Історія Курбана

і його положення сьогодні

Курбан байрам (арабською "عيد الأضحى" [ід аль-Адха], українською - “Свято жертвопринесення” - друге свято мусульман в році, який святкується через 70 днів після свята Ураза-байрам (арабською "عيد الفطر" [ід аль- фітр]), в 10-ий день місяця Зуль-хіджа за місячним календарем. На цьому святі мусульмани відзначають закінчення Хаджу.

Хадж - це паломництво, пов'язане з відвідуванням Мекки і її околиць проводиться в перші 10 днів місяця за місячним календарем Зуль-хіджа.

 

Курбан Байрам - це історія Ібрагіма

Витоки даного свята сягають часів, ще задовго до появи пророка Мухаммада (мир йому), а саме часів пророка Ібрагіма (Авраама) також визнаного і шанованного в іудаїзмі і християнстві.

Згідно Корану, до пророка Ібрагіма з'явився ангел Джібріль (Гавриїл) і передав наказ Аллага який передбачав, що пророк повинен принести в жертву свого сина - Ісмаїла (Ізмаїла).

Пророк підкорився, і разом з сином вирушив до місця, де він збирався провести обряд. Але коли Ібрагім вже провів лезом по шиї свого сина, то Аллаг затупив добре заточений ніж так, що він не зміг нашкодити Ісмаїлу. Жертва була замінена на барана, а в якості винагороди за покірність, Аллаг дарував Ибрагіму другого сина - Исхака (Ісаака).

"Коли він досягнув віку, щоб разом із ним докладати зусиль, той сказав: «Сину мій! Я бачив уві сні, що приношу тебе в жертву. Що ти думаєш про це?» Син відповів: «Батьку мій! Роби те, що тобі наказано. Якщо побажає Аллаг, ти побачиш, що я буду одним із терплячих!”.

(Коран 37:102)

В Біблії, в цій історії пророк Ісамаїл згадується за іншим всвоїм ім'ям - Ісхак:

"І промовив Господь: Візьми свого сина, свого одинака, що його полюбив ти, Ісака, та й піди собі до краю Морія, і принеси там його в цілопалення на одній із тих гір, що про неї скажу тобі.”

(Буття 22:2)

 

Святкування Курбану

Святкування Курбан-байраму мусульмани починають рано вранці. Зробивши повне обмивання і надівши кращу одежу вони відправляються в мечеть. У мечеті Імам дає проповідь, після якої відбувається святковий намаз (молитва).

Після намазу мусульмани починають обряд жертвопринесення, на якому ріжуть баранів або інших тварин. Важливо відзначити, що мусульмани ріжуть тварин за особливою методикою при якій тварина не повинна піддаватися стражданню.

Далі мусульмани розподіляють м'ясо отримане від тварини. Зазвичай одну третину вони залишають собі, третину роздають бідним і нужденним і третину роздають родичам і близьким.

Святкування триває 3-4 дні, протягом яких мусульмани ходять в гості, спілкуються і дарують один одному подарунки.

 

Курбан в Християнстві

У християнстві, що цікаво, ця традиція була втрачена, але пророк Мухаммад (мир йому), за велінням Всевишнього, повернув її і закріпив в Ісламі.

 

Атор: Юсуф Турабі