Хвала Аллагу, Господу світів, Милостивому, Милосердному, Царю Судного дня. Воістину, кого Аллаг (Святий він і Великий) поведе прямим шляхом, того ніхто не зможе збити з прямого шляху. Кого ж Аллаг (Святий Він і Великий) введе в оману, то не знайдете йому наставника. Мир і благословення кращому з людей, останньому пророку та посланцю, Мухаммаду (мир йому і благословення Аллага), і всім тим, хто пішов за ним до Судного Дня.


О ті, які увірували, бійтеся Аллага (Святий Він і Великий) належним чином і залишайте цей світ не інакше як будучи мусульманами. Бійтеся Аллага та кажіть правдиве слово. Аллаг виправить ваше становище і пробачить вам ваші гріхи. Воістину, той, хто кориться Аллагу та його Посланцю, матиме великий успіх.


Посланець Аллага (мир йому й благословення Аллага) в одному з хадісів згадав про серця людей. Він сказав, що серця людей бувають мертвими і бувають живими. Також Всевишній Аллаг (Святий Він і Великий) в Корані говорить про черствість сердець. Що ж це означає? Всевишній Аллаг (Святий Він і Великий) створив людину таким чином, що у неї є плоть і є душа. Якщо плоть насичується, то вона здорова. Якщо плоть вражає щось погане, то вона хворіє. Так само й душа. Якщо вона наповнюється чимось живим і корисним, то вона оживає. Якщо душа наповнюється чимось поганим і огидним, то з часом черствіє від цього. Якщо ж душа черствіє, то вона вмирає. Мертве серце - це серце, до якого не достукаєшся, яке не відчуває жалю й співчуття, яке ніколи не здригається і не переживає. Живе серце - це серце, яке завжди переживає, піклується і сповнене милості й милосердя. Що змушує серце бути живим або стати мертвим? Коран і Сунна Посланця Аллага (мир йому і благословення Аллага) сповнені нагадувань і спонукань до того, що оживляє серця людей, і застерігають від того, що умертвляє серця.

Аллаг (Святий Він та Великий) в Корані говорить:


يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا اذْكُرُوا اللَّهَ ذِكْرًا كَثِيرًا


«О ви, які увірували! Згадуйте Аллага часто» (сура 33 «Військові загони», аят 41).


Що ж це означає? Чому Аллаг вказав, що поминати Його треба багато? Невже недостатньо для людини одного разу? Аллаг - Творець людини та її серця, і Він знає, що для неї корисно. Тому постійне зрошення серця є корисним для людини.


Коли ми чуємо слова Аллага «Згадуйте Аллага часто», нам одразу спадає на думку, що поминання Аллага - це зікр. Аллаг говорить:

وَالذَّاكِرِينَ اللَّهَ كَثِيرًا وَالذَّاكِرَاتِ


«… для тих, які часто згадують Аллага — чоловіків і жінок…» (сура 33 «Військові загони», аят 35).


Аллаг приготував для таких людей райські сади. Дії, які любить Аллаг і які корисні для людини, вони змушують людське серце залишатися живим. Тобто, коли Аллаг говорить «згадуйте Аллага» або «ті, що згадують Аллага», то вказує не тільки на тих, хто лише вустами говорить: «Субхан Аллаг», «АльхамдуліЛляг», «Аллагу Акбар», а й на тих, хто поминає Аллага діями: коли людина спонукає до схвального, нагадує про Аллага й утримує від осудного, серцем пам'ятає про Аллага, часто розмірковує про творіння Всевишнього. Адже Аллаг говорить:


الَّذِينَ يَذْكُرُونَ اللَّهَ قِيَامًا وَقُعُودًا وَعَلَى جُنُوبِهِمْ وَيَتَفَكَّرُونَ فِي خَلْقِ السَّمَاوَاتِ وَالْأَرْضِ رَبَّنَا مَا خَلَقْتَ هَذَا بَاطِلًا سُبْحَانَكَ فَقِنَا عَذَابَ النَّارِ


«які згадують Аллага стоячи, сидячи та лежачи, які роздумують над творінням небес і землі: «Господи наш! Ти не створив усе це марно. Преславний Ти! Врятуй же нас від кари вогнем!» (сура 3 «Родина Імрана», аят 191).


Ці слова Всевишнього Аллага змушують замислитися і зрозуміти справжній сенс поминання Аллага. Неважливо, в якому становищі перебувають люди, здорові вони чи хворі, прикуті до ліжка або ж сповнені здоров'я та енергії, вони згадують Аллага (Святий Він і Великий).


Поминати Аллага не тільки тоді, коли тобі стало погано, а поминати Аллага, коли тобі добре. Особливо, коли тобі добре. Адже Посланець Аллага (мир йому і благословення Аллага) сказав: «Пам'ятай про Аллага, коли тобі добре, і Аллаг не забуде тебе, коли тобі буде погано».


Ми звикли бачити щодня сонце й місяць, зміна дня та ночі є для нас природним явищем, і ми навіть не думаємо, що якщо Аллаг побажає, то може забрати у нас можливість бачити це. А якщо Аллаг, зі Своєї ласки, поверне цю можливість, то для людини це стане знаменням. Все, що нас оточує, не створено даремно. До чого призводять роздуми про Аллага? До чого призводить поминання? До того, що людина починає звеличувати Аллага, її серце оживає. І людина просить Аллага про порятунок від Пекла.


Посланець Аллага (мир йому і благословення Аллага) в хадісі, який передає Абу Зарр, сказав: «Чи не повідомити мені вам про діяння, яке є найкращим діянням, найчистішим діянням, найпрекраснішим діянням у вашого Царя? І нагорода за це діяння буде найбільшою. За допомогою цього діяння людина отримає вищий ступінь. Краще це для вас, ніж витрачати золото та срібло, і краще це для вас, ніж зустріти ворога, з яким будете воювати (прим. Тобто краще, ніж джігад на шляху Всевишнього Аллага)» І сказали сподвижники: «О, посланцю Аллага, повідом». Тоді Посланець Аллага (мир йому і благословення Аллага) сказав: «Це слова згадування Всевишнього Аллага».


Коли ми чуємо «слова згадування Всевишнього Аллага», часто думаємо, що це всього лише сказати «Бісмілляг», «АльхамдуліЛляг». Але як ми вже раніше згадали, поминання Аллага - це те, що оживляє твоє серце, це вчинки та діяння, в яких ти нагадуєш про Аллага тим, хто оточує тебе (дружини, діти, друзі, брати, родичі). І ім'я Аллага не забувається в такому оточенні, велич Аллага не забувається в такому оточенні. Якщо ж ти перебуваєш в суспільстві, яке не знає, як поминати Аллага, то ти вчиш їх цього. Пояснюєш їм найпростіше: мати звичку все починати з ім'ям Аллага - казати «Бісмілляг» і робити, отримавши що-небудь, говорити «АльхамдуліЛляг». Коли у тебе на вустах постійно ці слова, твоє серце залишається живим.


Часом ми самі помічаємо байдужість наших сердець. Наші серця не здатні змусити плакати навіть найстрашніші видовища: смерті, хвороби та інші нещастя. Всевишній Аллаг (Святий Він і Великий), знаючи серце людини, спонукає її до того, щоб вона часто згадувала Аллага. Тому що серце потребує цього. Всевишній Аллаг (Святий Він і Великий) говорить:


الَّذِينَ آمَنُوا وَتَطْمَئِنُّ قُلُوبُهُم بِذِكْرِ اللَّهِ أَلَا بِذِكْرِ اللَّهِ تَطْمَئِنُّ الْقُلُوبُ


«тих, які увірували й знайшли спокій для своїх сердець у згадуванні Аллага!» Хіба ж не в згадуванні Аллага знаходять спокій серця?» (сура 13 «Грім», аят 28).


Всевишній Аллаг говорить, що серця тих, хто увірував, втішаються згадуванням Аллага. Якщо ж серце не втішається цим, то нехай кожен запитає себе: «А увірував я чи ні?» Депресія закінчується там, де починається Коран, де починається поминання Всевишнього Аллага. Так, Посланець Аллага (мир йому і благословення Аллага) звертався до Аллага в скорботі та печалі. Але вони наринають на людину періодично, коли з нею трапляється щось неприємне. Сьогодні ж багато хто мучиться депресіями, сидить на таблетках і оббиває пороги лікарів і психологів. А вся проблема в тому, що ми мало згадуємо Аллага. Ми забули, що таке ранкові поминання Аллага й вечірні, забуваємо поминати Аллага перед їжею і після їжі, заходячи в дім і виходячи з дому, заходячи до вбиральні і виходячи звідти. Якщо ми подивимося, то Сунна Посланця Аллага (мир йому і благословення Аллага) сповнена поминаннями Аллага. Але, мабуть, ми не знаємо цього і не намагаємося вивчати, пізнавати. Навіть часом через байдужість серця стає складно підняти руки до Аллага й зробити дуа.


Найцікавіше, що Всевишній Аллаг (Святий Він і Великий) всю вигоду від поминання Аллага залишає людині. Всевишній Аллаг (Святий Він і Великий) в священному хадісі каже: «Я такий, як думає мій раб про Мене». Хто твій Господь для тебе - спитай себе. Наскільки Він Величний і Великий в твоєму серці? Наскільки Він Всемогутній і Щедрий? Як ти будеш думати про Нього, таким Він буде для тебе. Далі Аллаг говорить: «Я перебуваю поруч з ним, коли він згадує Мене. Якщо він згадує Мене подумки, то Я буду згадувати його подумки. Якщо він буде згадувати мене в якомусь товаристві, то і Я буду згадувати його в кращому товаристві». Коли вуста людини не припиняють звеличувати Аллага, Всевишній Аллаг звеличує таку людину перед ангелами на небесах. Поминати Аллаха подумки, значить думати про Аллага добре. Навіть якщо людина стикнулася з труднощами та випробуваннями, вона не допускає поганих думок про Аллага. Аллаг завжди Щедрий, Він Захищає, Він Дарує.


Людина завжди повинна намагатися, щоб її оточення, її розмови з ким би то не було не були пустими. Часто в наших розмовах ми забуваємо про Аллага, не нагадуємо про Його приписи, Його релігію. Від безлічі таких балачок черствіють серця. Коли людина залишає збори, на яких згадувалося ім'я Аллага, говорилося про Його заборони й приписи, вона відчуває щось корисне для свого серця, вона заряджена позитивною енергією, благими намірами - і вона радіє. А іноді, залишаючи якісь збори, людина відчуває важкість і спустошення, сама душа говорить, що їй погано від такого товариства. Тому людина повинна стежити, де і з ким вона буває, з ким спілкується. Якщо людина поминає Аллага, то вона повинна бути з тих, хто нагадує про Аллага в своєму оточенні, і тоді Всевишній Аллаг буде згадувати її серед ангелів на небесах.


У цьому світі ми завжди стикаємось з труднощами. Хвороби були завжди і ніколи не припинялися. Вони були і за часів Посланця Аллага. Людина може померти від чого завгодно. Будь-яка хвороба - це всього лише причина. Як до таких речей повинен ставитися мусульманин? Безперечно, кожен з нас повинен створювати причини, щоб не захворіти. Тому Посланець Аллага (мир йому і благословення Аллага) наказав не заходити і не залишати селище, в якому є чума. Але крім цього Посланець Аллага (мир йому і благословення Аллага) навчив нас словам дуа. Якщо віруючий буде читати їх вранці та ввечері, то його не спіткає ніяке лихо, з ласки Аллага. Чи знаємо ми ці дуа? У хадісі, який передає 'Усман, Посланець Аллага (мир йому і благословення Аллага) сказав: «Той, хто скаже вранці тричі:


بِسْمِ اللهِ الَّذِي لاَ يَضُرُّ مَعَ اسْمِهِ شَيْءٌ فِي الأَرْضِ وَلاَ فِي السَّمَاءِ، وَهُوَ السَّمِيعُ العَلِيم


«БісміЛлягі ллязі ля ядурру ма'асмігі шяйун філь арди ва ля фі ссамаі ва гува Ссамі'уль 'Алім» (З ім'ям Аллага, з ім'ям Якого ніщо не заподіє шкоди ні на землі, ні на небі, адже він - Чуючий, Знаючий!), то його не спіткає несподіване лихо, поки він не зустріне вечір. Але якщо він зустріне вечір і тричі скаже ці слова, то його ніщо не спіткає з бід, поки він не застане ранок».


До Посланця Аллага (мир йому і благословення Аллага) прийшов один чоловік і сказав: «О Посланцю Аллага, мене вчора вкусив скорпіон». Посланець Аллага (мир йому і благословення Аллага) сказав: «Якби ти сказав:


أعوذ بكلمات الله التامات من شر ما خلق


«А'узу бі-каліматі Лляхі-т-таматі мін шяррі ма халяк (Звертаюся до досконалих слів Аллага від зла, яке Він створив)» - тебе б це не спіткало». Це прості слова, які повинен знати кожен мусульманин.


Посланець Аллага (мир йому і благословення Аллага) сказав: «Якщо людина прийде в будь-яку місцевість і скаже ці слова тричі, то ніяке зло не торкнеться її, поки вона не покине її». Часто, виїжджаючи кудись, зупиняючись десь на ночівлю, ми забуваємо, що зло тієї місцевості може торкнутися нас. Але всього лише одне речення є причиною того, що людина буде в безпеці, з ласки Аллага. Якось один з праведників сказав: «Одного разу мене вкусив скорпіон. Я довго думав, як я таке допустив. І згадав, що тієї ночі я не прочитав ці слова». Ми ходимо з дітьми в гості, а потім вдома діти стають вередливими або хворіють, і все тому, що ми недбалі в цьому питанні - не навчили своїх дітей або самі не робили це дуа.


Коли людини торкається якесь лихо, трапляються труднощі і випробування, вона чекає, коли вони її покинуть і залишать. У хадісі, який передає Абу Саляма, Посланець Аллага (мир йому і благословення Аллага) сказав: «Кожному мусульманину, якого спіткає випробування і він скаже:


إِنَّا للهِ وَإِنَا إِلَـيْهِ راجِعُونَ، اللَّهُـمَّ اْجِـرْنِي فِي مُصِـيبَتِي، وَاخْلُـفْ لِي خَيْـراً مِنْـهَا


«Інна ліллягі ва інна іляйгі раджіун (Воістину, належимо ми Аллагу і до Нього наше повернення!); Аллагумма-джірні фі мусибаті (О Аллаг, дай мені нагороду в тому, чим ти випробував мене) ва хлюф лі хайран мінга (і даруй мені натомість краще)», Всевишній Аллаг (Святий Він і Великий) обов'язково дасть краще після цього випробування». Ці слова Абу Саляма розповів своїй дружині Умм Салямі, що Посланець Аллага (мир йому і благословення Аллага) навчив його цих слів. І коли Абу Саляма помер, Умм Саляма згадала ці слова. І в момент свого горя, болю й смутку вона вимовила ці слова. А подумки вона сказала: «Хто ж може тебе замінити, о Абу Салямо?» А коли у неї закінчився термін ідда, до неї посватався Посланець Аллага (мир йому і благословення Аллага). І вона дала згоду. Так Аллаг їй замінив кращим те, що в неї було.


Тому щоразу, коли у людини виникають труднощі, випробування, стається горе, вона повинна пам'ятати, що є дуа, яким вчив Посланець Аллага (мир йому і благословення Аллага), вона повинна знати їх і читати. І тоді людина вбереже себе від поганого, а її серце завжди лишатиметься живим. І тому Посланець Аллага (мир йому і благословення Аллага) сказав: «Мертве серце - це серце, яке не згадує Аллага, а живе серце - це серце, яке часто поминає Всевишнього Аллага».


Я прошу Аллага (Святий Він і Великий) зробити нас з тих, хто часто згадує Його, зробити наші серця такими, що пам’ятають Його. Просіть у Аллага прощення, адже Він Прощаючий, Милосердний.