Три основи подяки

Всевишній Аллаг в Корані говорить:

«Ось ваш Господь сповістив:« Якщо ви будете вдячні, то Я наділю вас ще більшим. А якщо ви будете невдячні, то ж муки від Мене тяжкі»

(Коран 14:7)

Аллаг говорить нам про подяку і важливість подяки. Кожна людина повинна бути вдячною тому, хто зробив для неї якесь добро. І це закладено в людську душу, це частина людської природи (фітри). Коли тобі хтось зробить якийсь подарунок, то природньо, в твоєму серці народжується вдячність до того, хто обдарував тебе. І чим більше буде милість надана тобі, тим більшою буде вдячність. Тому, є логічним, що найбільша подяка повинна бути Аллагу, бо Він благодійник, який наділяє всіма благами. Аллаг наділяв тебе благом весь час і продовжує це робити до цього моменту і все що ти бачиш і чого не бачиш, що відчуваєш і чого не відчуваєш – милість твого Господа. Твій розум, зовнішність, сила, майно, сім'я, Іслам - це подарунок Багатого і Щедрого. Тому віруючий обов'язково повинен бути вдячним рабом свого Господа. У цій замітці ми вкажемо на стовпи подяки, про які згадують вчені Ісламу.

Перший стовп: Подяка серцем

Мусульманин повинен визнавати в своєму серці, що все, що він має, – це від Бога. Його серце повинно говорити: «Так. Саме так. Все це милість мого Господа». Тобто така людина не приписує надані їй милості нікому, крім Аллага.

Другий стовп: Подяка язиком

Це означає говорити про ті блага, якими тебе наділив Всевишній Господь, згадувати про це серед інших людей. Це те, про що говорить Аллаг в Корані:

«І звіщай про милість свого Господа»

(Коран 93:11)

Це не означає хвалитися тим, що ти маєш, зарозуміло звеличуючись над іншими людьми, а навпаки, показувати іншим, що твої успіхи – це зовсім не твоя заслуга, а лише милість, надана тобі Милосердним Творцем.

Третій стовп: Подяка органами

Вдячним Аллагу потрібно бути не тільки в серці, вустами, але також і в справах, тобто органами тіла. Це те, про що сказав Аллаг сімейству Дауда (мир йому):

«О рід Дауда! Працюйте в знак подяки. Але серед Моїх рабів мало вдячних»

(Коран 34:13)

Зауважте, Аллаг сказав: «працюйте», тобто, робіть вчинки, які будуть свідчити про вашу подяку. Бути вдячним Аллагу на справах значить виконувати те, що Він повелів і віддалятися від того, що Він заборонив. Тому говорили праведні попередники:

«Мінімум з подяки Аллагу – це не використовувати ті органи і частини тіла, які Він тобі дав у непослуху до Аллага».

Ми просимо Аллага зробити нас вдячними Його рабами в наших серцях, вустах і діяннях.

 

Автор: Ігор Демур