18 травня 1944 – День пам’яті жертв геноциду кримськотатарського народу.

Трагедія депортації 18 травня 1944 року стосується переселення кримських татар з Криму, яке було здійснено владою СРСР під час Другої світової війни. Ця депортація є одним із найбільш трагічних етнічних чисток у радянській історії. Понад 230 000 кримських татар було виселено зі своїх домівок та відправлено в різні регіони СРСР, переважно в Середню Азію.


Справа в депортації кримських татар мала політичні, етнічні та стратегічні мотиви. Влада СРСР безпідставно вважала, що кримські татари співпрацювали з німцями та підтримувати їхній режим.

Депортація кримських татар пройшла вкрай жорстоким способом. Людей забирали з їхніх домів, нерідко під час нічних обшуків, і завантажували в вагони для вивезення. Умови перевезення були нелюдськими, багато людей загинули під час шляху через хвороби, голод та неприйнятні умови. Багато кримських татар були розселені в невіддалених регіонах СРСР, де їх зустрічали вороже або ставили під нагляд.


Щодо відношення ісламу до цієї трагедії, варто зазначити, що кримські татари є мусульманським народом. Іслам мав велике значення для їхньої культури, традицій та ідентичності. Депортація кримських татар супроводжувалася руйнуванням мечетей або переробкою їх в свинарники чи клуби, та забороною на виконання релігійних обрядів. Багато ісламських свят та обрядів були заборонені або піддавалися переслідуванню.


Така депортація спричинила велику трагедію для кримських татар та мала довготривалі наслідки. Багато людей втратили свої рідні домівки та стали біженцями в своїй власній країні. Втратилися багатовікові культурні зв'язки, розривалася спадщина та традиції.


На початку розпаду СРСР кримські татар почали повертатися на батьківщину, але наслідки депортації відчуваються й досі, а в світлі окупації Криму московією та початком переслідування кримських татар після 2014 року, ці наслідки посилились.


Просимо Аллага, зупини несправедливість і беззаконня на кримській землі, та дарувати перемогу!

Прес-центр АМУ