Уроки Рамадану (День 6-й)

 

Хвала Аллагу, Господу світів, Милостивому, Милосердному, Царю Судного дня. У нього ми просимо прощення за ніша гріхи, його ми звеличуємо і на нього покладаємось, і до нього наше повернення. Воістину, кого Аллаг (Святий Він та Великий) поведе прямим шляхом, того ніхто не зможе збити з прямого шляху. Кого ж Аллаг (Святий Він та Великий) введе в оману, то не знайдете йому наставника. Мир та благословення кращому з людей, Мухаммаду (мир йому та благословення Аллага), і всім тим, хто пішов за ним до Судного Дня.

Всевишній Аллаг сказав в Корані:

يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا لَا تَتَّبِعُوا خُطُوَاتِ الشَّيْطَانِ

«О ви, які увірували! Не йдіть слідом за шайтаном» (сура 24, аят 21).

Всевишній Аллаг (Святий Він та Великий) звертається до своїх рабів, до своїх віруючих рабів насамперед, Він наказує їм, велить та забороняє. Аллаг наказує їм те, що приведе їх до Раю, і забороняє їм те, що може привести їх до Пекла. Тому всі накази Всевишнього Аллага стають причиною потрапляння людини до Раю. І все, від чого Аллаг нас застеріг, може стати причиною потрапляння людини до Пекла, якщо та не буде триматися заборон Аллага.

Всевишній Аллаг (Святий Він та Великий) закликає нас, хоча і не має потреби в нас. Всевишній Аллаг не потребує нікого і нічого. Він закликає нас заради нашої ж користі. Воістину, Аллаг багатий і не має потреби ані в нас, ані в нашому поклонінні, користь від Його заклику отримують виключно люди. І якби всі творіння стали невіруючими, це аніскільки не зменшило б Царство Всевишнього Аллага, Його владарювання. І якби всі-всі люди, всі колишні покоління людей увірували б в Аллага та підкорилися йому, це аніскільки б не збільшило Його владу, Його Царство.

Тому ми ті, хто потребує Всевишнього Аллага, потребує віри, потребує праведних діянь. І ми ті, кому шкодить невіра, кому шкодить непослух Всевишньому Аллагу, шкодить багатобожжя. Для людини це велика честь, що Аллаг закликає її, хоча Сам не потребує її. А людина відвертається від заклику Всевишнього Аллага, хоча сама потребує Його.  То де ж розум людини? Адже, воістину, якщо здоровий незіпсований розум осягне мудрість наказів та заборон Всевишнього Аллага, то побачить, що всі ці накази та заборони націлені на користь для людини. І якщо людина буде слухатися наказів та уникати заборон, то вона матиме успіх як в цьому світі, так і в Наступному Світі. Якщо ж людина не зможе зрозуміти, осягнути цю мудрість і не буде слухатися наказів та уникати заборон, то, воістину, вона здобуде лише те, що нашкодить їй в цьому світі та Світі Наступному. Вона нашкодить собі тим, що відвернеться від наказів Всевишнього Аллага (Святий Він та Великий), відвернеться від підкорення Всевишньому Аллагу. І душа може здобути блага лише у випадку підкорення Аллагу. Таким чином, користь та шкода повертається до нас самих.

Але якщо ми подивимось, то побачимо, що багато хто цього не розуміє, наче це стерлося з їхніх голів, наче вони живуть якимись мріями. Розум людини не приносить їй жодної користі.

Як Всевишній Аллаг сказав в Корані:

لَهُمْ قُلُوبٌ لَّا يَفْقَهُونَ بِهَا وَلَهُمْ أَعْيُنٌ لَّا يُبْصِرُونَ بِهَا وَلَهُمْ آذَانٌ لَّا يَسْمَعُونَ بِهَا

«Вони мають серця, якими не розуміють, мають очі, якими не бачать, мають вуха, якими не чують» (сура 7, аят 179).

Що тут мається на увазі? Чому у них є розум, але вони не розуміють? Що саме вони не розуміють? Вони не розуміють таким розумінням, яке принесе їм користь. В їхньому розумінні немає жодної користі для них же самих. Вони певною мірою схожі на худобу. Адже худоба також бачить та чує, але вона може піти кудись і загинути. Так і людина, у якої є розум, але вона цим розумом не розуміє те, що приносить їй користь. Вона не бачить те, що приносить їй користь, своїми очима, вона не чує те, що приносить їй користь, своїми вухами. Така людина ще більш заблудла за худобу. Хоча у тварин немає обов’язків, вони не будуть звітувати, і заклик Аллага спрямований не до них. Аллах поклав обов’язки на людину, такі як, хадж, молитва, закят та інші накази й заборони, і саме людину чекає розрахунок в Судний День. Кінець кожної людини – або винагорода, або покарання, нагорода Раю чи покарання Пекла.

І як продовжив Аллаг в Корані:

أُولَئِكَ كَالْأَنْعَامِ بَلْ هُمْ أَضَلُّ أُولَئِكَ هُمُ الْغَافِلُونَ

«Вони подібні до худоби, але перебувають у ще більшій омані. Вони — невігласи!» (сура 7, аят 179).

Подібно до того, як Всевишній Аллаг закликає нас до Раю, шайтан, його посіпаки та наближені закликають людей до Вогню. Як сказав про це Всевишній Аллаг:

إِنَّمَا يَدْعُو حِزْبَهُ لِيَكُونُوا مِنْ أَصْحَابِ السَّعِيرِ

«Він закликає своїх прихильників до того, щоб вони стали мешканцями пекла!» (сура 35, аят 6).

Тобто Всевишній Аллаг розділив Свій заклик та заклик шайтана. І те, що шайтан закликає нас до Вогню, зовсім не означає, що він говорить: «Йдіть за мною. Я вас приведу до Вогню». Ні, шайтан дуже хитрий. Якби він так сказав, ніхто б за ним не пішов. Він закликає людину до непослуху Всевишньому Аллагу, він закликає людину до заборонених пристрастей та насолод. Він прикрашає для людини мерзоту і представляє її в прекрасному вигляді, щоб спокусити та обманути віруючого. Він постає перед людиною у вигляді доброго наставника, в подобі того, хто бажає їй блага, але насправді такі посіпаки шайтана є заклятими ворогами віруючих людей.

Тому, брати та сестри, ми постійно знаходимося між двох закликів: закликом Всевишнього Аллага до Раю та закликом шайтана та його партії до Пекла. Так давайте же подивимось, на чий заклик ми відгукуємось, до чийого заклику дослухаємось. Насправді, це дуже легко побачити та визначити. Якщо ми з числа тих, хто кориться Всевишньому Аллагу, хто кориться його наказам, уникає Його заборон, хто йде прямим шляхом, хто любить благе, якщо ми виконуємо обов’язкові приписи Аллага, такі як, п’ятикратна молитва, піст в місяць Рамадан, виконуємо хадж по змозі, виплачуємо закят (якщо ми з числа тих, хто має його виплачувати), якщо ми намагаємось виконувати додаткові види поклоніння з того, що Всевишній Аллаг (Святий Він та Великий) нам полегшив, то знайте, що ми ті, хто почув заклик Всевишнього Аллага та пішов за ним.


Якщо ж ти не слухаєш Всевишнього Аллага, постійно сприяєш гріхам, недбалий до обов’язків, якими зобов’язав тебе Всевишній Аллаг, недбалий до своєї молитви, не виплачуєш закят, хоча повинен, не тримаєш піст в місяць Рамадан, хоча міг би це робити, якщо ти постійно порушуєш заборони Всевишнього Аллага і не звертаєш на це жодної уваги, то знай, що ти з числа тих, хто прийняв заклик шайтана, ти з його партії.

Тому, поки є час, поки ти живий, ти зобов’язаний покаятися перед Всевишнім Аллагом, а також очиститися від шайтана. Це обов’язок кожного мусульманина. Нехай кожен з нас поміркує, з якої він партії.

Просимо Всевишнього Аллага зробити нас з числа його партії, прийняти наш піст, зробити нас з числа тих, хто дотримується його наказів, уникає його заборон, хто наслідує Сунну Посланця Аллага (мир йому та благословення Аллага), тримає піст, виплачує закят, робить додаткові види поклоніння. Просимо Всевишнього Аллага, щоб він прийняв наші благі справи, віддалив нас від підкорення шайтану та віддалив від нас шайтана та його партію.

Цикл лекцій «Уроки Рамадану»

Абу Закарія