Я заборонив Собі несправедливість

Хвала Аллагу, Господу світів, який створив людей, щоб вони поклонялися Йому, і пояснив їм шлях добра, щоб вони йшли ним, і шлях зла, щоб вони уникали його. Аллаг наділив людей здатністю відчувати та сприймати на дотик, завдяки якій вони можуть пізнавати навколишній світ та відрізняти корисне від шкідливого, хороше від поганого.

إِنَّا خَلَقْنَا الْإِنسَانَ مِن نُّطْفَةٍ أَمْشَاجٍ نَّبْتَلِيهِ فَجَعَلْنَاهُ سَمِيعًا بَصِيرًا * إِنَّا هَدَيْنَاهُ السَّبِيلَ إِمَّا شَاكِرًا وَإِمَّا كَفُورًا

«Воістину, Ми створили людину зі змішаної краплі сім’я, випробовуючи її, а потім дарували їй слух і зір. Воістину, Ми повели її шляхом, буде вона вдячною чи невдячною» (Коран, 76:2-3). Прославляємо Всевишнього Аллага за ті численні дари, які Він дав нам, найціннішим з яких є милість Ісламу. Свідчимо, що немає ніякого божества, гідного поклоніння та обрядів, окрім Всевишнього Аллага, Він – Один, Святий, Досконалий, Позбавлений будь-яких пороків, недоліків та вад. Свідчимо, що Мухаммад – раб Аллага та Його Посланець, кращий з пророків, проводир всіх, хто молиться та постує. Мир та благословення Аллага Пророку Мухаммаду, а також його родині та всім його сподвижникам. Дорогі брати та сестри! Будьте богобоязливі, розмірковуйте над словами Аллага та Його посланця, над тими законами, які вони дали нам, і беріть для себе мудрі настанови. Найкращі слова – це Книга Аллага, найкращий дороговказ – дороговказ Мухммада (мир йому та благословення Аллага). Згадайте про великі слова вашого Господа (Великий Він та Славетний), якими Він звертається до вас, наставляє вас, віддає вам свої накази та забороняє пороки. Повідомляється зі слів Абу Зарра аль-Гіфарі, що Пророк (мир йому та благословення Аллага), передаючи нам слова свого Господа, сказав:

يا عبادى إنى حرمت الظلم على نفسى وجعلته بينكم محرما فلا تظالموا يا عبادى كلكم ضال إلا من هديته فاستهدونى أهدكم يا عبادى كلكم جائع إلا من أطعمته فاستطعمونى أطعمكم يا عبادى كلكم عار إلا من كسوته فاستكسونى أكسكم يا عبادى إنكم تخطئون بالليل والنهار وأنا أغفر الذنوب جميعا فاستغفرونى أغفر لكم يا عبادى إنكم لن تبلغوا ضرى فتضرونى ولن تبلغوا نفعى فتنفعونى يا عبادى لو أن أولكم وآخركم وإنسكم وجنكم كانوا على أتقى قلب رجل واحد منكم ما زاد ذلك فى ملكى شيئا يا عبادى لو أن أولكم وآخركم وإنسكم وجنكم كانوا على أفجر قلب رجل واحد ما نقص ذلك من ملكى شيئا يا عبادى لو أن أولكم وآخركم وإنسكم وجنكم قاموا فى صعيد واحد فسألونى فأعطيت كل إنسان مسألته ما نقص ذلك مما عندى إلا كما ينقص المخيط إذا أدخل البحر يا عبادى إنما هى أعمالكم أحصيها لكم ثم أوفيكم إياها فمن وجد خيرا فليحمد الله ومن وجد غير ذلك فلا يلومن إلا نفسه

«О раби Мої! Я заборонив несправедливість самому Собі, і для вас зробив її забороненою, тож не будьте несправедливі одне до одного. Раби Мої! Всі ви в омані, окрім тих, кого Я наставив, просіть же в Мене дороговказу, і Я наставлю вас. Раби Мої! Всі ви голодні, окрім тих, кого Я нагодував, просіть же у Мене їжі, і Я нагодую вас. Раби Мої! Ви грішите вночі та вдень, а Я пробачаю будь-які гріхи, просіть же у Мене прощення і Я прощу вас. Раби Мої! Ви ніколи не зможете зашкодити мені, і ніколи не зможете принести Мені якусь користь. Раби Мої, якби ви всі, від першого до останнього, люди та джини, були б серцями своїми схожі на найбільш богобоязливого з вас, то це нічого не додало б до Моєї влади. Раби Мої, якби ви всі, від першого до останнього, люди та джини, були б серцями схожі на найбільшого грішника серед вас, то це анітрохи не зменшило б Моєї влади. Раби Мої, якби ви всі, від першого до останнього, люди та джини, встанете в одній долині та попросите Мене про щось, і Я дам кожному з вас те, про що він попросив, то це анітрохи не зменшить Моїх багатств, подібно тому, як голка, опущена в море, не зменшує його води. Раби Мої! Все це лише ваші власні вчинки, і Я рахую їх для вас, а потім повністю відплачу вам за них. Тому, хто побачить благе, нехай дякує Аллагу, а хто побачить дещо інше, то нехай звинувачує лише самого себе»[1]. «Це найбільш шанований хадіс серед мешканців Шаму» Дорогі брати та сестри, пам’ятайте, що наші праведні попередники, перші покоління мусульман, високо цінували цей хадіс, вони вважали його одним з найважливіших пророчих хадісів через велику користь, яку він в собі містить. Імам Ахмад (хай обдарує його Аллаг своєю милістю) казав: «Це найбільш шанований хадіс серед мешканців Шаму[2]». Коли Абу Ідріс аль-Хауляні розповідав цей хадіс, то завжди з покірністю сідав на коліна. Цей хадіс – ніщо інше, як пряме звернення Господа до своїх рабів, він містить в собі великий сенс. Аллаг своєю волею зробив несправедливість забороненою для самого Себе і зробив її забороненою для своїх рабів. Розтлумачуючи слово «несправедливість», вчені дали таке визначення: несправедливість – це встановлення чогось не на своєму місці. Повідомляється зі слів Абдулли ібн Умара, що Пророк (мир йому та благословення Аллага) сказав:

إن الظلم ظلمات يوم القيامة

«Воістину, несправедливість обернеться безпросвітним мороком в День Воскресіння»[3]. Посланець Аллага (мир йому та благословення Аллага) сказав:

من كانت عنده مظلمة لأخيه من عرضه أو من شيء فليتحلله منه اليوم قبل أن لا يكون دينار ولا درهم إن كان له عمل صالح أخذ منه بقدر مظلمته وإن لم يكن له حسنات أخذ من سيئات صاحبه فحمل عليه

«Хто вчинив несправедливо щодо брата свого в тому, що стосується його честі чи чогось іншого, то нехай позбудеться цієї несправедливості сьогодні, до того, як динари та дірхеми втратять свою цінність. І тоді, якщо знайдуться в нього добрі справи, вони будуть вилучені в міру його несправедливості, а якщо в нього не знайдеться добрих справ, то буде взято гріхи пригнобленої ним людини і покладено на гнобителя»[4]. Аллаг показав своїм рабам, що вони потребують їжі, пиття, одягу, а більш за все вони потребують правильного життєвого дороговказу та прощення гріхів. Він наказав звертатися до нього з мольбою та проханнями, щоб отримувати все те, що їм так потрібно.

ВОІСТИНУ, БАГАТОБОЖЖЯ – НАЙБІЛЬША НЕСАПАВЕДЛИВІСТЬ!

В Корані повідомляється про те, що пророк Ібрагім (мир йому) сперечався зі своїм народом. Він хотів довести їм, що поклонятися можна лише Одному Аллагу, а їхні вигадані божества не мають на це жодного права. Ібрагім обґрунтовував своє твердження тим, що ці ідоли не здатні дати що-небудь людям, вони не в змозі відповісти на їхні молитви, відповідно, поклоніння їм – це брехня та порожнеча.

قَالَ أَفَرَأَيْتُم مَّا كُنتُمْ تَعْبُدُونَ * أَنتُمْ وَآبَاؤُكُمُ الْأَقْدَمُونَ * فَإِنَّهُمْ عَدُوٌّ لِّي إِلَّا رَبَّ الْعَالَمِينَ * الَّذِي خَلَقَنِي فَهُوَ يَهْدِينِ * وَالَّذِي هُوَ يُطْعِمُنِي وَيَسْقِينِ * وَإِذَا مَرِضْتُ فَهُوَ يَشْفِينِ * وَالَّذِي يُمِيتُنِي ثُمَّ يُحْيِينِ * وَالَّذِي أَطْمَعُ أَن يَغْفِرَ لِي خَطِيئَتِي يَوْمَ الدِّينِ

«[Ібрагім] сказав: «Чи бачили ви, чому поклоняєтеся ви та ваші прабатьки? Це все Мої вороги, крім Господа світів, Який мене створив і веде прямим шляхом; Який мене годує та поїть, зцілює мене, коли я хворію; Який умертвить мене, а потім оживить; Який, сподіваюсь, в Судний День простить мої гріхи!» (Корані, 26:75-82). Воістину, лише той, Хто створив людину, повів її, наділив благами, дав життя та смерть, Хто пробачає гріхи в день Великого Суду, лише Він Один гідний поклоніння, лише до Нього повинні звертатися молитви та прохання. Аллаг повідомив нам, що люди не в змозі своїми вчинками завдати Йому шкоди або принести користь. Воістину, Аллаг – Багатий, Хвалимий, у Нього немає потреби ні в людях, ні в справах. Праведні справи людей не приносять Йому користі, всі плоди добрих справ повертаються до них самих. Аллагу не шкодять наші гріхи, від гріхів страждають лише ті, хто їх скоює.

فَمَنِ اهْتَدَى فَإِنَّمَا يَهْتَدِي لِنَفْسِهِ وَمَن ضَلَّ فَإِنَّمَا يَضِلُّ عَلَيْهَا

«Тож той, хто йде прямим шляхом, йде сам для себе, а хто збився зі шляху, той збився сам проти себе» (Коран, 10:108).

إِن تَكْفُرُوا فَإِنَّ اللَّهَ غَنِيٌّ عَنكُمْ وَلَا يَرْضَى لِعِبَادِهِ الْكُفْرَ وَإِن تَشْكُرُوا يَرْضَهُ لَكُمْ

«Якщо ви не увіруєте, то, воістину, Аллаг не потребує вас. Але Він не схвалює невір’я Своїх рабів. Тож якщо ви будете дякувати, Він схвалить це для вас» (Коран, 39:7). Не дивлячись на відсутність у Аллага якоїсь потреби у своїх рабах, Він любить, коли вони проявляють покірність, щоб винагородити їх та пробачити їм гріхи, адже Він – Щедрий, Прощаючий. Але багато людей, не дивлячись на свою велику потребу та залежність від Аллага, йдуть від Нього та грублять Йому своєю непокірністю та непослухом. Цим вони шкодять лише собі, вони впали у самообман і керуються своїм темним неуцтвом. Ані шкода, ані користь, яка йде від наших справ, аж ніяк не впливають на Нього. Його влада досконала: праведність покірних анітрохи не зміцнює її, а непокора грішників ніяк не послаблює її. Його сховища не порожніють, скільки б Він не давав. Якби всі люди були святі, то влада Його не стала б більшою, а якби всі люди були подібні до сатани, то вона б ані трохи не похитнулася. Якщо всі люди одночасно попросять Аллага про щось, і кожна людина озвучить межу своїх мрій, то Він зможе вмить обдарувати кожного, причому скарбниці Його анітрішки від цього не спорожніють. Аллаг сказав, що веде рахунок всім нашим справам, щоб потім відплатити кожному по заслугах. За зло буде покарання, яке цілком відповідатиме скоєному гріху, якщо тільки Всевишній не пробачить його. Добра справа буде збільшена вдесятеро, а можливо буде збільшена у сімсот разів і навіть більше, адже Він знає про те, що ховається в серці. Це говорить про необмежену доброту та щедрість нашого Господа. Також Аллаг дав нам зрозуміти, що всі ті добрі справи, які ми робимо, виходять з Його милості до нас. Це Він допоміг нам і наділив здатністю робити добро, ми нічим це не заслужили, а потім Він винагороджує нас за те, що Сам дарував. Щодо поганих справ, то це надбання самої людини, їй було полегшене гріховне за те, що вона підкорилася своїм пристрастям та бажанням, і вона особисто за це відповідальна. Всевишній Аллаг сказав:

مَّا أَصَابَكَ مِنْ حَسَنَةٍ فَمِنَ اللّهِ وَمَا أَصَابَكَ مِن سَيِّئَةٍ فَمِن نَّفْسِكَ

«Що б не трапилося з тобою доброго, це — від Аллага. Що б не вразило тебе лихого, це — від тебе самого» (Коран, 4:79). Так само буде і в День Суду, праведні мешканці Раю воздадуть хвалу Всевишньому Аллагу за те, що Він наставив їх на шлях праведності. Вони скажуть:

الْحَمْدُ لِلّهِ الَّذِي هَدَانَا لِهَذَا وَمَا كُنَّا لِنَهْتَدِيَ لَوْلا أَنْ هَدَانَا اللّهُ لَقَدْ جَاءتْ رُسُلُ رَبِّنَا بِالْحَقِّ

«Хвала Аллагу, який привів нас сюди. Ми б не йшли прямим шляхом, якби Аллаг не повів нас ним! Посланці Господа нашого приходили з істиною!» (Коран, 7:43). Невірні, які опиняться в полум’ї Пекла, зненавидять себе, тому що пелена омани та зарозумілості спаде з їхніх очей, і вони зрозуміють, що самі стали причиною свого перебування в пекельній безодні.

إِنَّ الَّذِينَ كَفَرُوا يُنَادَوْنَ لَمَقْتُ اللَّهِ أَكْبَرُ مِن مَّقْتِكُمْ أَنفُسَكُمْ إِذْ تُدْعَوْنَ إِلَى الْإِيمَانِ فَتَكْفُرُونَ

«Воістину, тим, які не увірували, проголосять: «Аллаг ненавидів вас сильніше, ніж ви ненавиділи себе, коли вас закликали до віри, а ви залишалися невіруючими!» (Коран, 40:10). Невірні, грішники, багатобожники – всі вони будуть звинувачувати лише самих себе, шкодувати та голосити, оплакуючи самих себе:

يَا حَسْرَتَى علَى مَا فَرَّطتُ فِي جَنبِ اللَّهِ وَإِن كُنتُ لَمِنَ السَّاخِرِينَ

«Горе мені за те, що я була недбалою перед Аллагом! Я була лише однією з тих, які насміхалися!» (Коран, 39:56). Дорогі мусульмани, бійтеся Аллага, поспішайте робити добро, кайтеся в своїх гріхах, поки для цього ще є час та можливість. Аллаг (Великий Він та Славетний) сказав: «О люди! Ви потребуєте Аллага, а Він — Багатий, Хвалимий! Якщо Він побажає, то знищить вас і приведе нове творіння, що для Аллага зовсім не важко. Ніхто не понесе тягар іншого. Якщо обтяжений і покличе когось, той не візьме нічого, навіть якщо це буде його родич. Ти застерігаєш лише тих, хто потаємно боїться Господа свого та звершує молитву. Хто очистився, той очистився лише сам для себе. І до Аллага повернення!» (Коран, 35:15-18).

Хвала Аллагу, Господу світів. Мир та благословення Посланцю Аллага, а також його родині та всім його сподвижникам.

Автор: Шейх Саліх ібн Фаузан

ібн Абдулла Аль-Фаузан

«аль-Хутаб аль-мінбарійя фі аль-мунасабат аль-асрійя» Переклад: Абу Ясін Руслан Маліков Коректор тексту: Тамкін Р.Г. Канонічна редакція: Карімов М.

www.whyislam.to

Українська версія підготовлена редакцією сайту www.lifeislam.org

  [1] Хадіс навів Муслім. [2] Шам – історична територія, яка включає в себе такі сучасні держави як Сирія, Йорданія, Палестина, всі землі, окуповані сіоністами, та окремі землі прилеглих держав, таких як Ірак та Саудівська Аравія. [3] Хадіс навели аль-Бухарі та Муслім. [4] Хадіс навів аль-Бухарі.