Існування та Єдиносутність Аллага

Slaydy_dlya_sayta_Musulman5  

Іменем Аллага Милостивого та Милосердного

Хвала всемогутньому Аллагу та мир і благословення Пророку Його Віра в існування та єдиносутність Аллага була і лишається основою Ісламу – релігії, переданої Аллагом через пророків Його та посланців. Як же Коран, остання книга Аллага,  доводить та підтверджує факт існування та єдиносутності Аллага? Це і є темою статті. За доказами цього факту автори звертаються до мусульманської методології. Докази цьому можуть бути знайдені як у всесвіті, так і в людині, так і в законі причинного зв’язку. Фактично існує кілька шляхів пізнання Аллага та Його єдиносутності. Весь всесвіт з його визначними чудесами – відкрита книга, яка розповідає нам про Аллага. Крім того, сам Аллаг допомагає нам пізнати Його існування та єдиносутність. Читаючи та розмірковуючи над Його одкровенням, ми пізнаємо Аллага та знаходимо пряму дорогу до Нього.                                                

ІСНУВАННЯ АЛЛАГА 

ПРИРОДА ЛЮДИНИ.

Людина за своєю природою була створена чесною, прямою та непорочною. Вона приймала Аллага та усвідомлювала Його існування та єдиносутність всім своїм єством. В Корані мовиться: «Поверни своє обличчя до релігії, як ханіф! Це вроджена якість, із якою Аллаг створив людей. Немає зміни в творінні Аллага. Це є вірна релігія, але ж більшість людей не знає цього!» (30:30) Розтління непорочності людської натури та її відхід від істинного шляху може статися з однієї з наступних причин:

  • Вплив оточення або умов життя, наприклад, вплив батьків, родини, школи, пропаганда різних ідей та філософій. Пророк (хай благословить його Аллаг та вітає) сказав:

«Кожен новонароджений народжується з притаманною йому якістю бути мусульманином, і лише згодом батьки навертають його в Іудаїзм або Християнство, або язичництво…»  Насправді, ми зараз бачимо, що існують цілі країни, які заперечують існування Аллага і відкрито закликають до атеїзму, і шляхом погроз та зброї змушують людей вірити їм. Як мовиться в Корані: «Якщо ти спитаєш їх: «Хто створив небеса та землю?» - то вони неодмінно скажуть: «Аллаг!» Скажи їм: «Хвала Аллагу!» Але більшість з них не розуміє». (31:25) «А ті, які беруть собі помічників замість Нього, говорять: «Ми поклоняємось їм лише для того, щоб вони наблизили нас до Аллага!» (39:3)

  • Підступність та віроломство Сатани та Джинів. Ось що сказав Сатана:

 «Той відповів: «Клянусь Твоєю могутністю, що я спокушу їх усіх, окрім Твоїх обраних рабів!» (38:82,83) Пророк (хай благословить його Аллаг та вітає) сказав від імені Всевишнього Аллага в своїй священній притчі: «Я створив усіх моїх слуг (рабів, прихильників) єдинобожниками. Потім диявол (Сатана) явився до них і збив їх зі шляху істинного – їхньої релігії, і заборонив їм закони, які Я дав, і наказав робити справи, які Я заборонив». Ми можемо довести, що людина чистотою та непорочністю своєю усвідомлює існування Аллага. Наприклад,

  • Коли людина стикається з неочікуваними труднощами або випробуваннями, і не знаходить підтримки в інших людей, вона звертається до Аллага, вона знає, що Єдиний, хто може допомогти їй – це Аллаг. В Корані мовиться:

«Коли людину торкається лихо, вона кличе свого Господа й звертається тільки до нього. А коли Він дарує їй милість від Себе, то вона забуває те, про що раніше просила». (39:8) «І коли накриває їх хвиля, наче тінь, то вони звертаються до Аллага, щиро сповідуючи його релігію. Та коли він рятує їх, виводячи на сушу, то зменшується віра їхня. Ніхто не заперечує Наші знамення, крім зрадника, невдячного!» (31:32)

  • Всі народи, незалежно від національності та кольору шкіри, в тій чи іншій формі корились богам. Навіть послідовники комуністичної ідеології, які заперечували існування Аллага, практично поклоняються засновнику цієї ідеології. Коли в роковини його смерті вони проходять повз його могилу, вони сумирно вклоняються, тим самим висловлюючи йому свою пошану. Вони нікому не дозволяють критикувати його, а якщо хтось наважиться, то його суворо карають. Таким чином, замість поклоніння справжньому Аллагу – Творцю людини – вони вклоняються мертвій людині.

ЗАКОН ПРИЧИННОГО ЗВЯЗКУ

Нам, безперечно, відомо, що будь-яка річ зроблена кимось чи чимось. Ніщо у всесвіті не існує відокремлено. Ось що Коран каже про людей, які заперечують існування Аллага-Творця: «Чи ж вони просто собі зявились із нічого? Чи, може, вони самі творці? Чи це вони створили небеса та землю? Таж ні, не впевнені вони!» (52:35,36) Звісно, вони не самі створили себе, бо річ, яка раніше не існувала, не може створити. Як хтось може дати те, чого сам немає? Хто створив всесвіт, який існував до людини, всесвіт, більш складний та заплутаний, ніж сама людина? В Корані мовиться: «Воістину, створення небес та землі є чимось більшим, ніж створення людей, але більшість людей не розуміє!» (40:57) Єдиним поясненням існування всесвіту є існування чогось справді Початкового, Того, що дало життя всьому іншому. Отже, «Початкове» це і є Аллаг, як сказано в Корані: « Він – Перший і Останній, Явний та Потаємний, і Він знає про кожну річ!» (57:3)        

ЗНАМЕННЯ АЛЛАГА У ВСЕСВІТІ

В нашому всесвіті ми можемо побачити велику кількість знамень, які доводять, безперечно, існування, можливості та силу Аллага. Коран закликає людину помітити і зрозуміти ці знамення Аллага. Ось, наприклад, з Корану: «Скажи: «Поглянь  на те, що на небесах і на землі!» (10:101)  «Хай погляне людина на їжу свою!» (80:24)  «Хай погляне людина, з чого вона створена!» (86:5)  «Аллаг – Той, Хто створив небеса й землю, пролив з неба воду й виростив нею плоди для вашого прожитку. Він підкорив вам кораблі, які пливуть морем за наказом Його. Він підкорив вам ріки й підкорив вам сонце й місяць, які невпинно рухаються, підкорив вам ніч і день». (14:32,33)  «Він дарував вам слух, зір і серця. Мало ж ви дякуєте!» (32:9)  «Він підкорив для вас усе те, що на небесах і на землі». (45:13)   «Воістину, Аллаг розколює зернятко й кісточку, виводить живе з мертвого й виводить мертве з живого. Такий Бог ваш! Як же ви віддалилися!» (6:95)  «Ми покажемо їм Наші знамення на небесних обріях та в них самих, доки вони не зрозуміють, що це - Істина!» (41:53)                          

КЕРІВНИЦТВО ТА ДОСКОНАЛІСТЬ  

Якщо хтось скаже вам, що існує така крамниця, де немає ні продавців, ні керівництва, крамниця працює бездоганно, то чи повірити ви в це? Або якщо вам скажуть, що комп’ютер отримав свою теперішню форму та зовнішній вигляд сам від себе, приймає та виконує програми, вирішує задачі і видає результати самостійно без допомоги програміста чи оператора, чи повірите ви в це? І тепер, якщо ви не вірите в це, чи можете ви повірити в те, що весь всесвіт з невичерпною кількістю живих істот, з сонцем, місяцем, зорями, планетами, горами та річками, діє в певній чіткості без творця чи господаря? Ми знаємо, що у всесвіті панує порядок та певні закони та правила, які ніколи не зміняться. Все, починаючи з найменшої невидимої клітини до величезної планети, діють згідно певного порядку та цілковитої гармонії, і ця сталість та стабільність гарантовані. Наприклад, всі планети постійно рухаються по своїх орбітах згідно із законами тяжіння та відштовхування та закону гравітації, інакше може відбутися крах всього всесвіту й порушення порядку в ньому. Ми помічаємо, що немає місця безладу у всесвіті. Наприклад, людина ніколи не може народити тварину, тварина ніколи не народить птаха, у слона ніколи не народиться лисиця тощо. А тепер звернемося до людського організму. Ми бачимо, що серце ніколи не виконує роботу печінки, а печінка не виконує роботу легень, хоча ці частини тіла не мають розуму чи мозку, щоб думати про свою роботу. Хто ж слідкує за тим, щоб всі творіння у всесвіті діяли в певному порядку, в досконалості та гармонії з іншим творіннями та істотами? Коран говорить про Аллага: «Наділили Ми їх милістю Нашою й лишили про них високе, правдиве слово!» (19:50)  «Прославляй імя Господа твого Всевишнього, Який створив та розмірив, Який розподілив, вказав шлях». (87:1,2,3)

Отже, мусульмани вірять, що Аллаг створив всіх істот та людей, встановив для них певний спосіб дій у всесвіті, слідкує та керує цими діями. Тварини та птахи живуть у згідно своїх інстинктів. Вони шукають їжу, виховують дитинчат, дбають про них, хоча у них відсутній розум. Наприклад, мураха – це маленьке творіння – шукає їжу, обходячи перешкоди, ховає її до певного строку, а якщо їжа відсиріла, мураха виносить її на сонце, щоб обсушити. Хто ж навчив мураху це робити?!                                  

НАЙВЕЛИЧНІШЕ ДИВО

Чотирнадцять століть тому Аллаг кинув виклик людству та джинам, відкривши світу свою книгу Коран. Коран говорить: «Скажи: «Якби люди та джини обєдналися разом для того, щоб створити щось подібне Корану, то вони не зробили б цього, навіть допомагаючи одне одному.» (17:88) Ніхто не може створити таку книгу, навіть кілька строф або маленьких глав її. Вже само по собі це є доказом існування Всемогутнього Аллага. «Невже їм недостатнього того, що Ми послали тобі Писання, яке ти їм читаєш? Воістину, в цьому милість і нагадування для віруючих людей!» (29:51) Коран, насправді, чудесна Книга, чудесна за своїм стилем, змістом, красномовством, фактами, які згадуються, та закликом на праведний шлях. В цій книзі згадуються деякі наукові факти, які стали відомі лише нещодавно. Також згадуються деякі історичні події, передбачаються майбутні події. І всі ці передбачені події відбуваються саме так, як описується в Корані. Коран вказує нам істинний та праведний шлях життя не лише людини, але суспільства в цілому. «…Та якщо Я дарую вам Свій прямий шлях, то той, хто буде йти цим прямим шляхом, не заблукає та не буде нещасливим. А той, хто відвернеться від Мого нагадування, той матиме важке життя, а в День Воскресіння Ми піднімемо його сліпим!» (20:123, 124)                                            

ТОЙ, ХТО СУМНІВАЄТЬСЯ

А про тих, хто сумнівається, Всевишній в Корані каже: «Невже Той, Хто творить, рівний тому, хто не творить?» (16:17) І кидає виклик: «Це все – творіння Аллага! Тож покажіть мені, що створили ті (кому ви покланяєтесь) замість Нього». (31:11)  І звертається до тих, хто поклоняється богам, замість Аллага: «Воістину, ті, до кого ви звертаєтесь замість Аллага, не створять навіть мухи, якщо й усі зберуться разом! А коли муха відбере у них щось, то вони не зможуть забрати цього в неї». (22:73)  Пророк використовує наступні аргументи, доводячи тим, хто сумнівається і заперечує існування Аллага, Його створення Всесвіту та Його знамення. Ось що каже Коран про Пророка Ібрагіма та короля: «Чи ж ти не знаєш того, який сперечався з Ібрагімом відносно Господа його, бо дарував Аллаг такому владу? Сказав Ібрагім: «Господь мій – Той, Хто дарує життя та смерть» А той відповів: «Я дарую життя та смерть!» Тоді Ібрагім сказав: «Воістину, Аллаг підіймає сонце зі сходу. А ти підійми його із заходу!» І знітився той, який не вірив! Аллаг не веде прямим шляхом людей нечестивих!» (2:258)

ЄДИНОСУТНІСТЬ АЛЛАГА

З давніх-давен людина дивувалась природі «вищої істоти» чи Аллага, який керує всесвітом. За логікою, ця вища істота має бути досконала в усіх відношеннях і не повинна бути схожа на жодне зі своїх творінь. Людина, зі своїм обмеженим розумом, приписала цій істоті багато якостей, ознак та сили, які відповідають її цілям на землі та її розумінню життя. Проте логіка людини часто помилкова. Далі йдуть можливості існування інших богів, які базуються на припущенні, що Аллаг або «вища істота» є силою, яка керує у всесвіті, і, будучи досконалою в усіх відношеннях, не може зазнати поразки чи бути зруйнованою. Ми побачимо, що в кожному випадку різних видів багаточисельності богів ми зіткнемося з протиріччям досконалості Аллага, що припускається, і, відповідно, дійдемо висновку, що існує лише один Аллаг. Давайте припустимо існування не одного, а кількох богів. Вони будуть або однаковими, або різними, і вони будуть діяти або у згоді, або ні.

  1. Якщо вони однакові в усьому, роблять одне й те саме узгоджено, кожен має досконалі знання та силу, то ми маємо абсолютно однакових богів. В такому випадку, кожен з них не є потрібним та необхідним, оскільки інший виконує його роботу. Отже, жоден з цих богів не буде істинним. Відповідно досконалий Бог може бути лише один!
  2. Якщо вони не однакові або вони не діють за згодою, то:

А) вони (боги) можуть сперечатися і боротися один з одним, намагаючись завдати поразки і перемогти один одного, для того, щоб виконати свою волю. Той, хто зазнає поразки або не може нанести поразку іншим, і не може виконати свою волю, ніколи не буде істинним божеством. Отже, існувати може лише ОДИН, знаючий, могутній, який не зазнає поразок – АЛЛАГ. Також, якщо кілька богів борються, намагаючись возвеличитись один над іншим, така боротьба обов’язково призведе до руйнувань, зла, розкладу та безладу у Всесвіті. Проте в нашому Всесвіті панує цілковитий порядок та гармонія, згідно законів сталості. Священний Коран каже: «Аллаг не брав Собі дитини й немає, крім Нього, іншого бога. Інакше кожен бог забирав би те, що створив, а одні з них вивищувалися б над іншими. Пречистий Аллаг від того, що Йому приписують!» (23:91)  «Якби були інші боги, крім Аллага, то (небеса і земля) зруйнувалися б». (21:22) Б) вони (боги) можуть розподіляти між собою різні обов’язки. Кожен з них може бути відповідальний за якусь певну частину людського існування, наприклад, бог сонця, бог дощу, бог жнив тощо. Це означає, що віра в існування кількох богів базується на припущенні, що один бог незнаючий в області інших богів або не здатен нести обов’язки інших богів. Але досконалий Аллаг не може бути нездатним або незнаючим.

  1. Інше припущення – існування лише одного Аллага, але втіленого з іншими істотами для виконання його волі. Наприклад, бог в образі дерев, тварин, скель тощо. Такий бог не здатний виконувати свої бажання без допомоги інших творінь. Іншими словами, цей бог – залежний. Оскільки істинний Аллаг не може бути залежним, така можливість теж нелогічна.
  2. Наступне припущення – існування лише одного «Величного Аллага», але який має підлеглих богів. «Підлеглість», однак, суперечить досконалості Аллага, отже, ці підлеглі боги не можуть бути досконалі. Також, якщо «величний бог» має потребу в підлеглих, він також не може бути істинним.
  3. Наступне припущення: існування лише одного Аллага, який складається з кількох складових частин чи елементів, такий бог, однак, схожий на свої творіння, які складаються з частин чи елементів, і, будучи залежним від цих частин, він ніколи не буде богом при відсутності однієї з них. Це суперечить припущенню, що Аллаг досконалий і не подібний до жодного зі Своїх творінь.
  4. Отже, лишається один останній варіант – існування лише одного Аллага, істинного Аллага, без партнерів та спільників. Він – абсолютне в своїй силі і знанні, незалежності та самостійності, вічності і досконалості з усіх боків. Священний Коран каже:

«Скажи: «Він – Аллаг – Єдиний,  Аллаг – Той, до Кого прагнуть, не народив і не був народжений, і ніхто не був рівний Йому» (сура 112) Отже, мусульмани вірять, що Аллаг – єдиний Творець, Господар небес та землі, лише Він один слідкує та керує всім, що там відбувається. Звідси логічно зрозуміло, що Він і лише Він гідний поклоніння. Не варто поклонятися нікому іншому, окрім Всевишнього Аллага. Ми повинні вклонятися Йому таким чином, як Він наказав нам. Ми повинні коритися Йому та виконувати його настанови в усьому. Його закони, описані в Його Книзі, повинні керувати нашими життями, як на індивідуальному, так і на загальному рівні. Ми також повинні утримуватися від того, що Він нам заборонив. Якщо ми підкоряємось іншим і відповідно не підкорюємось Аллагу, ми прирівнюємо людей до Нього. А якщо ми керуємось своїми бажаннями, не коримось Аллагу, то ми раби своїх бажань. Для мусульманина не достатньо лише теоретично вірити в існування та єдиносутність Аллага, його обов’язком також є втілення цієї теоретичної віри в дії та практику, відкидаючи все, що суперечить його вірі. Ні словом, ні справою він не повинен вклонятися комусь, окрім Аллага. Він повинен шукати істину, а знайшовши її, керуватися нею. Віра, поклоніння та виконання праведних справ – це основа людського порятунку та успіху в обох Світах.

Доктор Абу-Бакр Ахмад Ель-Саід

Кувейтський Університет.