У сучасному світі прийнято вважати що релігія взагалі, всіляко перешкоджає розвитку науки, а на її прихильників дивляться як на неписьменних і неосвічених членів суспільства. Безумовно, між релігією і деякими "науковими" теоріями є розбіжності, але це ні в якому разі не говорить про те, що релігія, зокрема іслам, заперечує науку. Навпаки, ми бачимо, що в свій час іслам дав потужний поштовх науці, а мусульмани золотими літерами вписали свої імена в її історію.

 

У цій статті ми розглянемо відношення ісламу до науки з точки зору Корану і Сунни, а також згадаємо приклади того, як розвивалася наука в Ісламському світі і які люди відповідальні за це.

 

Коран і сунна

 

Пророк Мухаммад, мир йому і благословення Аллага, ще до того, як він став пророком, любив усамітнюватися для роздумів. З цією метою він піднімався на гору Хіра, де була печера, в якій він іноді знаходився по кілька днів. Одного разу, коли він саме перебував у печері, спустився з небес Ангел Джабраїл і послав перші аяти з Корану:

 

"Читай! Ім’ям Господа твого, Який створив..."

(Сура аль-Аляк 1)

 

Перший аят посланий Господом світів починається зі слова «Читай!». Це явно вказує на те, що іслам з самого початку свого існування спонукав до навчання і роздумів.

 

Сам пророк, мир йому і благословення Аллага, безліч разів згадував про важливість знань і зокрема він говорив:

 

"Прагнення до знань - обов'язок кожного мусульманина (і кожної мусульманки)."

 (Ат-Тірмізі)

 

Всевишній Аллаг, у Своїй Книзі також каже:

 

«Скажи: «Невже рівні ті, які знають, і ті, які не знають?» Воістину, замисляться лише обдаровані розумом!»

(Аз-Зумар 9)

 

І з цього можна зрозуміти що Всевишній, як і Його пророк високо цінували знання, і прагнення отримувати їх.

 

Розвиток науки в ісламському світі

 

Розквіт науки в ісламському світі припав на період з середини VIII століття по середину XIII століття, цей період називають «Золотим століттям Ісламу». Проходив він в Арабському Халіфаті, на той момент то була найбільша держава. Рівень безграмотності був практично на нулі, мусульмани вивчали Коран, арабську мову а також життєпис Пророка Мухаммада, мир йому. Повсюдно почали відкриватися бібліотеки, а праці з Багдада і Дамаска поширювалися по всьому арабському, і не тільки, світу, завдяки торговим шляхам.

 

Завдяки бібліотекам, в яких крім зберігання книг, також проводилися дослідні роботи, наукові зібрання і дискусії, повагу до вчених і вільний доступ до знань сприяли широкому і бурхливому розвитку науки в Халіфаті.

Так-же в той час активно перекладали і зарубіжну наукову літературу. Праці таких світових вчених як Піфагор, Аристотель, Платон тощо, були переведені, висвітлені і переосмислені в мусульманському суспільстві, після чого були розвинені ще більше.

 

Все вищесказане, дало розвиток таким дисциплінам як військова справа, містобудування, мореплавання тощо.

 

Наука і держава

 

Вчені, в першу чергу були глибоко шанованими серед правителів і високо цінувалися. Правителі всіляко підтримували тих, хто бажав присвятити себе науці. Серед таких правителів виділявся халіф аль-Мамун. Маючи приголомшливу освіту в сфері точних наук, він за часів золотого століття заснував "Будинок Мудрості" і активно фінансував наукові дослідження. Вчені "Будинку Мудрості" були відомі на весь світ, а Багдад став центром наукової думки.

 

Знакові постаті

 

Ібн Сіна - відомий в Європі як Авіценна, лікар саманидських емірів і дайлемітських султанів, який написав понад 450 праць в 29 областях науки. Найцікавіша робота, це «аль-Канун», стала основою медицини не тільки в ісламському світі, але і в Європі. Книга протягом 600 років була навчальним посібником в європейських університетах.

 

Закарійа ар-Разі - лікар, який визначив що захворювання виникають як від зовнішніх так і від внутрішніх чинників, і розробив курс по лікуванню головного болю і кашлю.

 

Мухаммад аль-Хорезмі - математик, який вперше розробив і представив концепцію «нуля», яка привела до великих змін в існуючих системах і створила нові. Також завдяки цьому вченому в математиці з'явилися такі терміни як "алгоритм" і "алгебра".

 

Абу Алі аль-Хасан - учений, вивчав прохідність світла, і згодом, створив першу камеру-обскура - найпростіший вид пристрою, що дозволяє отримувати оптичне зображення об'єктів, що, в свою чергу, дало можливість винайти фотоапарат.

 

Серед вчених також є і жінки. Як приклад можна згадати Фатиму аль-Фігрі. Фатима, разом зі своєю сестрою Марьям, в 859 році заснували медресе аль-Карауїн, при мечеті в місті Фес, Марокко. В університеті аль-Карауїн викладали безліч різних дисциплін, таких як Коран, фікг (ісламське право), математику, астрономію та інші науки. Сьогодні університет аль-Карауїн є найдавнішим з постійно діючих університетів світу.

 

Висновок

 

Роль ісламу в розвитку науки важко переоцінити. Величезна кількість важливих для людства праць минулого, пройшли через мусульманських вчених і були ними доопрацьовані і вдосконалені, завдяки чому збереглися аж до наших днів. Так само велика кількість самих вчених мусульман явно показує і доводить, що іслам завжди підтримував, підтримує і буде підтримувати науку, і в цій статті, ми це довели.

 

Автор: Юсуф Турабі