Детермінізм (від лат. Determinare – «обмежувати, окреслювати, визначати») – вчення про взаємозв’язок та взаємовизначеність всіх явищ та процесів, доктрина про загальну причинність.
Згідно з детермінізмом все, що відбувається в світі, включно з ходом історії та людським життям, визначено наперед, і багато філософських теорій детермінізму зводяться до думки, що реальність слідує якимось передвизначеним шляхом.
Зважаючи на це, визначають і розуміння свободи, зокрема доходять висновку, згідно з яким вибору і, відповідно, особистій відповідальності людини, по суті, немає місця. Чи це так і як передвизначення влаштоване в Ісламі, ви дізнаєтесь в цій статті з волі Всевишнього Аллага.
Переконаність в тому, що все визначено наперед Аллагом, - це один зі стовпів віропереконання в ісламі, тому це питання є ключовим для кожного свідомого мусульманина.
Посланець Аллага сказав: «Сутність віри полягає в тому, щоб ти вірував в Аллага, в Його ангелів, в Його Писання, в Його посланців, в Останній день і в передвизначення як хорошого, так і поганого»
(смисл частини хадіса 8, Сахіх Муслім)
Передвизначення в ісламі
Тема передвизначення в ісламі стоїть на основах, без розуміння та віри в які говорити про передвизначення неможливо.
- Аллаг – Всемогутній, Всезнаючий. Він знає, що було, що буде, як буде і коли буде. У Нього абсолютне знання про кожну дрібницю в найдрібніших деталях.
وَهُوَ بِكُلِّ شَيْءٍ عَلِيمٌ
«...Він знає про кожну річ!»
(Сура Корова, аят 29)
Запитання: Чому або навіщо Йому потрібно все знати?
Відповідь: На те Він й Господь Світів, щоб все знати. Інакше Він би не був Богом, якби від Нього було щось приховано. Він Властитель всього сутнього. Це Його прерогатива все знати.
- Аллаг записав абсолютно все в захищених скрижалях ще задовго до створення небес та землі.
وَاللَّهُ خَلَقَكُمْ مِنْ تُرَابٍ ثُمَّ مِنْ نُطْفَةٍ ثُمَّ جَعَلَكُمْ أَزْوَاجًا وَمَا تَحْمِلُ مِنْ أُنْثَىٰ وَلَا تَضَعُ إِلَّا بِعِلْمِهِ وَمَا يُعَمَّرُ مِنْ مُعَمَّرٍ وَلَا يُنْقَصُ مِنْ عُمُرِهِ إِلَّا فِي كِتَابٍ إِنَّ ذَٰلِكَ عَلَى اللَّهِ يَسِيرٌ
«Аллаг створив вас із праху, потім — із краплі сімені, а потім зробив вас парами. Жінка не може завагітніти чи народити, окрім як із Його знання. Живе довгожитель чи вкорочується його життя — це все міститься в Писанні! Воістину, це для Аллага — легко!»
(Сура Творець, аят 11)
Запитання: Навіщо Аллаг записав все?
Відповідь: Аллаг записав все не тому, що забуде (хай вбереже нас Аллаг від такого розуміння), а тому, що, по-перше, Він так вирішив, а, по-друге, це важливо для нас самих. Аллаг – Мудрий, Справедливий, Знаючий. Адже для нашої свідомості все, що записано, набуває особливого значення, аніж якщо це просто висить в повітрі – і Аллаг про це знав та знає. А ми можемо лише наблизитися та спробувати зрозуміти мудрість цього за допомогою слів Пророка та текстів Священного Корану.
- Все відбувається лише за бажанням, з волі та за наказом Всевишнього Аллага.
Запитання: Зло також відбувається з волі Всевишнього?
Відповідь: Абсолютно все відбувається з волі Всевишнього. Навіть листочок з дерева не падає без волі та бажання Всевишнього Аллага. Для когось зло, що сталося, - це випробування від Аллага, а для когось – покарання чи милість.
Приклад: Інколи ми чуємо в новинах, що була жорстока вбита чи зґвалтована маленька дівчинка. Для вбивці – це тяжкий гріх, випробовування його нездоровими пристрастями, яке він провалив. Для дівчинки – це пряма дорога до Раю та вічна благодать. Для її батьків – це тяжке випробування, які вони мають гідно пройти перед Всевишнім Аллагом. Для суспільства спостерігачів – це напучування та можливість бути вдячними Всевишньому за виказану їм ласку. А Аллаг знає про це краще.
- Аллаг – Творець всього сутнього: живого та мертвого, Творець їхніх зовнішніх та внутрішніх якостей, Творець їхніх справ та бездіяльності.
ذلكم الله ربكم لا إله إلا هو خالق كل شيء
«Такий Аллаг, ваш Господь; немає бога, крім Нього, Творця кожної речі…»
(Сура Худоба, аят 102)
وَاللَّهُ خَلَقَكُمْ وَمَا تَعْمَلُون
«Аллаг створив і вас, і те, що ви робите!»
(Сура Вишикувані, аят 96)
Приклад: Аллаг створив небо, моря, океани, зірки, людей. Аллаг створив системи запліднення та розмноження людей, тварин, дерев. Аллаг створив різноманітні природні явища та закони природи, такі як: блискавка, дощ, снігопад, кругообіг води в природі тощо. Аллаг створив причинно-наслідкові зв’язки, системи та закони, наприклад, такі як:
- вогонь спалює;
- рослина без води висихає;
- людина хворіє через холод, виліковується за допомогою ліків, помирає без повітря, зароджується після запліднення яйцеклітини.
Всі ці творіння, системи та закони підвладні лише Всевишньому Аллагу. І якщо хтось може вплинути на ці закони або порушити їх, то лише з дозволу Всевишнього Аллага.
Приклад: Людина під час авіакатастрофи впала з висоти 5 км і, незважаючи ні на що, вижила. Причинно-наслідковий закон Аллага в основі говорить нам про те, що тіло людини не здатне витримати такі навантаження і людина помирає або ще в повітрі, або від сили удару в результаті падіння на землю. Але в цьому випадку Аллаг побажав, щоб людина вижила попри причинно-наслідковий зв’язок. Тобто Аллаг призначив їй вижити.
Пророк Ібрагім (мир йому), якому не нашкодив вогонь, коли його намагалися спалити живцем.
Народження пророка Іси (мир йому), зачаття якого відбулося без участі чоловіка.
Передвизначення – це не примус
Наше життя сповнене законами, системами, причинно-наслідковими зв’язками, які створив Всевишній Аллаг для цього світу і які Він може міняти та скасовувати зі Свого знання та мудрості як того забажає.
Нехай кожен уявить, що він знає всі свої справи в майбутньому: ким стане, чого досягне, яким буде його кінець в цьому світі. Уявимо професійного спортсмена, який тренується дні поспіль і мета якого – золото на чемпіонаті. Якоїсь миті Аллаг показує йому майбутнє, де він так і не потрапив на змагання і не досяг високих результатів. Хіба після цього його життя буде повноцінним? Виявляється, що спортсмен буде тренуватися, витрачати своє життя на це, знаючи, що це ні до чого не призведе. Назвати таке життя розумним та логічним важко. Тому Аллаг приховав від нас знання про майбутнє зі своєї мудрості, щоб ми жили мрією, ставили та досягали цілей, покладаючись на Аллага та молячи Його про милість та безмежну щедрість. Ми маємо бути впевнені, що нічого не відбувається без Його дозволу і все в цьому світі підкоряється лише Йому.
Передвизначення – це не примус. Адже ми щодня робимо вибір: як жити, що їсти або пити, скільки витрачати або заощаджувати, кому допомогти, а кого залишити без допомоги, кого захистити, а кого образити.
Передвизначення – це рішення Аллага і система абсолютного знання про майбутнє зі своїми законами та причинно-наслідковими зв’язками, які можуть мінятися або порушуватися лише з волі Всевишнього Аллага.
Тому віра в передвизначення не позбавляє нас права вибору, а, навпаки, дозволяє нам жити здоровим, повноцінним життям з вірою в Господа Світів, визнаючи Його Могутність, Силу та Знання і сподіваючись на Його безмежну Ласку та Щедрість.
Ба більше, Аллаг дав нам можливість змінити передвизначення за допомогою молитви (дуа), зверненої до Нього.
لَا يَرُدُّ القَضَاءَ إِلَّا الدُّعَاءُ، وَلَا يَزِيدُ فِي العُمْرِ إِلَّا البِرُّ
«Не змінює передвизначення ніщо, окрім дуа, і не додає до життя нічого, окрім благочестя»
(ат-Тірмізі, 2139)
Єгор абу Ібрагім