Вдячність Аллагу за Його милості

Хвала Аллагу, Творцю великих творінь, який створив людину з глини, потім продовжив її рід з мізерної краплі, потім зробив її прекрасною та вдихнув в неї від Свого духу.

قُلْ هُوَ الَّذِي أَنشَأَكُمْ وَجَعَلَ لَكُمُ السَّمْعَ وَالْأَبْصَارَ وَالْأَفْئِدَةَ قَلِيلًا مَّا تَشْكُرُونَ

«Він — Той, Хто зростив вас і дарував вам слух, зір і серця; мало ж ви дякуєте!» (Коран, 67:23). Свідчимо, що немає ніякого божества, окрім Аллага, все поклоніння присвячене лише Йому, немає у нього співучасників та партнерів у владі, Він – Один Великий Цар, Він – явна Істина! Свідчимо, що Мухаммад – раб Аллага та Його посланець, печатка пророків, проводир вдячних та смиренних. Мир та благословення Аллага пророку Мухаммаду, а також його родині та всім його сподвижникам. Дорогі брати та сестри, будьте богобоязливими та пам’ятайте про дари, якими наділив вас Аллаг. Сини Адама, ви не зможете порахувати всі ті блага, якими Аллаг оточив вас. Всевишній сказав:

وَإِن تَعُدُّواْ نِعْمَتَ اللّهِ لاَ تُحْصُوهَا

«Якщо ви почнете рахувати милості Аллага, то не перелічите їх» (Коран, 14:34). З усіх творінь Господа найближче до тебе – твоє власне тіло, пильно поглянь на нього, роздивись, як воно влаштоване.

وَفِي الْأَرْضِ آيَاتٌ لِّلْمُوقِنِينَ * وَفِي أَنفُسِكُمْ أَفَلَا تُبْصِرُونَ

«На землі є знамення для впевнених людей, а також у вас самих. Невже ви не бачите?» (Коран, 51:20-21). Наше тіло – це дивовижна конструкція, яка складається з великої множини деталей, матеріалів, найскладніших механізмів. Кістки, суглоби, нерви та інші органи – все це свідчить про бездоганну точність божественного творіння. Аллаг (Великий Він та Славетний) сказав:

يَا أَيُّهَا الْإِنسَانُ مَا غَرَّكَ بِرَبِّكَ الْكَرِيمِ * الَّذِي خَلَقَكَ فَسَوَّاكَ فَعَدَلَكَ * فِي أَيِّ صُورَةٍ مَّا شَاء رَكَّبَكَ

«О людино! Що ж спокусило тебе щодо Господа твого Щедрого, Який створив тебе й розмірив образ твій, і впорядкував тебе в такому вигляді, в якому побажав Господь твій?» (Коран, 82:6-8).

وَاللّهُ أَخْرَجَكُم مِّن بُطُونِ أُمَّهَاتِكُمْ لاَ تَعْلَمُونَ شَيْئًا وَجَعَلَ لَكُمُ الْسَّمْعَ وَالأَبْصَارَ وَالأَفْئِدَةَ لَعَلَّكُمْ تَشْكُرُونَ

«Аллаг вивів вас із утроб матерів ваших. Ви не знали нічого, а Він дарував вам слух, зір і серця. Можливо, ви будете вдячні!» (Коран, 16:78).

أَلَمْ نَجْعَل لَّهُ عَيْنَيْنِ * وَلِسَانًا وَشَفَتَيْنِ

«Хіба не створили Ми її володарем двох очей, язика та вуст?» (Коран, 90:8-9). Все згадане – явні дари, Аллаг згадав про них, щоб люди цінували їх та були вдячними. Наш Пророк (мир йому та благословення Аллага) сказав:

كل سلامى من الناس عليه صدقة كل يوم تطلع فيه الشمس : تعدل بين اثنين صدقة ، وتعين الرجل في دابته ، فتحمله عليها ، أو ترفع له عليها متاعه صدقة ، والكلمة الطيبة صدقة ، وبكل خطوة تمشيها إلى الصلاة صدقة ، وتميط الأذى عن الطريق صدقة

«За кожен свій суглоб людям слід давати милостиню (садака) кожного дня, над яким сходить сонце. Якщо ти справедливо розсудиш двох людей – це буде милостинею, допоможеш людині з верховою твариною сісти верхи або завантажити речі – це милостиня, приємне слово – це милостиня, кожен крок, який ти робиш, коли йдеш на молитву, - милостиня, коли ти прибираєш з дороги камінь – це також милостиня»[1]. Людина складається з множини кісток та суглобів, кожен з них є подарунком від Аллага, за який нам слід дякувати Йому щоденно, так само постійно, як ми ним користуємось. Але Аллаг знає про наше становище, Він знає нашу слабкість та потребу, тому зі Своєї доброти та щедрості, полегшив для нас шлях вдячності. Аллаг відкрив багато способів робити добро. Коли ми кажемо «субхана-Ллаг» (Бездоганний Аллаг), «аль-хамду лі-Лляг» (хвала Аллагу), «ля іляга ілля-Ллаг» (немає божества, окрім Аллага), «Аллагу Акбар» (Аллаг Великий) – це зараховується нам як благодіяння. Спонукання до добра, утримання від зла, будь-яка допомога, надана людям та тваринам – це милостиня. В одному з хадісів повідомляється, що Пророк наказав щодня давати милостиню за кількістю суглобів, які є в тілі людини, але сподвижники зізналися, що не потягнуть такі витрати щодня. Тоді Пророк (мир йому та благословення Аллага) сказав, що все це може бути замінене молитвою після сходу сонця ад-Духа[2], яка складається з двох ракаатів[3]. Це молитва вдячності, звершуючи її, людина згадує, наскільки щедро Аллаг оточив її Своєю турботою, про те, наскільки вона слабка перед своїм Великодушним Творцем. Молитва ад-Духа є вдячністю, оскільки при її звершенні задіяні всі суглоби, кожен з яких своїм рухом висловлює вдячність Господу світів. Вдячність доступна кожному не залежно від матеріального статку. Мусульманин може допомагати людям в міру своїх можливостей словом, посмішкою, невеликою доброю справою. Якось Пророка (мир йому та благословення Аллага) спитали про людину, яка абсолютно не здатна приносити людям жодної користі й нічим не може допомогти їм, він сказав:

فليمسك عن الشر فإنه صدقة

«Нехай утримується від зла, і це буде для неї милостинею»[4]. Це означає, що навіть утримання від гріхів буде достатньо для того, щоб виплатити садаку вдячності. Для цього треба виконувати свої обов’язки (ваджиб), полишати заборони Всевишнього. Тому що недотримання обов’язкових постанов Ісламу та порушення заборон (харам) є одними з найбільших видів зла. Дорогі мусульмани, пам’ятайте, наскільки цінне дане нам здоров’я. Абу Дарда (хай буде задоволений ним Аллаг) казав: «Здоров’я – багатство тіла». Вахб ібн Мунаббіх казав: «В мудрощах родини Дауда було написано «Хороше здоров’я – це непомітна влада». Це істинна правда, адже рухливе тіло, яке слухається свого господаря, приховує в собі неймовірну кількість таємниць та загадок, кожна з яких – неоцінима милість, надана людині Всевишнім Аллагом. Пророк (мир йому та благословення Аллага) сказав:

نِعْمَتَانِ مَغْبُونٌ فِيهِمَا كَثِيرٌ مِنَ النَّاسِ: الصِّحَّةُ وَالْفَرَاغُ

«Два дарунки, яким люди не надають належного значення: здоров’я та вільний час»[5]. Це дарунки, про які людину спитають в День Воскресіння, від неї вимагатимуть повного звіту про те, як вона використовувала їх. Всевишній Аллаг сказав:

ثُمَّ لَتُسْأَلُنَّ يَوْمَئِذٍ عَنِ النَّعِيمِ

«У той День вас запитають про земні насолоди!» (Коран, 102:8). Посланець Аллага (мир йому та благословення Аллага) сказав:

أَوَّلُ مَا يُسْأَلُ عَنْهُ الْعَبْدُ مِنَ النَّعِيمِ أَمْرَانِ : يُقَالُ لَهُ : أَلَمْ نُصِحَّ جِسْمَكَ ، وَنَرْوِكَ مِنَ الْمَاءِ الْبَارِدِ

«Дві милості Аллага, про які спитають Його рабів в першу чергу: «Хіба ми не зробили твоє тіло здоровим?» і «Хіба не напоїли досхочу холодною водою?»[6]. Ібн Масуд (хай буде задоволений ним Аллаг) казав: «Блага, про які говориться в аяті, - це безпека та здоров’я». Ібн Аббас (хай буде задоволений ним Аллаг) казав: «Блага – це здоров’я, слух та зір». Аллаг спитав рабів своїх про те, як вони їх використовували, і Він краще знає про це, ніж вони. Всевишній сказав:

إِنَّ السَّمْعَ وَالْبَصَرَ وَالْفُؤَادَ كُلُّ أُولئِكَ كَانَ عَنْهُ مَسْؤُولاً

«Не йди за тим, про що не маєш знання, адже слух, зір і серце — усіх їх спитають про обіцяне» (Коран, 17:36). Якщо ти бажаєш гідно оцінити дарунки здоров’я, подивись на тих, кого вразили хвороби, хто позбавлений якихось органів або частин тіла. Сходи до лікарні й подивись, як багато там лежить хворих, які стогнуть, скільки покалічених та поранених. Поцікався людьми, які не мають зору або не чують. Чи чув ти про тих, хто мріє спокійно поспати, аби тільки забути та відпочити від болю? Якщо ми будемо пам’ятати про це, то почнемо цінувати ту благодать, якою постійно оточені, але про яку так часто забуваємо і яку сприймаємо як належне. Пророк (мир йому та благословення Аллага) сказав:

مَنْ قَالَ حِينَ يُصْبِحُ : اللَّهُمَّ مَا أَصْبَحَ بِي مِنْ نِعْمَةٍ أَوْ بِأَحَدٍ مِنْ خَلْقِكَ فَمِنْكَ وَحْدَكَ لا شَرِيكَ لَكَ ، لَكَ الْحَمْدُ وَلَكَ الشُّكْرُ ، فَقَدْ أَدَّى شُكْرَ ذَلِكَ الْيَوْمِ

«Хто скаже вранці наступні слова, той віддячить за цей свій день: «О Аллаг!» Будь-яке благо, яке зійшло на мене або на будь-яке з Твоїх творінь, йде лише від Тебе одного, немає в Тебе співвласників та партнерів, лише Тобі присвячується хвала і лише Тобі віддячуємо»[7]. Дорогі брати та сестри, пам’ятайте про милості Аллага до вас, промовляйте це згадування (зікр) щодня, і воно спонукатиме вас більш старанно робити добро та бути покірними Всевишньому Аллагу.

يَا أَيُّهَا النَّاسُ اذْكُرُوا نِعْمَتَ اللَّهِ عَلَيْكُمْ هَلْ مِنْ خَالِقٍ غَيْرُ اللَّهِ يَرْزُقُكُم مِّنَ السَّمَاء وَالْأَرْضِ لَا إِلَهَ إِلَّا هُوَ فَأَنَّى تُؤْفَكُونَ

«О люди! Згадайте милість Аллага до вас. Чи є інший творець замість Аллага, який наділяв би вас із неба й землі? Немає бога, крім Нього! Як же вони віддалилися!» (Коран, 35:3). Хвала Аллагу, Господу світів. Мир та благословення Посланцю Аллага, а також його родині та всім його сподвижникам.

Корисні настанови Автор: Шейх Саліх Аль-Фаузан «аль-Хутаб аль-мінбарійя фі аль-мунасабат аль-асрійя» Переклад: Абу Ясін Руслан Маліков Коректор тексту: Тамкін Р.Г. Канонічна редакція: Карімов М.

Для сайту – www.whyislam.to

Українська версія підготовлена редакцією сайту www.lifeislam.org

[1] Хадіс навели аль-Бухарі та Муслім. [2] Намаз ад-Духа звершується після того, як сонце підніметься на висоту списа, тобто приблизно за півгодини після сходу сонця. [3]Ракаат – молитовний цикл, кожна молитва складається з кількох ракаатів. Обов’язкові молитви складаються з двох, трьох або чотирьох ракаатів. Кожен ракаат містить однаковий набір основних дій молитви: читання Корану стоячи, поясний поклон (руку’) і два земних поклони (суджуд). [4] Хадіс навели аль-Бухарі та Муслім. [5] Хадіс навів аль-Бухарі. [6] Хадіс навели ат-Тірмізі та Ібн Хіббан. [7] Хадіс навели Абу Дауд та ан-Насаї.