Любов до Аллага

lubov_allahu                  

(Єдинобожжя та щирість) Найлегше, що може зробити людина – це стверджувати, що вона любить Аллага, проте ви можете побачити, що дії та поведінка деяких людей часом геть протилежні їхнім твердженням. Найголовніша ознака, яка вказує на правдивість любові до Аллага, - це дотримання чистого, нічим незаплямованого Єдинобожжя. Заклик до поклоніння лише одному Аллагу був пріоритетною задачею всіх пророків. Єдинобожжя – це початок шляху в Ісламі, це перший крок на шляху до Аллага (Величний Він та Славний). Всевишній сказав: Воістину, заклинання, обереги та привороти – це багатобожжя:   وَلَقَدْ أَرْسَلْنَا نُوحًا إِلَى قَوْمِهِ فَقَالَ يَا قَوْمِ اعْبُدُوا اللَّهَ مَا لَكُمْ مِنْ إِلَهٍ غَيْرُهُ   «Справді, Ми відіслали Нуха до його народу й сказали: «О люди! Поклоняйтесь Аллагу, крім Якого для вас немає бога! Невже ви не маєте страху?» (Коран 23:23)  

وَمَا أَرْسَلْنَا مِنْ قَبْلِكَ مِنْ رَسُولٍ إِلا نُوحِي إِلَيْهِ أَنَّهُ لا إِلَهَ إِلا أَنَا فَاعْبُدُونِ

  «Ми не відсилали раніше за тебе жодного посланця, не відкривши йому: «Немає бога, крім Мене! Тож поклоняйтесь Мені!» (Коран 21:25)   Посланець Аллага (мир йому і благословення Аллага) сказав:  

أمرت أن أقاتل الناس حتى يشهدوا أن لا إله إلا الله وأن محمداً رسول الله

  «Мені було наказано вести боротьбу з людьми, допоки вони не засвідчать, що немає істинного божества, окрім Аллага, і що Мухаммад – посланець Аллага». (Аль-Бухарі та Муслім)   Єдинобожжя – це перший крок, роблячи який людина входить в Іслам. Але Єдинобожжя також повинно бути і останнім кроком, зробивши який, мусульманин залишить цей світ. Пророк Мухаммад (мир йому і благословення Аллага) сказав:  

من كان آخر كلامه لا إله إلا الله دخل الجنة

  «Той, чиїм останнім словом в цьому житті буде: «Немає істинного божества, окрім Аллага» (Ля іляга ілля-ЛЛаг), увійде до Раю». (Ахмад і Абу Дауд).   Єдинобожжя – це найперший і найостанніший обов’язок. Любов до Аллага – це надійний зв’язок віруючих зі своїм Господом, це свідоцтво правдивих та головна мета богобоязнених. Всевишній Аллаг сказав:  

وَمِنَ النَّاسِ مَنْ يَتَّخِذُ مِنْ دُونِ اللَّهِ أَنْدَادًا يُحِبُّونَهُمْ كَحُبِّ اللَّهِ وَالَّذِينَ آمَنُوا أَشَدُّ

حُبًّا لِلَّهِ

  «Серед людей є такі, які приписують Аллагу рівних Йому та люблять їх так, як люблять Аллага. Але ж ті, які увірували, люблять Аллага ще сильніше!» (Коран 2:165)   Ці люди прирівняли своїх фальшивих божеств до Аллага, вклоняючись їм нарівні з Аллагом. Вони люблять їх так само, як належить любити лише Аллага, проте віруючі сильніші в своїй любові до Аллага, ніж багатобожники в любові до своїх божеств. Любов до Аллага має багато ступенів і дає терен для змагання віруючих. До цієї любові прагнуть наполегливі раби Аллага, проявляючи самовідданість і старання. Ті, хто вклоняються своєму Господу, знаходять в любові до Нього відпочинок та силу для сердець, їжу для душі та насолоду для очей. Любов до Аллага – це життя, тому той, хто позбавлений цього прекрасного почуття, по суті, є мертвим. Любов до Аллага – це світло, втрата якого породжує морок. Любов до Аллага – це зцілення, без якого серця вражають тяжкі недуги. Любов до Аллага – це солодкість, не відчувши якої людина живе в смутку та журбі. Любов до Аллага – це дух віри та благодіянь, і якщо він зникне, то всі справи людини будуть подібні бездиханному тілу без душі. Знайте, хай береже вас Аллаг, що любов буває кількох видів. Одним з її видів є «природна любов», така як любов голодного до їжі або спраглого до пиття. Іншим видом є «співчутлива любов», така як любов батьків до дітей. Наступним видом є «товариська любов», така як любов між однодумцями, колегами, супутниками в дорозі, партнерами з торгівлі, до цього виду можна віднести і взаємну любов між друзями та братами. Що ж стосовно любові до Аллага, то вона особлива, і не належить направляти її на когось, окрім Аллага, - це «обожнюючи любов». Вона має на увазі під собою обов’язкову смиренність, возвеличення, покірність, покору та поклоніння. Цього виду любові гідний лише Аллаг, і не можна присвячувати її комусь окрім Нього. Саме цю любов багатобожники ділять між Аллагом та своїми фальшивими божествами, тим самим прирівнюючи творіння до Творця. Той, хто любить Аллага, любить все, що йде від Нього: він любить намаз, закят, хадж та всі інші закони Ісламу. Той, хто любить Аллага, любить всі Його веління, навіть якщо йому доводиться жертвувати своїм спокоєм, тому що люблячий раб Аллага пов’язаний лише з Ним (Величний Він та Славний), боїться лише Його і в усіх справах та обставинах сподівається лише на Нього, адже Аллаг сказав:  

وَعَلَى اللَّهِ فَتَوَكَّلُوا إِنْ كُنْتُمْ مُؤْمِنِينَ

  «Покладайтесь на Аллага, якщо ви віруючі». (Коран 5:23)   Хто любить Аллага, той вклоняється лише Йому, очищаючи своє поклоніння від скверни багатобожжя. Той, хто любить Аллага клянеться лише Аллагом і ніким іншим. Пророк (мир йому і благословення Аллага) сказав:  

من حلف بغير فقد كفر أو أشرك

«Хто поклявся не Аллагом, той скоїв акт невіри або багатобожжя» (Ат-Тірмізі). Той, хто любить Аллага, не клянеться ні батьками, ні матерями, ні життями пророків та посланців, ні янголами, тому що все це прояв малого багатобожжя, як про це сказав Ібн Аббас та інші сподвижники. Якщо деяких людей, які поклоняються могилам, попросити поклястися Аллагом, вони наводять вам які-завгодно клятви, байдуже, правдиві чи брехливі. Але якщо ви попросите їх поклястися іменем їхнього устаза (духовного наставника у суфіїв), піском його могили чи життям шейха, то він ніколи не зробить цього брехливо, а якщо і поклянеться, то буде казати правду. Це вже, безсумнівно, є великим багатобожжям, тому що шанування та страх перед творінням в серці цієї людини став більше, ніж страх перед Аллагом. Багатобожжя, яке чинять сьогодні могилопоклонники, набагато страшніше, ніж багатобожжя в минулому, адже колишні багатобожники, бажаючи підтвердити свої слова серйозною клятвою, згадували ім’я Аллага,  а не когось іншого. Всевишній сказав:  

وَأَقْسَمُوا بِاللَّهِ جَهْدَ أَيْمَانِهِمْ لا يَبْعَثُ اللَّهُ مَنْ يَمُوتُ

  «Вони клялись Аллагом – найсильнішими клятвами – що Аллаг не воскресить померлих…» (Коран 16:38) Той, хто любить Аллага, не звертається до зірок та планет, не пов’язує з ними ніякі події в світі, таких як дощ чи родючість. Той, хто любить Аллага, не ворожить по небесним світилам і не видивляється в них якихось передвість, поганих чи добрих, тому що це суперечить Єдинобожжю та упованню на Аллага. Посланець Аллага (мир йому та благословення Аллага) сказав:  

الطيرة شرك، وما منا إلا ولكن الله يذهبه بالتوكل

  «Забобони – це багатобожжя, і в кожного з нас в душі з’являється щось з цього, але Аллаг відводить це шляхом уповання на Нього».(Ахмад, Абу Дауд, ат-Тірмізі) Той, хто любить Аллага, не відвідує чаклунів, ворожок, екстрасенсів, провидців та шаманів. Той, хто любить Аллага, не вірить жодному їхньому слову, тому що віра в їхні слова суперечить Вірі у Всевишнього Аллага. Посланець Аллага (мир йому та благословення Аллага) сказав:  

من أتى كاهناً فصدقه بما يقول فقد كفر بما أنزل على محمد صلى الله عليه وسلم

وسلم

  «Той, хто прийде до чаклуна і повірить його словам, проявить невіру [1] стосовно того, що зіслано Мухаммаду». (Ахмад, Абу Дауд, ат-Тірмізі)  

إن الرقى والتمائم والتِّوَلة شرك

  «Воістину, замовляння, обереги та намовляння – це багатобожжя». (Ахмад, ібн Маджа, ат-Тірмізі) Пророк (мир йому та благословення Аллага) назвав їх багатобожжям, тому що язичники хотіли з їхньою допомогою відвести від себе те, що призначено Аллагом. Вони хотіли огородити себе від бід без звернення до захисту Аллага, але ж лише Він може відвернути біду та принести користь. Хотілося б також нагадати мусульманам бути обережними і не впадати в непомітне багатобожжя, про яке пророк (мир йому та благословення Аллага) сказав:  

ألا أخبركم بما هو أخوف عليكم من المسيح عندي؟

  «Чи не розповісти мені вам про те, чого я боюся для вас більше за Даджаля (антихриста)?» Сподвижники сказали: «Звісно!» Тоді пророк сказав:  

الشرك الخفي؛ أن يقوم الرجل يعمل لمكان رجل

  «Це непомітне багатобожжя, коли людина робить якусь праведну справу, щоб домогтися поваги іншої людини». Всевишній Аллаг сказав:  

فَلا تَجْعَلُوا لِلَّهِ أَنْدَادًا وَأَنْتُمْ تَعْلَمُونَ

  «Тож не додавайте Аллагу рівних, адже ви знаєте!» (Коран 2:22) Людина повинна знати, що багатобожжя – це найстрашніше з усього забороненого Аллагом. В той же час Єдинобожжя – це найшляхетніше та найправедніше з усього того, що наказав нам Аллаг. Тому найпершою місією всіх пророків був заклик до Єдинобожжя і до того, щоб люди припинили чинити багатобожжя. Перш за все вони вчили, що вклонятися треба лише Одному Аллагу, а найпершою забороною, про яку оголосили пророки, була заборона на поклоніння комусь, окрім Аллага. Якщо Всевишній в своїй Книзі згадує про Єдинобожжя разом з якимось іншим велінням, то Єдинобожжя завжди згадується в першу чергу. Якщо ж в Корані говориться про багатобожжя разом з іншими гріхами, то багатобожжя забороняється перед усіма іншими видами непослуху. Багатобожжя це такий великий гріх, що якщо людина помре і не покається у ньому, то її ніколи не пробачать, і пекельне Полум’я стане її одвічною обителлю. Всевишній Аллаг сказав:  

إِنَّ اللَّهَ لا يَغْفِرُ أَنْ يُشْرَكَ بِهِ وَيَغْفِرُ مَا دُونَ ذَلِكَ لِمَنْ يَشَاءُ

  «Аллаг не прощає, коли Йому приписують рівних, але прощає все інше, крім цього, кому побажає!» (Коран 4:48) Один з праведних попередників сказав: «Аллаг не пробачає багатобожжя, а все, що менше багатобожжя, постане на суд Аллага, і якщо Він побажає, то покарає, а якщо побажає, то пробачить». Дорогі брати та сестри! Багатобожжя повністю знищує праведні справи, Всевишній Аллаг сказав:  

وَلَقَدْ أُوحِيَ إِلَيْكَ وَإِلَى الَّذِينَ مِنْ قَبْلِكَ لَئِنْ أَشْرَكْتَ لَيَحْبَطَنَّ عَمَلُكَ وَلَتَكُونَنَّ

مِنَ الْخَاسِرِينَ

  «Було відкрито тобі й тим, які жили раніше за тебе: «Якщо додаватимеш мені рівних у поклонінні, то стануть марними твої вчинки й ти неодмінно будеш одним із тих, які втратять усе!» (Коран 39:65) Багатобожжя прирікає людину на одвічне перебування в Пеклі. Аллаг сказав:  

إِنَّهُ مَنْ يُشْرِكْ بِاللَّهِ فَقَدْ حَرَّمَ اللَّهُ عَلَيْهِ الْجَنَّةَ وَمَأْوَاهُ النَّارُ

  «Воістину, ті, які додають Аллагу рівних – заборонив Аллаг їм сади Раю, будуть у Пеклі вони». (Коран 5:72) Повідомляється від Джабіра ібн Абдулли (хай буде задоволений ним Аллаг), що посланець Аллага (мир йому та благословення Аллага) сказав:  

من لقي الله لا يشرك به شيئاً دخل الجنة، ومن لقيه يشرك به شيئاً دخل النار

  «Хто зустріне Аллага, не додаючи нікого йому в співтовариші, увійде до Раю, а хто зустріне Його, додаючи йому співтоваришів, увійде до Пекла». (Муслім) Кращим доказом брехливості багатобожжя є те, що Аллаг кинув виклик і запропонував, щоб фальшиві божества створили хоча б одну муху:  

يَا أَيُّهَا النَّاسُ ضُرِبَ مَثَلٌ فَاسْتَمِعُوا لَهُ إِنَّ الَّذِينَ تَدْعُونَ مِنْ دُونِ اللَّهِ لَنْ

يَخْلُقُوا ذُبَابًا وَلَوِ اجْتَمَعُوا لَهُ وَإِنْ يَسْلُبْهُمُ الذُّبَابُ شَيْئًا لا يَسْتَنْقِذُوهُ مِنْهُ ضَعُفَ

الطَّالِبُ وَالْمَطْلُوبُ

  «О люди! Ось притча, послухайте її! Воістину, ті, до кого ви зверталися замість Аллага, не створять навіть мухи, якщо й усі зберуться разом! А коли муха відбере у них щось, то вони не зможуть забрати цього в неї! Слабкий той, хто просить, і той, у кого просять!» (Коран 22:73) Любі брати та сестри, давайте поміркуємо над цим прикладом, який направлений до всього людства, а той з людей, хто не дослухається, є неслухом. Наскільки лаконічно, просто, доступно і гарно цей аят пояснює нам брехливість багатобожжя. Якби всі ідоли і всі ті божества, яким вклоняються окрім Аллага, зібралися б в одному місці і допомагали один одному всім, чим могли, то вони не змогли б створити навіть одну маленьку мушку. Аллаг розкрив нам їхню слабкість, а якщо муха щось забере у цих ідолів, тоді ні вони, ні їхні послідовники не зможуть повернути собі відібране. Хто ж може бути безпораднішим за цих богів і слабшим за тих, хто звертається до них в молитвах?! Той, хто шанував фальшивих богів нарівні з Аллагом, хіба може цінувати Аллага так, як Він того гідний? Всевишній в цьому аяті навів беззаперечний довід Єдинобожжя, причому висловив його в прекрасній формі, легкими словами, в яких немає нічого неясного, коротко та зрозуміло. Представники трьох релігій – іудаїзм, християнство та Іслам – одностайні в тому, що основа людства – це Єдинобожжя, а багатобожжя та язичництво є більш пізнім нальотом. Це твердження ми ґрунтуємо на тому, що всі люди походять від однієї людини – нашого батька Адама (мир йому), а він був єдинобожником. Аллаг сказав:  

يَا أَيُّهَا النَّاسُ اتَّقُوا رَبَّكُمُ الَّذِي خَلَقَكُمْ مِنْ نَفْسٍ وَاحِدَةٍ وَخَلَقَ مِنْهَا زَوْجَهَا وَبَثَّ

مِنْهُمَا رِجَالا كَثِيرًا وَنِسَاءً

  «О люди! Бійтеся Господа вашого, Який створив вас із однієї душі та створив із неї другу до пари; а з них ще й інших чоловіків та жінок і розселив їх».  (Коран 4:1) В цьому не сумнівається ніхто з представників трьох релігій. А мусульмани! Воістину, найгідніший ступінь, якого може досягти мусульманин в цьому світі, - це бути гідним рабом Аллага. В першу чергу, це має проявлятися в серці, виражаючись в поклонінні, покірності та любові до Аллага. Це є відмінною рисою віруючих, які відповіли на заклик свого Господа. Людина не може досягти досконалості, якщо вона не є покірним рабом Аллага. Один з праведних попередників казав: «Досконалість творінь полягає в тому, щоб бути відданими рабами Аллага, і чим більше людина підтверджує своє рабство перед Аллагом, тим більше зростає рівень її досконалості і підвищується її ступінь. Той же, хто припускає, що творіння якимось чином може вийти з рабства і з-під контролю Аллага, або ж вважає, що вихід з рабства Аллага ближчий до досконалості, є найбільш заблудним та неосвіченим з людей». Серце людини відчуває потребу та залежність від інших творінь, якщо тільки вона не зробить Аллага своїм покровителем та єдиним об’єктом свого поклоніння. Раб Аллага не буде відчувати потребу ні в кому, якщо стане звертатися по допомогу лише до свого Господа, уповати лише на Нього, радіти тому, що любить  і чим задоволений Аллаг, відчувати гнів лише за Аллага, дозволяти та забороняти лише заради Нього і лише відповідно до Його велінь. Чим чистішою ти щирішою буде релігія, яку людина присвячує Аллагу, тим досконалішим буде підтвердження відданості та рабства Всевишньому Господу, і, як наслідок, сильнішою буде незалежність людини від інших творінь, а отже, людина буде далека від багатобожжя та гордовитості. Щоб людина була істинним рабом Аллага, своє ставлення до Бога вона повинна будувати на двох стовпах: покора та любов. Покора перед Аллагом без любові до Нього не приносить людині користі, а любов без покори – це брехня, яку людина може промовляти своїм язиком, але це не буде відповідати істині. Окрім двох згаданих стовпів, у поклоніння Аллагу є дві умови, без яких воно не буде прийнято від людини.

  • Перша умова – це щирість і відсторонення від багатобожжя.
  • Друга умова – це відповідність поклоніння Шаріату, який спирається на Коран та Сунну пророка Мухамадда (мир йому та благословення Аллага).

Всевишній Аллаг сказав:  

تَبَارَكَ الَّذِي بِيَدِهِ الْمُلْكُ وَهُوَ عَلَى كُلِّ شَيْءٍ قَدِيرٌ   *الَّذِي خَلَقَ الْمَوْتَ وَالْحَيَاةَ

لِيَبْلُوَكُمْ أَيُّكُمْ أَحْسَنُ عَمَلا الْعَزِيزُ

  «Благословенний Той, у Чиїй руці перебуває влада – Він спроможний на кожну річ! Той, Хто створив життя і смерть, щоб випробувати вас – чиї вчинки будуть кращими?» (Коран 67:1-2) Стосовно слів Аллага «… будуть кращими» Фудаль ібн Ійяд (хай наділить його Аллаг своєю милістю) сказав: «Тобто найщирішими та найправильнішими». Люди спитали його: «О Абу Алі! Які справи найщиріші та найправильніші?» Він відповів їм: «Якщо справа буде щирою, але неправильною, то справа не буде прийнята. Якщо справа буде правильною, але нещирою, то вона не буде прийнята. Щира справа – це та, яка присвячується лише Аллагу, а правильна – це та, яка робиться згідно з Сунною пророка (мир йому та благословення Аллага)». Мусульманин повинен прагнути до очищення своєї релігії і відсторонюватися від багатобожжя. Аллаг сказав:  

مَنْ كَانَ يُرِيدُ الْحَيَاةَ الدُّنْيَا وَزِينَتَهَا نُوَفِّ إِلَيْهِمْ أَعْمَالَهُمْ فِيهَا وَهُمْ فِيهَا لا

يُبْخَسُونَ   * أُولَئِكَ الَّذِينَ لَيْسَ لَهُمْ فِي الآخِرَةِ إِلا النَّارُ وَحَبِطَ مَا صَنَعُوا فِيهَا

وَبَاطِلٌ مَا كَانُوا يَعْمَلُونَ

  «Хто бажає земного життя та його прикрас, тим Ми відплатимо повною мірою за їхні вчинки в ньому, і тут не будуть недооцінені вони! Вони – ті, які не отримають у наступному житті нічого, крім вогню. Марні зусилля їхні нині й даремне те, що роблять вони!» (Коран 11:15-16) Ібн Аббас (хай буде задоволений ним Аллаг) сказав: «Якщо людина робить праведні справи, чи то піст, намаз або нічна молитва-тахаджуд, шукаючи переваг цього світу, Аллаг дасть йому «нагороду», але в нього пропаде все, що він робив заради цього світу, і він опиниться серед тих, хто зазнав збитку». Дотримання законів Шаріату є неодмінною умовою для того, щоб любов до Аллага була правильною. Аллаг сказав:   قُلْ إِنْ كُنْتُمْ تُحِبُّونَ اللَّهَ فَاتَّبِعُونِي يُحْبِبْكُمُ اللَّهُ   «Скажи: «Якщо ви любите Аллага, то йдіть за мною, і Аллаг любитиме вас…» (Коран 3:31) Один з праведних попередників казав: «Той, хто любить Аллага, повинен обовязково слідувати за посланцем (мир йому і благословення Аллага), вірите в усе, про що він нам повідомляв, коритися йому в усьому, що він нам наказав, наслідувати його у справах. Якщо людина чинить так, отже, вона любить Аллага, і Аллаг любить її». З наведеного вище аяту очевидно, що якщо людина не дотримується шляху пророка (мир йому та благословення Аллага), то її любов до Аллага – це порожні слова, і в такому випадку подібна любов їй ніяк не допоможе і не принесе бажаних результатів. Просимо Всевишнього дарувати всім правильні знання про Його релігію, праведного поклоніння, що відповідає Сунні Його посланця, щоб кожен з нас міг заслужити любов Аллага в повній мірі.   Підготовлено редакцією сайту «Чому Іслам?» Переклад українською мовою підготовлено редакцією сайту   [1] В даному випадку мова йде про мале багатобожжя (Ширк Асгар).