишній Аллаг в Корані додав мечеть до Свого імені:

وَمَنْ أَظْلَمُ مِمَّن مَّنَعَ مَسَاجِدَ اللَّهِ أَن يُذْكَرَ فِيهَا اسْمُهُ

«Хто ж є несправедливіший від того, хто забороняє згадувати ім’я Аллага у храмах Його» (сура 2, аят 114).


Звісно, немає більш несправедливої людини ніж та, яка заважає людям робити поклоніння в домах Аллага. Саме в цьому аяті Аллаг назвав мечеті Своїми مَسَاجِدَ اللَّهِ. Без сумніву, що мечеті, дома Аллага – це найкращі місця на Землі. А найгірші місця на Землі, як повідомив Посланець Аллага (мир йому та благословення Аллага) – це ринки. Чому ринки? Тому що на ринках обдурюють, обважують, намагаються завищити ціну, погано чинять одне з одним. Тому людині, особливо віруючій, наказано якомога менше знаходитися на ринках. Ба більше, людині наказано звертатися до Аллага з дуа перед тим, як вона заходить на ринок, щоб Аллаг не відвернув її від істинного шляху.

І кращі місця – це мечеті. Аллаг та його Посланець (мир йому та благословення Аллага) спонукають мусульман частіше збиратися в мечетях, і у зборах в мечеті є багато користі, окрім самого поклоніння.

Тепер хочу сказати кілька слів про щирість. Якщо людина бере участь в будівництві мечеті або купляє якісь корисні речі для мечеті, їй не варто забувати про щирість, що вона цим вчинком хоче досягти задоволення Аллага. Вона не намагається прославитися серед людей, вона не намагається досягти якихось цілей в цьому житті, стати відомою або отримати славу хорошого мусульманина, щоб про нього казали люди, що він спонсор і меценат. В жодному разі! Метою такого вчинку людини має бути задоволення Аллага. Лише тоді від цього буде користь для людини. Як Посланець Аллага (мир йому та благословення Аллага) сказав в своєму хадісі: «Хто збудує мечеть заради Аллага, навіть розміром з гніздо куріпки або менше того, тому Аллаг зведе дім у Раю». Зверніть увагу на першу частину хадіса «Хто побудує мечеть заради Аллага», не заради задоволення людей, а заради задоволення Аллага. Лише в цьому випадку такій людині Аллаг збудує дім в Раю. Кожен з нас хоче мати дім, квартиру, дачу, що вже казати про дім в Раю? Про дім, який ніколи не буде зруйновано і вічно буде в нашій власності. Беззаперечно, це найкращий здобуток, найкраща нерухомість, найкращий вклад.

Звісно ж, більшості людей не по кишені взяти і збудувати мечеть самостійно. Але до снаги джамаату, до снаги кожному з нас якимось чином взяти в цьому участь. Хтось дасть більше, хтось менше, але хочу звернути вашу увагу, що побудувати мечеть – це до снаги будь-якому джамаату. І те, що сьогодні ми поки що не можемо побудувати мечеть, яка б належала мусульманам, не каже про те, що ми не зможемо зробити це завтра. Головне щирість та старання кожного мусульманина по змозі.

І як приклад, хочу навести два випадки з життя Посланця Аллага (мир йому та благословення Аллага). Перша мечеть, яка була побудована в Ісламі, це мечеть Кубаа. Коли Посланець Аллага (мир йому та благословення Аллага) переселився з Мекки в Медину, перш ніж зайти в Медину, він зайшов в місцевість Кубаа і там побудував мечеть разом зі своїми сподвижниками. Після цього він дійшов до Медини і там побудував свою мечеть, яка сьогодні нам відома як мечеть Пророка. Як виглядала та мечеть? Її стовпи були з пальмових стволів, її стіни були з каміння, її дах був з пальмових гілок. Це не була мечеть в тому вигляді, в якому ми бачимо її зараз. Це була, в нашому розумінні, халабуда, розчищена для поклоніння Аллагу. Коли йшов дощ, то на підлозі утворювалося болото, і коли мусульмани робили суджуд, то на їх чолах та носах був бруд.

І другий приклад, дуже красномовний, з життя Посланця Аллага (мир йому та благословення Аллага), про який навіть сказано в Корані. Мечеть, яку побудували лицеміри. Аллаг в Корані сказав:

وَالَّذِينَ اتَّخَذُوا مَسْجِدًا ضِرَارًا وَكُفْرًا وَتَفْرِيقًا بَيْنَ الْمُؤْمِنِينَ وَإِرْصَادًا لِّمَنْ حَارَبَ اللَّهَ وَرَسُولَهُ

«Ті, які збудували мечеть для шкоди, невір’я, розбрату між віруючими та як засідку для тих, які ще раніше воювали з Аллагом і Його Посланцем» (сура 9, аят 107).

Так була назва мечеть лицемірів. Можливо, вона була краща за ту мечеть, яку побудував Посланець Аллага (мир йому та благословення Аллага). Лицеміри закликали його прийти до їхньої мечеті. Але після того, як Посланцю Аллага (мир йому та благословення Аллага) Аллаг послав:

لَا تَقُمْ فِيهِ أَبَدًا

«Ніколи не звершуй там [молитви]!» (сура 9, аят 108).
Посланець Аллага (мир йому та благословення Аллага) відмовився прийти до них та висловити підтримку тій мечеті. Ба більше, згодом Аллаг наказав знищити ту мечеть, і вона була знищена.

Бачимо два приклади: проста мечеть, в якій замість гарних килимів бруд під час дощу, і, можливо, більш гарна та архітектурна мечеть, але мета їхнього створення абсолютно різна. Проста мечеть була зведена з метою втілення в життя Єдинобожжя, а мета другої мечеті – розбрат та фітна між мусульманами. Подібні приклади ми маємо й нині. А Аллаг знає краще.

Підіб’ємо підсумок. Мечеті Аллага були створені для того, щоб в них поклонялися своєму Господу. І мечеті Аллага – це кращі місця на землі. Відповідно, до кращих місць на землі треба ставити найкращим чином. Приходячи до мечеті, ми повинні надягати найкращий одяг, щоб від нас приємно пахло, в жодному разі не їсти перед приходом цибулю або часник, не курити. Куріння само по собі є забороненим в Ісламі та шкідливим, що доведено сучасними науковцями. Покурити та прийти в мечеть – так не годиться мусульманину. Також до мечетей треба ставитися краще, ніж до власного дому: намагатися прибирати брудні речі, сміття, не галасувати. По змозі згадувати Аллага, а не розмовляти на сторонні теми.

Хочу нагадати тим людям, які вважають себе мусульманами, щоб вони частіше приходили в мечеть, а не лише на свята. І оживляли мечеті своєю присутністю, своїм поклонінням Всевишньому Аллагу, щоб не забували, що мусульманин є істинним мусульманином, якщо він поклоняється Аллагу, той же, хто полишив молитву і не прагне її звершувати, звісно, не є мусульманином. Пам’ятайте про це.

Просимо Всевишнього Аллага, щоб вів нас прямим шляхом, щоб ми були з числа тих, хто оживляє мечеті Аллага власними вчинками, щоб ми були з тих, хто бере участь в будівництві домів Аллага, і щоб в Наступному Житті Аллаг нам також звів дім в Раю.

Цикл лекцій «Уроки Рамадану»

Абдуллаг Шистеров