Цікаві відомості про Іслам.

                                                                     1.Священна Кааба Коли народився Ісмаїл, син Ібрагіма та Хаджар, Сару, першу дружину Ібрагіма, охопили сильні ревнощі, і вона почала вимагати, щоб Ібрагім відправив Ісмаїла та його мати подалі від неї. Всевишній Аллаг навіяв Ібрагіму, щоб він пересилив їх на територію сучасної Мекки. Залишивши Ісмаїла та Хаджар на цій благословенній землі, Ібрагім час від часу навідував їх. mekka

Кааба — символ єдності мусульманської спільноти, адже саме до неї спрямовують свої обличчя ті, хто моляться, під час звершення намазу. Ритуальний обхід навколо Кааби вважається одним з найвеличніших актів поклоніння Аллагу, Господу Світів. Пророк Мухаммад розповідав: «Після цього Ібрагім провів окремо від них (стільки часу, скільки) було завгодно Аллагу, а потім прийшов до них (і побачив, що) Ісмаїл гострить свої стріли під великим деревом поручі з Замзамом. Побачивши (Ібрагіма), він піднявся (зі свого місця, вирушив) до нього, і вони (привітали один одного, як належить) батькові вітати сина, а сину — батька, а потім (Ібрагім) сказав: “О Ісмаїле, воістину, я отримав від Аллага одне веління». (Ісмаїл) сказав: «Роби, що наказав тобі твій Господь». Він спитав: «Ти допоможеш мені?» (Ісмаїл) сказав: «Я допоможу тобі». Тоді (Ібрагім) сказав: «Воістину, Аллаг наказав мені побудувати тут дім (тобто Каабу)». І вказав на пагорб, який здіймався (над всім) навколо. І тоді вони заклали основи цього дому, і Ісмаїл почав носити каміння, а Ібрагім — будувати; коли ж були зведені стіни, (Ісмаїл) приніс та поставив цей камінь для (Ібрагіма), який встав на нього та продовжував будувати, Ісмаїл же (продовжував) підносити йому каміння, а вони казали: (Господь наш! Прийми від нас, воістину, Ти — Той, Хто чує, Знаючий)». (Бухарі) Мусульмани всього світу, звершуючи молитви, направляють свої обличчя в бік Священної Кааби, яка є першою мечеттю, побудованою на землі. Аллаг говорить в Корані: «Воістину, перший дім, зведений людьми – це Дім у Бацці (Мецці), благословення та прямий шлях для світів!» (Коран 3:96 ) Також повідомляється, що Абу Зарр, хай буде задоволений ним Аллага, розповідав: «Якось я спитав: «О, посланцю Аллага, яка мечеть була побудована на землі першою». Він сказав: «Заборонена Мечеть» (Аль-масджід аль-Харам). Я спитав: «А після неї?» Він сказав: «Найвіддаленіша мечеть» (Аль-масджід аль-Акса). Я спитав: «А скільки (років минуло) між (зведенням) однієї та другої?» Він сказав: «Сорок років», (після чого додав): «Де б не застав тебе (час) молитви, виконай її, бо в цьому благо». Аллаг каже: «Нехай же вони поклоняються Господу цього Дому! Адже Він нагодував їх у голодний час і позбавив страху». (Коран 106:3-4)

  1. Чорний камінь

chernyi-kamen

В своєму тлумаченні Корану ібн Касір наводить наступні слова Алі, хай буде задоволений ним Аллаг: «Звівши стіни Кааби, Ібрагім виявив, що не вистачає каменя в одному з її кутів. Він відправив Ісмаїла на пошуки потрібного каменя, і коли той повернувся, то побачив, що Ібрагім помістив в порожнє місце якийсь камінь і вже закріпив його. Здивований Ісмаїл спитав: «О, батьку! Де ти знайшов цей камінь?!» (Ібрагім) відповів: «(Ангел) Джибріль приніс мені його з Раю…»». Таким чином зведення Кааби було завершене. Передається також, що спочатку цей камінь був біліший за сніг. Тірмізі наводить наступні слова Пророка: «Чорний камінь був зісланий з Раю (і був він) біліший за сніг, а став чорним через людські гріхи».

  1. Місце (макам) Ібрагіма.makam

Макам Ібрагіма – великий камінь, на якому він стояв, зводячи стіни Кааби. Місце (макам) Ібрагіма. Одним з чудес пророка Ібрагіма є те, що камінь, на якому він стояв, зводячи стіни Кааби, став м’яким, і на ньому добре відбилися відбитки видатного пророка, які можна побачити й нині.

  1. Колодязь Замзам

Наступна розповідь пророка Мухаммада добре ілюструє історію появи колодязя Замзам: «Ібрагім привіз Хаджар (на те місце, де зараз знаходиться) Кааба, разом з її сином Ісмаїлом, якого вона ще годувала груддю, (а саме - ) до великого дерева, яке стояло на узвишші (де згодом забив Зам-зам, який зараз знаходиться в межах) мечеті». В той час в Мецці нікого не було, як і не було там води. І (Ібрагім) залишив їх там, давши їм фініків та бурдюк з водою, після чого вирушив у (зворотну дорогу), а мати Ісмаїла пішла за ним (зі словами): «О Ібрагіме, куди ж ти йдеш, кидаючи нас в цій долині, де немає людей і (взагалі) нічого немає?!» І вона багато разів повторила (ці слова), але він навіть не обернувся до неї. Потім вона спитала його: «Чи Аллаг тобі наказав зробити це?» Він сказав: «Так». Вона сказала: «Тоді він не залишить нас!» - після чого повернулася (до Ісмаїла); а Ібрагім пішов (далі), досягнувши ж гірського перевалу, де вони не (могли) бачити його, він повернувся у бік Кааби, підняв руки до неба і звернувся з мольбою до Аллага, (сказавши) такі слова: «Господи наш, воістину, поселив я частину свого потомства в долині, де нічого не росте, біля Твого заповідного дому. Господи наш, нехай вони звершують молитву, і схили до них серця (деяких) людей і наділи їх плодами, щоб вони дякували (Тобі)!» Щодо матері Ісмаїла, то вона годувала його груддю та пила воду (яка у них була), а коли бурдюк спорожнів, вона та її син почали відчувати спрагу. І вона почала дивитися, як (її син) звивається (перед нею, страждаючи від спраги), а потім пішла (, залишивши його), оскільки не могла дивитися (на його муки). Вона побачила, що найближчою горою (до того місця, де вона знаходилася,) була ас-Сафа, піднялася на неї, повернулася до долини і почала вдивлятися туди (з надією) побачити когось, але нікого не побачила. Тоді вона спустилася з ас-Сафи, а коли досягла долини, підняла низ одягу, і побігла (, як може) бігти виснажена людина; перетнула цю долину і дісталася аль-Марви. Піднявшись на неї, вона почала дивитися (по сторонах з надією) побачити когось, але нікого не побачила, і вона бігала так сім разів.

zam-zam

Передають зі слів Ібн Аббаса, хай буде задоволений Аллаг ним та його батьком, що Пророк сказав: «Ось чому люди бігають між ними» (, після чого він продовжив свою розповідь): - Діставшись аль-Марви (востаннє), вона почула якийсь голос і сказала собі: «Тихше!» - почала прислухатися і знову почула його. Тоді вона сказала: «Ти дав мені почути (твій голос, а чи можеш) ти допомогти (мені)?» І тут на тому місці (, де зараз знаходиться) Замзам, вона побачила ангела, який (рив землю) своєю п’яткою (або … своїм крилом), поки звідти не забила вода. (Побачивши це, )вона почала огороджувати (джерело, одночасно) наповнюючи свій бурдюк, але і після того, як вона наповнила його, вода продовжувала текти. Передають зі слів Ібн Аббаса, хай буде задоволений Аллаг ним та його батьком, що Пророк сказав: «Хай помилує Аллаг мати Ісмаїла! Якби вона залишила Замзам (або: … не набирала його воду… ), він став би потоком (, який би розтікся землею)!» Колодязь Замзам знаходиться на відстані 21 метр від Кааби. Його глибина складає приблизно 30 метрів, а діаметр колодязя коливається від 1. 08 до 2, 66 метрів в різних його ділянках.

  1. Ас-Сафа та Аль-Марва  

safa

Це два пагорби, між якими бігала Хаджар, мати Ісмаїла, у пошуках води та їжі. Під час виконання обрядів Хаджу та Умри паломники виконують ритуальний біг між цими пагорбами, наслідуючи приклад пророка Мухаммада. Відстань між Ас-Сафа та аль-Марва складає приблизно 450 метрів, таким чином, під час семи ритуальних пробіжок між ними паломник долає відстань у 3,15 км.

  1. Стовпи Джамарат

Це місця, де Шайтан (Сатана) наблизився до Ібрагіма (коли той залишивши Хаджар та Ісмаїла, повертався додому), і намагався внести замішання в його серце. Ібрагім підібрав кілька каменів і відігнав ними Шайтана.

jamarat

Мільйони мусульман щорічно під час виконання Хаджу, кидають камінчики у стовпи Джамарат, наслідуючи приклад великого пророка Ібрагіма. Ці стовпи не є Шайтаном чи його втіленням, як помилково вважають деякі люди. Це особливий обряд Хаджу, виконуючи який, мусульмани підтверджують, що Сатана їхній явний ворог, з яким треба боротися. І сутність цієї боротьби – супротив пристрастям, підкорення велінням Аллага та відмова від забороненого. Існують три Джамарата, і всі вони знаходяться в долині  Міна: Великий Джамарат, Середній Джамарат та Малий Джамарат. Відстань між Малим Джамаратом та Середнім – 150 метрів, а відстань між Середнім Джамаратом та Великим – 225 метрів.

  1. Щорічні свята мусульман.

Щороку мусульмани відмічають два великих свята – Ійдуль-Фітр, Свято Розговіння, який припадає на перший день місяця Шавваль, наступного за місяцем Рамадан. І свято Ійдуль-Адха, Свято Жертвоприношення, яке починається десятого Зуль-Хіджа, тобто в сезон Хаджу. Історія походження назви цього свята нерозривно пов’язана з іменами двох пророків – Ібрагіма та його сина Ісмаїла. Про цю історію повідомляється в Корані: «Ми сповістили йому добру звістку про смиренного хлопчика. Коли він досягнув віку, щоб разом із ним докладати зусиль, той сказав: «Сину мій! Я бачив уві сні, що приношу тебе в жертву. Що ти думаєш про це?» Син відповів: «Батьку мій! Роби те, що тобі наказано. Якщо побажає Аллаг, ти побачиш, що я буду одним із терплячих!» Коли вони обидва підкорилися, й він поклав його на бік, Ми звернулися до нього: «О Ібрагіме! Ти вже підтвердив сон!» Воістину, так Ми винагороджуємо праведників. Воістину, це – справжнє випробування! Ми викупили його великою жертвою. А наступним поколінням Ми залишили [добру згадку] про нього. Мир Ібрагіму! Так Ми винагороджуємо праведників. Воістину, він – один із Наших віруючих рабів!» (Коран 37:101-111) Таким чином, мусульманин в цей день робить жертвоприношення, прагнучи задоволення Аллага, і наслідуючи приклад пророка Ібрагіма.

  1. Мечеть Пророка

Мечеть Пророка в Медині може вмістити більше двох мільйонів людей одночасно. Мусульмани прагнуть звершувати намаз в цій мечеті, оскільки за це обіцяна велика винагорода.

masjid-nabawi

Це друга за своєю значущістю мечеть в Ісламі, після мечеті аль-Харам в Мецці. Дім Пророка щільно прилягав до неї, а коли він помер, то був похований у своїй кімнаті, оскільки пророків ховають там, де їх спіткала смерть. Якщо мусульманин опинився перед могилою Пророка Мухаммада, то йому слід привітати його, кажучи: «Ассаляму алєйкум, о Пророку. Хай буде з тобою милість Аллага та Його благословення».

  1. Печера Хіра

hira

Пророк Мухаммад часто шукав усамітнення від мирської метушні в печері Хіра. І саме в цій печері знаходився Пророк, коли Аллаг зіслав йому Своє перше одкровення через янгола Джибріля. Мусульманам, зокрема паломникам, не варто відвідувати печеру Хіра, оскільки після того,як Мухаммад став пророком, він вже більше ніколи не повертався в неї. Печера Хіра знаходиться на вершині гори Джабаль-ан-Нур (східна частина Мекки). Висота гори – 634 метри і знаходиться вона в 4-х кілометрах від мечеті Аль-Харам.    

  1. Мечеть ас-Сахра

Це місце, яке обрав пророк Ібрагім для звершення молитов і там він заколював жертовних тварин.

kubbatu-as-sahra

На цій же скелі інший пророк Аллага – Йакуб (Іаков) побудував мечеть після того, як він побачив стовп світла, який дивним чином виходив звідти. Пророк Муса за часів «великого поневіряння» іудеїв наказав розкласти на цьому місці великий намет, в якому він проводив дорадчі збори. Пророк Дауд (Давід) побудував там мечеть. І на цьому ж місці був збудований храм Сулеймана (Соломона). І, нарешті, вознесіння пророка Мухаммада до вищих небесних сфер під час «нічної подорожі» почалося саме звідти.

  1. Мечеть «Аль-Акса»

Видатний сподвижник пророка Мухаммада Абу-Зарр розповідав: «Якось я спитав (пророка): «О Посланцю Аллага! Як з мечетей з’явилася першою? Він відповів: «Мечеть Аль-Харам». Потім Я спитав: «Яка мечеть була побудована після неї?» Він відповів: «Мечеть Аль-Акса». І я спитав: «А скільки часу минуло між появою цих двох мечетей?» Він відповів: «Сорок років…» (Муслім) Цю мечеть побудував пророк Сулейман, син Дауда.

mechet-Aksa

Абдулла ібн Амр аль-Ас розповідав, що його батько передав наступні слова пророка Мухаммада: «Після того, як Сулейман, син Дауда, закінчив будівництво мечеті Аль-Акса, він звернувся до Аллага з мольбою, просячи Всевишнього наділити його здатністю правити [та вирішувати суперечки між людьми] таким чином, щоб це узгоджувалося з тим, що завгодно Аллагу, і щоб Він наділив його такою владою, якої б не удостоїлася жодна людина після нього, і щоб будь-хто, хто прийшов в цю мечеть з єдиною лише метою звершити в ній молитву, вийшов з неї (після молитви), очищеним від гріхів, (і став) таким же, яким він був, коли з’явився на світ з лона матері. Пророк Мухаммад продовжив: «Щодо першого прохання та другого, то Аллаг виконав їх, і я сподіваюся, що третє прохання Він виконає для мене…» (Ібн Хузайма) Мечеть Аль-Акса є першою Киблою мусульман. На початку своєї пророчої місії Мухаммад та його сподвижники звершували молитву у бік мечеті Аль-Акса доти, доки Всевишній Аллаг не наказав мусульманам звершувати молитву в бік Кааби. В мечеті Аль-Акса пророк Мухаммад зупинився ненадовго перед його вознесінням до останнього неба під час «Нічної подорожі». І там він прочитав колективну молитву разом з іншими пророками в якості імама. З книги «Ключ до розуміння Ісламу»