Уроки Рамадану (День 1-й)

Хвала Аллагу, Господу світів, Милостивому, Милосердному, Царю Судного дня. У нього ми просимо прощення за ніша гріхи, його ми звеличуємо і на нього покладаємось, і до нього наше повернення. Воістину, кого Аллаг (Святий Він та Великий) поведе прямим шляхом, того ніхто не зможе збити з прямого шляху. Кого ж Аллаг (Святий Він та Великий) введе в оману, то не знайдете йому наставника. Мир та благословення кращому з людей, Мухаммаду (мир йому та благословення Аллага), і всім тим, хто пішов за ним до Судного Дня.


Дорогі віруючі, вітаємо вас з настанням священного місяця Рамадан. Жодні слова не можуть передати нашої радості з приводу приходу цього місяця. Хвала Аллагу, який дав нам можливість дожити до цих днів. Насправді це велика милість, що Аллаг дарував нам цю можливість.

Сьогодні хотілося звернути вашу увагу на важливість цього періоду часу. А також звернути вашу увагу, дорогі віруючі, на правильне проводження часу в цьому місяці.

Насправді люди діляться на дві категорії: перша категорія, це ті люди, які прагнуть робити хороші вчинки, благі справи, наближатися до Всевишнього Аллага завжди та всюди. Місяць Рамадан для таких людей є додатковою можливістю. Вони поза Рамаданом намагаються старанно поклонятися, а Рамадан стає для них особливим часом, який вони хочуть використати собі на користь. Інші ж люди, яких не хвилює поклоніння Аллагу, не турбує харам та халяль, то для них місяць Рамадан нічого не означає, це звичайні дні та звичайний час. Просимо Аллага, щоб ми були з першої категорії.

Посланець Аллага (мир йому та благословення Аллага) сказав:

«Кожна людина вранці вирушає у своїх справах та продає свою душу, в результаті чого вона її або звільняє, або губить».

Що означають ці слова Посланця Аллага (мир йому та благословення Аллага)?

Як кажуть коментатори хадісів, ці слова означають наступне. Кожна людина, встаючи вранці, вирушає у своїх справах. Якщо людина дотримується меж Аллага, якщо людина дотримується меж дозволеного та забороненого, належним чином поклоняється Аллагу, то в такому випадку в кінці дня, а також в кінці життя та в Судний День, вона буде з числа тих людей, які звільнили свою душу від Вогню. Та людина, яку не хвилюють накази та заборони Аллага, то до кінця дня, в кінці життя, і, зрештою, в Судний День, вона опиниться серед тих, хто сам себе згубив своїми вчинками.

Людина насамперед повинна дбати про порятунок власної душі, а також тіла, тому що покарання в Пеклі та насолода в Раю буде стосуватися як душі, так і тіла. Якщо людина не дбає про порятунок своєї душі, тоді що її може хвилювати? Адже душа – це найцінніше, що є у людини.

Якщо спитаєш людину, чи готова вона за сто мільйонів доларів віддати своє життя, то ніхто не погодиться. Тому що душа, її життя – це найцінніше. Якщо людину не хвилює власне життя, результат її справ, тоді що її може хвилювати?

І як підтвердження цих слів згадаємо слова Аллага:

قَدْ أَفْلَحَ مَن زَكَّاهَا

«Істинно, здобув успіх той, хто очистив її!» (сура 91, аят 9).

Тобто матиме успіх та людина, яка очистить свою душу від гріхів, від непослуху Аллагу, насамперед від багатобожжя. Тому що, як нам відомо, очищення від багатобожжя, віддалення від нього, це одна з головних умов, щоб Аллаг прийняв добрий вчинок від людини.

وَقَدْ خَابَ مَن دَسَّاهَا

«Істинно, зазнав втрат той, хто пошкодив її!» (сура 91, аят 10).

Той же, хто свою душу забруднює багатобожжям, гріхами, непослухом Аллагу, така людина опиниться у збитку. Тобто опиниться у Пеклі.
Також Всевишній Аллаг сказав:

يَوْمَ يَتَذَكَّرُ الْإِنسَانُ مَا سَعَى

«…в День той згадає людина, в чому поспішала вона» (сура 79, аят 35).

Людина згадає те, що вона робила в земному житті. В Судний День людині покажуть її діяння. І те, що вона змогла здобути в цьому житті, «інвестувати» в наступне життя, те вона і побачить в Майбутньому житті, і окрім цього Аллаг дасть їй ще винагороду.

وَبُرِّزَتِ الْجَحِيمُ لِمَن يَرَى

«І покажуть пекло тим, хто бачить,» (сура 79, аят 36)

Тобто, Пекло буде очевидно показано тим, хто його побачить. Хочу звернути вашу увагу, що в цьому житті ми не бачимо ані Рай, ані Пекло, ми не бачимо потаємний світ, але ми в нього віримо. Це одна з відмінних рис віруючих: вони вірять в те, чого вони не бачать, але тому що Аллаг сказав, що це буде, або Його посланець (мир йому та благословення Аллага) сказав, що це буде, то віруючі в це вірять. І в той День, коли буде показано те, у що ми вірили, люди розділяться на дві категорії: ті, які будуть щасливі, й ті, які опиняться у вічному нещасті. Щасливі будуть віруючі, єдинобожники, а нещасними виявляться невіруючі, лицеміри, багатобожники.

Щодо того, хто переходив межі дозволеного, не слухався Аллага, не виконував Його приписи, не виконував Його обов’язкові накази, про такого Аллаг сказав:

فَأَمَّا مَن طَغَى

«а тому, хто порушував,» (сура 79, аят 37).

وَآثَرَ الْحَيَاةَ الدُّنْيَا

«і віддавав перевагу життю нинішньому,» (сура 79, аят 38).

فَإِنَّ الْجَحِيمَ هِيَ الْمَأْوَى

«тому, воістину, пекло буде притулком!» (сура 79, аят 39)

وَأَمَّا مَنْ خَافَ مَقَامَ رَبِّهِ وَنَهَى النَّفْسَ عَنِ الْهَوَى

«А тому, хто боявся постати перед Господом своїм і утримував себе від пристрастей,» (сура 79, аят 40).

Ми знаємо, що шайтан тече в тілі людини подібно крові. Сьогодні ти відчуваєш прилив Іману, а завтра або навіть за хвилину ти відчуваєш, що ти останній грішник. Чому? Тому що вплив шайтана ніколи не слабне в цьому житті. За винятком впливу великих шайтанів в місяць Рамадан. Як ми знаємо з достовірних хадісів, Посланець Аллага (мир йому та благословення Аллага) сказав: «В цьому місяці для віруючих зачиняються ворота Пекла і відчиняються ворота Раю». Для невіруючих ворота Раю ніколи не відчиняються, і ніколи не зачиняються ворота Пекла, поки вони не будуть з числа єдинобожників.

Всевишній Аллаг сказав:

فَإِنَّ الْجَنَّةَ هِيَ الْمَأْوَى

«тому, воістину, рай буде притулком!» (сура 79, аят 41).

Тобто притулком такої людини, яка робила добрі вчинки, виконуючи фарди та ваджиби, належним чином поклонялась Аллагу, буде Рай.
Недостатньо, щоб людина просто казала – «Я хочу потрапити до Раю» або «Я хочу віддалитися від Вогню», вона ще повинна діяти згідно з цими словами.

Давайте подивимось на оточуючих нас людей. Хтось каже: «Я хочу купити машину», і нічого для цього не робить. Тоді виникає питання: коли він зможе купити цю машину? Ніколи, поки він не візьметься за цю справу і не почне заробляти гроші на цей автомобіль. Інша людина каже: «Я боюся, що на мене ввечері нападуть якісь незнайомці та заберуть гроші». І знову нічого не робить, щоб попередити це: не купує зброю, не займається спортом, не наймає собі охорону і ходить постійно в небезпечних місцях. І ось з ним трапляється лихо. Що ми можемо тут сказати? Ми можемо сказати, що ця людина сама вирила собі яму. Вона не зробила те, що мала зробити, або просто не хотіла того, про що сказала своїм язиком.

Те саме справедливо щодо Раю та Пекла. Ці поняття нам здаються далекими в цьому житті, але наступить той День для кожного з нас, коли ми зустрінемось з Аллагом. Саме заради цього Дня нам треба старатися, саме заради цього Дня ми зараз постуємо, заради цього Дня ми робимо поклоніння: вечірнє поклоніння Таравіх, не спимо ночами, постуємо днями і просимо Аллага, щоб він прийняв ці поклоніння. Як було сказано раніше, люди в цей День розділяться на дві категорії.

Перша категорія - щасливі люди, які будуть вічно перебувати в Раю, друга категорія – це ті люди, які навічно опиняться в Пеклі.

Всевишній Аллаг сказав наступне:

يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا قُوا أَنفُسَكُمْ وَأَهْلِيكُمْ نَارًا وَقُودُهَا النَّاسُ وَالْحِجَارَةُ عَلَيْهَا مَلَائِكَةٌ غِلَاظٌ شِدَادٌ لَّا يَعْصُونَ اللَّهَ مَا أَمَرَهُمْ وَيَفْعَلُونَ مَا يُؤْمَرُونَ

«О ви, які увірували! Бережіть себе і сім’ї свої від пекла, паливом якого є люди й камені, над якими ангели — суворі та сильні, які не ухиляються від того, що Аллаг наказав їм» (сура 66, аят 6).

Тому, о, мусульманине, використовуй цей місяць, коли зачинені ворота Пекла та відчинені ворота Раю, та прив’язані великі шайтани,  як місяць посіву, як місяць збору врожаю та будь з числа тих, ким буде задоволений Аллаг.

Також хочу звернути увагу на жаль, який будуть висловлювати невіруючі, коли потраплять до Пекла. Вона скажуть наступне:

«І ще скажуть: «Якби ми прагнули почути чи зрозуміти, то не були б серед жителів полум’я!» (сура 67, аят 10).

وَقَالُوا لَوْ كُنَّا نَسْمَعُ أَوْ نَعْقِلُ مَا كُنَّا فِي أَصْحَابِ السَّعِيرِ

Хтось може спитати: «І у невіруючих є слух, зір та розум. Як вони могли не чути, не бачити, не розуміти?» Відповідь дуже проста. Не кожен, хто слухає - чує. Не кожен, хто бачить, справді розмірковує.

Тому ці люди не використовують свій зір, слух, розум та інші органи чуття так, як закладено Аллагом. Віруючі ж використовують ці милості, данні Аллагом, за призначенням.

Рамадан – це велика можливість, яка може не повторитися для когось з нас в наступному році, можливість посіяти хороші справи та зібрати їхні плоди в Судний День. Можливість, яку Аллаг дав не кожному. Всевишній Аллаг вибрав з усіх людей певну кількість та зробив їх мусульманами. З цих мусульман він обрав певну кількість і повів їх прямим шляхом, зробивши їх з числа Аглю Сунна уаль джамаа. І серед цих людей Він обрав тих, кому дав дожити до місяця Рамадан. Тому просимо Всевишнього Аллага, щоб дав нам провести цей час з гідністю. Дав нам не втратити ці дорогоцінні години та хвилини, дав нам проявити терпіння, оскільки воно дуже потрібно, як під час посту, так і поза ним. І просимо Аллаг, щоб наші вчинки були прийняті Ним, були щирими заради Його Лику та відповідали Сунні Посланця Аллага (мир йому та благословення Аллага).

Цикл лекцій «Уроки Рамадану»

Абдуллаг Шистеров