Уроки Рамадану (День 7-й)

 

Сьогоднішній урок ми присвятимо важливим правилам з вивчення напам’ять Книги Аллага.

Кожен з нас, особливо в Рамадан, намагається приділити певну частину свого часу цій цінній та найважливішій в нашому житті, та й в житті всього людства, Книзі. У когось виходить з дитинства вчити напам’ять Коран з легкістю, хтось народився в мусульманських родинах в арабських країнах, а хтось прийняв Іслам вже у більш зрілому віці, свідомому. Але обом категоріям людей треба знати, яким чином вчити Книгу Аллага напам’ять. Тому що часом зустрічаєш мусульманина, який вже 5, 7, 10 років в Ісламі (прийняв чи почав дотримуватися), але окрім сури «Аль-Фатіха» та сури «Аль-Іхляс» він більше нічого не знає. І у зв’язку з цим хотілося б розповісти 20 важливих правил, які допоможуть всім нам у вивченні напам’ять Книги Аллага.

Перше та найважливіше правило при вивченні напам’ять Корану – це щирість, щоб мусульманин був щирим, і, вивчаючи Книгу Аллага, прагнув лише задоволення Всевишнього. Щоб, вивчаючи аят за аятом, він не намагався отримати популярність серед людей, або ж отримати якусь роботу, або здобути прихильність якихось шарів суспільства. В жодному разі! Навіть більше, в певних випадках це буде як мінімум показухою, а в деяких випадках це може привести до великого багатобожжя. Тому щирість і ще раз щирість! Мета вивчення напам’ять Книги Аллага – задоволення Всевишнього Аллага.

Як Всевишній Аллаг сказав в Корані:

قُلْ إِنِّي أُمِرْتُ أَنْ أَعْبُدَ اللَّهَ مُخْلِصًا لَّهُ الدِّينَ

«Скажи: «Мені наказано поклонятись Аллагу, щиро сповідуючи Його релігію!» (сура 39, аят 11).


Другий важливий пункт – це мольба та наполегливість. Людина, яка вивчає Коран, повинна постійно звертатися до свого Творця, а не покладатися на свою феноменальну пам’ять, не думати, що вона настільки геніальна, або, що у неї все так добре виходить. Зараз ти можеш вчити по одній сторінці на день, а завтра з якоїсь причини, Аллаг знає з якої, ти не зможеш вивчити навіть одного слова або одного аята. Тому не варто думати, що той успіх, якого ми досягли у вивченні напам’ять Книги Аллага, це від нас самих. Ні, це від Всевишнього Аллага! І постійно треба просити Аллага в своїй мольбі, в своїх дуа про те, щоб Аллаг дав нам вивчити Книгу Аллага. Адже як Аллаг дав, так він може і забрати. Як ми вивчили кілька сур, джузів чи весь Коран, так само ми можемо це забути. Все в руках Всевишнього Аллага.

Третій та дуже важливий пункт – це полишення гріхів та непослуху Всевишньому Аллагу. Як казав імам аль-Шафіі, коли його спитали про знання, він сказав, що знання – це світло Аллага. А Своє світло Аллаг не дає грішним людям. Тому дуже важливо при вивченні Корану напам’ять полишати гріхи ти непослух. Як приклад можна навести аят, в якому говориться:

إِنَّ الصَّلَاةَ تَنْهَى عَنِ الْفَحْشَاءِ وَالْمُنكَرِ

«Воістину, молитва стримує від розпусти й неприйнятного!» (сура 29, аят 45).

Тобто молитва утримує нас від хараму. Але хтось з боку може зробити зауваження: «Є люди, які звершують молитву, але водночас вони скоюють гріхи». Тобто молитва не завжди стає на заваді скоєнню гріховного. На це вчені відповідають, що такі люди не в повній мірі або неповноцінно дотримуються молитви. Адже якби вони дотримувалися її повною мірою та вистоювали її так, як належить, то ця молитва була б перепоною між ними та непослухом Аллагу. Те саме можна сказати і про Коран. Якщо людина не буде полишати заборони та непослух Всевишнього Аллага, то Аллаг не дасть їй вивчити Свою Книгу.

Четвертий пункт – це терпіння та сильне прагнення. Щоразу, як ми стикаємось з якоюсь складністю, то Аллаг випробовує нас. Інколи ми готові опустити руки, думаючи, що нічого не вийде, але за мить Аллаг відкриває Свою милість, та все вдається. З Книгою Аллага відбувається те саме. Якщо сьогодні тобі не вдається вивчити те, що ти зазвичай вчиш, або повторити те, що ти зазвичай повторюєш, то це не біда, адже Пророк (мир йому та благословення Аллага) сказав: «Тому, хто вчить напам’ять Коран, призначена винагорода, а тому, хто вчить Коран, і у нього це викликає труднощі, тому призначена подвійна винагорода». Тому той, хто старається щиро заради Аллага, але в нього не виходить, нехай не втрачає надію.

Також Всевишній Аллаг в Корані сказав:

إِنَّ مَعَ الْعُسْرِ يُسْرًا  فَإِنَّ مَعَ الْعُسْرِ يُسْرًا

«Бо ж, воістину, після труднощів настає полегшення! Воістину, після труднощів настає полегшення!» (сура 94, аят 5-6).

П’ятий пункт – це виділяти свій дорогоцінний час (безперечно у кожного з нас він найцінніший) та вчити напам’ять Книгу Аллага. Тому що Аллаг в Корані сказав:

لَن تَنَالُوا الْبِرَّ حَتَّى تُنفِقُوا مِمَّا تُحِبُّونَ وَمَا تُنفِقُوا مِن شَيْءٍ فَإِنَّ اللَّهَ بِهِ عَلِيمٌ

«Ви не досягнете благочестя, поки не будете жертвувати те, що дороге вам. І що б ви не пожертвували, воістину, Аллаг знає про це!» (сура 3, аят 92).

Без сумніву, час це те, що ми любимо, тому що час дає нам змогу з дозволу Аллага заробляти гроші, дозволяє проводити час з родиною, дозволяє займатися спортом, дозволяє просто відпочивати. І часом важко підняти свій бік, або прокинутися раніше, або пізніше лягти спати, для того, щоб виділити ці дорогоцінні хвилини на Книгу Аллага. Але якщо ви зробите до Аллага один крок, Аллаг зробить до вас набагато більше кроків.

Шостий пункт – приділяти менше уваги мирським другорядним питанням. Всі питання в цьому житті у мусульманина умовно діляться на дві категорії – це першочергові мирські питання, без яких мусульманин не може жити, виконувати свої обов’язки перед Аллагом. Але існують другорядні питання, якщо людина їх полишить, то в її житті майже нічого не зміниться. Саме такі питання в міру сил треба полишити тому, хто вивчає Книгу Аллага.

Сьомий пункт – щоденне вивчення напам’ять та читання частини Корану. Деякі люди можуть вчити достатньо багато з Корану – сторінку, дві сторінки, півсторінки. Але більшість мусульман не може похвалитися такою пам’яттю. Протягом дня вони, можливо, вчать максимально один-два аяти. І це добре. Уявіть, якщо ви будете вчити один аят на день, то за рік ви вивчите 365 аятів. Те, що ви вчили, ви повинні постійно повторювати, тому що зберегти те, що ви вивчили, набагато важливіше, ніж вивчити нове. Немає сенсу вчити та йти далі, якщо ви забуваєте те, що було до цього. Тому на повторення треба виділяти певну частину часу. Я не кажу, що треба полишити свої заняття чи роботу і зранку до ночі займатися Кораном, враховуючи наше сьогоденне життя. Але я кажу про те, щоб виділяти 20 хвилин часу на день, по 10 хвилин на вивчення нового матеріалу і на повторення того, що ви вже знаєте. Якщо у вас це вийде, то з часом ви можете збільшити цей час до 15 хвилин на повторення та 15 хвилин на вивчення. Це ніяк не буде суперечити вашим життєвим інтересам. Навпаки, буде допомагати. Адже коли ви вивчите та повторите свій щоденний план, то будете почувати певну легкість і навіть задоволення, наче ви сьогодні зробили щось важливе. І насправді це дуже важливо.

Повідомляється від Абдуллага ібн Умара, що Посланець Аллага (мир йому та благословення Аллага) сказав: «Той, хто володіє Кораном подібний до того, хто володіє верблюдом, якого взяли за вуздечку. Якщо його міцно схоплять, то утримують, а якщо відпустять, то він втече». Тобто Коран подібний до верблюда, від якого людина бере користь. Якщо за ним належним чином не дивитися, то він піде, і потім його доведеться довго шукати. Якщо ж його міцно прив’язати, то він переночує разом з тобою, і завтра ти зможеш знову брати користь від цього верблюда. Тобто він буде везти тебе по життю, якщо це верблюдиця, то вона буде давати молоко тощо. Так само і Священний Коран, якщо ти будеш постійно про нього дбати, то і він буде про тебе дбати з дозволу Аллага. І в Наступному Житті ти будеш підніматися по ступенях в міру вивчених тобою аятів.

Восьмий пункт – початок занять Кораном рано вранці. Посланець Аллага (мир йому та благословення Аллага) сказав: «О Аллаг, даруй благословення моїй Уммі в її ранньому ранку». Тобто, коли ранок починається, всі справи починаються, і якщо проспав або пізно встав, то має місце відчуття розбитості, справи не клеяться - частину справ вже не встиг, за другу вже не хочеться братися. Це все відсутність баракята, відсутність благословення. Тому Пророк і сказав ці золоті слова. Це також стосується і вивчення напам’ять Корану. Якщо людина налаштує себе і буде вивчати Коран рано вранці, то це краще за все. Але якщо людина не може вивчати Коран рано вранці, то немає проблем, якщо вона буде вчити Коран в будь-який зручний для себе час: це може бути день, це може бути після молитви аср або навіть ввечері, якщо її мозок налаштований на вивчення напам’ять Корану. Але для більшості людей, безперечно, краще та легше вчити Коран рано вранці, після молитви фаджр.

Дев’ятий пункт – це перебування поруч зі знавцями Корану. Ті люди, які знають Коран напам’ять або знають частину Корану, або знають якісь сури, то це все одно краще, ніж перебувати з людьми, які його не знають. Адже знавець Корану завжди підкаже тобі, зорієнтує тебе. Якщо ти помилився, то він тебе скерує. Ти можеш з ним повторити ті частини Корану, які ти вже вивчив. Ти можеш йому здати нові аяти. Людина, яка знає Коран, подібна до скарбу, від якого ти завжди візьмеш користь.


Просимо Всевишнього Аллага зробити нас з числа тих, хто знає Книгу Аллага, живе згідно з нею, постійно повторює і не забуває.

Цикл лекцій «Уроки Рамадану»

Абдуллаг Шистеров