30 порад тому, хто приносить покаяння

93378775_4216969_6385_f_1_ 

Ім'ям Аллага, Милостивого, Милосердного!

 1. Дуа (мольба) — це найкращі ліки та найдієвіше лікування для будь якої хвороби. О той, хто приносить покаяння, якщо ти хочеш, щоб Аллаг прийняв твоє покаяння, то рішуче відмовся від скоєння гріхів, підніми свої руки до Того, Хто чує молитву, відводить лихо та приймає покаяння.
 1. Борися з гріхом. Борися зі своїми пристрастями, будь стійкий і тримайся прямого шляху. Всевишній сказав:

 «А тих, які ведуть боротьбу заради Нас, Ми неодмінно поведемо Нашими шляхами! Воістину, Аллаг із тими, які роблять добро!» (Коран 29:69)

 1. Знання про наслідки гріха відвертає людину від скоєння останнього. Щоразу, коли ти обмірковуєш наслідки своїх гріхів, в тобі збільшується сила та рішучість, яка допомагає полишити гріхи та відмовитися від повернення до них.
 1. Твоя душа кличе тебе повернутися до деяких гріхів, але коли ти відходиш від причин, які спонукають тебе до цих гріхів і збільшують прагнення до них, то клич гріха слабшає, а твій дух стає сильним та допомагає тобі віддалитися від гріховних справ.

5.Віддалися від негідних друзів. Пророк Мухаммад (мир йому та благословення Аллага) сказав:  «Людина знаходиться на тому ж шляху, що й її друг, то нехай кожен з вас подивиться, з ким він дружить». [1]

 1. Прагни до спілкування з людьми, які своїми словами і навіть своїм зовнішнім виглядом приносять користь твоїй релігії.
 1. Заповни свій вільний час чимось корисним, нехай то будуть справи пов’язані з релігією або зі справами цього світу. І стережися марно коротати час.
 1. Якщо ти покаявся у гріху, то знай, що для забороненої справи, яку ти полишив, неодмінно є заміна, дозволена Аллагом. Наприклад, прослуховування Корану та корисних ісламських лекцій є найкращою заміною для тих, хто кинув слухати музику та пісні. Вихід на природу та в похід – це прекрасна заміна барам та дискотекам, а поїздка в хадж та відвідування Медини замінить людині безглузді та гріховні поїздки по курортах.
 1. Прагни до ісламських знань, вони допоможуть тобі відрізнити добру справу від несхвального, ти дізнаєшся більше способів вберегти себе від спокус шайтана. Знання освітить тобі дорогу до добра і допоможе встояти на прямому шляху.
 1. Розмірковуй над тим, яку користь принесе тобі щире та щиросердне каяття. Покаяння полегшить твоє серце, зміцнить твій дух, очистить душу. Аллаг полюбить тебе, тобі буде даровано благе завершення земного життя, люди будуть згадувати тебе добрим словом, як за життя, так і після смерті, а потім ти здобудеш успіх в Житті Наступному і отримаєш велику винагороду. Користь від покаяння неможливо виміряти і вона розповсюджується як на того, хто кається, так і на тих, хто його оточує.
 1. Будь чесний з Аллагом. Той, хто чесний перед Ним в полишенні гріхів, тому Всевишній Аллаг розкриває серце, відчиняє перед ним ворота покаяння і прибирає всі труднощі на його шляху, якими б великими вони не були.
 1. Зроби так, щоб твої батьки просили Аллага захистити тебе від гріхів, зміцнити тебе в релігії та прийняти твоє покаяння. Воістину, молитва батьків за своїх дітей приймається.
 1. Знай, що шайтан постійно жадає ввести тебе в оману. Він буде робити все можливе, щоб повернути тебе до минулих гріхів. Аллаг (Величний Він та Славетний) сказав:

 «Воістину, шайтан – ваш ворог, тож ставтесь до нього як до ворога. Він закликає своїх прихильників до того, щоб вони стали мешканцями пекла!» (Коран 35:6) Пам’ятай про це і проси у Аллага захисту від його намовлянь.  «А якщо шайтан спокушатиме тебе, то шукай захисту в Аллага! Воістину, Він – Все чує, Все знає!» (Коран 7:200)

 1. О той, хто приносить покаяння, ти повинен видалити всі сліди джагілії та гріха: фотографії протилежної статі в газетах, журналах, касетах, дисках, телефонах та інших носіях інформації. Ти повинен викинути, позбутися всіх музичних дисків. Стерти всі відповідні файли. Якщо до покаяння ти був спокушений гріхом наркотиків, то відтепер ти все це повинен викинути як зі своїх кишень, так і зі своїх думок. Одним словом, ти повинен оголосити гріхам повний бойкот.
 1. Знай, що випробовування та спокушення благами цього світу неминуче. Ти будеш полишати один гріх, але побачиш, що шайтан буде робити тобі все нові й нові капості. Коли ти зачиниш одні двері гріха, то ворог Аллага буде прикрашати його в твоїх очах іншим чином. Будь готовий до хитрощів сатани і не розслабляйся.
 1. Намагайся бути поруч з вченими, знавцями ісламських наук та тими, хто шукає знання. Коли ти знаходишся в їхньому колі, твій Іман (віра) зростає, стає міцним твій дух і посилюється прагнення до здійснення добрих справ.

 

 1. Нехай твоє минуле життя не буде перешкодою на шляху твого духовного зростання і досягнення праведності після того, як ти покаявся. Згадай, якою людиною був Умар ібн аль-Хаттаб (хай буде задоволений ним Аллаг) до Ісламу, і яким він став в Ісламі. Прагни до слави праведності та гідності, прагни випередити інших у благих справах, загартовуй свою волю! Нехай твої добрі наміри не обмежуються малим, прагни досягти великих цілей.
 1. Думай добре про Всевишнього Аллага і довіряй Йому повністю. Будь переконаний, що Аллаг милостивий до тебе. Всі блага цього світу та Майбутнього, які ти сподіваєшся отримати, знаходяться в Його Руці.
 1. Нехай страх перед Аллагом в твоєму серці буде на належному рівні, але не переважатиме над «надією» на Його прощення. Пам’ятай, що прощення Аллага велике, адже Він сказав в Священному Корані:

             «Воістину, Господь твій охоплює прощенням усе» (Коран 53:32)              «Воістину, Я прощаю тим, які покаялися…» (Коран 20:82) 20.Знай, що люди, які знаходяться на шляху аглю-Сунна і слідують стопами праведних попередників (саляфу саліх), не є безгрішними янголами і не захищені від помилок, вони такі ж люди, як і решта. Тому не піддавайся спокусі, бачачи гріхи, скоєні благодійними людьми, і не зваблюйся помилками праведників. Істина – це правильний шлях згідно Сунні пророка (мир йому та благословення Аллага). Ми не судимо про Істину з вчинків людей, але судимо про вчинки людей згідно Істини. Ти повинен брати приклад лише з пророка Мухаммада (мир йому та благословення Аллага) і діяти тільки згідно його релігії. Не треба ставати сліпим послідовником якихось імен та особистостей.  

 1. Якщо ти покаявся та встав на прямий шлях, то нехай в першу чергу твою зміну на краще відчує твоя родина, твої близькі та родичі. Це дуже важливий крок після покаяння, тому що покаяння повинно давати реальні результати в житті людини. Нехай оточуючі побачать в твоїх справах сліди покаяння та виправлення, тому що істинне покаяння виправляє поведінку людини та очищує її душу. І, можливо, ти станеш прикладом для оточуючих тебе людей.
 1. Не виключено, що деякі люди будуть глузувати з тебе, коли ти покаєшся в гріхах або встанеш не прямий шлях Ісламу. Можливо, це будуть близькі тобі люди, родичі, товариші з навчання, друзі та сусіди. Не звертай на це жодної уваги і пам’ятай, що пророки та посланці Аллага (мир їм) пережили заради Ісламу набагато більші труднощі та страждання, ніж ти. Аллаг (Величний Він та Славетний) сказав:

«І перед тобою вважали посланців за брехунів. Але ті терпіли те, що їх називали брехунами й ображали, поки Ми не допомогли їм». (Коран 6:34)

 1. Людина повинна правильно розуміти, що значить праведність. Якщо людина стає на прямий шлях, то вона перетворюється на монаха-відлюдника. Ні! Праведний мусульманин може розважати себе та інших, брати участь в іграх на відпочинку, подорожувати, одягати гарний одяг, торгувати і взагалі вести повноцінне людське життя. Аллаг дав людині багато благ та можливостей, щоб вона користувалася ними в цьому світі, але при цьому людина має діяти в рамках ісламського Шаріату, не переходячи меж дозволеного.
 1. Якщо ти полишив невіру і прийшов в Іслам, то можеш написати історію свого покаяння, можливо, когось надихне твій приклад, і ця людина теж повернеться до Аллага, полишивши свій гріх. Але разом з тим пам’ятай, що ніхто не повинен пишатися та хизуватися своїм покаянням. Покаяння – це милість Аллага до свого раба, і ніхто не потребує покаяння більше за того, хто кається.
 1. Якщо коло людей, з якими ти спілкувався до покаяння, не можна назвати праведним, то раджу тобі змінити номер свого телефону і обмежити спілкування з колишніми друзями. Спілкування з цими людьми послабить твою віру, це може негативно вплинути на твої слова та справи, а також буде сприяти поверненню на шлях гріха. Хай вбереже нас Аллаг від цього!
 1. Якщо до покаяння ти мав зв’язок з тим, що може бути небезпечно для мусульман, то тобі слід попередити їх про небезпеку. Якщо ти можеш попередити мусульман про небезпеку, яка йде від певних людей, тоді зроби це. Якщо ти живеш в ісламській країні і тобі відомі наркопритони, таємні місця пороку та заклади, в яких збираються порочні люди для скоєння гріхів, то ти зобов’язаний повідомити про це органи безпеки. Треба довести до відома мусульман будь-яку інформацію, яка допоможе убезпечити їхню релігію, життя, майно та гідність. Можливо, твоє покаяння принесе користь не лише тобі, але й багатьом людям, які зможуть вберегти себе та свої родини від наркоманії, перелюбства, чаклунства та інших заборонених речей.
 1. Не поспішай одразу закликати своїх друзів до релігії Аллага, зачекай трохи, поки ти сам не закріпишся і не відчуєш, що ти міцно стоїш на шляху Ісламу. Коли ж ти наважишся закликати своїх друзів, то нехай з тобою буде хтось, хто добре розбирається у питаннях релігії та має досвід заклику людей до Ісламу.
 1. Намагайся частіше згадувати Аллага, будь присутнім на групових уроках з Корану, якщо у тебе є можливість. Обирай ті уроки, які відповідають твоєму рівню на даний момент.

 

 1. Намагайся якщо є змога навідувати мусульман, що знаходяться на лікуванні в лікарнях, і брати участь в похованні. Це пом’якшить серце і допоможе відсторонитися від гріхів, дотримуватися свого покаяння в чистоті та не порушувати його. Адже ніхто з нас не знає, в який момент він залишить цей світ, і чи буде в нього можливість знову принести покаяння за свій гріх.
 1. Роби все можливе, щоб посилити свій Іман та наблизитись до Аллага, роблячи праведні справи. Всевишній Аллаг сказав:

 «До того, хто наблизиться до Мене не п’ядь, Я наближусь на лікоть, а до того, хто прийде до Мене кроком, Я прийду бігом». [2]   Автор: Султан ібн Абдулла аль-Умарі Переклав: Абу Ясін Руслан Маліков.  Український переклад підготовлено редакцією сайту www.lifeislam.org   o    [1] Див.: «Сахіх аль-Джаміг» (5858). o    [2] Хадіс навів аль-Бухарі (6856)