Всевишній Аллаг приписав віруючим, чоловікам і жінкам, безліч приписів, щоб вони могли отримати більше нагород у Нього, адже Він бажає для людини, для свого раба, тільки блага. Аллаг бажає для нас тільки Раю, навіть якщо ми часом своїми вчинками цього не бажаємо.
Всевишній Аллаг приписав колективні види поклоніння, як-то джумуа, хадж, піст в місяць Рамадан, колективна щоденна п'ятиразова молитва. Це все вказує на те, що в колективі є благо. Коли Аллаг назвав віруючих братами, це не просто слова - за ними криється глибокий сенс. Одна з мудрощів колективних видів поклонінь – згуртувати віруючих, щоб віруючі завжди були разом, були єдині духом, думками, іманом, вчинками. Коли віруючі збираються на п'ятничну молитву щотижня, у людей зростає іман, тому що вони звершують молитву в колективі. Чим більше джамаат, тим більше людина надихається поклонінням, тим більше це поклоніння впливає на її серце й душу. Якщо ви прийдете на джумуа і там буде три людини, джумуа зарахується, але ваші почуття не будуть такими, як якщо б мечеть була заповнена віруючими. Брати по вірі потребують колективних дій (і не тільки в поклонінні), бо це зміцнює братство, міцнішають взаємини між людьми, міцніє й зросте іман. На джумуа багато хто полишає роботу та приходять в мечеть, але щодо щоденних колективних молитов, то тут ми часто забуваємо сунну посланця Аллага (мир йому та благословення Аллага). Деякі навіть не знають, що така сунна існує і що в цьому благо.
Посланець Аллага (мир йому та благословення Аллага) повідомив про те, що колективна молитва, звершена людиною, перевищує молитву, яку вона звершує сама, в 25 разів. В іншій версії хадіса мовиться, що в 27 разів. Це говорить про милість Всевишнього Аллахга. Це говорить про те, щоб всі віруючі поспішали звершувати п'ятиразові молитви в колективі. І найкраще місце для таких молитов - це мечеть. Адже вони зведені не для екскурсій, не просто для того, щоб бути, не для того, щоб приходити в них тільки по п'ятницях, мечеті зводять для того, щоб згадувати в них Аллага протягом усього дня й ночі.
Посланець Аллага (мир йому та благословення Аллага) сказав в хадісі, який передає Абу Гурейра: «Молитва людини, звершена в колективі, примножується над його молитвою, яку він звершив в будинку або ж на ринку в 25 разів».
«Якщо (мусульманин) зробить омовіння належним чином, а потім вирушить до мечеті, покинувши (свій будинок) тільки для того, щоб помолитися, то за кожен зроблений ним крок він обов'язково буде піднесений на один щабель, а один гріх буде знято з нього. Коли ж він приступить до намазу, ангели не припинять молитися за нього весь той час, поки він буде залишатися на місці звершення своєї молитви, поки не опоганиться, кажучи: «О Аллаг, благослови його, о Аллаг, помилуй його!» І він буде перебувати в стані намазу весь той час, поки чекає його початку».
Часто ми зазнаємо різних труднощів і просимо когось зробити за нас дуа. Але у нас є краще - дуа ангелів за людину, яка прийшла до мечеті на колективну молитву. Це не вимагає великих витрат і праці, а всього лише чистого наміру й старанності: вийти в мечеть на молитву, зробити її в колективі і чекати в мечеті на наступну молитву - це буде найкращий час для людини.
Якось до посланця Аллага прийшов сліпий чоловік і сказав: «О Посланцю Аллага, я сліпий, мені важко йти на колективну молитву, тому що немає того, хто б провів мене в мечеть». Тоді посланець Аллага (мир йому й благословення Аллага) сказав йому: «Молись вдома». Коли ж ця людина відійшла, посланець Аллага (мир йому та благословення Аллага) покликав його знову і запитав: «А ти чуєш азан?» На що та людина відповіла: «Так». (Тобто він жив недалеко від мечеті). Тоді посланець Аллага (мир йому та благословення Аллага) сказав йому: «Тоді відповідай на заклик». Навіть сліпій людині посланець Аллага (мир йому та благословення Аллага) сказав приходити в мечеть на молитву, бажаючи, щоб той заробив нагороду не менше зрячого. Поклоніння для всіх однакове. Людина отримує більше нагороди за свою добру справу, якщо вона їй важко дається, але вона все одно прагне робити це.
В іншому хадісі посланець Аллага (мир йому та благословення Аллага) говорить: «Молитва, звершена людиною з кимось, краща, ніж якщо вона звершить її сама. Якщо вони звершать її втрьох - це краще, ніж звершити її вдвох». Посланець Аллага (мир йому та благословення Аллага) спонукав віруючих, щоб вони звершували обов'язкові молитви в колективі та в кращому місці - в домі Аллага.
Людина не повинна обертати будинки Аллага на могили. Що це означає? Це означає - відвідувати мечеть лише раз на тиждень, по п'ятницях. Людина, яка залишає мечеть і звершує молитву вдома, на роботі, на ринку, яка рідко відвідує її, ніби перетворює мечеть в могилу. Можливо, в нашій місцевості мало мечетей, але у нас є транспорт, на якому ми можемо туди доїхати. Аллаг дає нам можливість відвідувати мечеті. І найкраще - це звершити обов'язкову молитву Фаджр та 'Іша в колективі.
Посланець Аллага (мир йому та благословення Аллага) в хадісі сказав: «Найскладніші молитви для лицеміра - це ранкова та нічна». Тому що вони потребують більшої старанності та зусиль. Вранці потрібно прокинутися, відігнати сон, перебороти себе, взяти омовіння та вирушити до мечеті. Це дуже важко. Так само й нічна молитва, коли людина втомилася, пропрацювавши цілий день. Але краще, якщо людина прийде на нічну молитву в мечеть і прочитає її в колективі.
Нагорода в Аллага велика. І молитва в колективі збільшує цю нагороду. І така молитва залишає в душі людини такий відбиток, який не залишає молитва, звершена вдома. І не нехтуйте цією сунной посланця Аллага (мир йому та благословення Аллага)!
Посланець Аллага (мир йому та благословення Аллага) повідомив, що до нас спускаються з небес ангели дня та ночі: «Нічні й денні ангели, які перебувають поруч з вами, змінюють один одного і збираються разом на світанковий і післяполудневий намази. Потім ті, які провели ніч разом з вами, піднімаються вгору, і Аллаг запитує їх, хоча Йому краще знати про це: «Що робили Мої раби, коли ви покинули їх?» Вони відповідають: «Коли ми покинули їх, вони здійснювали намаз. Коли ми явилися до них, вони теж робили намаз». І ангели роблять дуа за людину, просячи у Аллага помилувати її й простити. Це найбільша нагорода від Аллага.
Сподвижники Пророка (мир йому та благословення Аллага), бажаючи нагороди від колективної молитви для себе, а також бажаючи нагороди для своєї сім'ї, звершували колективну молитву в мечеті з посланцем Аллага (мир йому та благословення Аллага), а, повернувшись додому, читали сунну разом зі своєю сім'єю, а члени сім'ї читали за ними фард-намаз.
Сьогодні, на жаль, ми всі живемо в такий час, коли всі зайняті, ми постійно кудись поспішаємо. Якщо ми робимо намаз, то читаємо його самі по собі - це велике упущення. Якщо поруч з твоїм домом немає мечеті, то нехай твій дім стане мечеттю. Це означає: збирайтеся на Фаджр на колективну молитву хоча б вдома. Ви відчуєте благо від цього поклоніння.
Посланець Аллага (мир йому та благословення Аллага) сказав: «У моїй уммі дається благо в ранковому часі». Тому якщо людина, яка звершила джамаатом молитву Фаджр, потім зробить зікр, почитає трохи Коран, то витратить цей час на благо, і цього ранкового «заряду» їй вистачить на цілий день.
Посланець Аллага (мир йому та благословення Аллага) настільки спонукав віруючих молитися в мечеті, що якось він сказав: «Бувало так, що я хотів веліти закликати на молитву, потім веліти кому-небудь помолитися з людьми, а потім вирушити, взявши з собою людей, у яких є в'язка дров, до тих людей, які не присутні на (колективної) молитві, і спалити вогнем їхні будинки разом з ними!» Ці слова посланця Аллага (мир йому та благословення Аллага) вказують на його сильний осуд тих, хто має можливість піти в мечеть і звершити молитву в мечеті, але молиться вдома.
Дома Аллага зводяться не для того, щоб вони були порожні, щоб спати там або приходити тільки на джумуа, а для того, щоб на кожну молитву приходили раби Аллага, волали до нього і молилися. Тому людина повинна намагатися так планувати свій час, щоб була можливість приходити на колективну молитву в мечеть.
Сподвижники говорили: «Якщо ми когось не знаходили на ранковій молитві, то ми думали, що йому стало погано». А зараз ми настільки рідко бачимося, що не знаємо про проблеми один одного. Краще місце, де ми можемо бачитися й допомагати одне одному - це мечеті. А ми дожили до того, що навіть на джаназа-намаз припинили приходити. Посланець Аллага (мир йому та благословення Аллага) говорив: «Тому, хто звершить джаназа-намаз, а потім проведе людину до її могили та поховає її, буде нагорода в два кирати». І його запитали: «Що таке« два кирати »?» І він відповів: «Дві величезні гори нагороди».
Невже ми стали сьогодні настільки самовпевненими й безтурботними, що нехтуємо такою можливістю отримати нагороду? Невже у нас квиток до Раю в кишені? Найгірше, коли люди навіть не вміють читати колективну молитву, тому що ніколи цього не робили. Побійтеся Аллага й не нехтуйте сунной посланця Аллага (мир йому та благословення Аллага)! Адже мечеті - це найкраще місце на землі! А ми їх залишаємо і шукаємо собі виправдання.
На думку деяких вчених колективна молитва є бажаною, а не обов'язковою. Але на думку багатьох інших вчених колективна молитва є ваджібом для кожного чоловіка: якщо ти її пропустив, маючи можливість, то будеш відповідати перед Аллагом.
Не нехтуйте колективною молитвою, вона робить наше братство сильнішим і робить нас справжніми мусульманами, такими, якими вчив нас бути посланець Аллага (мир йому та благословення Аллага). Будьте друзями в мечеті, а не в соціальних мережах.
Посланець Аллага сказав: «Аллаг не забере знання з серця знаючої людини. Він просто почне забирати їхнє життя. І серед людей не залишиться знаючих. І залишаться невігласи, які будуть їм проповідувати».