يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا اتَّقُوا اللَّهَ حَقَّ تُقَاتِهِ وَلَا تَمُوتُنَّ إِلَّا وَأَنتُم مُّسْلِمُونَ


«О ви, які увірували! Бійтесь Аллага гідним Його страхом! І помирайте не інакше як ставши відданими Йому!»

(сура 3, аят 102).


يَا أَيُّهَا النَّاسُ اتَّقُوا رَبَّكُمُ الَّذِي خَلَقَكُم مِّن نَّفْسٍ وَاحِدَةٍ وَخَلَقَ مِنْهَا زَوْجَهَا وَبَثَّ مِنْهُمَا رِجَالًا كَثِيرًا وَنِسَاءً وَاتَّقُوا اللَّهَ الَّذِي تَسَاءَلُونَ بِهِ وَالْأَرْحَامَ إِنَّ اللَّهَ كَانَ عَلَيْكُمْ رَقِيبًا


«О люди! Бійтесь Господа вашого, Який створив вас із однієї душі та створив із неї другу до пари; а з них ще й інших чоловіків та жінок і розселив їх. Тож бійтесь Аллага, ім’ям Якого ви звертаєтесь одне до одного, і дотримуйтесь родинних зв’язків. Воістину, Аллаг наглядає за вами!» (сура 4, аят 1)


يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا اتَّقُوا اللَّهَ وَقُولُوا قَوْلًا سَدِيدًا
يُصْلِحْ لَكُمْ أَعْمَالَكُمْ وَيَغْفِرْ لَكُمْ ذُنُوبَكُمْ


«О ви, які увірували! Бійтесь Аллага та говоріть розсудливе слово. Тоді Аллаг покращить ваші справи й простить ваші гріхи»

(сура 33, аяти 70-71).


Наша релігія іслам є найбільшим даром від Всевишнього Аллага. Якщо ми подивимося на те, що нас оточує в цьому житті, на наші матеріальні й духовні блага, то не побачимо більш цінного подарунка, ніж іслам. І у релігії іслам, як відзначають вчені, є певні цілі. Ця релігія була послана заради принесення певної користі людям, як в цьому (мирському) житті, так і в Наступному.


Аллаг говорить в Корані:


وَنَزَّلْنَا عَلَيْكَ الْكِتَابَ تِبْيَانًا لِّكُلِّ شَيْءٍ


«Ми зіслали тобі Писання як пояснення кожної речі…» (сура 16, аят 89).


Все, що цікавить нас в мирському житті та вічному житті, роз’яснено в ісламі.


وَهُدًى وَرَحْمَةً وَبُشْرَى لِلْمُسْلِمِينَ


«…прямий шлях, милість і радісну звістку для покірних!» (сура 16, аят 89).


Іслам приховує в собі розвиток, гнучкість і актуальність для кожного часу і для кожного місця.


Аллаг в Корані сказав:


مَّا فَرَّطْنَا فِي الْكِتَابِ مِن شَيْءٍ ثُمَّ إِلَى رَبِّهِمْ يُحْشَرُونَ


«Ми нічого не оминули в Писанні. А потім зберуть їх коло Господа їхнього» (сура 6, аят 38).


Як би люди не прожили це життя, згідно з цим Писанням чи ні, вони будуть зібрані до свого Господа. У зв'язку з цим вчені виокремлюють таку науку, як цілі шаріату. Сьогодні ми з вами бачимо, що наше життя просякнуте невіглаством, відсутністю мудрості, і, на жаль, з боку мусульман це так само актуально. Мусульманам не вистачає сьогодні мудрості, не вистачає глибоко розуміння релігії. Чому? Тому що щирості їм вистачає, а правильність не завжди йде слідом за щирістю. І одна з наук, яка допомагає мусульманам робити правильні кроки, правильний вибір у житті, - це цілі шаріату. Цілі - це те, що хотів би, щоб ми зробили, Всевишній Аллаг. Повинна бути якась користь чи мета. Не заради вчинку здійснювати вчинок. Ми молимося чому? Не тому, що молилися наші батьки, діди, не тому, що ми з якоїсь країни, ми молимося в якості поклоніння Всевишньому Аллагу. І в цій дії є мудрість і безліч цілей. І також в будь-якій дії, приписаній Аллагом або яку Він заборонив, є певна користь і цілі для нас з вами. І хотілося, щоб ми звертали на це увагу, тоді в нашому житті стане менше неправильних і помилкових вчинків.

Вивчення науки цілі шаріату, без сумніву, збільшує нашу віру, тому що ми дізнаємося про релігію Аллага те, чого досі не знали. Вона звеличує нашу релігію, тому що підтверджує, що ця релігія актуальна завжди та всюди. Також вивчення цілей шаріату допомагає переконати певною мірою невіруючих, які звикли, щоб все було обґрунтовано в їхньому житті. І також вивчення цієї науки допомагає відповісти лицемірам, які таємно намагаються нашкодити мусульманам і ісламу. Хотілося б зазначити, що під шаріатом ми не маємо на увазі тільки систему покарань, як сьогодні, на жаль, перекручено розуміє Захід. Вони кажуть: «О, вони хочуть законів шаріату», думаючи, що там будуть різати руки, страчувати, буде всюди біль, крик тощо. Ми ж розуміємо це слово правильно - це сукупність всіх законів Всевишнього Аллага, які якщо втілити в життя, то, по суті, не залишиться бідних, не залишиться нужденних, не залишиться сиріт. Тому це слово треба розуміти в його загальному комплексному розумінні.


Вчені сказали, що цілі шаріату переслідують в нашому житті три основні задачі:


1. Формування і виховання праведної людини. Таку людину, яка буде знати права свого Господа, буде знати права інших людей, яка не буде несправедливою ні до себе, ні до оточуючих. Це перше завдання всього шаріату.


2. Встановлення справедливості на землі. Як ми з вами знаємо, в ісламі немає розділення за націями, немає відмінностей між народами, немає різниці за соціальним статусом. Якась звичайна людина, бідняк в іншій країні, може бути ближче до Всевишнього Аллага, ніж найвідоміша людина з нашої місцевості, наприклад. Крім того, більшість мусульман нині не є арабами, хоча Посланець Аллага (мир йому й благословення Аллага) був з числа арабів.


Аллаг говорить в Корані:

وَجَعَلْنَاكُمْ شُعُوبًا وَقَبَائِلَ لِتَعَارَفُوا إِنَّ أَكْرَمَكُمْ عِندَ اللَّهِ أَتْقَاكُمْ

«…зробили вас народами та племенами, щоб ви знали одне одного. Воістину, найшановніші з-посеред вас перед Аллагом — найбільш богобоязливі!» (сура 49, аят 13).


Тому іслам прагне втілити в життя справедливість. У всіх її видах. Навіть не зважаючи на те, що її втілення може бути нецікаво або невигідно якійсь людині. Але вона зобов'язана бути справедливою заради Всевишнього. Саме до цього прагне іслам.

3. Отримання користі як в мирському житті, так і в Наступному. У мирському житті іслам закликає нас до розвитку, не зупинятися на одному місці. Аллаг закликає розмірковувати над Кораном і Сунною. І ми бачимо, коли мусульмани міцно трималися за Коран і Сунну, тоді величезний поштовх у мирському житті отримала наука. Саме завдяки дотриманню ісламу та Книги Аллага, а не навпаки. Мусульмани повинні завжди й всюди прагнути приносити користь, як собі, так і оточуючим. І мирське життя не виняток. Мусульмани повинні прагнути бути кращими в усьому: у науці, у розвитку, у технологіях. Не забувати, що це також може бути поклонінням, якщо буде правильний намір - заради Всевишнього. Також іслам прагне принести користь всім людям і в наступному житті. Аллаг багаторазово звертається в Корані до всіх людей, не тільки до мусульман, а й до представників інших релігій, до різних народів, щоб вони звернули увагу, що це життя тимчасове і воно рано чи пізно завершиться. Як ти народився й прийшов у цей світ, так само швидко ти й підеш. Тебе ніхто не попередить, коли настане смерть. Тому прагни до наступного життя й не забувай свого наділу в житті цьому.


Це були три основні цілі, до яких прагне іслам, три основні задачі, які він покликаний вирішити.


Також вчені виділили основні п'ять сфер, які іслам прийшов зберегти.


Перша сфера - це сфера релігії. Релігія - це найцінніше, що є у людини. Якщо немає релігії, то для людини не важливі ні гроші, ні багатство, ні потомство, ні те, скільки вона проживе в цьому житті. Адже в підсумку вона все одно потрапить навічно в Пекло. Тоді навіщо все це? Тому релігія - це номер 1, що іслам намагається зберегти.


Друга сфера - це людське життя. Аллаг говорить в Корані:


مَن قَتَلَ نَفْسًا بِغَيْرِ نَفْسٍ أَوْ فَسَادٍ فِي الْأَرْضِ فَكَأَنَّمَا قَتَلَ النَّاسَ جَمِيعًا


«Якщо хтось уб’є душу не як помсту за душу й не як помсту за нечестя на землі, то це прирівнюється до вбивства всіх людей…» (сура 5, аят 32).


Далі Аллаг говорить:


وَمَنْ أَحْيَاهَا فَكَأَنَّمَا أَحْيَا النَّاسَ جَمِيعًا


«А хто вбереже душу, той наче збереже життя всім людям» (сура 5, аят 32).


Чому життя однієї людини подібне до життя всіх людей? Та тому, що ми всі в своїй основі походимо від Адама, мир йому. Всі ми його діти, онуки, правнуки. І кожне людське життя є цінним для Всевишнього Аллага. Тому збереження життя в ісламі - одна з основних задач.

Третя важлива сфера - це збереження розуму, оскільки нерозумна людина не може робити правильні вчинки. Вона може поводитися як тварина, не замислюючись над цим. Аллаг заборонив безліч речей, які шкодять людині в цьому і в наступному житті. Аллаг заборонив алкоголь, всі дурманні речовини не просто так. Здавалося б, в них розслаблення, хтось їх вживає, кажучи, що треба знати міру ... Ні! Всевишній Аллаг категорично забороняє все, що затьмарює розум, і алкоголь, тому що людина завжди повинна залишатися людиною і не опускатися на рівень тварини. Також Аллаг наказує нам розмірковувати, вивчати. Перше слово, яке послав Аллаг пророку Мухаммаду (мир йому і благословення Аллаха) було «Читай», тобто міркуй, вивчай, поглиблено розвивайся, а не просто будь споживачем.

Четверта цінність, яку закликає берегти іслам - це нащадки, наші діти, наші сім'ї, це охорона жінки в ісламі, охорона її честі, збереження гідного людського обличчя. Аллаг заборонив перелюб, заборонив навіть наближатися до нього. Чому? З метою зберегти потомство, щоб батьки знали своїх дітей, щоб сім'ї були повноцінними. Також в ісламі заборонені одностатеві стосунки через те, що вони суперечать природній, вродженій сутності людини. Ви не знайдете серед тварин подібних стосунків, а якщо й знайдете, то це будуть такі ж відхилення, як і в людському суспільстві. Також іслам закликає належно виховувати своїх дітей, щоб вони були повноцінними й ефективними представниками свого суспільства. Іслам закликає піклуватися про сиріт для того, щоб ті зрозуміли, як це зростати в повноцінній сім'ї.

І п'ята велика цінність в ісламі - це власність, право володіти якимось майном. І вона в ісламі сильно захищена. Аллаг заборонив будь-які види обману. Пророк (мир йому й благословення Аллага) сказав: «Хто обдурив, той не з нас». Аллаг в Корані виявив ласку до нас і дозволив торгівлю, водночас заборонивши лихварство. Тобто по праву ви можете володіти майном і збільшувати його, робити бізнес, але не по праву володіти нічим не можна. Пророк (мир йому й благословення Аллага) сказав: «Якщо людина буде вбита, захищаючи свою честь, життя і майно, то вона отримає ступінь шагіда». Тобто ступінь людини, яка померла за свою віру.

Перш ніж робити будь-який вчинок, поставте собі запитання, чи хоче Всевишній Аллаг від нас, щоб після здійснення вчинку були ті чи інші наслідки. Звичайно, майбутнє знає тільки Всевишній Аллаг, але ми можемо припустити, які результати будуть у тієї чи іншої дії. Тому будьте мудрими, щирими, чесними із самими собою, і замислюйтесь, чи хоче Аллаг від нас тих чи інших результатів. А якщо не знаєте, то запитайте у власників знання.


Релігія Іслам є найбільшим даром в цьому житті. Наука, що вивчає цілі шаріату, - це великий крок вперед в пізнанні своєї релігії. Вчені ісламу зауважили, що існують певні ступені захисту цих цінностей, про які ми згадали вище. Ступені збереження цих цінностей бувають різні.

Перший ступінь - це необхідне. Іншими словами, це те, без чого не можуть втілюватися в життя ці цінності. Наприклад, єдинобожжя, поклоніння Аллагу належним чином неможливе без мінімального вивчення релігії, Корану, Сунни Пророка (мир йому і благословення Аллага). Відповідно, мінімальний рівень знань релігії для кожного мусульманина є обов'язковим.

Другий ступінь - це потрібне. Те, без чого в повній мірі не вийде втілити наші цінності. Наприклад, заборона на монополії. Монополія, по суті, не перешкоджає торгівлі, але вона переважно заважає її правильному й повноцінному функціонуванню. Тому, з точки зору ісламу, вона заборонена.


Третій ступінь - додаткове. Те, без чого ці цінності ісламу можуть існувати, але вони не будуть настільки повноцінними, наскільки вони були б повноцінними разом з цими аспектами. Наприклад, додаткова молитва. Всі ми з вами намагаємося дотримуватися п'ятикратну молитву. Але між ними є додаткові молитви, які допомагають компенсувати ті недоліки, які є в обов'язковій молитві.

Пам’ятайте, Всевишній Аллаг послав нам закони з певною метою, а саме для вирішення людських проблем. Аллаг сказав в Корані:


إِنَّ اللَّهَ يَأْمُرُ بِالْعَدْلِ وَالْإِحْسَانِ وَإِيتَاءِ ذِي الْقُرْبَى وَيَنْهَى عَنِ الْفَحْشَاءِ وَالْمُنكَرِ وَالْبَغْيِ يَعِظُكُمْ لَعَلَّكُمْ تَذَكَّرُونَ


«Воістину, Аллаг закликає до справедливості, добрих справ і підтримки родичів. Він забороняє мерзотне, відразне й нечестиве. І Він повчає вас — можливо, будете пам’ятати ви!» (сура 16, аят 90).