Уроки Рамадану (День 10-й)

Сьогодні ми поговоримо про застереження від покарання Вогню, про застереження від Пекла.

Всевишній Аллаг створив два світи, в яких будуть люди вічно після мирського життя. Інакше кажучи, є два варіанти, куди потрапляє людина, це або в Рай, або в Пекло (хай врятує нас Аллаг від цього). У Рая та у Пекла є початок, але немає кінця. Всевишній Аллаг зі своєї мудрості побажав зробити так, щоб у цих двох творінь був початок, але не було кінця. Отже, мешканці Раю перебуватимуть там вічно, і також мешканці Пекла будуть там вічно. Але існують дві категорії мешканців Пекла. Перша категорія – це грішники з числа мусульман, з числа єдинобожників, які не будуть там вічно, друга категорія – це ті люди, які будуть там вічно, це невіруючі, інакше кажучи, не мусульмани.

В Раю існують ступені (дараджат), а в Пеклі існують сходини або площини (даракат). Стосовно Пекла неможна сказати, що це ступені, тому що ступені в Раю, і людина піднімається по цих ступенях. Щодо Пекла, то в ньому є сходини, одна нижча за іншу, відповідно, одне покарання гірше за інше.

Як Всевишній Аллаг сказав про лицемірів (мунафіків):

إِنَّ الْمُنَافِقِينَ فِي الدَّرْكِ الْأَسْفَلِ مِنَ النَّارِ وَلَن تَجِدَ لَهُمْ نَصِيرًا

«Воістину, лицеміри опиняться на самому дні пекла. І ти не знайдеш для них помічника!» (сура 4, аят 145).

Треба сказати, хто такі лицеміри. Лицеміри, в ісламському формулюванні – це ті люди, які зовні називають себе мусульманами, показують себе як мусульмани, але в серці вони приховують невіру. Тобто вони об’єднують в собі дві протилежності. Зовні це мусульмани, але всередині вони приховують невіру. Тому ми в жодному разі не можемо сказати про людину, що вона лицемір, поки вона це не проявить. Такі люди радіють, коли у мусульман щось не виходить, коли тишком-нишком вдається зробити якість капості мусульманам, коли в якихось країнах Іслам йде на другий план і приходять інші форми правління тощо. Так ось, доля лицемірів – це найнижча сходина Пекла. Вони навіть гірші за одвічних невіруючих, тих, які не є мусульманами: іудеї, християни, атеїсти та інші.

Коли ти зустрічаєш лицеміра, то думаєш, що він мусульманин, а насправді він тримає ніж за спиною, щоб будь-якої миті встромити його в тіло мусульманина.

Також Всевишній Аллаг сказав щодо лицемірів наступне:

يُخَادِعُونَ اللَّهَ وَالَّذِينَ آمَنُوا وَمَا يَخْدَعُونَ إِلَّا أَنفُسَهُمْ وَمَا يَشْعُرُونَ

«Вони намагаються обманути Аллага й тих, які увірували, але ж насправді вони обманюють лише самих себе» (сура 2, аят 9).

Вони намагаються перехитрити Аллага, видаючи себе за мусульман. Також вони намагаються обманути тих, які увірували. І ми насправді не можемо сказати, хто є лицеміром, і це не наша з вами задача. Наша задача дбати про свій Іман, про своє серце та своє поклоніння. Якщо людина себе проявила відкрито, як лицемір, то про таку людину дозволяється так казати. І такими вчинками вони обманюють лише самих себе. Чому вони обманюють самих себе? Вони знають, що вони лицеміри, і обманюють себе в цьому житті, але що ще гірше, вони обманюють себе в Наступному Житті. Тому що вони не замислюються про покарання, яке на них чекає в Наступному Житті у Пеклі. Решта невіруючих отримають менше покарання. А Аллагу про це відомо краще.

У Пекла є багато назв в арабській мові та шаріаті: ан-Нар, Джаганнам, ас-Саїр, Сакар, аль-Джагім, аль-Гавія тощо. Правило арабської мови стверджує, що якщо у якогось предмету або явища є багато назв, то це вказує на важливість цього предмету або явища. Наприклад, в арабській мові у слова меч є близько 20 значень, які вказують на різні різновиди меча. Також у верблюда є багато назв. Це вказує на важливість цих речей для арабів. І оскільки цей термін прийшов з арабської мови в шаріат, то це також вказує на важливість цього явища для всіх мусульман, арабів та не арабів.

І щодо покарання у Пеклі Посланець Аллага (мир йому та благословення Аллага) сказав наступне: «Найменшого покарання у Пеклі зазнає та людина, на п’ятки якої покладуть розпечене вугілля, і від сили жару цього вугілля у людини почне кипіти її мозок». Уявіть лише, який жар, наскільки сильне пекельне Полум’я; їх розпалювали багато тисяч років, поки вони не змінили свій колір багато разів. І ось це вугілля потрапляє на п’ятки людини, цей жар проходить по всьому тілу, і починає закипати мозок людини від сили цього жару. І це мінімальне покарання. Що вже казати про більш сильні ступені покарання. Хай вбереже нас Аллаг від цього.

Скажу кілька слів про напої, які будуть змушені пити мешканці Пекла. Це розпечена вода, кип’яток. Мешканці Пекла будуть пити через сильну спрагу, але не знайдуть нічого іншого, окрім розпеченого кип’ятку. І будуть пити його, але їхня спрага від цього не зменшиться, і ця рідини буде розривати їхні обличчя та шлунки, як про це мовиться в Корані. Також вони будуть пити гній, який буде виділятися з тіл грішників та невіруючих у Пеклі, і грішники будуть пити його, оскільки не знайдуть нічого іншого, щоб втамувати спрагу. Також вони будуть їсти колючки дерева Заккум. Все разом це ніяк не зменшить їхню спеку та голод, а лише збільшить їхні муки. І так буде повторюватися безкінечно для невіруючих, лицемірів та багатобожників.

Щодо віруючих мусульман, то тих, кого Аллаг не пробачить, тих, хто не встигне в цьому житті покаятися, тих Аллаг помістить до Пекла, але на певний час. І потім їх виведуть з Пекла. По суті, ті люди, які будуть виведені з Пекла, це єдинобожники, і їх виведуть з Пекла через їхній Іман та Таухід. Наскільки великий ступінь Таухіду! Не дивлячись на те, що вони були грішниками, робили якісь провини та чинили непослух, але через те, що вони були в основі єдинобожниками, вони рано чи пізно залишать це місце.

Гріхи та непослух, які можуть привести нас до Пекла, вони дуже згубні, не дивлячись на те, що людина тут та зараз не відчуває цього покарання, але вона може відчути його в Наступному Житті, якщо не встигне полишити ці гріхи та непослух. Якщо не встигне покаятися перед Всевишнім Аллагом. І не дай нам Аллаг опинитися серед мешканців Пекла. Просимо Аллага, щоб він дав нам зрозуміти цінність його релігії вже в цьому житті, щоб Аллаг нас очистив вже в цьому житті тим, що ми можемо витримати, щоб вберіг нас від випробувань могили, які, безперечно, настануть для кожного з нас. Для когось це будуть муки, для когось – насолода. Щоб Аллаг допоміг нам утриматися в той день, коли стопи людей підсковзнуться, в Судний День. Щоб дав нам пройти мостом Сират, коли багато хто, на жаль, впаде в Пекло, про яке ми сьогодні говорили. Нехай Аллаг прийме ваші поклоніння, буде вами та нами задоволений та пробачить всім гріхи та непослух.

Цикл лекцій «Уроки Рамадану»

Абдуллаг Шистеров