Молодь - це кращі й найактивніші представники нашої громади. Але сьогодні вони стикаються з низкою викликів та проблем, яких не було раніше, на додачу до тих труднощів, з якими стикалися молоді люди завжди і скрізь. В ісламі велика увага приділяється молоді. Праведна молодь є запорукою розвиненого суспільства. Молоді сподвижники відігравали визначну роль в розумінні, передачі ісламу і в його розповсюдженні. Давайте згадаємо таких великих сподвижників, як Абдуллаг ібн Аббас, Абдуллаг ібн Умар, Муаз ібн Джабль, Абдуллаг ібн Амр ібн аль-Ас, Зейд ібн Сабіт і багато інших молодих мусульман. Вони зберегли спадщину Посланця Аллага (мир йому і благословення Аллага), вони разом зі старшими сподвижниками, такими як Халід ібн Валід та інші, поширили іслам на пів світу. Всі вони, як молоді, так і більш дорослі досвідчені мусульмани, були єдиною мусульманською громадою. Сучасна молодь, поза всяким сумнівом, є спадкоємцем тієї молоді, яка була поруч і стояла пліч-о-пліч з Посланцем Аллага (мир йому та благословення Аллага). Всі молоді люди як за часів Посланця Аллага (мир йому й благословення Аллага), так і нині повинні належним чином дотримуватися велінь Всевишнього Аллага, намагатися втілювати приписи ісламу в життя.


Як відомо, сім категорій людей Всевишній Аллаг укриє в Своїй тіні того дня, коли не буде іншої тіні, крім Його тіні. І одна з цих категорій - це молода людина, яка виросла в поклонінні Всевишньому Аллагу. Вона не виросла в невігластві, вона не виросла, не знаючи своєї релігії, вона не виросла в гріху й непослуху, а намагалася дотримуватися приписів Всевишнього Аллага. І це буде запорукою того, що Всевишній Аллах покриє його Своєю тінню, коли не буде іншої тіні, крім Його тіні. Ми бачимо, що Посланець Аллага (мир йому й благословення Аллага) приділяв особливу увагу молоді. Він часто звертався до них зі словами: «О молодь, о молоді люди ...» - не ставився до них зверхньо, ​​а ставив їх нарівні. Також і ми сьогодні, коли бачимо маленьких дітей, підростаючих підлітків, повинні розуміти, що завтра вони стануть рівнею нам, і повинні поважати їх, милосердно і терпляче ставиться до них. Посланець Аллага (мир йому й благословення Аллага) також звертався до молодих людей зі словами: «О хлопчику, о юначе, я хочу тебе навчити певним словами ...» Посланець Аллага (мир йому й благословення Аллага) намагався принести користь молоді. Тому що він знав, що молодь - це те насіння, яке проросте і завтра стане квітучим садом або ж засохне і не буде приносити жодної користі. І він (мир йому й благословення Аллага) вчив таким словами: «Пам'ятай про Всевишнього Аллага, і Він буде пам'ятати про тебе. Пам'ятай про Всевишнього Аллага, і ти знайдеш Його перед собою. Якщо просиш, то проси тільки у Всевишнього Аллага. А якщо просиш про допомогу, то проси тільки у Всевишнього Аллага».


Посланець Аллага (мир йому й благословення Аллага) сіяв в їхніх серцях передусім Єдинобожжя, поклоніння Єдиному Аллагу й більше нікому. А після цього вчив їх певних моральних якостей для того, щоб їхнє мирське життя, а також вічне, були щасливими. Також Посланець Аллага (мир йому й благословення Аллага) говорив: «О Муазе, чи знаєш ти яке право Аллага на своїх рабів? І які права мають раби Всевишнього Аллага?» Передусім він навчав їх таких важливих речей. Він не навчав їх спорту, бізнесу, технологій, а насамперед об'єднував їх на основі найважливішого, що може об'єднувати людей - це іман (віра), єдинобожжя, це поклоніння єдиному Аллагу. Також Посланець Аллага (мир йому й благословення Аллага), коли бачив якісь неналежні вчинки з боку молоді, він намагався знайти підхід до кожної молодої людини. Він не лаяв їх, не бив, не давав потиличники, не принижував їх і не ображав, він не нацьковував їх одне на одного. Він намагався знайти підхід, ключик до кожної молодої людини згідно з її рівнем розуміння, віком, соціальним станом. Наприклад, він сказав, коли побачив, що хлопчик їсть лівою рукою із загальної тарелі й з усіх боків: «Сядь ближче, згадай ім'я Аллага й бери те, що перед тобою». Тобто він одним реченням навчив етикету прийому їжі. З цього навіть ми, дорослі, беремо приклад. Ми вчимося на тому прикладі, якого навчив Пророк (мир йому й благословення Аллага) хлопця. Багато хто з нас навіть може не знати імені цього сподвижника, але всі пам'ятають, що їсти треба правою рукою, згадувати перед їжею ім'я Аллага і брати те, що лежить перед тобою. Настільки велика користь підходу Посланця Аллага (мир йому й благословення Аллага) до молодих людей. Пророк (мир йому й благословення Аллага) давав ці настанови для того, щоб прищепити високі моральні якості, хороші манери молоді, оскільки знав, що завтра вони замінять нас з вами. Він ставився до них, як до рівних.


Коли молоді люди досягають статевої зрілості або близькі до цього, іслам спонукає і їх, і всіх дорослих опускати погляди. Іслам наказує не розвивати думку про гріховне. Якщо молодий чоловік не може одружитися, але у нього є статевий потяг, він повинен тримати піст. І в цьому буде рішення для його фізичних і духовних труднощів, поки він не зможе збудувати свою сім'ю. Якщо ж молодий чоловік може одружитися, то іслам наказує йому шукати передусім богобоязливу дружину, не красиву, і не багату, і не знатну, тому що все це з часом може піти. Людина може стати негарною, бідною або ж сім'я може втратити статус в суспільстві, але та річ, яка назавжди залишається з людиною, з волі Аллага, - це його/її богобоязливість. Тому Посланець Аллага (мир йому й благословення Аллага) вчив молодь: «Якщо ти вибираєш собі дружину, намагайся знайти богобоязливу». І нехай навіть твої руки вкриються пилом в цих пошуках, але старайся знайти богобоязливу дружину, яка буде помічницею тобі в справах цього світу і в справах світу вічного.


Також Посланець Аллага (мир йому й благословення Аллага) наказав давати дітям хороші імена, ті імена, які не суперечать релігії Аллага, які мають хороше значення. Араби в епоху невігластва могли назвати дитину «Харб», що означає війна, або могли дати погане ім'я дівчинці, яке не личить дорослій жінці. Коли Посланець Аллага (мир йому й благословення Аллага) бачив таких людей, навіть уже дорослих, він міняв їхні імена. Але імена тих сподвижників і сподвижниць, які не суперечили ісламу, він не чіпав. Тому коли людина приймає іслам, не потрібно поспішати й міняти своє ім'я. Потрібно подивитися, що означає твоє нинішнє ім'я. Якщо воно не суперечить ісламу - його не потрібно змінювати.


Іслам рекомендує батькам приділяти особливу увагу своїй дитині, починаючи з віку розрізнення, і це не просто нагодувати і напоїти, а вже потрібно намагатися подавати хороший приклад своїй дитині. Посланець Аллага (мир йому й благословення Аллага) сказав: «Починайте закликати ваших дітей звершувати молитву з 7 років». Якщо з 10 років дитина починає недбало ставитися до молитви, то можна її злегка шльопати. До того моменту, коли вона досягне статевої зрілості, 12-15 років, вона вже буде готова, тому що з 7 років вона бачила приклад, з 10 років вона бачила спонукання. А якщо не пояснювати дитині про молитву, кажучи, що вона ще маленька, що буде? Чи не будити на ранкову молитву, не одягати хіджаб? А коли їм буде 13-14 років, чи зможете ви змусити дочку одягти хіджаб або підняти дітей на ранкову молитву, якщо вони вже звикли інакше? Дітей потрібно починати виховувати змалечку, показувати їм приклад, інакше поміняти щось буде дуже складно.


Також Посланець Аллага (мир йому й благословення Аллага) говорив: «Кожен новонароджений народжується з властивою йому вродженою схильністю до поклоніння Єдиному Аллагу». Так перекладається слово «фітра» - вроджена природа, суть якої - поклоніння Єдиному Аллагу. І наше завдання з вами, як батьків, як братів, як друзів, як однолітків, зберегти цю фітру в наших синах і доньках, в наших братах, в наших друзях. Від вас не вимагається сформувати цю якість, Аллаг вже вклав в людину поклоніння Єдиному Аллагу, ви ж повинні її просто зберегти, не спотворити, не зіпсувати. Збережіть цю фітру, і дитина виросте, з дозволу Аллага, гідним мусульманином.


Іслам вчить дітей добре ставитися до своїх батьків, в якості доброї справи, в якості відплати. Хоча, звичайно ж, ми ніколи не відплатимо нашим батькам за те добро, яке вони нам зробили. Ті, у кого є діти або молодші брати /сестри, знають, як вони можуть себе поводити. І ми були такими, і наші батьки терпіли від нас таке ставлення. І тепер, коли вони постаріли, коли вони більше потребують нас, ніж ми їх, ми не повинні забувати про них, ми повинні ставитися до них по-доброму, ми повинні робити дуа Аллагу за них; ми повинні слухатися їх, незважаючи на те що ми вже стали дорослими і у нас свої діти, але це не скасовує обов'язку покори батькам. Іслам нас, як дітей, вчить саме цього. Аллаг в Корані говорить:


وَقَضَى رَبُّكَ أَلَّا تَعْبُدُوا إِلَّا إِيَّاهُ وَبِالْوَالِدَيْنِ إِحْسَانًا


«Наказав вам Господь твій не поклонятися нікому, крім Нього, а також ставитися якнайкраще до батьків» (сура 17, аят 23).


Також Аллаг говорить:


وَاخْفِضْ لَهُمَا جَنَاحَ الذُّلِّ مِنَ الرَّحْمَةِ وَقُل رَّبِّ ارْحَمْهُمَا كَمَا رَبَّيَانِي صَغِيرًا


«Схили перед ними крило смирення з милосердя свого й говори: “Господи мій! Змилуйся над ними, бо вони ростили мене малого”» (сура 17, аят 24).


Це лише кілька прикладів того, як іслам піклується про молодь. Адже це наше з вами майбутнє. Якщо молодь зіпсується, то зіпсується наше майбутнє. Тому ми повинні приділяти увагу нашій молоді: братам, сестрам, дітям, своїм молодим одноліткам.


В наш час молодь стикається з низкою викликів та проблем, які були раніше, а також з новими. Сьогодні існує як багато небезпечних сект, багато небезпечних течій і відхилень від релігії іслам, так і різні форми залежності: залежність від різних мультиків, які в прихованій формі нав'язують нашій молоді неісламські цінності; інтернет-залежність та instagram-залежність, коли людина за «лайки» готова зробити будь-що. На жаль, ця проблема стосується всіх нас: що говорити про дітей, якщо дорослі від цього залежні, якщо через це розпадаються сім'ї. Виставляємо напоказ особисте життя і свій добробут, а потім дивуємося, чому нас зурочили, чому нам заздрять. Та тому що навколо багато людей, які не мають цього. Щастя любить тишу. Іслам спонукає зберігати сімейні цінності та досягнення в родинному колі. О мусульмани, контролюйте себе, свою молодь, свої сім'ї на рахунок цієї залежності.


І найнебезпечніше, що може бути з сучасних викликів, з чим стикаються наші молоді люди, та й ми з вами, - це зміна нашого віровчення. А рішення цієї проблеми насправді дуже просте і лежить на поверхні:


1. Виховувати гідно, відповідно до Сунни, своїх дітей, братів, сестер, друзів;

2. Намагайтеся зв'язувати їх з носіями знань: робити якісь зустрічі, уроки, поїздки. Прикрашати знання для них. Тому що знання - це важка річ, і до нього може прийти тільки повністю розумна людина, яка усвідомила їхню цінність. Але молоді люди, яким хочеться гуляти, грати у футбол, подорожувати - їх важко закликати до знання. Тому намагайтеся знайти такий ключик, який допоможе зв'язати молодих людей зі знанням і знаючими людьми.


Посланець Аллага (мир йому й благословення Аллага) сказав: «Той, хто внесе в цю нашу справа те, що її не стосується, то воно буде відкинуто». Відкинуто Всевишнім Аллагом, відкинуто релігією іслам, відкинуто мусульманами. А також він сказав: «Воістину, Всевишній Аллаг замінив всі ваші свята епохи неуцтва двома кращими святами: святом Розговіння, після закінчення Рамадану; святом Жертвоприношення, під час хаджу». Багато мусульман живуть в немусульманських суспільствах, і у немусульман є свої свята, які не повинні нас обходити. І всі ми знаємо, що справжня любов, до якої закликає іслам, - це любов без крайнощів. Любов, яка віддає кожному власникові те, на що він заслуговує, любов, яка не забуває ні про кого. Дарувати подарунки коханим, близьким, сім'ї, дружинам, дітям треба не в якийсь певний день або період - іслам спонукає до цього завжди і всюди. Подарунки завжди зміцнювали братство й людські взаємини. Ми не повинні уподібнюватися немусульман. Ми повинні любити те, що любить Аллаг, і в такий спосіб ми будемо проявляти справжню любов; і ми не повинні любити те, що не любить Всевишній Аллаг.


Всевишній Аллаг сказав:


لَا يَغُرَّنَّكَ تَقَلُّبُ الَّذِينَ كَفَرُوا فِي الْبِلَادِ
مَتَاعٌ قَلِيلٌ ثُمَّ مَأْوَاهُمْ جَهَنَّمُ وَبِئْسَ الْمِهَادُ


«Нехай не вабить тебе земна суєта тих, які не увірували, бо незначна ця насолода! А потім домівкою їхньою буде геєна — і мерзотний же це притулок!» (сура 3, аят 196-197).


Зберігайте свою релігію, дотримуйтесь Сунни Посланця Аллага (мир йому й благословення Аллага) і не вподібнюйтеся немусульманам в їхніх святах, в їхній манері поведінки і особливо в їхній релігії. Тому що з часом любов до їхніх свят і до їхнього способу життя може привести вас до любові до їхньої релігії. Любов до Всевишнього Аллага полягає в наслідуванні його Посланця (мир йому й благословення Аллага):


قُلْ إِن كُنتُمْ تُحِبُّونَ اللَّهَ فَاتَّبِعُونِي يُحْبِبْكُمُ اللَّهُ وَيَغْفِرْ لَكُمْ ذُنُوبَكُمْ وَاللَّهُ غَفُورٌ رَّحِيمٌ


«Скажи: «Якщо ви любите Аллага, то йдіть за мною, і Аллаг любитиме вас та простить вам гріхи ваші». Аллаг — Прощаючий, Милосердний!» (сура 3, аят 31).


فَسَوْفَ يَأْتِي اللَّهُ بِقَوْمٍ يُحِبُّهُمْ وَيُحِبُّونَهُ


«…то Аллаг швидко явить людей, яких любить Він і які люблять Його» (сура 5, аят 54).


Будьте серед тих, хто любить Аллага, і кого любить Аллаг.