Уроки Рамадану (День 12-й)

Всевишній та Всеблагий Аллаг сказав в Корані:

وَمَا خَلَقْتُ الْجِنَّ وَالْإِنسَ إِلَّا لِيَعْبُدُونِ

«Я створив джинів та людей лише для того, щоб вони поклонялися Мені» (сура 51, аят 56).

І сказав:

وَلَقَدْ بَعَثْنَا فِي كُلِّ أُمَّةٍ رَّسُولًا أَنِ اعْبُدُوا اللَّهَ وَاجْتَنِبُوا الطَّاغُوتَ

«До кожного народу Ми відсилали посланця: «Поклоняйтесь Аллагу та уникайте тагута!» (сура 16, аят 36)

Тобто мета нашого створення та існування – поклоніння Всевишньому Аллагу. Адже люди увійдуть до Раю лише з ласки Аллага. І скільки б благих справ ми не робили, наші гріхи будуть більші.

Зараз благословенний час місяця Рамадан. Перші десять днів місяця вже позаду. Нехай кожен усвідомить, як він витратив цей час. Чи робив він благі діяння в цьому місяці, чи вистоював він молитви, чи робив зікр, чи читав Коран, або його час минув в іграх та забавах, гріхах та непослуху Всевишньому Аллагу. І той, хто провів ці дні у благому, в поклонінні Всевишньому Аллагу, нехай не зупиняється на цьому і продовжує проявляти старанність в благих справах, намагається наблизитися до Всевишнього Аллага, поки є можливість. Той же, хто провів ці дні в гріхах та недоглядах, нехай покається перед Всевишнім Аллагом, нехай попросить прощення у Всевишнього Аллага. Адже, воістину, Всевишній Аллаг Прощаючий.

Час людини в цьому житті ділиться на три етапи. Перший етап – це час, який вже минув і його не повернути. Другий етап – це час, який буде, але ти не знаєш, чи застанеш ти його. І третій етап – це час, яке ми проживаємо зараз. Тому цей час треба використовувати з користю, щоб він був за тебе, а не проти тебе. Щоб цей час був на шальці твоїх благих діянь, а не на шальці твоїх непослухів та гріхів. Ми повинні замислитися не лише про перші десять днів місяця Рамадан, але й про все наше життя – як воно минало і минає. Воістину, поки двері відчинені, поки ми живі, у нас є великий шанс, який дав нам Всевишній Аллаг, спокутувати наші гріхи, принести покаяння, щиро покаятися в своїх вчинках та недоглядах. Адже, воістину, той, хто кається, подібний до того, хто зовсім не скоював гріха.

Перші десять днів місяця Рамадан позаду, і зараз настали другі десять днів місяця. Пророк Мухаммад (мир йому та благословення Аллага) робив в ці дні аль-ітікаф. Ітікаф – це безперервне усамітнення в мечеті з метою поклоніння Всевишньому Аллагу. Пророк (мир йому та благословення Аллага) знав про цінність цього часу і не упускав його, хоча все його життя було поклонінням, все його життя було закликом до Всевишнього Аллага. І, на дивлячись на це, в місяць Рамадан він припиняв всі свої справи, якими займався, і усамітнювався заради поклоніння Всевишньому Аллагу, задля читання Корану, задля зікра. Адже Пророк (мир йому та благословення Аллага) знав, що в Рамадані є така ніч, яка краща 1000 місяців. Однак, коли Пророку (мир йому та благословення Аллага) стало зрозуміло, що ніч Лєйлят-уль-Кадр знаходиться не серед перших десяти днів, а серед останніх, то він почав робити ітікаф в останні десять днів Рамадану. Пророк (мир йому та благословення Аллага) намагався знайти цю ніч, щоб провести її в поклонінні, провести її з користю і бути прикладом для всіх віруючих. Адже Всевишній Аллаг сказав про цю ніч:

إِنَّا أَنزَلْنَاهُ فِي لَيْلَةٍ مُّبَارَكَةٍ إِنَّا كُنَّا مُنذِرِينَ

«Воістину, Ми зіслали його в благословенну ніч! Воістину, Ми застерігаємо!» (сура 44, аят 3).

فِيهَا يُفْرَقُ كُلُّ أَمْرٍ حَكِيمٍ

«У той час вирішується кожна важлива справа» (сура 44, аят 4).

І також сказав Всевишній Аллаг в Корані:

إِنَّا أَنزَلْنَاهُ فِي لَيْلَةِ الْقَدْرِ

«Воістину, зіслали Ми його в Ніч Величності» (сура 97, аят 1).

وَمَا أَدْرَاكَ مَا لَيْلَةُ الْقَدْرِ

«А звідки тобі знати, що таке Ніч Величності?» (сура 97, аят 2).

لَيْلَةُ الْقَدْرِ خَيْرٌ مِّنْ أَلْفِ شَهْرٍ

«Ніч Величності краща за тисячу місяців!» (сура 97, аят 3).

Це благословенна ніч може бути як в перший день місяця, так і в останній. Ніхто не знає, коли настане ця ніч, окрім Всевишнього Аллага (Святий Він та Великий). І Аллаг приховав від своїх рабів точний час приходу цієї ночі, щоб мусульмани проявляли старанність в поклонінні протягом всього місяця. І той, хто буде проявляти старанність в поклонінні Всевишньому Аллагу, вистоювати ночі, читати Коран, робити зікр, він обов’язково застане цю ніч. І таким чином він досягне двох найбільших благ. Перше благо – це вистоювання ночей в місяці Рамадан. Адже Пророк (мир йому та благословення Аллага) сказав: «Хто вистоював ночі в Рамадані з вірою та надією на винагороду, тому будуть пробачені скоєні раніше гріхи». Друге благо – це те, що звершення поклонінь та благих діянь цієї ночі краще, ніж чинення благих діянь протягом тисячі місяців. 1000 місяців – це більше 80 років. Уявіть, людина живе понад 80 років, і все її життя минає в поклонінні Всевишньому Аллагу, жодного дня вона не згаяла. То що ж можна сказати про того, хто застав цю ніч в місяць Рамадан? А якщо людина застала багато таких ночей? Якщо людина провела так не один священний місяць, у проявляла старанність кожного Рамадану? Уявіть, яке велике благо вона отримає!

Тому Пророк (мир йому та благословення Аллага) був найстараннішим в поклонінні в усі дні, але в дні Рамадану він був ще більш старанним. Адже він прагнув до блага і спонукав свою Умму до благого. Прагнув спрямувати людей і показати на власному прикладі те, що обернеться для них благом як в цьому житті, так і в житті Наступному.

Нам варто ще раз поглянути на своє життя, на той час, який минув, і те, що, можливо, нас чекає. Як нам варто прожити життя, щоб опинитися з числа тих, хто здобув успіх, а не з числа тих, хто зазнав збитку. Адже Всевишній Аллаг сказав в Корані:

وَالْعَصْرِ

إِنَّ الْإِنسَانَ لَفِي خُسْرٍ

إِلَّا الَّذِينَ آمَنُوا وَعَمِلُوا الصَّالِحَاتِ وَتَوَاصَوْا بِالْحَقِّ وَتَوَاصَوْا بِالصَّبْرِ

«Клянуся часом! Воістину, людина зазнає збитків! Окрім тих, які увірували, творили добрі справи, заповідали одне одному істину, заповідали одне одному терпіння!» (сура 103).

В Судний День всі люди будуть у збитку, окрім тих, хто увірував в Аллага, Його Пророка, які пішли за Пророком (мир йому та благословення Аллага), і тих, хто не просто увірував, а ще й робив праведні діяння. Люди, які чинили згідно зі своєю вірою,згідно з тим, до чого закликав Аллаг і до чого закликав Його Посланець (мир йому та благословення Аллага). Ці люди заповідали одне одному істину, закликали інших людей до Істини і терпіли не цьому шляху. Адже, воістину, той, хто закликає до істинного шляху, до Корану, до Сунни, він неодмінно зіштовхнеться з якимись бідами та негараздами. Адже це випробування від Всевишнього Аллага для того, щоб перевірити нашу віру. Ось така людина в Судний День дійсно буде з тих людей, які отримають найбільший прибуток. І в Судний День цим прибутком будуть благі діяння. Якщо ти був найбіднішою людиною в цьому житті, але ти робив благі справи і поклонявся Всевишньому Аллагу, вистоював молитву, виплачував закят, тримав піст, то, воістину, ти будеш найбагатшою людиною в Судний День. І твоя бідність в цьому житті ніяк не нашкодить тобі, оскільки у Аллага ти будеш найбагатшим. А ті люди, які були найбагатшими в цьому житті, власниками світу та всіх його благ, але які провели все своє життя у непослуху Аллагу, вони не увірували в Аллага, не увірували в Судний День, не увірували в пророків, в книги, вони будуть з тих, хто зазнав справжнього збитку.

Як сказав Всевишній Аллаг:

إِنَّ أَكْرَمَكُمْ عِندَ اللَّهِ أَتْقَاكُمْ

«Воістину, найшановніші з-посеред вас перед Аллагом — найбільш богобоязливі!» (сура 49, аят 13).

Ми просимо Всевишнього Аллага, щоб Він зробив нас з числа Його наближених рабів, щоб зробив нас з числа тих, хто не зазнав збитку, щоб Він зробив нас з числа тих, хто здобув успіх в цьому житті і Наступному Житті.

Цикл лекцій «Уроки Рамадану»

Абу Закарія