Хвала Аллагу, до Нього ми звертаємось по допомогу, у Нього просимо прощення та захисту від зла наших душ та скверни наших справ. Той, кого Аллаг повів правильним шляхом, того ніхто не зможе збити, той же, кого Аллаг зробив заблудлим, того ніхто не наставить на прямий шлях. Свідчимо, що немає нікого і нічого гідного поклоніння, окрім Аллага, і свідчимо, що Мухаммад – Його раб та Посланець.

Дорогі брати, будьте богобоязливі, звертайтесь до Всевишнього з молитвами, йдіть прямим шляхом істини непохитно та стійко. Релігія Аллага – це релігія істини, вона є причиною добробуту в цьому світі та Наступному. Стережіться хибних поглядів та викривлень, тому що брехня та зваба є причиною нещастя в цьому світі та в Наступному.

Мусульмани! Уникайте спокус та смут як явних, так і непомітних. Спокусою є все те, що перешкоджає людині на шляху Ісламу. Це може бути багатство, робота і навіть родина та діти. Аллаг (Великий Він та Славетний) сказав:

إِنَّمَا أَمْوَالُكُمْ وَأَوْلادُكُمْ فِتْنَةٌ وَاللَّهُ عِنْدَهُ أَجْرٌ عَظِيمٌ * فَاتَّقُوا اللَّهَ مَا اسْتَطَعْتُمْ وَاسْمَعُوا وَأَطِيعُوا وَأَنْفِقُوا خَيْرًا لأَنْفُسِكُمْ وَمَنْ يُوقَ شُحَّ نَفْسِهِ فَأُولَئِكَ هُمُ الْمُفْلِحُونَ

«Ваші діти та ваше майно — лише спокуса. А в Аллага — велика винагорода! Тож бійтеся Аллага, наскільки зможете, слухайтеся та коріться, і жертвуйте задля свого ж блага! Виграли ті, які вберегли себе від скупості!»[1].

Мусульмани, уникайте спокус і смут, зло яких може поширитися на праведників так само, як воно охоплює бунтарів та гнобителів. Всевишній Аллаг сказав:

وَاتَّقُوا فِتْنَةً لا تُصِيبَنَّ الَّذِينَ ظَلَمُوا مِنْكُمْ خَاصَّةً وَاعْلَمُوا أَنَّ اللَّهَ شَدِيدُ الْعِقَابِ

«Бійтеся спокуси, яка вразить не тільки несправедливих із вас, і знайте, що Аллаг суворий у покаранні!»[2].

Будьте особливо обережні в тому, що стосується ваших переконань, бережіть себе від смути в ідеології (в акиді), від хибних думок і негідної поведінки. Уникайте плутанини й помилок в словах та справах. Воістину, смути подібні до заразних хвороб, які стрімко поширюються, заражаючи серця і діяння як окремих людей, так і великі спільноти. Ця хвороба вражає лиходія та благодійника, залишає на них свої сліди і призводить до плачевного результату.

Якщо в якомусь місті трапляється епідемія, ти бачиш, як люди нервово оббивають пороги лікарень та лікарів в надії врятуватися від зарази. Коли ж відбуваються смути і спокуси, що зачіпають релігію, віру і переконання, то більшість людей зустрічає їх ліниво, вони не бояться їхньої шкоди і не побоюються наслідків. Але спокуса в релігії набагато небезпечніша, ніж загибель тіла, тому що смерть сердець губить як душі, так і тіла.

Мусульмани, наш Пророк (мир йому і благословення Аллага) часто попереджав свою громаду про небезпеку спокус, щоб ми завжди були насторожі. Він говорив:

بادروا بالأعمال فتناً كقطع الليل المظلم يصبح الرجل مؤمناً ويمسي كافراً ويمسي مؤمناً ويصبح كافراً يبيع دينه بعرض من الدنيا

«Випереджайте своїми справами смути, які будуть подібні шматкам темної ночі: вранці людина буде віруючою, а до вечора стане невірною, ввечері буде віруючою, а до ранку стане невірною, продавши свою релігію за мирські блага» [3].

Спокуси і помилки - це безпросвітний морок, позбавлений будь-якого світла. Вони впливають на віру і переконання мусульманина настільки сильно, що можуть змінити його за короткий проміжок часу - від заходу до початку наступного дня - і зробити невірною людину, яка раніше була віруючою. Ці смути сильні проти тих, чия Віра (Іман) ослабла через гріхи і через прагнення в усьому потурати своїм бажанням і похоті. Таке серце і така віра не можуть протистояти спокусам, а якщо захисту від них немає, то вони вражають свою жертву подібно до того, як стріла пронизує мішень.

Дорогі брати, Аллаг (Великий Він і Славетний) сказав:

وَأَنَّ هَذَا صِرَاطِي مُسْتَقِيمًا فَاتَّبِعُوهُ وَلا تَتَّبِعُوا السُّبُلَ فَتَفَرَّقَ بِكُمْ عَنْ سَبِيلِهِ ذَلِكُمْ وَصَّاكُمْ بِهِ لَعَلَّكُمْ تَتَّقُونَ

«Такий Мій прямий шлях, тож ідіть ним, але не йдіть іншими дорогами, які зіб’ють вас із Його шляху! Він заповів це вам — можливо, будете ви богобоязливі!» [4].

Це заповіт, даний Аллагом людству, щоб люди йшли прямим і ясним шляхом і не відхилялися від нього. Якщо ж вони відхиляться, то встануть на один із оманливих шляхів, і ними оволодіють бажання та похіть.

Сьогодні спокуси приходять одна за одною, без зупинки і часто не зустрічаючи перед собою жодних перешкод. Це тому, що для них існує придатний ґрунт.

Поклик смути вимагає від людей відмовитися від Книги Аллага і Сунни Його пророка, відмовитися від ісламських знань і праведних справ. Спокуси виходять не з якогось певного місця, вони наступають звідусіль - як від явних ворогів, так і з боку тих, хто зараховує себе до мусульман. Просимо у Аллага порятунку від зла і захисту від хибних поглядів.

Сьогодні є люди, які закликають до змішування між чоловіками і жінками, для того, щоб стерти межі між ними. Вони говорять про це відверто, пишуть свої вульгарні статті з далекосяжними цілями і невпинно діють - іноді відкрито і не соромлячись, а іноді за лаштунками своїх порочних зборів. Вони вдають, що не знають, а може, це й справді так, що їхня ідея суперечить самій природі людей, їхньому єству. Адже Аллаг створив людей різними, Він створив їх чоловіками і жінками, встановивши між ними відмінність від початку. Шаріат враховує цю природну відмінність і встановлює благородні етичні норми, які підносять людину і захищають від пороку і моральної деградації. Пророк (мир йому і благословення Аллага) встановив принцип, який велить мусульманам прагнути до того, щоб між чоловіками і жінками, які не пов'язані близькими родинними зв’язками, була певна дистанція. Чоловіки і жінки не повинні змішуватися одне з одним, це виражається навіть під час такої праведної справи як намаз (молитва). Пророк (мир йому і благословення Аллага) сказав:

خير صفوف النساء آخرها وشرها أولها

«Кращий з жіночих рядів [5] - останній, а найгірший [6] з них - перший» [7].

Чому так? Тому що перший ряд ближче до чоловіків, а останній далі від них, отже, він краще.

З цього хадіса ми можемо усвідомити для себе важливе правило: чим сильніше жінка віддаляється від чоловічого суспільства, тим краще для неї, а чим сильніше вона наближається до чоловіків, тим гірше для неї.

Проповідники розпусти зляться на нас, огризаються, оголюючи свої ікла ... Інші ж діють приховано і йдуть манівцями, вони закликають до того, щоб жінки змішувалися з чоловіками і були ближче до них. Неуважність і непоінформованість людей, їхнє незнання про інтриги, які плетуться проти Ісламу, зіграло свою негативну роль. Через це почав поширюватися порок, похитнулися підвалини моральності. Перелюб настільки поширився серед народів, що через це багаторазово зросла кількість незаконнонароджених дітей. Тепер навіть ті, хто раніше виступав за рівність статей, бажають позбутися цієї проблеми, але нічого не можуть з цим вдіяти, всі їхні методи не працюють.

Ми постійно чуємо заклики, спрямовані на те, щоб роздягнути жінку, щоб вона оголила своє тіло, зняла з себе одяг скромності. Вони хочуть, щоб жінка вийшла роздягненою, позбавленою сорому. Невже вони не розуміють, що скромність і сором'язливість - це вроджені якості і природні риси жіночого характеру. Такою створив її Аллаг, до розвитку та збереження цих якостей закликає релігія. Пророк (мир йому і благословення Аллага) сказав:

الحياء من الإيمان

«Сором'язливість - це частина Віри» [8].

إن مما أدرك الناس من كلام النبوة الأولى إذا لم تستحِ فاصنع ما شئت

«Слова, які люди засвоїли від пророків минулого:« Якщо ти не соромишся, то роби, що хочеш » [9].

Вороги Ісламу ведуть в ісламських країнах брехливу пропаганду, рекламуючи і просуваючи свою безбожну культуру і цивілізацію. Вони проштовхують свої переконання і погляди на життя під гаслом реформ, прогресу, високого рівня цивілізованості і глобальної просвіти, а також використовують масу інших гарних і привабливих слів. В такий спосіб вони захоплюють багатьох людей, які вірять тому, що вони говорять, а потім вже самі йдуть за своїми ворогами і поширюють ці ідеї зі сліпим фанатизмом. Ці новобранці покірно й бездумно йдуть за своїми вчителями без розмірковувань, без аналізу і без уявлення про те, чим це все закінчиться. Аллаг (Святий Він і Великий) сказав:

أَفَنَجْعَلُ الْمُسْلِمِينَ كَالْمُجْرِمِينَ * مَا لَكُمْ كَيْفَ تَحْكُمُونَ

«Невже Ми прирівняємо покірних до грішників? Що з вами? Як ви судите?» [10].

Нехай ці спокушені подумають, і тоді вони побачать, що все, чим вони так захоплюються в чужій культурі, все корисне, що у них є, все це є в Ісламі, тільки ще корисніше і краще. Просто повернися до Корану, повернися до сунни Пророка (мир йому і благословення Аллага), йди шляхом його сподвижників, шляхом перших мусульман. Подивися, як діяли вони, і ти побачиш, у який спосіб вони змогли домогтися того, чого домоглися, тих благ і тієї користі для всього світу як у своєму земному житті, так і в тому, що стосується життя Майбутнього. Повернись до витоків, адже Аллаг сказав:

وَمَنْ أَحْسَنُ مِنَ اللَّهِ حُكْمًا لِقَوْمٍ يُوقِنُونَ

«Хто ж кращий за Аллага в суді для людей твердо [віруючих]?» [11].

Хочеться звернутися до тих людей, які пішли на поводі у проповідників розпусти: зверніться до Корану, Сунни та шляху сподвижників, подивіться на ці джерела і зрозумійте, яких благ намагаються позбавити вас наші недруги. Вони постійно досліджують слабкі місця в наших лавах, і ведуть невпинну роботу, а тому їм прекрасно відомо, що якщо мусульмани будуть точно і неухильно дотримуватися законів Ісламу, то неодмінно зміцніють і знайдуть силу. У них немає з цього приводу жодних сумнівів. Слухайте, що каже наш Великий Господь, Знаючий таємне і явне:

كَتَبَ اللَّهُ لأَغْلِبَنَّ أَنَا وَرُسُلِي إِنَّ اللَّهَ قَوِيٌّ عَزِيزٌ

«Аллаг написав: «Неодмінно перемогу отримаю Я та Мої посланці!»» [12].

Мусульмани! Віруючі раби Аллага, ви вірите в Аллага і Його Посланця, ви вірите в ті достовірні закони, які донесли до вас сподвижники. Саме ці закони і цей шлях дав їм владу над світом від сходу до заходу, відкрив перед ними скарби перських хосроїв і візантійських імператорів, які були витрачені на шляху Аллага. Всі ви знаєте про цей факт. Це стало можливим, тому що мусульмани міцно трималися Корану та Сунни. А сьогодні наші недоброзичливці хочуть зробити так, щоб ми нехтували спокусами, не боялися тієї смути і розпусти, які вони поширюють серед нас, після того як самі заразилися ними, щоб ми стали такими ж грішниками, як вони. Аллаг сказав:

وَدُّوا لَوْ تَكْفُرُونَ كَمَا كَفَرُوا فَتَكُونُونَ سَوَاءً

«Вони бажають, щоб ви були невіруючими — такими невіруючими, якими є вони самі» [13].

У наш час люди, чиї серця живі, а очі ще не втратили зір, бачать, як на людство обрушується одна спокуса за іншою. Коли гріх тільки з'являється, люди відкидають його і відмовляються. Але минає час, і щойно серця деяких з них пом'якшуються щодо пороку, так відразу ж з’являється нова спокуса, гірша за попередню. Щаслива людина - це та, яка уникла цих випробувань! Той же, на чию долю вони все-таки випали, повинен терпіти і проявляти стійкість. Посланець Аллага (мир йому і благословення Аллаха) сказав:

إن أمتكم هذه جُعل عافيتها في أولها وسيصيب آخرها بلاء وأمور تنكرونها وتجيء فتنة فيرقق بعضها بعضاً وتجيء الفتنة فيقول المؤمن: هذه مهلكتي ثم تنكشف وتجيء الفتنة فيقول المؤمن: هذه هذه، فمن أحب أن يزحزح عن النار ويدخل الجنة  فلتأته منيته وهو يؤمن بالله واليوم الآخر وليأتِ إلى الناس الذي يحب أن يؤتى إليه

«Благополуччя дано першим поколінням моєї громади, а в майбутньому її спіткають негаразди і те, що вам не сподобається. Спокуси будуть приходити так, що минулі будуть здаватися незначними в порівнянні з новими. Прийде смута, і скаже віруючий: «Ось вона, моя смерть». Потім вона мине, і прийде інша смута, і знову скаже віруючий: «Ось вона, ось вона [та, що погубить мене]». Тому, хто бажає позбутися пекельного Полум'я й увійти в райський Сад, то нехай зустріне свою смерть, будучи віруючим, і нехай чинить з людьми так, як він бажає, щоб вони ставилися до нього »[14].

Раби Аллага, будьте богобоязливі, не обманюйте себе спокусами і не спокушайтеся численністю тих, що закликають до хибного. Правильне керівництво тільки від Аллага, Його релігія не змінюється під впливом часу, а через те, що багато людей тримаються брехні і живуть згідно з брехнею, вона все одно залишається брехнею і не перетворюється в істину.

Просимо Аллага вберегти нас від смут і спокус як явних, так і прихованих. Просимо Його врятувати нас від мук Пекла, від мук могили, від випробувань життя та смерті, просимо врятувати нас від спокуси Даджала [15].

О Аллаг, бережи для нас нашу релігію, яка є оплотом всього нашого буття, влаштуй наше мирське життя, в якій ми проводимо свій строк, зроби благим наше Майбутнє життя, до якого ми повернемося. Аллаг, зроби так, щоб життя слугувало для нас накопиченням всього доброго і благого, а смерть стала порятунком від усього злого й поганого.

Брати-мусульмани, завжди просіть у Аллага стійкості на вашому шляху, завжди говоріть:

اللهم يا مقلب القلوب ثبِّت  قلوبنا على دينك و طاعتك

«О Аллаг! О Той, Хто Змінює серця, зміцни серце моє в Твоїй релігії»[16]

اللهم يا مصرِّف القلوب صرِّف قلوبنا إلى طاعتك

«О Аллаг! О Той, Хто Скеровує серця, направ наші серця до покірності Тобі»[17].

Посланець Аллага (мир йому і благословення Аллага) сказав:

كل قلوب بني آدم بين اصبعين من أصابع الرحمن — جلَّ وعلا — يصرّفه كيف يشاء

«Всі серця синів Адама - між пальцями Милостивого Аллага (Великий Він і Славетний), Він направляє їх як забажає» [18].

З цими благаннями Пророк Мухаммад (мир йому і благословення Аллага) звертався до Аллага, він просив Всевишнього зміцнити його на цій Релігії, просив направити його до покори. Що ж говорити про нас? Наша рішучість набагато слабша, наш Іман та витривалість набагато нижчі, тому нам просто необхідно просити Аллага про те, щоб Він зміцнив нас на істині і захистив від спокус.

Мусульманам треба повернутися до своїх витоків і зрозуміти, що все найкраще - у них в руках, а потім виконувати це.

أن خير الحديث كتاب الله، وأن خير الهدي هدي محمد صلى الله عليه وسلم، وأن شر الأمور محدثاتها، وكل محدثة في دين الله بدعة، وكل بدعة ضلالة

«Краща мова - це Книга Аллага, краще керівництво - керівництво Мухаммада (мир йому і благословення Аллага), найгірша зі справ - це нововведення (в релігії), будь-яка новація - це нововведення, а будь-яке нововведення (в релігії) - це помилка» [ 19].

وكل ضلالة في النار

«Кожна хибна думка опиниться у Пеклі» [20].

فعليكم بالجماعة؛ فإن يد الله على الجماعة، ومَن شذَّ شذَّ في النار

«Тримайтеся громади (джамаа), тому що Рука Аллага над громадою [21], а хто відійде, той відійде в пекельне Полум'я» [22].

Не відхиляйтеся від шляху кращого з пророків (мир йому і благословення Аллага), адже Аллаг сказав:

إِنَّ اللَّهَ وَمَلائِكَتَهُ يُصَلُّونَ عَلَى النَّبِيِّ يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا صَلُّوا عَلَيْهِ وَسَلِّمُوا تَسْلِيماً

«Воістину, Аллаг і Його ангели благословляють Пророка! О ви, які увірували! Благословляйте Пророка й вітайте його миром!»[23].

Перш ніж наказати це віруючим, Аллаг почав з себе. Це великий знак, велика слава і пошана для нашого Пророка (мир йому і благословення Аллага). Аллаг (Великий Він і Славетний) оголосив, що благословляє свого Пророка, благородні ангели теж благословляють його, а потім і людям було наказано благословляти Пророка, щоб це стало ознакою їхньої Віри. Тому ми підкоряємося цьому наказу нашого Господа і просимо у нього благословення для Пророка Мухаммада, який довів до людей радісну звістку і грізне попередження. Він виконав покладену на нього місію і не допустив в цьому жодних упущень.

Просимо Аллага дарувати нам щиру любов до нашого Пророка, прагнення триматися його шляху і завершити своє життя на його релігії. О Аллаг, воскреси нас серед його прибічників, напої нас з його джерела в День Суду, даруй нам його заступництво (шафаат), дозволь нам зустрітися з ним в Садах Благоденства разом з усіма пророками, людьми істини, шагідами [24] і праведниками.

О Аллах, обдаруй своїм задоволенням праведних халіфів [25] нашого Пророка, його дітей, його дружин, всіх його сподвижників і тих, хто пішов за ними в чиненні благих справ до самого Судного Дня.

О Аллаг, зроби благополучними наші справи, так само як Ти зробив благополучними справи сподвижників. Зроби праведними правителів і всіх, хто керує справами мусульман, великими чи малими. Дай нашим правителям праведне оточення, яке буде направляти їх в сторону добра і спонукати їх до благочестя, віддали від них погане оточення і погану свиту. О Аллаг, покращ правителів і покращ підданих, і веди їх усіх прямим шляхом.

О Аллаг, зроби нас тими, хто спонукає до добра, хто утримує від зла, хто закликає до Істини на основі знань і переконаності. Зроби нас громадою благочестя і поліпшення, зроби нас тими, кого Ти вестимеш, і тими, хто вестиме інших. Допоможи нам у тому, в чому Ти допоміг своїм праведним рабам.

رَبَّنَا اغْفِرْ لَنَا وَلإِخْوَانِنَا الَّذِينَ سَبَقُونَا بِالإِيمَانِ وَلا تَجْعَلْ فِي قُلُوبِنَا غِلاً لِلَّذِينَ آَمَنُوا رَبَّنَا إِنَّكَ رَءُوفٌ رَحِيمٌ

«Господи наш! Прости нас та братів наших, які увірували раніше за нас! І не дай серцям нашим сповнитися ненавистю до тих, хто увірував [раніше]! Господи наш! Ти — Смиренний, Милосердний!»»[26].

Хвала Аллагу, Господу світів. Мир і благословення Посланцю Аллага, а також його сім'ї і всім його сподвижникам.


Застереження від спокус і смут
На основі матеріалів з проповіді Шейха Мухаммада ібн Саліха аль-Усейміна
Переклад з незначною адаптацією тексту: Абу Ясін Руслан Маліков
Коректор тексту: Тамкін Р.Г.
Канонічна редакція: Карімов. М.

Українська версія підготовлена редакцією сайту

 

    [1] Коран, сура №64 «ат-Тагабун» (Взаємний обман), аят 15-16.
    [2] Коран, сура №8 «аль-Анфаль» (Військова здобич), аят 25.
    [3] Хадіс навів Муслім (169).
    [4] Коран, сура №6 «аль-Ан`ам» (Худоба), аят 153.
   [5] Мова йде про колективну молитву, що проводиться в мечеті, коли моляться шикуються стрункими лавами, чоловіки стоять попереду, а жіночі ряди починаються позаду останнього ряду чоловіків.
    [6] Найгірший - це не означає, що деякі ряди погані і людина отримує гріх за стояння в них. В даному контексті це означає, що достоїнство і нагорода за молитву в перших рядах для жінки буде меншою, ніж молитва в останніх рядах, які знаходяться далі від чоловіків.
    [7] Хадіс навів Муслім (664).
    [8] Хадіс навів аль-Бухарі.
    [9] Хадіс навів аль-Бухарі (3224).
    [10] Коран, сура №68 «аль-Калям» (Тростина для письма), аят 35-36.
    [11] Коран, сура №5 «аль-Маіда» (Трапеза), аят 50.
    [12] Коран, сура №58 «аль-Мудждаля» (Суперечка), аят 21.
    [13] Коран, сура №4 «ан-Ніса» (Жінки), аят 89.
    [14] Хадіс навів Муслім (3431).
   [15] Даджал - антихрист, людина, яка з'явиться незадовго до кінця світу, щоб стати найбільшою і найбільш згубною спокусою для всього людства.
   [16] Хадіс навів аль-Бухарі в збірці «аль-Адаб аль-муфрад» (683), ат-Тірмізі (3444), Ахмад (5310) і аль-Хакім в збірці «аль-Мустадрак» (7907).
    Транскрипція мольби: «Аллагумма, йаМукалліба-ль-кулюб, саббіткулюба-на 'алядінік».
    [17] Хадіс навів Муслім (4798).
    Транскрипція мольби: «Аллахумма, йа Мусарріфа-ль-кулюб, сарріф кулюба-на іля та'атік».
    [18] Хадіс навів Муслім (4798).
    [19] Хадіс навів Муслім (1435).
    [20] Хадіс навів ан-Насаї (1560).
    [21] Джамаа (суспільство) - під цим терміном мається на увазі суспільство, яке існувало за часів трьох перших поколінь мусульман, особливо за часів сподвижників. Прихильники Сунни і громади (Аглю сунна ва ль-джамаа) - це люди, чиї переконання та принципи відповідають переконанням перших мусульман (саляфусаліх), сподвижників і двох наступних за ними поколінь, а також всіх тих вчених впродовж історії, які в усьому трималися шляху, переконань і способу дій праведних попередників (саляфусаліх).
    [22] Хадіс навів ат-Тірмізі (2093).
    [23] Коран, сура №33 «аль-Ахзаб» (Партії), аят 56.
    [24] Шагід - людина, яка загинула, захищаючи Іслам.
   [25] Праведні халіфи (хуляфарашідун) - перші чотири халіфи, які були сподвижниками Пророка (мир йому і благословення Аллага), це Абу Бакр ас-Сіддик, Умар ібн аль-Хаттаб, Усман ібн Аффан і Алі ібн АбуТаліб.
    [26] Коран, сура №59 «аль-Хашр» (Зібрання), аят 10.