Звіт перед самим собою - Сулейман Хайруллаєв | П'ятнична проповідь | Мечеть у Києві

О ті, які увірували, вдень і вночі нас оточують знаменням Всевишнього Аллага, які постійно нагадують нам про Нього, нагадують про Його обіцянку і всякий раз попереджають нас. Всевишній Аллаг переймається за своїх рабів, застерігає їх від Себе, від непослуху Йому, але також Всевишній Аллаг жалісливий до своїх рабів. Кожен день закінчується - і настає новий день, закінчується тиждень - і наступає інший, за кожним минулим місяцем приходить новий місяць, проходить рік і настає новий - в цьому знамення Аллага, в цьому нагадування віруючому - стань краще раніше, ніж почнеться новий день, тиждень , місяць ...


Всевишній Аллаг говорить:


يَوْمَ تَجِدُ كُلُّ نَفْسٍ مَّا عَمِلَتْ مِنْ خَيْرٍ مُّحْضَرًا وَمَا عَمِلَتْ مِن سُوءٍ تَوَدُّ لَوْ أَنَّ بَيْنَهَا وَبَيْنَهُ أَمَدًا بَعِيدًا وَيُحَذِّرُكُمُ اللَّهُ نَفْسَهُ وَاللَّهُ رَءُوفٌ بِالْعِبَادِ


«У той День перед кожною душею постане добро, яке вчинила вона, а також вчинене нею зло, і вона побажає великої відстані між собою й ним. Аллаг застерігає вас від Самого Себе, і Він — Ласкавий до рабів» (сура 3, аят 30).


Аллаг застерігає від Свого покарання тих, хто, знаючи про його покарання, порушує межі дозволеного, але водночас Аллаг одразу ж нагадує про те, що Він ласкавий, жалісливий до своїх рабів.


Також Аллаг говорить:


يَوْمَ يَبْعَثُهُمُ اللَّهُ جَمِيعًا فَيُنَبِّئُهُم بِمَا عَمِلُوا أَحْصَاهُ اللَّهُ وَنَسُوهُ وَاللَّهُ عَلَى كُلِّ شَيْءٍ شَهِيدٌ


«У День, коли Аллаг воскресить їх усіх і розповість їм про вчинки їхні. Врахував їх Аллаг, а вони забули про них, та Аллаг — кожній речі Свідок» (сура 58, аят 6).


Кожне наше діяння, добре чи зле, записується в Аллага, але забувається нами.


Всевишній Аллаг говорить:


وَاتَّقُوا يَوْمًا تُرْجَعُونَ فِيهِ إِلَى اللَّهِ ثُمَّ تُوَفَّى كُلُّ نَفْسٍ مَّا كَسَبَتْ وَهُمْ لَا يُظْلَمُونَ


«Бійтесь того Дня, коли повернетеся ви до Аллага. Віддадуть кожній душі сповна за те, що вона собі здобула. І не вчинять із вами несправедливо!» (сура 2, аят 281).


Всевишній Аллаг в Корані застерігає людину від того, щоб кожен новий день вона починала подібно попередньому: не вичитуючи власну душу, не розмірковуючи над своїми вчинками, вона робить їх знову й знову, не осмисливши, і чинить так, як і раніше, несправедливо. Посланець Аллага (мир йому та благословення Аллаха) говорить: «Всі сини Адама помиляються, всі вони скоюють гріхи, але кращі з них ті, які каються». А каються ті, які вичитували себе, які зважували свої діяння, перш ніж настане новий день, тиждень, місяць або рік ...


Новий рік - це не привід для свята, а привід задуматися й поміркувати про те, що ти зробив і з чим ти прийдеш до Аллага. Адже Аллаг сказав: «... повідає їм про те, що вони зробили». Кожен новий день - це знамення від Аллага, шанс для людини виправитися. А ми так мало звертаємо увагу на знамення Аллага, які нас всюди оточують, тому що вони стали для нас звичними.


Умар ібн аль-Хаттаб сказав свою відому фразу: «Вичитуйте власну душу до того, як її вичитають, і зважуй свої діяння до того, як вони будуть зважені».


Один з табіїнів сказав: «Я зустрів сподвижників Пророка (мир йому та благословення Аллага), які говорили:«У Судний день найлегше положення буде в тієї людини, яка вичитувала свою душу в цьому світі. Найрадіснішим в Судний день буде той, хто багато плакав в цьому світі».


Людина що посіє, те й пожне. Цей принцип з Сунни Аллага буде аж до Судного дня. І тому Всевишній Аллаг закликає нас сьогодні до того, щоб ми замислювалися над своїми діяннями: як нам чинити, щоб поліпшити своє становище. Найгірший з нас той, хто повторює свій поганий день, тиждень, місяць, тобто, дні, коли людина чинила несправедливо, зневажала права Всевишнього Аллага.


Всевишній Аллаг щодня дає нам нову можливість, але з кожним днем ​​таких можливостей стає дедалі менше, тому що з кожним днем ​​людина все ближче до кінця земного життя. Якщо людина в кінці дня буде зважувати свої діяння і вичитувати себе, то її душа стане чистою, її новий день буде легким і успішним. Адже найкращий з людей той, хто кається. А покаятися може лише той, хто зважував свої діяння і замислювався над своїми вчинками, той, хто вичитав самого себе до того, як його вичитали.


Посланець Аллага (мир йому та благословення Аллага) сказав: «Маючи намір здійснити добро, не чекай вечора, якщо ти думав зробити його вранці. Якщо думав зробити вночі, не чекай ранку». Тому Аллаг спонукає: «Поспішайте в благих діяннях ...», але водночас не забувайте зважувати їх і оцінювати, щоб не упустити щось важливе.


Якщо людина скоїла щось погане, то нехай спитає себе: «Чому я так вчинив? Що змусило мене це зробити? І що потрібно зробити, щоб не повторити цю помилку? » О ті, які увірували, Аллаг кожному з нас дав час. І цей час людина повинна використовувати з користю, не марнувати його. Адже тільки Аллаг знає, кому скільки залишилося днів, кому скільки тижнів, кому місяців, а кому років. Ці аяти, які ми згадали вище, повинні нас змушувати завжди думати про те, з чим ми прийдемо до Аллага завтра. І чи готові ми прийти до Аллага сьогодні?


Коли ми говоримо «вичитати свою душу», що ми маємо на увазі? Як і що для цього потрібно зробити? Просто усвідомити, що був не правий, що згрішив, або ж тут потрібно щось більше? Наприклад, якщо людина пропустила молитву, то щоб відшкодувати її, потрібно прочитати молитву. Якщо людина вкрала, то людина повинна повернути вкрадене. Якщо людина взяла в когось в борг і не повернула, то повинна повернути позичене. Якщо мусульманин сказав про іншу людину щось погане, то спокутою буде - попросити прощення. Всі діяння діляться на права Аллага і права людини. І коли ми оцінюємо, зважуємо свої вчинки, то повинні пам'ятати про це і враховувати це. Щодо прав Аллага, то досить людині щиро покаятися і полишити це діяння. Якщо ти не звершуєш п'ятикратну молитву, то сьогодні час почати це робити і покаятися перед Аллагом. Якщо ти не тримав піст в місяць Рамадан, то почни надолужувати пропущені дні. Якщо ти не виплатив закят, то покайся і виплати закят. Це й означає вичитати себе і зважити свої діяння. Потрібно не тільки визнати свою помилку, але й виправити свої діяння.


Якщо ж твої недобрі вчинки пов'язані з правами людей, то крім каяття перед Аллагом, ти повинен відшкодувати людям їхні збитки (моральні або/і матеріальні). Якщо ти поширював плітки про когось, то попроси вибачення в цієї людини, й надалі говори про неї добре. Якщо обіцяв і не виконав - вибачся і виконай. Взяв чуже - поверни, взяв в борг і не віддав - віддай борг, завдав збитків - відшкодуй. Аллаг не пробачить людину доти, доки той, права кого порушили, не пробачить її. Навіть шагіду, якому Аллаг пробачає всі гріхи, не прощається гріх боргу. Тому що це пов'язано з правами людей. Тому посланець Аллага (мир йому та благословення Аллага) спонукав просити прощення у людини до того, як її наздожене смерть, тому що потім ти або подаруєш свої благі діяння людині, яку образив чи не повернув її право, або ж забереш її погані діяння.
Вичитати власну душу - це означає зробити таубу та істіґфар за всі свої погані вчинки й справи, це пообіцяти собі, що ти більше не повернешся до цього, і починати виправлятися вже сьогодні.


Якось посланець Аллага (мир йому та благословення Аллага) сказав сподвижникам, які сиділи з ним: «Зараз зайде людина з мешканців Раю». Зайшов один з невидатних сподвижників. І тоді одному з присутніх сподвижників стало цікаво, що такого робить ця людина, що Пророк (мир йому та благословення Аллага) назвав її одним з мешканців Раю. Він напросився до нього в гості й пробув там три дні. Він побачив, що ця людина не робить нічого особливого, що відрізняло б її від інших мусульман. І тоді він сказав їй: «Посланець Аллага (мир йому та благословення Аллага) сказав про тебе, що ти мешканець Раю. Що ж ти робиш особливого? Я нічого такого не помітив ». І цей чоловік відповів: «Я роблю лише те, що ти бачив, проте щоночі перед сном я роблю так, щоб в моєму серці не було злості, брехні, презирства, заздрості чи ненависті ні до кого з мусульман». Це говорить про те, що людина вичитує себе кожен день, зважує свої вчинки. І за це просте діяння Посланець Аллага (мир йому та благословення Аллага) назвав його мешканцем Раю.


Дуже часто ми плануємо новий день, тиждень, місяць, не враховуючи помилки минулого, і знову їх повторюємо. Адже не повторить помилки лише той, хто буде вичитувати себе й зважувати всі свої діяння. Будьте кращими з людей - постійно вичитуйте себе й кайтеся перед Аллагом.