Робилося багато спроб знайти щастя і уникнути горя з боку мислителів, філософів, лікарів тощо. Проте дійсність показала, що запропоновані рішення приводять лише до досягнення тимчасового, неповного, віртуального щастя…

Слова, які лежать перед тобою, можуть привести тебе до Великого щастя і закликають тебе до справжнього душевного спокою та вдоволення. Але перш, ніж ти продовжиш читати, я хочу, щоб ти звернувся до себе, спробував відкрити своє серце та загострити розум. Адже розумний той, хто шукає істину, від кого б вона не йшла.

Істина, яку не може спростувати жодна людина – неупереджена. Постійне, безкінечне щастя неможливе без віри в Бога, який створив все сутнє, і без слідування Його дороговказу. Тому що Той, який створив людину, знає, що принесе їй щастя і що принесе горе, що принесе користь і що нашкодить. Багато психологів стверджують, що лише віруюча людина живе в щасті та спокої.

Якщо ж віра в Бога приносить щастя, то як прийти до неї? Адже є багато різних релігій, різних переконань, той, хто їх вивчає, помітить докорінну різницю між ними. В той же час неможливо, щоб всі вони були істинними. Яка ж з них правильна? Які віропереконання угодні Богу, щоб ми сповідували їх? Яка ж релігія гарантує нам щастя в цьому житті і в наступному?

Перш ніж відповісти на це запитання, людині треба замислитися, використовуючи свою логіку, за допомогою якої вона зможе обрати правильну релігію. Безперечно, що кожна людина живе, дотримуючись якоїсь релігії, хоча б формально. Але її релігія може бути неістинною, не дивлячись на те, що неї дотримуються розумні люди, його мати, батько, все суспільство, якщо немає певних істин, переконуючих доказів, які б задовольняли розум і приводили до міцної віри.

Якщо розум це те, що відрізняє людину від тварини, то його власник повинен скористатися ним для вирішення цієї проблеми, тому що ця проблема найсерйозніша та найважливіша для всіх. Можливо, короткий екскурс в світ релігій і ознайомлення з їхніми догмами був би правильним способом отримання правильної відповіді. Але, бажаючи зекономити твої сили та твій час, я повідомляю тобі від щирого серця, повного співчуття та довіри - скільки б ти не шукав, ніколи не пізнаєш ти істину, окрім як зрозумівши, що вона одна і це – Іслам, а Щастя знаходиться в Ісламі.

Але перш ніж ти поквапишся відмовитися та припиниш читати, хочу відмітити, що якщо ти продовжиш читати, то це жодним чином не нашкодить тобі, навпаки, можливо, ти отримаєш користь від цього. Адже ти власник розуму, з допомогою якого можеш відрізняти правду від брехні, а істину від хибних думок.

Ну чому ж Іслам?

Це добре та важливе питання, а той хто його ставить, розумна людина зі світлими думками. Відповідь на це запитання – в релігії Іслам поєднані відмітні особливості, які є достатнім доказом її істинності і того, що ця релігія зіслана Всевишнім, і які не притаманні іншим релігіям. Ти зможеш переконатися в тому, що це правда, не кваплячись та вдумливо знайомлячись з Ісламом.

Відмітних рис Ісламу так багато, що було б важко перерахувати їх в кількох словах, але спробуємо описати найбільш важливі моменти. Спробуйте добре вдуматися!

По-перше – Іслам задовольняє духовний бік життя мусульманина, забезпечуючи постійний зв’язок з його Господом, а це відображується на ньому в душевному спокої, відстороненні від неспокою, стресів та невпевненості.

По-друге – Іслам постійно узгоджується з розумом людини. Всі його закони та підвалини позитивно сприймаються розумом. Також не існує протиріч та розбіжностей між ними. Тому, коли один чоловік прийняв Іслам, його спитали: «Чому ти прийняв Іслам?» Він відповів: «Немає в Ісламі ніякого такого наказу, на щоб розум відповів: - О, якби цього не було наказано! І не заборонено нічого такого, на що розум відповів би: - О, якби це не було заборонено!» Якщо в інших релігіях багато що важко сприймати через їхні устави, а розум застигає перед їхніми догмами, відмовляючись здаватися ним, то в Ісламі ми знайдемо поважне ставлення до розуму і спонукання до роздумів, засудження неуцтва та засудження сліпого фанатизму.

По-третє – Іслам поєднує релігію з мирським життям, дбає як про душу, так і про тіло, не бажає, щоб той, хто дотримується Ісламу відділився від усіх людей і відмовився від всіх радощів життя. Навпаки, в Ісламі людина може мати найвищу ступінь релігійності, і одночасно брати активну участь в діловому житті, отримуючи кращі результати, досягаючи високих посад та отримуючи вищі дипломи.

По-четверте – це всеохоплююча релігія, яка впорядковує всі сторони життя мусульманина, для кожної проблеми в Ісламі є вичерпне рішення. Тому прийняти Іслам та виконувати його вимоги – реально в будь-якому місці в будь-який час.

Так чому ж не може бути, що Іслам заснував та впорядкував адекватні закони, починаючи з законів про дороги, про те, як справляти потребу, як приймати їжу та пиття,  до того, як керувати державою, будувати відносини з іншими націями та державами, пояснює закони купівлі-продажу, оренди, землеробства, регулює родинні стосунки, суспільні відносини та судоустрій?! Все це настільки детально та точно, що розум завмирає перед ним з подивом.

Знай, що Іслам пояснює мусульманину навіть такі речі, як одягати взуття і як знімати його, спонукає мусульманина використовувати праву руку під час їжі та пиття, вітанні та передачі предметів. А щодо неприємних та брудних справ, як справляння потреби, наприклад, то в цьому випадку слід використовувати ліву руку. Іслам чудесним чином вчить як треба спати і як прокидатися, існує впорядкована форма вітання – той хто їде повинен першим вітати перехожого, молодший старшого, а менша група повинна вітати більшу з побажанням миру. Це лише мала частина всеохоплюючих законів Ісламу, які впорядковують всі сторони життя.

По-п’яте – в усіх законах реалізується добро для людини та захист її від шкоди. Користь від виконання законів Ісламу повертається до людини. Наприклад, Іслам заборонив використання вина та наркотиків, тому що в них велика шкода для розуму та здоров’я, і ти бачиш, в якому стані буває людина на підпитку: вона більше схожа на нелюдину, ніж на людину. Можна було б уникнути багатьох нещасть, таких як розлучення, насилля над жінками, які трапляються, таких злочинів, як вбивство та організована злочинність, якби не ці винищувачі розуму. Також Іслам заборонив позашлюбні статеві стосунки, щоб людина вберегла себе від венеричних та інших хвороб, як СНІД, сифіліс, герпес тощо, а також це захищає суспільство від аморальності, від появи покоління незаконнонароджених дітей, позбавлених материнської ніжності та батьківського виховання.

З іншого боку, Іслам дозволив будь-який корисний напій і дозволив статеві стосунки шляхом укладання шлюбу та створення щасливої родини.

Іслам не прийшов, щоб позбавити людину свобод та бажань, але щоб впорядкувати їх та врегулювати, а користь від цього повертається до людини та всього суспільства.

По-шосте – до найбільш яскравих сторін Ісламу відноситься те, що він дбає про гідність, високу моральність та забороняє будь-яку несправедливість, ворожнечу та будь-який огидний звичай.

Іслам – це релігія любові, об’єднання та милості. Він впорядкував стосунки людини з батьками, родичами, сусідами і всіма людьми. Він навчив людину тонкощам етики, за допомогою яких покращується чистота та щастя цього життя.

Іслам заборонив своїм послідовникам, щоб кожен жив сам для себе, проте він виховує їх в дусі взаємодопомоги та безкорисливості. Бідний, сирота, старий та вдова – у всіх у них є в Ісламі права. Мусульманин не повинен ставитися до цього як до другорядної справи, а той, хто дає людям те, на що вони мають право, не повинен викликати у них почуття, що він робить їм послугу  та ласку , оскільки це входить в його обов’язки.

В Ісламі великим гріхом вважається те, коли людина засинає сита, знаючи, що її сусід голодний. Також Іслам забороняє розмовляти двом пошепки, коли третя людина сидить поруч з ними через повагу до неї.

Більш того, Іслам наказав милостиво ставитися до тварин і заборонив завдавати їм шкоду. Він заборонив різати тварину в присутності іншої тварини або гострити ніж перед нею, щоб не вбивати її двічі. Дійсно, правдивість та довіра, хоробрість та щедрість, сором’язливість, виконання обіцянок та висока моральність  - до всього цього Іслам спонукав дуже багато, так само, як і до благодіянь по відношенню до батьків, підтримці родинних зв’язків, доброго сусідства, відвідування хворого, участі в похороні – це та етика, до якої закликає Іслам і робить її для своїх послідовників обов’язковою.

З іншого боку, Іслам категорично заборонив тиранію, брехню, зарозумілість, заздрість, знущання над іншими, образи та зраду. Не дозволяється в Ісламі казати про іншу людину погано за її спиною, навіть якщо це правда.

В той час, коли багато суспільств страждають від черствості, свавілля грошей та перемоги егоїзму, ми знайдемо в Ісламі ефективне лікування всіх цих хвороб.

Тепер, якщо всі попередні слова дали тобі коротке уявлення про Іслам і описали тобі деякі його характеристики, то доречно буде згадати, що Іслам – зрозуміла релігія, і всім легко зрозуміти її, релігія, яка не зачиняє двері перед тим, хто хоче її зрозуміти. Пояснити всі ісламські закони кількома словами важко. Але коротке ознайомлення з деякими принципами дасть зрозумілу картину тому, хто хоче з ними ознайомитися. Ісламська релігія містить багато законів та віропереконань, всі вони дуже важливі, але деякі з них важливіші за інші.

Основи віри

Віра в єдиного Бога, без додавання Йому співтоваришів

Це означає, що людина повинна вірити, що Бог – один. Він – Творець Всесвіту і Він – Єдиний, хто виконує її бажання. Якщо це так, то поклоніння повинно бути присвячене лише Йому. Поклоніння – це дії згідно з Ісламом і переконання, що всі інші релігії неправильні. Це віра в те, що у Аллага величні якості, Він не схожий на жодне свої творіння, ні за сутністю, ні за якостями.  

Віра в янголів

Янголи – творіння Аллага, яких ми не бачимо в цьому світі. Вони займаються поклонінням та служінням Йому, ніколи не виступають проти Нього. Всевишній Аллаг забов’язав їх займатися багатьма важливими справа Всесвіту. Наприклад: янгол Джибріль (Гавриїл) (Мир йому) – в його обов’язки входить передача одкровень Аллага (тобто Його слів) пророкам. Янгол Мікаїл (Мир йому) відповідальний за природні явища, такі як дощ, сніг, тощо.

Також, є янголи, які уповноважені рахувати та записувати справи людей, за які в Судний День люди будуть відповідати. Янголи займаються й іншими справами. Необхідно мати переконання, що ці янголи виконують накази Аллага і роблять лише те, що Він побажає.  

Віра в книги

Віруючий повинен бути переконаний, що Аллаг  зіслав пророкам їхні книги, які є Його мовою, в них щастя для людей та роз’яснення того, що любить Аллаг і що ненавидить. Янгол Джибріль (Мир йому) – той, який передає послання Аллага та Його мову пророку.

В свою чергу, пророк зобов’язаний довести це послання до людей. Цих книг багато. З їхнього числа: Тора, послана Мойсею, Псалтир, посланий Давиду, Євангеліє, послане Ісусу та Коран, посланий Мухаммаду, хай благословить його Аллаг та вітає.

Віруючий має бути переконаний в тому, що Коран відмінив всі попередні книги, він став єдиним, яким можна керуватися після того, як Мухаммад став пророком (хай благословить його Аллаг та вітає). Він увібрав у себе особливим чином всі позитивні особливості попередніх книг і додав до них нові.  

Знай же, що цей Коран є величним доказом того, що ця релігія істинна, послана Всевишнім. Коран був посланий більше 1400 років тому, проте з того часу не закралась у нього жодна помилка, зміна чи протиріччя. З давніх-давен і до наших часів не припиняють з’являтися наукові відкриття, що мають своє відображення в Корані. Ми можемо сказати, що на відміну від інших книг, до Корану не було нічого додано і нічого вилучено.  

Ми можемо помітити, що Коран, що є на Далекому Сході, жодним чином не відрізняється від Корану на Крайньому Заході, також, якщо ми поглянемо на давні сувої Корану і на Коран, надрукований в цьому році, то не знайдемо між ними жодної різниці, навіть в одній літері. Це тому, що Аллаг зберіг цю релігію, що завершила всі небесні релігії. Якщо ми говоритимемо про Коран, то це забере багато часу, але треба знати, що немає нічого подібного до нього на Землі – за способом передачі інформації, красномовством, поетичною красою, відомостям про минуле та майбутнє і впливом на душі людей.  

Віра в посланців

Людина повинна вірити, що Аллаг обрав посланців з найкращих людей, послав їм свої одкровення і наказав довести Його релігію до людей.

Посланців була велика кількість: Ной, Авраам, Мойсей, Давид , Соломон, Йосип, багато інших, і Ісус, і Мухаммад, хай благословить Аллаг та вітає їх усіх.

Кожен мусульманин повинен вірити, що Ісус є благородним посланцем і одним з найкращих з них, необхідно його любити, цінувати та вірити в його посланницьку місію, а той, хто ненавидить його і не вірить в нього, не є мусульманином. Також необхідно бути впевненим, що Аллаг створив його від матері, але без батька. Аллаг послав янгола, через якого вдихнув в черево Марії (мир їй) від Свого духа, і вона завагітніла Ісусом (мир йому).

Мусульмани не знаходять в своїй душі сумнівів, які б перешкоджали їм вірити в це, тому що Адам – прабатько людства, був створений без батька і без матері. І Аллагу не важко створити Ісуса від матері без батька.  

В своїх пророцтвах Ісус обрадував людство тим, що буде посланий пророк після нього і це – Мухаммад, хай благословить його Аллаг і вітає, син Абдулли, якого послав до нас Аллаг більше 1400 років тому. На всіх людях, що живуть після пророка Мухаммада, хай благословить його Аллаг та вітає, і до Судного Дня лежить обов’язок вірити в нього та його пророчу місію і підкоряється йому в тому, що він наказав і що заборонив. Ті, хто читав його біографію та історію одностайні, що він являв собою видатну постать. Аллаг наділив його благородною вдачею та видатними якостями, яких не було ні у кого ні раніше, ні після нього. Мої слова можуть підтвердити книги, написані про нього, як мусульманськими авторами, так і не мусульманами. Всевишній Аллаг дав йому такі сильні докази його пророцтва, що сумніви в них відмовляється сприймати розум. Той, хто не вірить в пророчу місію Мухаммада, хай благословить його Аллаг і вітає, навряд чи здатен повірити в будь-якого пророка.  

Віра в останній день

Це абсолютна переконаність в тому, що після того, як люди будуть воскрешенні в цей день, їх очікує інше життя, а в ньому – нагорода чи покарання. Там є місце блаженства, що зветься Раєм, та місце покарання, що зветься Пеклом. Той, хто робив добро, дотримувався Ісламу (покірності), буде на шляху до Раю, в якому існують різні види блаженства, нагорода та щастя, які навіть неможливо собі змалювати і розум людини не здатен це уявити. Всі блага та задоволення цього світу не можуть зрівнятися з блаженством Раю ні на краплину. Хто увійде до Раю, той перебуватиме в блаженстві безкінечно, не буде смерті після першої смерті.   А той, хто робив зло і не визнавав Іслам, буде на шляху до Пекла, в якому є різні види покарання, які не можливо собі уявити. Вогонь та покарання цього світу не порівняти з покараннями Пекла ні на краплину. Існування Раю та Пекла, розрахунку та відплати, нагороди та покарання після цього життя позитивно сприймаються розумом. Неможливо, щоб людина була вбита вбивцею або обкрадена злодієм, утиснена тираном, позбавлена своїх прав та майна без наслідків для кривдника. Невже тиран буде благоденствувати, утискаючи іншого, і не буде йому відплачено карою за його погані справи?  

Віра в долю

Це переконаність в тому, що Аллаг – творець всього сутнього. Це переконання в тому, що все, що б не відбувалося у Всесвіті – дія або бездіяльність – все відбувається з волі Аллага, і з Його знання. Відбувається лише те, що Він побажає, а що не побажає, то не відбувається. У Аллага написана велична книга, назва якій – «Заповідні Скрижалі», в якій записано все, що має статися у Всесвіті.  

Найважливіші справи, які повинен робити віруючий

  1. Людина повинна проголосити свідоцтво, яке складається з кількох слів, яке буде для неї ключем до Ісламу. Воно – завіт між людиною та її Господом, в тому, що вона віддана Його релігії. Ці слова промовляються так: - Я свідчу, що немає божества гідного поклоніння, окрім Аллага, і я свідчу, що Мухаммад – Його раб та Його посланець. Воно означає погодження виконувати поклоніння, присвячене лише одному Аллагу та ствердження, що Мухаммад, хай благословить його Аллаг та вітає, посланець від Аллага, та обов’язок підпорядковуватися йому і вірити в усе, про що він казав.
  2. Вистоювання молитви – це поклоніння, яке виконується за допомогою слів, рухів та мольби, що має певну форму та виконується 5 разів на добу. Вона не забирає багато часу, кожна молитва займає не більше 5 хвилин. Вона встановлює зв’язок між рабом та його Господом. Молитва мусульманина дає йому відчуття впевненості в собі та душевний спокій.
  3. Виплата закята або очищувальна милостиня – означає, що мусульманин, що має певний надлишок багатств, повинен щороку віддавати частину їх бідним. Ця частина невелика. Вона дорівнює 2,5% від кількості багатств і не обтяжлива для виплати, але вона робить суспільство згуртованим та співчутливим, в ньому розповсюджуються істинний сенс братства та милосердя між мусульманами. Бідна людина не повинна виплачувати закят.
  4. Дотримання посту. Мусульманин постує 1 місяць на рік і це місяць – Рамадан. Це означає, що він повинен утримуватися від їжі, пиття та статевих стосунків з дружиною в світлий час доби, від світанку до заходу сонця. Мандрівникам, хворим та деяким групам людей, що мають поважні причини, дозволено не постувати в місяць Рамадан, але коли скінчиться причина, через яку вони не постували, вони зобов’язані надолужити пропущені дні в будь-який інший час. Від посту багато користі, як для здоров’я і душі, так і для суспільства. Сюди відносяться: тимчасове заспокоєння травневої системи, душевно-піднесений стан, моральна рівновага, співчуття до бідних, які не отримують достатню кількість їжі протягом року, що породжує готовність допомогти ближньому та душевну скромність.
  5. Здійснення хаджу або паломництво. Це виконання певного виду поклоніння в м. Мекка хоча б раз у житті. Хто не має коштів здійснити паломництво або хворий, тому не обов’язково здійснювати його. Від Хаджу багато користі для мусульман – мусульмани збираються з усіх куточків світу в одному місці, знайомляться один з одним, внаслідок цього між ними поширюється любов та приязнь, крім цього є ще багато користі.

Отже, сподіваюсь, що попередній короткий опис Ісламу дав зрозумілу картину про цю релігію.

Я закликаю тебе: - О той, хто ще не прийняв Іслам! Почуй голос чистого, співчутливого серця. Поквапся, перш ніж непомітно прийде до тебе смерть і ти помреш в невірі, бо це буде велика втрата для тебе. Чи знаєш ти, що означає смерть в такому випадку? Ти потрапиш в Пекло і будеш в ньому покараний довіку. Саме це обіцяв Аллаг тим, хто помер, не визнавши Іслам. Навіщо ж так ризикувати, особливо в такому серйозному питанні як це?  

І ще, я хочу тебе спитати: - Що ти втратиш, якщо приймеш Іслам? Ти будеш жити своїм життям, але тільки чистим, щасливим та впорядкованим. Після смерті на тебе чекатиме щастя та вічне блаженство. Якщо ти задоволений та вважаєш Іслам правильною релігією, але боїшся прийняти її, вважаючи, що будеш позбавлений тих задоволень, від яких не можеш відмовитись, тоді порівняй задоволення тимчасові, швидкоплинні з задоволеннями вічними. Які для тебе важливіші?  

Тим паче, якщо ти приймеш Іслам, то зможеш позбутися своїх недоліків поступово, а якщо ти щиро звернешся до Аллага, то Він допоможе тобі кинути їх.  

В найгіршому випадку ти будеш грішним мусульманином або слабким мусульманином, але все ж це краще, ніж якщо ти не будеш мусульманином взагалі.   Якщо ж перепона в слабохарактерності, невпевненості або страху, що хтось тобі щось скаже, або буде знущатися з тебе, то це надумано. Ти не перший, хто приймає Іслам з числа не мусульман. Адже не розумно, якщо ти пожертвуєш своїм щастям в цьому або майбутньому житті через когось з людей. Прошу Аллага, щоб Він змилувався над тобою і вивів тебе до істини. Воістину, Він, Аллаг – Той, Хто Чує, Той, Хто Відповідає!  

Автор Шейх Саліх Абду-ль-Азіз Ас-Сінді Доктор з акиди та викладач в ісламському університеті в м. Медіна
Український переклад підготовлено редакцією сайту www.amu.org.ua