Створення людини та піклування про неї

Ім’ям Аллага Милостивого Милосердного!

Хвала Аллагу, Якого ми звеличуємо, просимо про допомогу та прощення! Ми звертаємося до Аллага від зла наших душ та скверни наших вчинків. Кого Аллаг поведе прямим шляхом, той ніколи не заблукає, а кого Він введе в оману, той ніколи не знайде Істинного Шляху. Я свідчу, що немає божества, гідного поклоніння, окрім Аллага, Єдиного, у Якого немає співтоваришів, і свідчу, що Мухаммад – Його раб та Його Посланець! Кожна віруюча людина повинна вивчати питання, пов’язані з її релігією, і діяти згідно з отриманими знаннями. При цьому необхідно навчатися релігійним питанням у вчених, які з покоління в покоління передають ці знання. Слід читати, вчити та розуміти книги, які вивчаються. Звичайне читання та вільне ознайомлення з питанням не називається вивченням. Так! Читання необхідне і воно корисне, але лише одного читання недостатньо. Неможна бути учнем лише книг, це дуже небезпечно і може призвести до небажаних наслідків, адже той, хто видає себе за вченого – гірший за неука, тому що неук знає, що він неосвічений в тому чи іншому питанні, і тому утримується від прийняття рішень. Людина ж, яка видає себе за вченого, може дозволяти те, що заборонив Аллаг, або ж навпаки – може заборонити те, що дозволив Всевишній. Тим самим він наводить брехню на Господа світів[1]. В першу чергу ми повинні знати, що Аллаг створив людей, наділив їх наділом, не полишив їх напризволяще, а відправив до них посланця. І той, хто піде за цим пророком – увійде до Раю, а хто не послухає його – увійде до пекла. Всевишній з цього приводу сказав:

إِنَّا أَرْسَلْنَا إِلَيْكُمْ رَسُولًا شَاهِدًا عَلَيْكُمْ كَمَا أَرْسَلْنَا إِلَى فِرْعَوْنَ رَسُولًا فَعَصَى فِرْعَوْنُ الرَّسُولَ فَأَخَذْنَاهُ أَخْذًا وَبِيلًا

«Ми відіслали до вас посланця як свідка проти вас — так само, як Ми відсилали посланця до Фірауна. Але Фіраун не послухав посланця, тож Ми міцно схопили його!» (сура 73 «Загорнутий», аяти 15-16). Щодо факту, що Всевишній є нашим Творцем, то тому існує багато доказів. Священний Коран, Пречиста Сунна, а також умоглядні доводи підтверджують даний факт. В якості доказів з Корану можна навести наступні аяти:

هُوَ الَّذِي خَلَقَكُمْ مِنْ طِينٍ ثُمَّ قَضَى أَجَلًا وَأَجَلٌ مُسَمًّى عِنْدَهُ ثُمَّ أَنْتُمْ تَمْتَرُونَ

«Він — Той, Хто створив вас із глини, а потім призначив вам строк; є в Нього для вас ще й другий строк. Але й після цього ви сумніваєтеся!» (сура 6 «Худоба», аят 2).

وَلَقَدْ خَلَقْنَاكُمْ ثُمَّ صَوَّرْنَاكُمْ

«Ми створили вас, надали вам образ ваш» (сура 7 «Загорожі», аят 11).

وَلَقَدْ خَلَقْنَا الْإِنْسَانَ مِنْ صَلْصَالٍ مِنْ حَمَإٍ مَسْنُونٍ

«Ми створили людину з сухої глини, мулу, затверділого у формі» (сура 15 «Аль-Хіджр», аят 26). Шейх Мухаммад Аль-Амін Аш-Шинкитий (хай обдарує його Аллаг своєю милістю) сказав: «Знайте, що Всевишній Аллаг пояснив в Своїй Книзі стадії глини, з якої був створений Адам. Аллаг пояснив, що спочатку це був прах (تراب), Всевишній сказав: «Воістину, Іса перед Аллагом схожий на Адама — Він створив його з праху» (сура 3 «Родина Імрана», аят 59)». Також Всевишній Аллаг сказав: «О люди! Якщо ви перебуваєте в сумнівах щодо воскресіння, то Ми створили вас спочатку з праху…» (сура 22 «Аль-Хаджж», аят 12). Також Аллаг сказав: «Він — Той, Хто створив вас із праху» (сура 40 «Ґафір», аят 67). Потім Всевишній Аллаг вказав в інших аятах на те, що цей земний прах був змочений так, що став в’язкою глиною, брудом (طين), який липне до рук. Так, наприклад, Аллаг сказав: «Воістину, Ми створили їх із липкої глини!» (сура 37 «Вишикувані», аят 11). Також Він (Святий Він та Величний) сказав: «Справді, Ми створили людину з глиняного замісу» (сура 23, «Віруючі», аят 12). Також Всевишній сказав: «Який створив кожну річ якнайкраще й почав творити людину з глини» (сура 32, «Земний уклін», аят 7). Потім Всевишній Аллаг пояснив, що ця глина або бруд висох так, що став дзвінким (صلصال). Всевишній Аллаг сказав: «Ми створили людину з сухої глини, мулу, затверділого у формі» (сура 15 «Аль-Хіджр», аят 26). Також Аллаг сказав: «Створив Він людину з сухої глини, схожої на гончарну» (сура 55 «Ар-Рахман», аят 14). І знання про це у Всевишнього Аллага!»[3]. Тепер наведемо деякі докази з достовірної Сунни:
  1. Передають зі слів Абу Гурайри (Хурайри) (хай буде задоволений ним  Аллаг), що Пророк (мир йому та благословення Аллага) сказав: «Аллаг створив Адама, зріст якого дорівнював шістдесяти ліктям…» (Аль-Бухарі, 3326; Муслім, 2841).
  2. Повідомляється, що Абдуллаг бін Мас’уд (хай буде задоволений ним Аллаг) сказав: «Правдивий та гідний довіри Посланець Аллага (мир йому та благословення Аллага) сказав нам: «Воістину, кожен з вас (спочатку) формується в лоні своєї матері протягом сорока днів у вигляді краплі, потім він стільки ж перебуває (там) у вигляді згустку крові і ще стільки ж – у вигляді шматочка плоті, а потім Аллаг направляє ангела, який отримує наказ записати чотири речі. Йому кажуть: «Запиши його справи, його строк, а також те, щасливим він буде чи нещасним», після чого в нього вдувається дух» (Аль-Бухарі, 3208; Муслім, 2643).
Щодо умоглядного доводу, то здоровий глузд, так само як і релігія, стверджує, що пояснити походження людини можна лише одним з трьох припущень, про які мовиться в аяті Священного Корану:

أَمْ خُلِقُوا مِنْ غَيْرِ شَيْءٍ أَمْ هُمُ الْخَالِقُونَ

«Чи ж вони просто собі з’явились із нічого? Чи, може, вони самі — творці?» (сура 52 «Гора», аят 35). Таким чином, перше ймовірне припущення говорить, що люди з’явилися на світ самі по собі (випадково), їх ніхто не створював, і вони виникли без стороннього втручання. Звісно, це явний абсурд, адже будь-яка річ вказує на існування її творця, тим паче, коли мова йде про таке досконале творіння, як людина. По-друге, можна припустити, що вони, люди, самі створили себе. Подібне твердження також є дурницею. Важко навіть уявити, як річ може створити сама себе, адже до свого виникнення її не було. Як же неіснуючий об’єкт може ще щось зробити?! Повідомляється, що Джубайр бін Мут’ім (мир йому та благословення Аллага) сказав: «(Якось) я почув, як під час вечірньої молитви (магріб) Пророк (мир йому та благословення Аллага) читає (суру) «Ат-Тур» («Гора»), і коли він дійшов до тих аятів, (в яких мовиться): «Чи ж вони просто собі з’явились із нічого? Чи, може, вони самі — творці? Чи це вони створили небеса та землю? Та ж ні, не впевнені вони! Чи це в них скарбниця Господа твого? Чи це вони її охоронці?», - серце моє було ладне полетіти (і тоді вперше ствердилася віра в моєму серці)» (Аль-Бухарі, 4864, 4023). Таким чином, цей аят дає ясну та зрозумілу відповідь, завдяки якій розумна людина приймає Істину, як сталося з цим сподвижником. Практично немає таких людей, які б заперечували існування Бога, окрім тих, які роблять це через свою вперту пиху та зарозумілість, як зробив фараон, і як роблять подібні до нього з числа атеїстів. Всевишній про таких людей сказав:

وَجَحَدُوا بِهَا وَاسْتَيْقَنَتْهَا أَنْفُسُهُمْ ظُلْمًا وَعُلُوًّا

«Впевнені в їхній правдивості, вони все ж заперечили їх — несправедливо й зверхньо! Поглянь, яким був кінець нечестивих!» (сура «Мурахи», аят 14). Ми розглянули два варіанта і сказали, що ані те, ані інше неможливе, отже, залишається лише визнати третій варіант: існування Творця, Який створив нас. Всевишній Аллаг не лише створив нас, але й наділив наділом, а саме – всім необхідним для нашого існування: їжею, питтям, одягом, житлом, засобами пересування. Знаючи наші потреби, Господь підкорив все, що на небесах і на землі, для існування людей та їхнього блага, а також для того,  щоб ми використовували все це для втілення нашої основної мети, заради якої ми були створені, - поклоніння Одному лише Аллагу. Доказів даному факту дуже багато, наведемо деякі з них.
  1. В Священному Корані говориться:

قُلْ مَنْ يَرْزُقُكُمْ مِنَ السَّمَاءِ وَالْأَرْضِ أَمَّنْ يَمْلِكُ السَّمْعَ وَالْأَبْصَارَ وَمَنْ يُخْرِجُ الْحَيَّ مِنَ الْمَيِّتِ وَيُخْرِجُ الْمَيِّتَ مِنَ الْحَيِّ وَمَنْ يُدَبِّرُ الْأَمْرَ فَسَيَقُولُونَ اللَّهُ فَقُلْ أَفَلَا تَتَّقُونَ

«Запитай: «Хто наділяє вас із неба й землі? Хто владний над слухом і зором? Хто виводить живе з мертвого, а мертве з живого? Хто керує подіями?» Вони скажуть: «Аллаг!» Запитай: «Чому ж ви не боїтесь Його?»(сура 10 «Юнус», аят 31 ). В іншому аяті Всевишній каже:

إِنَّ اللَّهَ هُوَ الرَّزَّاقُ ذُو الْقُوَّةِ الْمَتِينُ

«Воістину, Аллаг — Наділяючий, Володар Могутності!» (сура 51 «Розсіюючі», аят 58). В якості доказу з Пречистої Сунни можна навести вищезгаданий хадіс, в якому говориться: «а потім Аллаг направляє ангела, який отримує наказ записати чотири речі. Йому кажуть: «Запиши його справи, його строк, а також те, щасливим він буде чи нещасним», після чого в нього вдувається дух» (Аль-Бухарі, 3208; Муслім, 2643). Окрім того, всі ми маємо потребу в їжі, питті, одязі тощо, без всього цього неможливе існування людини. Однак якщо поміркувати, звідки ми все це беремо, то з’ясуємо, що все це ми добуваємо або вирощуємо. І якщо Всевишній Аллаг забажає, то може позбавити нас всього цього. З чого випливає, що весь наділ, зрештою, дає нам наш Господь. Так, наприклад, людина може засіяти поле, все літо доглядати за посадженими культурами, і ось наближається час збору врожаю або навіть вже хтось зібрав свій врожай, однак якщо Аллаг забажає, то Він може відняти все це за лічені хвилини. І тоді людина може залишитися без нічого, і навіть у збитку, адже вона витратила час, сили та гроші. До всього сказаного можна ще додати такі запитання: хто дав здоров’я, силу та енергію цій людині, щоб вона могла зранку до ночі орати на своєму полі? Хто дав чудову погоду (сонце та дощі)? Згадайте ті роки, коли цілі країни залишалися без врожаю. В роки посухи всі посаджені культури згорали на полі, не дивлячись на те, що ці держави мали високі технології та матеріальні ресурси. Або ж поля затоплювало, від чого гинув весь врожай. Подивіться, що сказано про це в Священному Корані:

أَفَرَأَيْتُمْ مَا تَحْرُثُونَ أَأَنْتُمْ تَزْرَعُونَهُ أَمْ نَحْنُ الزَّارِعُونَ لَوْ نَشَاءُ لَجَعَلْنَاهُ حُطَامًا فَظَلْتُمْ تَفَكَّهُونَ إِنَّا لَمُغْرَمُونَ بَلْ نَحْنُ مَحْرُومُونَ أَفَرَأَيْتُمُ الْمَاءَ الَّذِي تَشْرَبُونَ أَأَنْتُمْ أَنْزَلْتُمُوهُ مِنَ الْمُزْنِ أَمْ نَحْنُ الْمُنْزِلُونَ لَوْ نَشَاءُ جَعَلْنَاهُ أُجَاجًا فَلَوْلَا تَشْكُرُونَ

«Чи бачили ви те, що ви сієте? Ви пророщуєте його чи це Ми пророщуємо його? Якби Ми побажали, то перетворили б його на порох, і ви залишилися би здивованими:  «Ми зазнали збитків і не залишилося їжі в нас!» Чи ви бачили воду, яку ви п’єте? Це ви посилаєте її з дощової хмари чи це Ми посилаємо? Якби Ми побажали, то зробили б її гіркою. Чому ж ви невдячні?» (сура «Подія», аяти 63-70). Аллаг створив людей, наділив їх наділом і не покинув їх напризволяще. Всевишній відправив до всіх людей посланців. Всевишній створив нас, наділив нас наділом не просто так, а зі Своєї великої мудрості.

أَفَحَسِبْتُمْ أَنَّمَا خَلَقْنَاكُمْ عَبَثًا وَأَنَّكُمْ إِلَيْنَا لَا تُرْجَعُونَ

«Невже ви вважаєте, що Ми створили вас для забави та що ви не повернетесь до Нас?» (сура «Віруючі», аят 115)

أَيَحْسَبُ الْإِنْسَانُ أَنْ يُتْرَكَ سُدًى

«Невже людина думає, що вона залишена без нагляду?» (сура «Воскресіння», аят 36).

وَمَا خَلَقْنَا السَّمَاءَ وَالْأَرْضَ وَمَا بَيْنَهُمَا بَاطِلًا ذَلِكَ ظَنُّ الَّذِينَ كَفَرُوا فَوَيْلٌ لِلَّذِينَ كَفَرُوا مِنَ النَّارِ أَمْ نَجْعَلُ الَّذِينَ آمَنُوا وَعَمِلُوا الصَّالِحَاتِ كَالْمُفْسِدِينَ فِي الْأَرْضِ أَمْ نَجْعَلُ الْمُتَّقِينَ كَالْفُجَّارِ

«Ми не створювали небо, землю й те, що між ними, даремно. Так думають ті, які не увірували. Горе ж тим, які не увірували, від вогню! Невже Ми зрівняємо тих, які увірували й творили добро, і тих, які ширять нечестя на землі? Невже будуть рівні перед Нами богобоязливі й нечестивці?» (сура «Сад», аяти 27-28) Божественна мудрість та справедливий Закон Всевишнього припускають, що ми не створені даремно і що в нашому створенні є глибокий та великий задум, який полягає в поклонінні Одному Аллагу. Досконалий світ, який оточує нас, створений для нашого блага. Створення нас самих і те, що нам дається наділ від Всевишнього, вказує на цей сенс. Якщо ж судити з логіки деяких неуків, які стверджують, що люди просто з’являються на цей світ, проживають, як прийдеться, чинячи нечестя один проти одного, вбиваючи та крадучи, а потім, після смерті, перетворюються в прах земний, і хробаки поїдають їхні тіла, і так з усіма, - то в чому тоді полягає сенс всього цього життя? Виявляється, людина проживає беззмістовне життя, просто існує? Де справедливість? Коли вона візьме гору? Або ж після смерті тиранів будуть забуті смерті тисяч невинних людей? Чим тоді людина відрізняється від тварин, які народжуються, їдять, п’ють, паруються та гинуть? Так стверджують атеїсти та безбожники, про яких сказано в Священному Корані:

وَقَالُوا مَا هِيَ إِلَّا حَيَاتُنَا الدُّنْيَا نَمُوتُ وَنَحْيَا وَمَا يُهْلِكُنَا إِلَّا الدَّهْرُ وَمَا لَهُمْ بِذَلِكَ مِنْ عِلْمٍ إِنْ هُمْ إِلَّا يَظُنُّونَ

«Вони говорять: «Існує лише наше земне життя. Ми помираємо та народжуємось, нас винищує лише час». Вони не мають про це знання! Воістину, це лише їхні здогадки!» (сура 45 «Схилена на коліна», аят 24). Однак всупереч їхнім твердженням Всевишній Аллаг обіцяє, що настане день розрахунку та відплати:

قُلِ اللَّهُ يُحْيِيكُمْ ثُمَّ يُمِيتُكُمْ ثُمَّ يَجْمَعُكُمْ إِلَى يَوْمِ الْقِيَامَةِ لَا رَيْبَ فِيهِ وَلَكِنَّ أَكْثَرَ النَّاسِ لَا يَعْلَمُونَ

«Скажи: «Аллаг дарує вам життя, потім дарує смерть, а потім збере вас у День Воскресіння, у якому немає сумніву, але більшість людей не знає!» (сура 45 «Схилена на коліна», аят 26). Таким чином, заперечення Судного дня темними неуками суперечить розуму, логіці, здоровому глузду, а найголовніше – мудрості Всевишнього Творця. Людина створена, і вона проживає це життя, яке є випробовуванням для неї. Життя людини – це арена її діяльності, де вона або робить благі вчинки, або грішить. Рано чи пізно вона помре, полишаючи цю арену справ, але вона не зникає. Тепер її чекає воскресіння, розрахунок та відплата за свої вчинки.

تَبَارَكَ الَّذِي بِيَدِهِ الْمُلْكُ وَهُوَ عَلَى كُلِّ شَيْءٍ قَدِيرٌ الَّذِي خَلَقَ الْمَوْتَ وَالْحَيَاةَ لِيَبْلُوَكُمْ أَيُّكُمْ أَحْسَنُ عَمَلًا

«Благословенний Той, у Чиїй руці перебуває влада — Він спроможний на кожну річ! – Той, Хто створив життя і смерть, щоб випробувати вас — чиї вчинки будуть кращими?» (сура «Влада», аяти 1-2). Таким чином, Всевишній створив нас для того, щоб ми поклонялися Йому. Однак у людини може виникнути питання: як ми повинні поклонятися Аллагу? Спираючись на свій розум та почуття, або ж сліпо наслідуючи когось з людей? Чи є інший варіант відповіді? Давайте спробуємо знайти правильну відповідь на це питання. Протягом всієї історії людства Господь посилав до людей Своїх посланців для виконання пророчих місій, які полягали в першу чергу в донесенні та роз’ясненні того, як необхідно правильно поклонятися Аллагу. Порядок виконання поклоніння не вигадується окремими людьми, а повинен суворо відповідати Закону Аллага (шаріату), згідно з тим, що Він (Святий Він та Великий) приписав нам. Лише так ми зможемо досягти його вдоволення, і лише тоді наше поклоніння буде правильним. Закони та приписи Всевишнього були доведені до нас через пророків. Таким чином, до людей був донесений довід від їхнього Господа.

إِنَّا أَوْحَيْنَا إِلَيْكَ كَمَا أَوْحَيْنَا إِلَى نُوحٍ وَالنَّبِيِّينَ مِنْ بَعْدِهِ وَأَوْحَيْنَا إِلَى إِبْرَاهِيمَ وَإِسْمَاعِيلَ وَإِسْحَاقَ وَيَعْقُوبَ وَالْأَسْبَاطِ وَعِيسَى وَأَيُّوبَ وَيُونُسَ وَهَارُونَ وَسُلَيْمَانَ وَآتَيْنَا دَاوُودَ زَبُورًا وَرُسُلًا قَدْ قَصَصْنَاهُمْ عَلَيْكَ مِنْ قَبْلُ وَرُسُلًا لَمْ نَقْصُصْهُمْ عَلَيْكَ وَكَلَّمَ اللَّهُ مُوسَى تَكْلِيمًا رُسُلًا مُبَشِّرِينَ وَمُنْذِرِينَ لِئَلَّا يَكُونَ لِلنَّاسِ عَلَى اللَّهِ حُجَّةٌ بَعْدَ الرُّسُلِ وَكَانَ اللَّهُ عَزِيزًا حَكِيمًا

«Воістину, Ми дарували тобі одкровення, як дарували його Нуху та пророкам після нього, як дарували одкровення Ібрагіму, Ісмаїлю, Ісхаку, Якубу та колінам; Іcі, Айюбу, Юнусу, Гаруну та Сулєйману. І Ми дарували Дауду Забур. Про деяких посланців Ми вже розповідали тобі раніше, а про деяких — не розповідали. Аллаг же промовляв до Муси словом. [Розповідали і про] посланців-благовісників та застерігачів, щоб не мали люди після цього доказу проти Аллага. Аллаг — Великий, Мудрий!» (сура 4 «Жінки», аяти 163-165). Щодо сьогоднішніх людей, то нашим Посланцем є Мухаммад (мир йому та благословення Аллага) – останній з Божих пророків. Всевишній послав його до нас, щоб він пояснив нам сутність нашого створення, щоб він навчив нас правильно поклонятися Аллагу, щоб утримати нас від багатобожжя, невіри та інших гріхів. Саме в цьому полягало призначення нашого Пророка (мир йому та благословення Аллага). Він доніс до нас покладену на нього місію, чітко та зрозуміло пояснив релігію Всевишнього, скерувавши свою громаду на шлях Господа. І хто підкорився цьому Пророку (мир йому та благословення Аллага), виконуючи його настанови, той буде на прямому шляху й увійде до Раю, а хто не підкориться йому, той заблукає та опиниться у пеклі. В цьому й полягає чітка межа між вірою та невір’ям. Про це говориться в багатьох аятах Священного Корану. Так, наприклад, Всевишній Аллаг сказав:

تِلْكَ حُدُودُ اللَّهِ وَمَنْ يُطِعِ اللَّهَ وَرَسُولَهُ يُدْخِلْهُ جَنَّاتٍ تَجْرِي مِنْ تَحْتِهَا الْأَنْهَارُ خَالِدِينَ فِيهَا وَذَلِكَ الْفَوْزُ الْعَظِيمُ وَمَنْ يَعْصِ اللَّهَ وَرَسُولَهُ وَيَتَعَدَّ حُدُودَهُ يُدْخِلْهُ نَارًا خَالِدًا فِيهَا وَلَهُ عَذَابٌ مُهِينٌ

«Такими є обмеження Аллага. Тих, хто кориться Аллагу та Його Посланцю, Він введе до садів, де течуть ріки. Вони будуть там довіку. Це і є великий успіх! А того, хто чинитиме непослух Аллагу та Його Посланцю і буде порушувати Його обмеження, Він введе до вогню, і той буде там довіку. Чекає на нього ганебна кара!» (сура 4 «Жінки», аяти 13-14). Також передається зі слів Абу Гурайри (Хурайри) (хай буде задоволений ним Аллаг), що (якось) Посланець Аллага (мир йому та благословення Аллага) сказав: «Всі (члени) моєї громади увійдуть до Раю, окрім тих, хто відмовиться». Люди спитали: «О посланцю Аллага, а хто відмовиться?» Він сказав: «Хто буде коритися мені, той увійде до Раю, а хто не послухається мене, той відмовиться»[4]. Слова Пророка (мир йому та благословення Аллага): «відмовиться» означає «відмовиться увійти до Раю». Таким чином, єдиним правильним шляхом досягнення задоволення Всевишнього є наслідування Його Пророка (мир йому та благословення Аллага). Всевишній Аллаг сказав:

إِنَّا أَرْسَلْنَا إِلَيْكُمْ رَسُولًا شَاهِدًا عَلَيْكُمْ كَمَا أَرْسَلْنَا إِلَى فِرْعَوْنَ رَسُولًا فَعَصَى فِرْعَوْنُ الرَّسُولَ فَأَخَذْنَاهُ أَخْذًا وَبِيلًا

«Ми відіслали до вас посланця як свідка проти вас — так само, як Ми відсилали посланця до Фірауна. Але Фіраун не послухав посланця, тож Ми міцно схопили його!» (сура 73 «Загорнутий», аяти 15-16).

Вахітов М.

www.whyislam.to

Українська версія підготовлена редакцією сайту www.lifeislam.org

[1] Див. «Шарх аль-усуль ас-саляса», Саліх Аль-Фаузан, с. 41. [2] Коментар шейха Абдур-Рахмана Са'аді (хай обдарує його Аллаг своєю милістю): «Він створив Адама з глини, яка висохла після того, як була замішана. І якби по ній постукали, то вона б задзвеніла подібно до гончарної глини. А перед цим вона являла собою застояну глину із зміненим кольором та запахом». [3] «Адуа’у аль-байян», Мухаммад Аль-Амін Аш-Шинкитий (2/274-275). [4] Аль-Бухарі, 7280.