Добра порада (насиха)

Повідомляється, що Абу Рукайа Тамім бін Аус ад-Дарі, нехай буде задоволений ним Аллаг, сказав: «Одного разу Пророк, хай благословить його Аллаг і вітає, сказав:" Релігія є прояв щирості ". Ми запитали: "По відношенню до кого?" Він сказав: "По відношенню до Аллага, і до Його книги, і до Його посланця, і до правителів мусульман і до всіх мусульман взагалі"» (Муслім, 55)
Вищевказаний достовірний хадис говорить нам про ті обов'язки, які покладені на віруючого. Одна з них - щирість по відношенню до інших віруючих. А саме - любов до них, милосердя, добре ставлення, жалість і поблажливість, які всі можна підсумувати одним хадисом:
Передають зі слів Анаса, нехай буде задоволений ним Аллаг, що Пророк, нехай благословить його Аллаг і вітає, сказав: «Не увірує ніхто з вас до тих пір, поки не стане бажати своєму братові (в Ісламі) того ж, чого бажає самому собі. (Аль-Бухарі; Муслім)
Мусульманин не ставить себе вище інших мусульман, він дивиться на них як на самого себе і бажає для них блага як для себе самого:
Від Абу Хурайри, нехай буде задоволений ним Аллаг, повідомляється, що посланець Аллага, мир йому і благословення Аллага, сказав: «Віруючий є дзеркалом для брата свого, а хто вірує - брат віруючому! Він не дасть йому загинути і прикриває його». (аль-Бухарі в "аль-Адаб аль-муфрад" 239, аль-Байхакі в "Шу'аб аль-іман" 6/113)
А сам Абу Хурайра говорив: "Хто вірує є дзеркалом для свого брата, і якщо він бачить в ньому недолік, то виправляє його". (аль-Бухарі в "аль-Адаб аль-муфрад" 238.)
Порада твоєму братові мусульманину може бути в будь-якій області, в мирській або духовній. Звичайно, більш важливо прояснення релігійних питань, від яких залежить наше майбутнє життя в світі вічності, але, тим не менш, важливо також допомагати один одному і в мирських питаннях. На жаль, сьогодні, коли ми бачимо прибуткову торгівлю або хорошу роботу ми не поспішаємо порадити їх нашому братові мусульманину, а поспішаємо самі цим скористатися, навіть якщо вже маємо це.
Пророк, мир йому і благословення Аллага, наказав давати щирі й добрі поради один одному: «Якщо хто-небудь з вас звернеться до свого брата за порадою нехай він дасть йому пораду». (Ахмад)
Важливо знати, що добру пораду потрібно робити так, щоб вона принесла максимальну користь тому, хто слухає. Для цього потрібно враховувати місце, час, характер людини та інші фактори.

Умови доброї поради наступні:

  • 1. Щиро бажати блага людині, тобто людина не повинна переслідувати інших цілей, окрім як задоволення Аллага і допомога цій людині.
  • 2. Знанням питання. Людина не зможе дати корисну пораду в тому, в чому вона не розбирається, вона, безумовно, повинна добре розуміти суть питання і кращий із способів його вирішення.
  • 3. Робити настанову таємно, щоб не образити людину і не зганьбити її перед іншими людьми. Скільки ж ситуацій траплялося, коли людина не приймала істину лише тому, що не хотіла публічно бути зганьбленою. Тому вчені Ісламу говорять постійно про важливість цієї умови.

Добра порада (насиха) обов'язкова для всіх мусульман, як ми згадували раніше. Але прояв її не повинен бути окрім як приховано. Тому що той, хто наставляє свого брата публічно - той чорнить його, а для мусульман докладання зусиль в тому, що прикрашає брата, набагато краще, ніж мати мету зганьбити його [Див. «Раудатуль 'ук'ля», 196]
Добра порада (насиха) обов'язкова для всіх мусульман, як ми згадували раніше. Але прояв її не повинен бути окрім як приховано. Тому що той, хто наставляє свого брата публічно - той чорнить його, а для мусульман докладання зусиль в тому, що прикрашає брата, набагато краще, ніж мати мету зганьбити його [Див. «Раудатуль 'ук'ля», 196]
Сказав Хафіз ібн Раджаб: "Саляфи були такі, що якщо хотіли застерегти кого-небудь, то застерігали його приховано. Бо якщо хто-небудь застерігає свого брата наодинці, - то це вмовляння; а якщо хто-небудь застерігає його перед людьми, - то це лише паплюження "[Див. «Джамі'уль 'Улюм», 77]
Сказав Аль-Фудайль Ібн Ійяд: "Хто вірує - приховує і радить, а нечестивець дискредитує і принижує" [Див. «Джамі'уль 'Улюм», 77]
Аль-Хафіз ібн аль-Кайім, та змилується над ним Аллаг, сказав: «Добра порада - це благодіяння по відношенню до того, кому ти радиш з жалості, співчуття до нього і переживання за нього. А тому воно є чистим благодіянням з жалості і доброти душевної, яке відбувається заради Лику Аллага, заради того, щоб викликати Його задоволення, допомогти Його створінням ... »

Автор статті: Демур Ігор