Останній заповіт пророка ﷺ - Айдер Рустемов | Фікх взаємовідносин | Мечеть в Києві

Пророк, мир йому, застерігав від того, щоб мстити працівникам, якщо ті виконали свою роботу неякісно або не виконали її взагалі.

Повідомляється що якийсь багатий чоловік, з числа мусульман, запитав посланця, мир йому: "О посланець, у мене є раби і невільники, які брешуть мені, поводяться зі мною підступно, не послухаються мене, за що я їх лаю і б'ю. Що ж мене очікує за це? " На що посланець, мир йому, сказав: "В судний День, всі їхні провини перед тобою будуть підраховані. І буде підраховано то, скільки і як ти їх карав. Якщо покарання відповідало проступку, то ніхто не буде покараний. Якщо ж покарання було недостатнім, то це буде тобі плюсом. Але якщо ти переборщив, і покарав їх сильніше ніж слід було, то ти понесеш перед ними відповідальність." Тоді запитувач відійшов від Пророка, мир йому, і заплакав. Посланець Аллаха, мир йому, побачивши це і сказав: "Хіба ти не читав у Книзі - "У День воскресіння Ми встановимо справедливі Ваги, і ні з ким не надійдуть несправедливо. Якщо знайдеться щось вагою з гірчичне зернятко, Ми принесемо його. Досить того, що Ми ведемо рахунок!" І тоді чоловік вигукнув: "Клянусь Аллагом! Не бачу іншого рішення окрім як звільнити їх всіх!"

Передається що пророк, мир йому, сказав: "Хто звинуватить свого раба в перелюбстві, то він буде покараний крайнім заходом покарання в День Воскресіння, крім того випадку, якщо він сказав правду."

Пророка, мир йому, запитали: "Мій слуга погано до мене ставиться, чи можна його бити?" Пророк, мир йому, промовчав. Коли ж це питання повторили тричі, то посланець, мир йому, сказав: "Прощай йому кожен день сімдесят разів!"

Також пророк, мир йому, вчив своїх сподвижників, щоб вони не називали своїх невільників - рабами, так як всі люди - раби Аллага. А також засуджував коли раби говорили "мій пан."

Коли пророк, мир йому, давав слузі виконати якесь доручення, то не гнівався на нього якщо той, виконував доручення повільно, або якщо він не пішов зовсім.

Анас ібн Малік розповідав що коли він прислуговував у пророка, мир йому, то він ні разу, за десять років, не виразив йому осуд через погано виконаної роботи. Він ніколи не говорив: "Чому це зробив так?"