Всевишній Аллаг створив людину, навчив і зобов'язав її дотримуватися прав Всевишнього, а також прав рабів Аллага. Дотримуватися прав Аллага - означає дотримуватися його приписів і полишати його заборони, підпорядковуватися та бути покірними лише Йому Одному. Після послуху та покірності Собі Аллах наказав послух і покору батькам. Ми звикли часто згадувати й говорити про взаємини чоловіка та дружини, батьків та дітей, про стосунки мусульман одне з одним в різних питаннях. І ми самі підсвідомо розставляємо пріоритети. Без сумніву, на перше місце ми ставимо дотримання приписів Всевишнього Аллага, дотримання єдинобожжя. Але дуже часто ми оминаємо такий важливий припис Аллага, як повага до батьків. Всевишній Аллаг після покори Йому зобов'язав коритися і шанобливо ставитися до батьків, тому що вони стали причиною появи людини на світ. Ми часто забуваємо нагадувати один одному про це, бачачи наші упущення щодо батьків.

Всевишній Аллаг говорить:


وَقَضَى رَبُّكَ أَلَّا تَعْبُدُوا إِلَّا إِيَّاهُ وَبِالْوَالِدَيْنِ إِحْسَانًا إِمَّا يَبْلُغَنَّ عِندَكَ الْكِبَرَ أَحَدُهُمَا أَوْ كِلَاهُمَا فَلَا تَقُل لَّهُمَا أُفٍّ وَلَا تَنْهَرْهُمَا وَقُل لَّهُمَا قَوْلًا كَرِيمًا


«Наказав вам Господь твій не поклонятися нікому, крім Нього, а також ставитися якнайкраще до батьків. І коли хтось із них — чи вони обоє — досягне старості, то не говори їм: «Фе!», не гримай на них і говори їм тільки гідні слова»

(сура 17, аят 23)


Аллаг наказує не порушувати Єдинобожжя і коритися Йому. А після цього Він одразу ж згадує найважливіших людей на землі після Нього - це батьки.


وَاخْفِضْ لَهُمَا جَنَاحَ الذُّلِّ مِنَ الرَّحْمَةِ وَقُل رَّبِّ ارْحَمْهُمَا كَمَا رَبَّيَانِي صَغِيرًا


«Схили перед ними крило смирення з милосердя свого й говори: «Господи мій! Змилуйся над ними, бо вони ростили мене малого»

(сура 17, аят 24)


Ми часто говоримо про високі речі, високі цілі, високі види поклоніння, але як часто ми забуваємо важливе поклоніння Аллагу - повага до батьків. Всевишній Аллаг закликав, велів робити за них дуа і завжди нагадувати собі, що ти був маленьким і вони дбали про тебе. Всевишній Аллаг застерігає говорити їм навіть «Фе». Сказати це на адресу батьків, навіть якщо тобі щось не сподобалося, ти втомився, - це неповага до них і це гріх. Не кажучи вже про те, щоб кричати на них. У дітей до батьків має бути таке виважене ставлення, як наказав це Всевишній, щоб вони не чули від нас на свою адресу невдоволення, обурення, незгоду та осуд. Аллаг згадує похилий вік батьків, оскільки саме тоді вони найбільше потребують нашої турботи. У цьому віці вони стають дуже вразливими, і будь-яке твоє обурення в їхній бік ранить їх, позбавляє підтримки, вони замикаються в собі й ображаються. Колись вони виховували тебе, коли ти був маленьким, а сьогодні ти подорослішав і не можеш знайти в собі сили просто вислухати їх і м'яко відповісти. Від людей можна часто почути: «Людина постаріла і стала маразматиком». Таке не дозволено говорити в бік батьків. Не дозволяється проявляти своє невдоволення на адресу батьків і таким чином засмучувати їх.


Аллаг говорить опустити свою голову в покорі перед батьками. Свій статус, свій гонор, все, чим ти хвалишся перед іншими на вулиці або на роботі, не показуй, ​​не хизуйся перед ними. Ставай перед ними тою маленькою дитиною, яка їх потребує, яка шанобливо до них ставиться і шанобливо з ними говорить. Читай дуа за них, адже це їхня заслуга, що ти став таким, і проси Аллага помилувати їх за це.


Аллаг говорить:


وَوَصَّيْنَا الْإِنسَانَ بِوَالِدَيْهِ حَمَلَتْهُ أُمُّهُ وَهْنًا عَلَى وَهْنٍ وَفِصَالُهُ فِي عَامَيْنِ أَنِ اشْكُرْ لِي وَلِوَالِدَيْكَ إِلَيَّ الْمَصِيرُ


«Ми заповідали людині ставитися якнайкраще до своїх батьків. Матері дуже важко носити дитину, але вона віднімає її лише в два роки. Дякуй Мені та своїм батькам, бо до Мене повернення!»

(сура 31, аят 14)


Аллах щоразу, коли говорить про шанобливе ставлення до батьків, нагадує про їхні заслуги. Мати виношує дитину 9 місяців, терплячи труднощі, народжує, відчуваючи біль і знемогу. Потім вона годує свою дитину два роки своїм молоком. Аллаг говорить дякувати Йому за ту милість, якою він обдарував тебе, і дякувати своїм батькам.


Вдячність їм виражається багато в чому: це турбота про них, коли вони живі, повага до них, шанування, матеріальне утримання, відвідувати їх в їхньому будинку. А якщо вони померли, то робити за них дуа, щоб Аллаг помилував їх. І також робити за них дуа, коли вони живі.

Ми живемо в суспільстві, в якому не кожен ставиться шанобливо до батьків. Але Посланець Аллага (мир йому і благословення Аллага) показав в хадісі, на якому місці в твоєму житті повинні бути твої батьки. У хадісі, який передав Абу Гурейра, мовиться, що до Посланця Аллага (мир йому і благословення Аллага) прийшла людина і запитала:

«О посланець Аллага, хто з людей найбільше гідний того, щоб я з ним добре обходився?» Він відповів: «Твоя мати». Людина запитала: "А хто потім?" Пророк (мир йому і благословення Аллага) відповів: «Твоя мати». Він ще раз запитав: "А хто потім?" Пророк (мир йому і благословення Аллаха) сказав: «Твоя мати». Людина знову запитала: "А хто потім?" Тоді Пророк (мир йому і благословення Аллага) сказав: «Твій батько».


Якщо ми проаналізуємо наші стосунки з людьми, то побачимо, що наші батьки для нас далеко не на першому місці. На перше місце ми ставимо своїх дружин чи чоловіків, дітей, друзів, і лише зрідка згадуємо батьків. Якщо вони навіть живуть поруч, то ми їх все одно рідко відвідуємо. Якщо ж вони живуть далеко, то ми рідко їм дзвонимо. Ми забули про цей вид поклоніння, залишивши його позаду. Людина, що вимагає знань, вважає, що це одне з кращих діянь. І це так. Людина постить, дає садаку - це теж кращі з діянь. Але найкращим над ними є повага до батьків, поки вони живі.


До Посланця Аллага (мир йому і благословення Аллага) прийшов один чоловік і сказав:

«О Посланцю Аллага, я прийшов присягнути тобі, що зроблю переселення «гіджру », проте я залишив своїх батьків в сльозах». На що Пророк (мир йому і благословення Аллага) відповів: «Повернись до них і обрадуй їх так само, як ти змусив їх плакати».

Цим Посланець Аллага (мир йому і благословення Аллага) показав, наскільки шанобливим має бути ставлення дітей до батьків. Дбайте про своїх батьків і не забувайте їх, адже причина вашого ризку та баракяту у віці (в роках життя) - це батьки.


Посланець Аллага (мир йому і благословення Аллага) в хадісі сказав:

«Той, хто бажає, щоб Аллаг подовжив його вік (тобто дав довгі роки життя) та збільшив його ризк, то нехай ставиться шанобливо до своїх батьків і зберігає родинні зв'язки».


Абсолютно неправильною є поведінка мусульманина, батьки якого є немусульманами або ж вони мусульмани, але не до кінця розуміють свою релігію, коли він починає дозволяти собі нешанобливе ставлення до них, виправдовуючи це тим, що він на правильному шляху, а його батьки невіруючі або помиляються. Шанобливе ставлення до батьків, яке велить Аллаг в Корані і про яке говорить Посланець Аллага (мир йому і благословення Аллага) в Сунні, стосується всіх батьків - не важливо, мусульмани вони чи ні. Якщо вони християни, іудеї або навіть багатобожники, шанобливе ставлення до них є обов'язковим. Аллах говорить:

«Ми заповіли людині робити добро своїм батькам».

Також Аллаг говорить в Корані:


وَإِن جَاهَدَاكَ عَلَى أَن تُشْرِكَ بِي مَا لَيْسَ لَكَ بِهِ عِلْمٌ فَلَا تُطِعْهُمَا وَصَاحِبْهُمَا فِي الدُّنْيَا مَعْرُوفًا وَاتَّبِعْ سَبِيلَ مَنْ أَنَابَ إِلَيَّ ثُمَّ إِلَيَّ مَرْجِعُكُمْ فَأُنَبِّئُكُم بِمَا كُنتُمْ تَعْمَلُونَ


«А якщо батьки силуватимуть тебе до поклоніння іншим богам, про яких тобі нічого не відомо, не корися їм, але будь із ними в цьому світі добрим і йди шляхом тих, хто звертається до Мене! Потім ви повернетесь до Мене і Я сповіщу вам про те, що ви чинили!»

(сура 31, аят 15)


Тобто людина повинна відмовити батькам тільки в разі, якщо їх прохання суперечить наказам Аллага. У всіх інших випадках покора, повага і добре ставлення до батьків є обов'язковим (ваджіб) для кожного мусульманина і мусульманки.


Посланець Аллага (мир йому і благословення Аллага) навіть повертав людей з джихаду і відправляв їх додому, щоб ті корилися своїм батькам і були шанобливі до них. Якось Посланця Аллага (мир йому і благословення Аллага) запитали:

«Яке діяння найбільш любиме Аллагом?» На що Пророк (мир йому і благословення Аллага) відповів: «Вчасно звершений намаз». Далі його запитали: «А яке діяння після нього?» На що він відповів: «Потім - добре ставлення до батьків». Потім його знову запитали: «А яке діяння після цього?» І тоді відповідь була: «Джигад на шляху Аллага».

Першим він згадав право Аллага - це намаз, а потім він згадав батьків.


Запитайте себе, наскільки глибоко ви розумієте цей припис Аллага. Нерідко доводиться чути, як мусульмани грубо і нешанобливо спілкуються зі своїми батьками. Серед праведних попередників був чоловік, який давав лекції, збираючи тисячні аудиторії, і у нього був високий статус у суспільстві, але коли мати просила його погодувати курей, він все залишав і виконував її прохання, і йому не заважав ані статус, ані учні. А сьогодні ми часом соромимося навіть сказати про те, що наші батьки про щось нас попросили. Особливо, якщо це стосується дружини. Запам'ятайте, батьки завжди повинні бути вище дружини, вище дітей. І згадайте хадіс про трьох, які зачинилися в печері. І коли кожен з них наближався до Аллага за рахунок своїх благих діянь, один з них говорив:

«О Аллаг, я пас овець, а потім, коли я доїв їх, то ходив напоїти цим молоком своїх батьків. Якщо вони спали, я стояв і чекав, коли вони прокинутися. А мої голодні діти стояли поруч і чекали, коли я їх напою...»


Сьогодні, на жаль, ми забули, що таке шанобливе ставлення до батьків. Тому для кожного мусульманина і мусульманки важливо мати правильне розуміння релігії. Якщо людина приймає Іслам, а її батьки ні, то це не дає їй право грубити їм і ставитися нешанобливо. А якщо вона так робить, то такий вчинок є одним з найнижчих і наймерзенніших діянь.


Аллаг в Корані нагадує людині, чому та повинна цінувати батьків: адже коли вона була маленькою, Аллаг дав йому батьків, які його виховали і виростили. Вони робили це щиро і не чекали подяки. І тепер якщо ви, допомагаючи батькам і поважаючи їх, чекаєте подяки від них - то горе вам! І якщо ви поспішаєте допомагати іншим людям, але водночас полишаєте допомогу батькам або робите це в останню чергу, то це неповага до них, це найгірше ставлення до батьків.


Якщо твої батьки сьогодні живі, то поспішай - адже вони є шляхом до Раю.

Посланець Аллага (мир йому і благословення Аллага) якось почув у Раю голос одного зі сподвижників, і коли він запитав: «Хто це?» - ангели назвали. І Посланець Аллага (мир йому і благословення Аллага) сказав: «Ось він результат благочестивого ставлення до батьків».

Тобто Пророк (мир йому і благословення Аллага) вказав, що людина завдяки своєму ставленню до батьків потрапила до Раю.


Одного разу до Абдуллага ібн Умара прийшов чоловік, який, посадивши свою матір собі на плечі, зробив таваф навколо мечеті, і запитав:

«О Абдуллагу ібн Умар, чи достатньо мені цього? Чи виконав я перед нею свої зобов'язання?» На що Абдуллаг ібн Умар відповів: «Ти не віддячив їй навіть за хвилину переймів».


Поки батьки живі – закликай їх, шанобливо стався до них, поважай і люби їх. Всевишній Аллаг наказав дотримуватися прав Аллага, а потім одразу прав батьків. Запитай себе, коли ти востаннє говорив їм лагідні слова, коли ти востаннє навідував їх, коли ти востаннє телефонував їм і дарував їм подарунки - і твоя відповідь покаже тобі, наскільки ти шанобливий до своїх батьків. Одна з категорій людей, від яких Аллаг приймає дуа, - це батьки. Проси своїх батьків робити за тебе дуа, адже більш щиро за тебе ніхто не попросить.