Терпіння – це частина віри.

 

Звеличуємо Аллага, звертаємось до Нього по допомогу, просимо прощення та каємось перед Ним, просимо в Нього захисту від зла наших душ та від порочності наших тіл. Той, кого поведе Аллаг прямим шляхом, того ніхто не введе в оману, той кого Аллаг зіб’є, того ніхто не наставить на прямий шлях. Свідчимо, що немає божества гідного поклоніння окрім Аллага, і свідчимо, що Мухаммад Його раб та посланець, хай благословить його Аллаг, а також його родину, всіх його сподвижників і всіх, хто йшов його стопами до самого Судного Дня. Бійтесь Аллага, дорогі брати та сестри, адже той, хто боїться Його – буде врятований, хто чесний з Ним – уникне покарання, а хто покладається на Нього – отримає те, на що сподівався. Цей світ є іспитом та випробуванням, це обитель бід та смутку, в ньому Аллаг, Святий Він та Величний, випробовує Своїх рабів. І чим більші та важчі біди, які спіткали людину, тим більшу винагороду вона отримує за них, якщо проявляє терпіння та сподівається на винагороду від Аллага. Той, хто втратив сина не рівний тому, хто втратив всю родину; той, хто втратив частину майна не рівний тому, хто втратив все майно. В тому полягає досконала справедливість Аллага. Всі біди, які трапляються з людиною, діляться на чотири види:

 • Біди, які трапляються з самою людиною.
 • Біди, які трапляються з її майном.
 • Біди, які зачіпають її честь.
 • Біди, які трапляються з її родиною та людьми, яких вона любить.

Всі люди на землі, так чи інакше, зіштовхуються з негараздами. При цьому можна відмітити, що невіруючі люди та не богобоязливі люди часом потрапляють в більш складні ситуації, ніж віруючі. Однією з ознак любові Аллага до Свого раба є те, що Всевишній випробовує його. Пророки та праведники були випробувані та проявили терпіння. Посланець Аллага(мир йому та благословення Аллага) сказав: إن عظم الجزاء من عظم البلاء, و إن الله تعالى إذا أحب قوما ابتلاهم «Розмір винагороди залежить від величини випробування, і якщо Всевишній Аллага полюбить якийсь народ, то випробовує їх».

أشد الناس بلاء الأنبياء, ثم الأمثل فالأمثل

«Найважчі випробування проходять пророки, потім інші люди за ступенем праведності». Мусульманин, який відчуває труднощі, повинен знати, що його випробовує Наймудріший з мудреців і Наймилостивіший з милостивих. Він посилає біди не для того, щоб згубити, покарати або знищити свого раба, а для того, щоб випробувати його терпіння, вдоволеність своїм Господом та його переконаність. Аллаг дає випробовування, щоб почути від свого раба щиру молитву, смиренне кликання, прохання про покровительство та допомогу, і звернення зі своїми скаргами лише до Нього. Хай зрадіють терплячі і ті, що сподіваються на велику винагороду, адже наш пророк (мир йому та благословення Аллага) сказав:

ما يصيب المؤمن من الهم, و لا غم, و لا شيء, إلا كفر له بها, حتى الشوكة يشاكه

«Який би сум, занепокоєння чи щось інше не спіткало віруючого, це обов’язково стане спокутою його гріхів, навіть якщо його просто вколе шпичак». (Аль-Бухарі) Терпіння – це один з найвищих ступенів віри, до якого Іслам спонукає людей. Всевишній Аллаг згадав про терпіння в понад дев’яноста аятах Своєї Книги, і встановив за нього велику винагороду. Аллаг сказав:

إِنَّمَا يُوَفَّى الصَّابِرُونَ أَجْرَهُمْ بِغَيْرِ حِسَابٍ

«Воістину, терплячих винагородять сповна, без відплати!» (Коран 39:10) Деякі праведні попередники казали: «Винагорода терплячих не вимірюється і не зважується, вона просто дається їм безміри». Терпіння (Сабр) в арабській мові означає «утримання». В релігійному розумінні терпіння – це утримання душі від неспокою та нетерпіння, утримання язика від скарг, невдоволення та гніву, і утримання тіла від негідної поведінки (як наприклад, розривання на собі одягу та биття себе по щоках, коли помирає хтось з близьких). Пророк Мухаммад (мир йому та благословення Аллага) сказав:

الصبر ضياء

«Терпіння – це сяюче світло». (Муслім)

ما أعطي أحد عطاء خيرا و أوسع من الصبر

«Жодній людині не даровано нічого кращого та глибшого ніж терпіння». (Аль-Бухарі, Муслім) Алі ібн Абу Таліб (хай буде задоволений ним Аллаг) сказав: «Терпіння для Віри те саме, що голова для тіла», а потім він підвищив голос і сказав: «Істинно! Немає Віри у того, у кого немає терпіння!» Терпіння ділиться на три види:

 • Терпіння в покірності наказам Аллага. Це найкращий вид терпіння. Наприклад, коли мусульманин проявляє терпіння, виконуючи молитву вчасно, виконуючи всі її стовпи та обов’язкові елементи. Також терпіння в слухняності та доброму ставленні до батьків, або в дотриманні хіджабу для жінок, та інші справи, які нам наказав Всевишній.
 • Терпіння при залишенні гріхів, які заборонив нам Аллаг. Наприклад, відмова від прослуховування музики та поглядів на заборонене тощо.
 • Терпіння бід передвизначених Аллагом. Це терпіння під час бід та нещасть, які стосуються самої людини, її родини або її майна.

Якщо людину спіткало лихо, вона втратила майно або біда торкнулася її дітей, але при цьому вона знала, що все відбувається лише з волі Аллага, терпіла, сподівалася і була повністю підкорена велінню Господа, то Аллаг їй замінить цю втрату правильним керівництвом в серці, світлом, спокоєм та істинним переконанням. Також не виключено, що за прояв терпіння Аллаг відшкодує втрачене, чимось кращим. Всевишній сказав:

مَا أَصَابَ مِنْ مُصِيبَةٍ إِلا بِإِذْنِ اللَّهِ وَمَنْ يُؤْمِنْ بِاللَّهِ يَهْدِ قَلْبَهُ وَاللَّهُ بِكُلِّ شَيْءٍ عَلِيمٌ

«Лихо не вражає без дозволу Аллага. І для серця того, хто увірував у Аллага, Він вкаже прямий шлях. Аллаг про кожну річ Знаючий!» (Коран 64:11) Посланець Аллага (мир йому та благословення Аллага) сказав:

اثنتان في الناس هما بهم كفر: الطعن في النسب, والنياحة على الميت

«Серед людей є дві речі, які є невір’ям (куфр): лайка чужих родоводів та голосіння над померлими». (Муслім) Посланець (мир йому та благословення Аллага) повідомив нам, що серед людей залишаться дві якості, які стосуються звичок доісламської епохи. Обидві ці якості відносяться до «малого невір’я», яке не виводить людину з Ісламу, але є великим гріхом. І як мало людей утримують себе від подібних дій.

 • Лайка чужих родоводів – це неповажні висловлювання стосовно родини якоїсь людини, її роду та племені, вказування на їхні недоліки з метою знеславити та зганьбити людину.
 • Голосіння над померлими – це гучні крики, репет, невгамовний плач після смерті людини на похороні. До цього також відноситься публічне перерахування чеснот померлого, та прояв хвилювання, недовіри та образи на Аллага або на самого померлого. Наприклад, коли дружина померлого або його діти кажуть: «На кого ти нас залишив? Хто буде нас годувати?», але вони не знають, що лише Аллаг є годувальником та дарувальником всіх благ для своїх рабів. Аллаг, Величний Він та Славетний, сказав:

وَمَا مِنْ دَابَّةٍ فِي الأرْضِ إِلا عَلَى اللَّهِ رِزْقُهَا

«Немає на землі живої істоти, яку б не наділяв Аллаг». (Коран 11:6)   Однак людина не засуджується за сльози, що течуть з очей, та сум в своєму серці. Коли помер Ібрагім, син посланця Аллага (мир йому та благословення Аллага), то він сказав:

ليس منا من ضرب الخدود, وشق الجيوب, و دعا بدعوى الجاهلية

«Не відноситься до нас той, хто бє себе по щоках, рве комір і кличе словами часів невігластва». (Аль-Бухарі, Муслім) В останньому хадісі пророк (мир йому та благословення Аллага) оголосив страшну погрозу тим, хто робить дії, які вказують на нетерпіння та невдоволення передвизначенням Аллага.

 • Коли людина б’є себе по щоках від горя за померлою людиною
 • Коли людина рве на собі комір одягу, з тієї ж причини, як це було прийнято у багатобожників в доісламську епоху.
 • Коли людина голосить, вигукуючи слова жалю, гучно голосить та оплакує покійного, кличе на себе лихо та загибель, і кричить, щось на кшталт: «горе мені горе», «немає сенсу жити без тебе», «краще б я помер замість тебе» тощо.

  Посланець (мир йому та благословення Аллага) вказав в хадісі лише на ці три прояви нетерпіння, тому що це були найбільш поширені дії арабів-багатобожників, коли вони зазнавали лиха, проте заборона розповсюджується і на всі інші схожі вчинки, як виривання волосся на голові, розбивання посуду, розкидання їжі, розривання одягу та самокатування. Всі вони мають однаковий статус, і є великим гріхом. Така поведінка заборонена, тому що вона містить в собі злобу на свого Господа, нанесення шкоди своєму тілу, безглузде псування майна, кликання лиха на свою голову та образу на Аллага. Посланець Аллага (мир йому та благословення Аллага) сказав:

إذا أراد الله بعبده الخير عجل له العقوبة في الدنيا, و إذا أراد بعبده الشر أمسك عنه بذنبه حتى يوافى به يوم القيامة

«Якщо Аллага бажає своєму рабу блага, то він прискорює відплату за його гріхи в цьому житті, а якщо він бажає своєму рабу зла, то утримує те, що присуджено йому за його гріхи, до тих пір, поки він не отримає сповна в Судний День». (Ат-Тірмізі) Аллаг може пришвидшити покарання за гріхи за життя людини: наслати на неї хворобу, забрати сина чи щось інше, тому що біди очищують мусульманина і стирають його гріхи. Якщо в цьому світі він отримає швидку відплату за гріхи, то зустріне Аллага, будучи чистим та непорочним, тому що біди та негаразди вже омили його душу. Тому навіть в останній момент деяким людям дається важка смерть, щоб вони залишили цей скороминучий світ чистими від мерзенності непослуху. Це милість Аллага до своїх рабів, адже будь-які біди цього світу незначні в порівнянні з покаранням Світу Майбутнього. Пророк (мир йому та благословення Аллага)сказав:

و لا يزال البلاء بالعبد حتى يمشي على الأرض و ليس عليه خطيئة

«Біди не припинять торкатися раба божого до тих пір, доки він не буде йти по землі, будучи вільним від усіх гріхів». Тому біди варто вважати милістю, адже вони очищують від гріхів, і спонукають до терпіння, за яке мусульманин також отримує винагороду. Біди закликають людину повернутися до Аллага, покаятися та скоритися перед Ним, відвернутися від творінь та звернутися до Творця. Якщо ж Аллаг забажає людині зла, то Він залишає її і не карає в цьому світі, щоб вона постала перед своїм Господом в Судний День, потопаючи в гріхах, і тоді Всевишній покарає її так, як вона того варта. Люди по різному реагують на нещастя, які їх торкаються; одні проявляють задоволення та сподіваються на винагороду Аллага та Його прощення, а інші починають проявляти гнів та незадоволення. Посланець Аллага (мир йому та благословення Аллага) сказав:

إنّ عظم الجزاء من عظم البلاء, و إن الله تعالى إذا أحب قوما ابتلاهم, فمن رضي فله الرضا, و من سخط فله

السخط

«Розмір винагороди залежить від розміру випробування, і якщо Всевишній Аллаг полюбить якийсь народ, то випробовує їх. Хто проявить задоволення, той отримає задоволення Аллага, а хто розгнівається, той отримає гнів Аллага». (Ат-Тірмізі) Хто лишився задоволений передвизначенням Аллага та Його встановленням на землі, навіть якщо воно виражається в бідах та негараздах, той отримує задоволення самого Аллага. Якщо ж Аллаг задоволений своїм рабом, то разом з цим вдоволенням людина отримує ключ до всіх благ та захист від всякого зла. Але якщо людина виявляє роздратування та злиться на передвизначення свого Господа, то і Аллаг гнівається на неї, і цього вже достатньо як покарання. Цей хадіс вказує на те, що Всевишньому Аллагу притаманні такі якості, як гнів та задоволення, в такому вигляді як це належить Його величі та досконалості. Шейх аль-Іслам ібн Таймійя сказав: «Якщо раб Аллага буде знати, що труднощі та незручності, такі як спека чи холод неминучі, то він не буде гніватися при їх настанні, засмучуватися чи сумувати». Аллаг, Святий Він ти Піднесений, сказав:

وَلَنَبْلُوَنَّكُمْ بِشَيْءٍ مِنَ الْخَوْفِ وَالْجُوعِ وَنَقْصٍ مِنَ الأمْوَالِ وَالأنْفُسِ وَالثَّمَرَاتِ وَبَشِّرِ الصَّابِرِينَ  *الَّذِينَ إِذَا أَصَابَتْهُمْ مُصِيبَةٌ قَالُوا إِنَّا لِلَّهِ وَإِنَّا إِلَيْهِ رَاجِعُونَ  *أُولَئِكَ عَلَيْهِمْ صَلَوَاتٌ مِنْ رَبِّهِمْ وَرَحْمَةٌ وَأُولَئِكَ هُمُ الْمُهْتَدُونَ

«Ми будемо випробовувати вас страхом, голодом, нестачею майна, людей та плодів. Сповісти ж добру звістку терплячим, тим, які, коли торкнеться їх лихо, говорять: «Ми належимо Аллагу, і до Нього ми повертаємось!» Мають вони благословення та милість від Господа їхнього, і йдуть вони шляхом прямим!» (Коран 2:155-157) В часи негараздів мусульманин повинен бути терплячим, сподіватися на милість Аллага, добре думати про свого Господа, прагнути Його нагороди, і не повинен виявляти незадоволення та гнів. Мусульманин знає, що Аллаг передвизначив щось таке, що йому неприємно: хворобу, смерть близьких людей, втрату майна, погані розмови про його честь або просто у нього порвався ремінець від сандалій чи його вколов шпичак, то в усьому цьому закладена велика мудрість та користь для людини. Завдяки бідам, стираються погані справи, збільшується ступінь людини, додаються благі справи, і це може стати причиною її входу до Раю. Аллаг, Величний Він та Славетний, сказав:

إِنِّي جَزَيْتُهُمُ الْيَوْمَ بِمَا صَبَرُوا أَنَّهُمْ هُمُ الْفَائِزُونَ

«Сьогодні Я винагородив їх за те, що вони були терплячі. Воістину, вони досягли успіху!» (Коран 23:111) Нехай ніхто не думає, що він в змозі уникнути бід та нещасть. Пророків Аллага (мир їм) торкалися найважчі та найбільші біди. Повідомляється, що Абу Саід аль-Худрі (хай буде задоволений ним Аллаг) сказав: «Я спитав посланця Аллага про те, кого з людей торкаються найважчі випробування, він відповів: «Пророків», я спитав: «А хто після них?», він сказав: «Праведники. Деякі були випробувані бідністю настільки, що не могли знайти одяг, в який можна було б загорнутися, а деякі з них раділи бідам так, як ви радієте добробуту». (Ат-Тірмізі) Пророк (мир йому та благословення Аллага) також сказав:

من يرد الله به خيرا يصب منه

«Кому Аллаг бажає блага, тому він дає випробування». (Аль-Бухарі) О мусульманине, радій благій новині, яка розвіє твій смуток, полегшить нещастя і зробить незначним будь-яке горе. Обранець Аллага (мир йому та благословення Аллага) сказав:

عجبا لأمر المؤمن إن أمره كله خير, و ليس ذاك لأحد إلا للمؤمن, إن أصابته سراء شكر؛ فكان خيرا له, و إن أصابته ضراء صبر؛ فكان خيرا له

«Дивовижне становище віруючого, все, що з ним трапляється – йому на благо, і це не дано нікому окрім віруючого. Якщо у нього стається радість, то він дякує, і в цьому благо для нього. Якщо ж його торкається біда, то він терпить, і в цьому благо для нього». (Муслім) Благо, яке отримують вдячні – це збільшення дарів Аллага. وَإِذْ تَأَذَّنَ رَبُّكُمْ لَئِنْ شَكَرْتُمْ لأزِيدَنَّكُمْ «Ось ваш Господь сповістив: «Якщо ви будете вдячними, Я дарую вам іще більше!» (Коран 14:7) А благо, яке отримують терплячі – це винагорода від Аллага, а також прощення гріхів та милість від Нього. Ісламський вчений Фудайль ібн Ійяд (хай обдарує його Аллаг своєю милістю) сказав: «Аллаг, Величний Він та Славний, дбає про свого віруючого раба шляхом випробувань, так само як людина дбає про свою родину, оточуючи її благами». Також він казав: «Не досягне раб Аллага істинної Віри, поки не почне вважати випробування милістю…,  і поки не припинить любити похвалу (від людей) за зроблене ним поклоніння Аллагу». Люди в цьому світі опиняються в двох станах:

 • Або вони бувають випробувані добробутом, щоб стало видно, як вони дякують Аллагові,
 • Або вони бувають випробувані бідами, щоб стало видно, як вони проявляють терпіння.

Шейх аль-Іслам ібн Таймійя сказав: «Щодо блага яке міститься в негараздах, то очевидно, що негаразди потребують терпіння (а воно вже є благом для людини). Людина, яка живе в достатку та добробуті потребує терпіння, щоб лишатися покірною. Воістину спокуса добробутом набагато важча, ніж спокуса бідами та негараздами. В бідності багато людей лишаються праведними, а в багатстві праведними залишається лише одиниці. Тому більшість мешканців Раю – це бідні люди, тому що випробовування бідністю легше, однак і ті й інші потребують того, щоб бути терплячими та вдячними. Але з тої причини, що в добробуті є насолода, а в бідах є страждання, стало розповсюдженим спонукати до вдячності в добробуті, і спонукати до терпіння в негараздах». Посланець Аллага (мир йому та благословення Аллага) навчив нас, які слова ми повинні казати в нещасті, він сказав: ما من مسلم تصيبه المصيبة فيقول ما أمره الله :إنا لله وإنا إليه  راجعون, اللهم أجرني في مصيبتي, وأخلف لي خيرا منها, إلا أخلفه الله خيرا منها «Якщо мусульманина спіткає лихо, і він скаже те, що наказав йому Аллаг: «Воістину ми належимо Аллагу і до Нього ми повертаємось! О, Аллаг, дай мені винагороду в моїй біді, і заміни мені це кращим (ніж те, що я втратив)», - то Аллаг неодмінно замінить йому кращим». (Муслім) «Воістину ми належимо Аллагу і до Нього ми повертаємось!» - ці слова Аллаг зробив заспокоєнням та фортецею для тих, кого спіткало якесь лихо. Біди бувають різні, великі та маленькі, проте найгіршим є втрата релігії. Це найбільше лихо в цьому світі та Наступному, це найгірша втрата, яка не несе людині жодної користі, лише зло, це найбезнадійніша втрата. Хай Аллаг зробить нас усіх терплячими, такими, що розраховують на винагороду нашого Господа, тими, кому буде дана винагорода безміри. О, Аллаг, бережи нашу Віру в наших серцях, воістину, Ти наш Хранитель.   З книги «Хутабу ат-Таухід аль-мінбарійя» Автор: Абдульмалік аль-Касім Переклав: Абу Ясін Руслан Маліков Переклад українською мовою підготовлено редакцією сайту lifeislam.org