Посланці посланців – хто вони?

 

Всевишній Аллаг для пророцтва вибрав найкращого серед людей. Він обрав Мухаммада (мир йому і благословення Аллага), який своїми словами та вчинками доніс до нас релігію Всевишнього Аллага. І, безперечно, найпрекрасніше діяння в цьому світі - те, з чим прийшов посланець Аллага (мир йому і благословення Аллага), його пророча місія. А потім те діяння, шляхом якого людина йшла, і це шлях Посланця Аллага (мир йому і благословення Аллага).

Якось Посланець Аллага (мир йому і благословення Аллага), перебуваючи серед сподвижників, сказав: «Як бажаю я зустрітися зі своїми братами». Тоді сподвижники, можливо, відчувши ревнощі, сказали: «О Посланцю Аллага, хіба ми не твої брати?» Він сказав: «Ви мої сподвижники. А брати мої - це ті, які увірували в мене, не бачачи мене».

Ці слова Посланця Аллага (мир йому і благословення Аллага) вказують на те, що він би хотів бути серед нас, зустрітися з нами. Але Всевишній Аллаг зробив так, що в цьому світі ніщо не вічне. І навіть місію Пророка (мир йому і благословення Аллага) Аллаг не залишив до Судного Дня. Всевишній обмежив її часом, в яке дозволив Посланцю (мир йому і благословення Аллага) донести місію до людей, і вона тепер залишається для них законом до Судного Дня. Це Сунна Аллага на Землі. Посланець Аллага звеличив сподвижників і сказав: «Ви мої сподвижники». Адже бути сподвижником Посланця Аллага (мир йому і благословення Аллага) - це честь. Це вказує на те, що вони кращі за нас.

Незважаючи на те, що ми увірували в Посланця Аллага (мир йому і благословення Аллага), не бачачи його, і живемо задовго після його смерті, він бажав опинитися серед нас. Я впевнений, що кожен віруючий, кожен мусульманин також бажав би побути поруч з ним. Хоча б одну хвилину, хоча б 10 хвилин, за які людина могла б побачити й наслідувати, йти за ним в тому, що він робить.

Посланець Аллага (мир йому і благословення Аллага) в одному з хадісів каже: «Кращий той, хто понад усе хоче зустріти мене або побачити мене, навіть пожертвувавши заради цього все своє майно».

Але Посланця Аллага (мир йому і благословення Аллага) серед нас немає. І побачити його ми зможемо, з ласки Аллага, в Судний день, увійшовши разом з ним до Раю. Нехай Аллаг зробить нас одними з них. Але що ж залишилося після нього? Після нього залишилася його місія, його Сунна. Посланець Аллага (мир йому і благословення Аллага) був посланий для того, щоб вивести людей з темряви до світла, для того, щоб навчити їх всього благого, що може принести їм користь у цьому житті (дунья) і в наступному житті (ахира). Тому Всевишній Аллаг в Судний День не дасть зійти стопі з місця, поки людина не відповість, на що вона витратила свій життєвий строк. Людина не зійде з місця, поки не відповість, на що вона витратила майно, яке придбала, і як вона його придбала. Людина не зійде з місця, поки не відповість за ті діяння, які вона чинила: вони були корисними і праведними або принесли їй тільки страждання. І людина не зійде з місця, поки не відповість за свої знання: як вона їх поширювала, як вона діяла відповідно до них. В інших ріваятах вказується на те, що людина також буде відповідати за своє тіло - як вона його використовувала. Людина буде відповідати перед Всевишнім Аллагом в Судний День за все те, що не залежить від неї і не належить їй, але воно дано їй в тимчасове користування.  Життєвий строк, здоров'я, знання, майно - це даровано нам Аллагом, і перед Ним людині тримати відповідь, як вона цим користувалася. Горе тому, хто прийде до Аллага і скаже: «О Аллаг, я не знайшов часу зробити тобі один суджуд. Ти дав мені багатства небес і землі, ти дав мені можливість ходити під твоїм небом і по твоїй землі, користуватися твоїми благами, які ти даруєш мені, а я не знайшов на Тебе часу! Я не знайшов можливості віддячити тобі, бути покірним тобі».

І буде втішена та людина, якій буде дана книга її діянь в праву руку. Аллаг говорить:

فَأَمَّا مَنْ أُوتِيَ كِتَابَهُ بِيَمِينِهِ فَيَقُولُ هَاؤُمُ اقْرَءُوا كِتَابِيَهْ

«Той, хто отримає свою книгу в правицю, скаже: «Ось! Читайте мою книгу!» (сура 69, аят 19).

В іншому аяті Аллаг говорить:

فَسَوْفَ يُحَاسَبُ حِسَابًا يَسِيرًا

«отримає розрахунок легкий» (сура 84, аят 8).

وَأَمَّا مَنْ أُوتِيَ كِتَابَهُ بِشِمَالِهِ فَيَقُولُ يَا لَيْتَنِي لَمْ أُوتَ كِتَابِيَهْ

Той же, кому буде дана книга його діянь а ліву руку, буде у збитку. Аллаг говорить:

 «Той, хто отримає свою книгу в ліву руку, скаже: «Краще б мені не давали цієї книги» (сура 69, аят 25).

مَا أَغْنَى عَنِّي مَالِيَهْ

«Не допомогло мені багатство моє!» (сура 69, аят 28).

هَلَكَ عَنِّي سُلْطَانِيَهْ

«Втратив я свою владу!» (сура 69, аят 29).

Це відповідь того, хто буде шкодувати про все, що вже неможливо повернути.

Тому Всевишній Аллаг відправив Коран і кращий приклад в особі Посланця Аллага (мир йому і благословення Аллага), щоб вказати нам на діяння, які принесуть користь, які зможуть вберегти нас від вогню Пекла.

Безперечно, одним з найшляхетніших діянь в цьому світі є діяння, подібне діянню Посланцю Аллага (мир йому і благословення Аллага) в принесенні користі суспільству, уммі, а також самому собі. Всевишній Аллаг говорить:

وَمَنْ أَحْسَنُ قَوْلًا مِّمَّن دَعَا إِلَى اللَّهِ وَعَمِلَ صَالِحًا وَقَالَ إِنَّنِي مِنَ الْمُسْلِمِينَ

«Чиї слова прекрасніші за слова того, хто закликає до Аллага, робить добро й говорить: «Воістину, я — один із відданих Йому»?» (сура 41, аят 33).

Всевишній Аллаг каже про те, що найкраще діяння – це іман вустами та серцем, який проявляється у вчинках. Коли людина каже: «Я увірував/увірувала в Аллага», - і не зупиняється тільки на словах, а підтверджує це діяннями та вчинками.

Одне з найкращих діянь – це заклик до релігії Аллага. Коли людина своїм словом та своєю справою показує правдивість Посланця Аллага (мир йому і благословення Аллага) та досконалість релігії Всевишнього Аллага, то вона чинить правильно. Аллаг, бажаючи поширення Ісламу, знання Корану та Сунни у суспільстві, наказує та спонукає віруючих до того, щоб серед них були люди, які не лишаються осторонь, яких не спокусило багатство, яких не відволікає від поминання Аллага ані майно, ані діти.

Всевишній Аллаг говорить:

وَلْتَكُن مِّنكُمْ أُمَّةٌ يَدْعُونَ إِلَى الْخَيْرِ وَيَأْمُرُونَ بِالْمَعْرُوفِ وَيَنْهَوْنَ عَنِ الْمُنكَرِ وَأُولَئِكَ هُمُ الْمُفْلِحُونَ

«Нехай буде серед вас громада, яка закликатиме до блага, буде наказувати добре та забороняти неприйнятне. Саме такі й матимуть успіх!» (сура 3, аят 104).

Аллаг створив людину забудькуватою. Кожен віруючий потребує, щоб йому нагадували. Всевишній Аллаг каже:

وَذَكِّرْ فَإِنَّ الذِّكْرَى تَنفَعُ الْمُؤْمِنِينَ

«І нагадуй, бо ж нагадування приносить користь віруючим!» (сура 51, аят 55).

Мусульманське суспільство, а також не мусульманське, має потребу в людях, які будуть закликати до схвального і утримувати від осудного. Що означає «схвальне» та «осудне»? Схвальне – все, що Аллаг дозволив і наказав робити, все, що приносить користь людям. Осудне – все, що Аллаг заборонив, і все, що приносить шкоду людям. Тому Посланець Аллага (мир йому і благословення Аллага) сказав: «Той, хто вказав на благо, подібний тому, хто зробив це благо». І Всевишній Аллаг спонукає до таких діянь і чоловіків, і жінок. Люди повинні цінувати те, що серед них є ті, які нагадують та спонукають. Лише завдяки Аллагу, а потім їхнім старанням, у суспільстві завжди буде благо, воно завжди буде мінятися на краще, буде прибирати свої недоліки та виховувати себе. Всевишній Аллаг говорить:

وَالْمُؤْمِنُونَ وَالْمُؤْمِنَاتُ بَعْضُهُمْ أَوْلِيَاءُ بَعْضٍ يَأْمُرُونَ بِالْمَعْرُوفِ وَيَنْهَوْنَ عَنِ الْمُنكَرِ وَيُقِيمُونَ الصَّلَاةَ وَيُؤْتُونَ الزَّكَاةَ وَيُطِيعُونَ اللَّهَ وَرَسُولَهُ أُولَئِكَ سَيَرْحَمُهُمُ اللَّهُ إِنَّ اللَّهَ عَزِيزٌ حَكِيمٌ

«Віруючі чоловіки та жінки — приятелі одні одним; вони закликають до заохочуваного та забороняють відразне, звершують молитву, дають закят, коряться Аллагу та Його Посланцю. Аллаг змилується над ними. Воістину, Аллаг — Всемогутній, Мудрий!» (сура 9, аят 71).

Посланець Аллага (мир йому і благословення Аллага) в хадісі сказав: «Клянуся Тим, в Чиїй Руці моя душа, обов’язково повинні ви спонукати до схвального і утримувати від осудного, інакше Аллаг не забариться накласти на вас Свою кару, і тоді ви будете кликати Його, але не буде вам дано відповіді» (ат-Тірмізі).

Всевишній Аллаг любить тих, хто спонукає до схвального та утримує від осудного. Посланець Аллага (мир йому і благословення Аллага) сказав: «Найбільш любимий серед людей для Аллага – найбільш корисний з них». Ці слова вказують на те, що кожен віруючий, який приносить користь самому собі, релігії Аллага, суспільству, в якому він живе, - він найбільш любимий Аллагом. Якщо Аллаг полюбив тебе, то ніхто не полюбить тебе більше за Нього. Якщо Аллаг обдарує тебе своєю милістю, то не обдарує тебе ніхто більше за Нього. Якщо Аллаг захистить тебе від небезпеки та від страху, ніхто не зможе дарувати тобі більшу безпеку. Якщо з тобою Аллаг – все, що зустрінеш ти, буде легким для тебе. Тому через благі діяння, через спонукання до схвального та утримання від осудного, людина може досягти у Аллага високого ступеня.

Коли помер Посланець Аллага (мир йому і благословення Аллага), дуже мало сподвижників залишилося в Медині. Більша частина полишила ці землі. Вони розійшлися всіма містами та країнами з однією єдиною метою – донести те, з чим був посланий Посланець Аллага (мир йому і благословення Аллага), розповісти людям про те, кого вони любили більше за рідного батька, матір, більше за самих себе.

Коли Абу Узар прийшов до Посланця Аллага (мир йому і благословення Аллага) та увірував в нього, той спитав: «Чи розповів ти про мене своєму народові? Можливо, Аллаг через тебе принесе користь і твоєму народу».

Після того, як людина сказала «Я увірував/увірувала в Аллага», вона не повинна залишатися тою, хто думає лише про себе. Врятувала себе – і цього достатньо. Ні! Людина повинна намагатися донести світло Аллага до людей, пояснювати їм, знайомити їх з Аллагом, з Посланцем Аллага (мир йому і благословення Аллага), з Кораном для того, щоб для них також дійшов цей нур (світло). І не важливо, як людина зробить це. Інколи ми думаємо, щоб донести нур (світло) Аллага, потрібно вивчити напам’ять Коран, вивчити всю Сунну Посланця Аллага (мир йому і благословення Аллага). Це, звісно, потрібно робити. Але людина може бути корисною для умми Посланця Аллага (мир йому і благословення Аллага) своїми справами, вчинками. Адже благо, про яке говорить Посланець Аллага (мир йому і благословення Аллага) в хадісі, воно як в знаннях, так і у вчинках, і в милостині, яку дає людина. Тому мусульманин повинен бути корисним для своєї родини, для умми Мухаммада (мир йому і благословення Аллага) і для суспільства, в якому він живе.

Той, хто корисний, він потрібний, його бажають бачити в своєму оточенні, тому що його хочуть наслідувати. Зверніть увагу на Посланця Аллага (мир йому і благословення Аллага): він подібний до того, після появи кого розквітає висохлий сад; він подібний до того, хто, заходячи в темну кімнату, освітлює її; він подібний до того, хто перетворює пустелю на зелений оазис. Посланець Аллага (мир йому і благословення Аллага) був таким за життя. І ти, мусульманине, будь таким. Не будь тим, хто відсиджується вдома і думає лише про дунью (це життя): як заробити, як прогодувати тощо. Окрім цього виділи трохи часу, щоб принести користь оточуючим, релігії Аллага, ознайомити людей з Ісламом своїм благим звичаєм, вчинком, справою. Будь корисним, де б ти не був.

Всевишній Аллаг каже в сурі «Мухаммад».

هَا أَنتُمْ هَؤُلَاءِ تُدْعَوْنَ لِتُنفِقُوا فِي سَبِيلِ اللَّهِ فَمِنكُم مَّن يَبْخَلُ وَمَن يَبْخَلْ فَإِنَّمَا يَبْخَلُ عَن نَّفْسِهِ وَاللَّهُ الْغَنِيُّ وَأَنتُمُ الْفُقَرَاءُ وَإِن تَتَوَلَّوْا يَسْتَبْدِلْ قَوْمًا غَيْرَكُمْ ثُمَّ لَا يَكُونُوا أَمْثَالَكُم

«Ось вас закликають жертвувати на шляху Аллага, але дехто серед вас скупий. Той, хто скупий, скупий лише на шкоду собі. Аллаг — Багатий, а ви — бідні! Та якщо ви відвернетесь, то Він замінить вас іншими людьми, які не будуть схожими на вас!» (сура 47, аят 38).

Аллаг дає нам зрозуміти в цьому аяті наступне: якщо ти не будеш корисним, то Аллаг замінить тебе тим, хто кращий за тебе. Аллаг каже, що якщо ви відвернетеся від того, щоб витрачати на шляху Аллага, відмовитеся доносити світло Аллага, приносити користь уммі та релігії Аллага, то Аллаг замінить вас народом, який не буде подібний до вас. Хто з нас бажає бути таким: некорисним, від якого немає пуття? Кожен бажає бути тією причиною, через яку Аллаг донесе свій нур. Сподвижники бажали бути з Посланцем Аллага (мир йому і благословення Аллага), щоб стати цією причиною.

І ось кожен з нас сьогодні, маючи перед собою Книгу Аллага та Сунну Посланця Аллага (мир йому і благословення Аллага), чи може залишатися безкорисним? Якщо ти бізнесмен, вчитель, звичайний працівник, начальник або підлеглий - не має значення - зроби хоча б один відсоток від своїх можливостей. І коли один відсоток зроблять 100 осіб - результат буде 100%. Коли кожен почне переживати за релігію Аллага, кожен буде нести цю відповідальність, а не відсторонюватися, кажучи: «Ну, вони ж це роблять. Нехай. Мене це не стосується», - результат буде 100%. Намагайся бути корисним у всьому: можеш принести користь знаннями - пропонуй свої знання, можеш принести користь майном - пропонуй своє майно, можеш принести користь фізично - пропонуй свою фізичну працю. Будь тим, хто хоча б один відсоток свого часу думає про релігію Аллага: як я можу їй допомогти, як я можу принести їй користь. Не будь глядачем на сидячих місцях, будь гравцем. І тоді, поза всяким сумнівом, Рай стане ближче до тебе.

Аллаг, виховуючи Посланця Аллага (мир йому і благословення Аллага), говорить:

فَقَاتِلْ فِي سَبِيلِ اللَّهِ لَا تُكَلَّفُ إِلَّا نَفْسَكَ وَحَرِّضِ الْمُؤْمِنِينَ

«Борися ж на шляху Аллага, адже ти відповідаєш лише сам за себе. І спонукай віруючих!» (сура 4, аят 84).

Якщо навіть ти залишишся один серед всієї умми, яка буде спати, а ти будеш перейматися, не опускай руки - спонукай. І ти подібний до сподвижників, які були поруч з Посланцем Аллага (мир йому і благословення Аллага). Адже ти несеш цю місію після Посланця Аллага (мир йому і благословення Аллага). Пам’ятай, пророки не відписували ні динара, ні дирхема, а залишали знання, які ти береш і розповсюджуєш.