Раніше, у попередніх статтях, ми торкнулися різних аспектів положення прав жінок в ісламі. У цій останній частині статті «Жінка в ісламі: хто вона?» ми хотіли б торкнутися дуже важливих і делікатних питань.
Іслам оберігає честь жінки
Іслам поважає жінку і тому переймається захистом її честі. З жінкою можна жити і вступати у статеві стосунки лише після законного шлюбу (нікях). Посланець Всевишнього (мир йому та благословення Аллага) сказав:
«І бійтеся Аллага в тому, що стосується жінок, бо ви взяли їх як те, що довірено вам Аллагом, і зробили їх дозволеними собі за словом Аллага»
У вищезгаданому хадісі під «словом Аллага» мається на увазі шлюбний договір, який відповідає ісламським канонам.
Категорично заборонено безпідставно звинувачувати жінку у вчиненні перелюбу. Це є одним із найтяжчих гріхів. Всевишній сказав:
إِنَّ الَّذِينَ يَرْمُونَ الْمُحْصَنَاتِ الْغَافِلَاتِ الْمُؤْمِنَاتِ لُعِنُوا فِي الدُّنْيَا وَالْآخِرَةِ وَلَهُمْ عَذَابٌ عَظِيمٌ
“Воістину, ті, які дорікають невинним доброчесним жінкам, будуть прокляті в світі земному й наступному! Чекає на них велика кара!”
(Сура "ан-Нур", аят 23)
Людину, яка без наявності явного аргументу звинуватить цнотливу жінку в перелюбі, загалом очікує три суворі покарання.
- вісімдесят ударів батогами
- неприйняття свідчення такої людини
- наклепник називатиметься нечестивцем
Всевишній сказав:
وَالَّذِينَ يَرْمُونَ الْمُحْصَنَاتِ ثُمَّ لَمْ يَأْتُوا بِأَرْبَعَةِ شُهَدَاءَ فَاجْلِدُوهُمْ ثَمَانِينَ جَلْدَةً وَلَا تَقْبَلُوا لَهُمْ شَهَادَةً أَبَدًا وَأُولَئِكَ هُمُ الْفَاسِقُونَ
“Тих, які звинувачують доброчесних жінок, але не можуть привести чотирьох свідків, бийте вісімдесят разів і ніколи не приймайте від них свідчення, бо вони — нечестивці”
(Сура "ан-Нур", аят 4)
Іслам закликає чоловіка ніжно та лагідно ставитися до своєї дружини
З погляду ісламу всі види взаємовідносин можуть розцінюватися як поклоніння Всевишньому, за умови, що людина, в момент скоєння вчинку, має відповідний намір. І взаємини зі своєю дружиною не є винятком. Посланець Всевишнього (мир йому та благословення Аллага) сказав:
"Воістину, ти обов'язково отримаєш винагороду за все те, що витратиш заради ліку Аллага, і навіть за той шматочок їжі, який покладеш до рота своїй дружині"
Також пророк (мир йому та благословення Аллага) сказав:
«Якщо чоловік напоїть свою дружину водою, він отримає за це винагороду».
Іслам наказує матеріально забезпечувати жінку
Іслам подбав про кожну мусульманку, незалежно від її віку, адже вона завжди має чоловіка, який повинен її матеріально забезпечувати. Іслам гарантує жінці гідне життя у суспільстві. Така жінка позбавлена потреби просити допомоги у оточуючих. Адже подібне може принизити мусульманку або якось зачепити її гідність.
У маленької дівчинки є батько, який забезпечує її, а у заміжньої жінки є чоловік, який утримує її. Всевишній сказав:
لِيُنْفِقْ ذُو سَعَةٍ مِنْ سَعَتِهِ وَمَنْ قُدِرَ عَلَيْهِ رِزْقُهُ فَلْيُنْفِقْ مِمَّا آتَاهُ اللَّهُ
“Нехай власник достатку витрачає відповідно до достатку свого; а кому важко це, то нехай витрачає із даного йому Аллагом.”
(Сура "ат-Таляк", аят 7)
Пророк Мухаммад (мир йому та благословення Аллага) сказав:
«Для людини достатньо гріха, якщо вона не дбає про тих, хто перебуває на її утриманні»
Жінка живе у сіни ісламу, насолоджуючись ідеальним законодавством, яке гарантує дотримання її прав. Це дозволяє всім людям, незалежно від їхньої статі, досягати щастя як у мирському, так і у вічному житті. Всевишній сказав:
فَاسْتَجَابَ لَهُمْ رَبُّهُمْ أَنِّي لَا أُضِيعُ عَمَلَ عَامِلٍ مِّنكُم مِّن ذَكَرٍ أَوْ أُنثَىٰ
“І відповів їм Господь їхній: «Я не зроблю марними ваших вчинків – ні вчинків чоловіків, ні вчинків жінок»”
(Сура "Аль Імран", аят 195)
Шановний читач може поставити собі питання, при відповіді на яке йому слід бути гранично щирим. Що насправді важливіше: формально заявляти про права жінки, а потім ставитися до неї як до товару, виставленого на вітрину, де він має певну матеріальну вартість (що часто відбувається на Заході), або ж реально поважати жінку, захищати її права та піклуватися про неї (що часто відбувається в ісламському суспільстві)?
І Ви, безперечно, зможете правильно і щиро відповісти на це питання, осмисливши вищезгадані докази з Книги Всевишнього та висловлювань Його посланця (мир йому та благословення Аллага)!
Автор: Андрій Шистєров