Роздуми про творіння Аллага

Ім’я Аллага Милостивого, Милосердного!

Хвала Аллагу, Господу світів, який створив усі творіння найкращим чином, почавши творення людини з глини. Потім Він наказав людям розмірковувати над божими творіннями, щоб керуватися ними на шляху пізнання могутності Всевишнього Творця та осягнення Його великих якостей. Свідчимо, що немає ніякого божества, гідного поклоніння, окрім Аллага. В усьому сутньому для нас є знамення, які вказують, що Аллаг – Єдиний. Свідчимо, що Мухаммад – раб Аллага та Його Посланець, якому Господь послав Коран, щоб він пояснював людям, а вони розмірковували над його аятами. Пророк (мир йому та благословення Аллага) довів до людей божественне Одкровення та розтлумачив їм Слово Всевишнього найяснішим чином. Мир та благословення Аллага нашому Пророку, а також його родині, його сподвижникам та всім, хто йшов благодатною дорогою Ісламу аж до Судного Дня. О сини Адама, будьте богобоязливими та розмірковуйте над творіннями Аллага, вникайте в сенс Його знамень, адже Всевишній сказав:

إِنَّ فِي خَلۡقِ ٱلسَّمَٰوَٰتِ وَٱلۡأَرۡضِ وَٱخۡتِلَٰفِ ٱلَّيۡلِ وَٱلنَّهَارِ لَأٓيَٰتٖ لِّأُوْلِي ٱلۡأَلۡبَٰبِ ١٩٠ ٱلَّذِينَ يَذۡكُرُونَ ٱللَّهَ قِيَٰمٗا وَقُعُودٗا وَعَلَىٰ جُنُوبِهِمۡ وَيَتَفَكَّرُونَ فِي خَلۡقِ ٱلسَّمَٰوَٰتِ وَٱلۡأَرۡضِ رَبَّنَا مَا خَلَقۡتَ هَٰذَا بَٰطِلٗا سُبۡحَٰنَكَ فَقِنَا عَذَابَ ٱلنَّارِ

«Воістину, у творінні небес і землі, у розмежуванні ночі та дня, в усьому цьому — знамення для обдарованих розумом, які згадують Аллага стоячи, сидячи та лежачи, які роздумують над творінням небес і землі: «Господи наш! Ти не створив усе це марно. Преславний Ти! Врятуй же нас від кари вогнем!» (Коран, 3:190-191). Аллаг дорікнув людям, які відвертаються від Його знамень, проявляють недбалість та не замислюються. Він сказав:

وَكَأَيِّن مِّنۡ ءَايَةٖ فِي ٱلسَّمَٰوَٰتِ وَٱلۡأَرۡضِ يَمُرُّونَ عَلَيۡهَا وَهُمۡ عَنۡهَا مُعۡرِضُونَ

«Як багато знамень на небесах і на землі, повз які вони проходять і відвертаються!» (Коран,12:105).

وَجَعَلۡنَا ٱلسَّمَآءَ سَقۡفٗا مَّحۡفُوظٗاۖ وَهُمۡ عَنۡ ءَايَٰتِهَا مُعۡرِضُونَ

«І Ми зробили небо захищеним дахом, але вони відвертаються від Його знамень» (Коран, 21:32). Наші праведні попередники [1] багато розмірковували над божими творіннями, аналізували та приглядалися до знамень Аллага, які оточують людей. Абу-Дарда (хай буде задоволений ним Аллаг) казав: «Роздуми протягом години кращі за нічне стояння в молитві»[2]. Вахб ібн Мунаббіх (хай обдарує його Аллаг своєю милістю) казав: «Якщо людина буде довго думати, то вона неодмінно прийде до розуміння, а якщо зрозуміє, то неодмінно отримає знання, а якщо вона отримає знання, то буде діяти [відповідно до отриманих знань]»[3]. Бішр аль-Хафі сказав[4]: «Якби люди розмірковували над величчю Аллага, то слухалися б Його. Тому що розмірковування над чудесами божого творіння та секретами всесвіту спонукає до звеличування Аллага та богобоязливості. «Господи наш! Ти не створив усе це марно. Преславний Ти! Врятуй же нас від кари вогнем!» (Коран, 3:190-191).»   Сьогодні люди, коли бачать сучасні винаходи, захоплюються вмінням конструктора, вражаються майстерності, точності та умілості винахідників. Хоча це лише найменша частинка тих таємниць всесвіту, які Аллаг заклав у цьому Всесвіті, це лише те, чому Господь навчив своїх рабів. Все, що вміють вчені на сьогоднішній день – лише мала частка секретів буття, які Творець відкрив людям зі своєї милості, вселив їм знання про те, як вони можуть використати його собі на користь. Всевишній сказав:

وَٱللَّهُ خَلَقَكُمۡ وَمَا تَعۡمَلُونَ

«Аллаг створив і вас, і те, що ви робите!»  (Коран, 37:96). Всі винаходи та їхні винахідники – це творіння Аллага (Великий Він і Славетний). В багатьох коранічних аятах Аллаг спонукає своїх рабів розмірковувати над Його творіннями. Він говорить:

قُلِ ٱنظُرُواْ مَاذَا فِي ٱلسَّمَٰوَٰتِ وَٱلۡأَرۡضِۚ

«Скажи: «Погляньте на те, що на небесах і на землі!» (Коран, 10:101).

إِنَّ فِي ٱلسَّمَٰوَٰتِ وَٱلۡأَرۡضِ لَأٓيَٰتٖ لِّلۡمُؤۡمِنِينَ

«Воістину, на небесах і на землі — знамення для віруючих!» (Коран, 45:3). Роздуми про божі творіння наштовхують на думки про Творця, про те, що він – один-єдиний Істинний Бог, про якого свідчать інстинкти та вроджені душевні знання людини. Вроджені властивості душі говорять нам, що Аллаг має необмежену владу та силу, Він безкінечно Мудрий та Милостивий, а тому лише Йому ми повинні поклонятися. Проростання живої трави в позбавленій життя пустелі нагадує нам про те, що всі ми будемо воскрешенні, і це для Аллага легко. Знамення Його всюди і навіть в нас самих. Всевишній сказав:

فَلۡيَنظُرِ ٱلۡإِنسَٰنُ مِمَّ خُلِقَ

«Хай погляне людина, з чого вона створена!» (Коран, 86:5).

وَفِي ٱلۡأَرۡضِ ءَايَٰتٞ لِّلۡمُوقِنِينَ ٢٠ وَفِيٓ أَنفُسِكُمۡۚ أَفَلَا تُبۡصِرُونَ

«На землі є знамення для впевнених людей, а також у вас самих. Невже ви не бачите?» (Коран, 51:20-21). Таким чином, Всевишній Аллаг закликає людей розмірковувати над всіма етапами творіння: на початку, в середині й в кінці. В будові людського організму стільки дивовижного, що життів всіх людей разом узятих не вистачило б для осягнення всіх його таємниць. Замисліться, це всього лише неприємна крапля, але Господь світів вивів її з черева, потім повів та ствердив в іншому місці. Якби всі люди та джини зібралися, щоб спільними зусиллями дати цій краплі душу та розум, слух та зір, то не змогли б цього зробити, тому що «Таке творіння Аллага, Який зробив досконалою кожну річ» (Коран, 27:88). Подивись на розлоги небес, наскільки вони високі та широкі, які прекрасні їхні склепіння, наскільки дивовижні та величні їхні світила: Сонце, Місяць, зірки… Все це набагато складніше та більш визначне за людське тіло! Всевишній Аллага сказав:

ءَأَنتُمۡ أَشَدُّ خَلۡقًا أَمِ ٱلسَّمَآءُۚ بَنَىٰهَا ٢٧ رَفَعَ سَمۡكَهَا فَسَوَّىٰهَا ٢٨ وَأَغۡطَشَ لَيۡلَهَا وَأَخۡرَجَ ضُحَىٰهَا

«Вас важче створити чи небо? Збудував Він його, підняв схили та зрівняв його, зробив темним його вночі й вивів світанок!» (Коран, 79:27-29). Також Він сказав:

لَخَلۡقُ ٱلسَّمَٰوَٰتِ وَٱلۡأَرۡضِ أَكۡبَرُ مِنۡ خَلۡقِ ٱلنَّاسِ وَلَٰكِنَّ أَكۡثَرَ ٱلنَّاسِ لَا يَعۡلَمُونَ

«Воістину, створення небес і землі є чимось більшим, ніж створення людей, але більшість людей не розуміє!» (Коран, 40:57). Навіть якщо ви подивитесь на землю, яка у вас під ногами, то побачите в ній великі знамення Аллага. Він розіслав її, наче постіль, зробив її влаштованою та сприятливою для Своїх рабів. Всевишній створив в її надрах різні копалини, поверхню її вкрив килимом з різних рослин, заселив її людьми, комахами та тваринами, одні з них сумирні та покірні, інші – непокірні та дикі. Він розлив землею моря та ріки, поставив на ній гори, розподілив на ній пасовиська та пустелі, а між небом та землею створив вітер, хмари та ширяючі зграї птахів. «Невже вони не бачили птахів, які розгортають та складають крила? Лише Милостивий утримує їх! Воістину, Він бачить кожну річ!» (Коран, 67:19). Подивись на зміну дня та ночі, як вони планомірно скорочуються та подовжуються в залежності від пори року. Аллаг каже:

وَجَعَلۡنَا نَوۡمَكُمۡ سُبَاتٗا ٩ وَجَعَلۡنَا ٱلَّيۡلَ لِبَاسٗا ١٠ وَجَعَلۡنَا ٱلنَّهَارَ مَعَاشٗا

«і зробили Ми сон ваш відпочинком,  і зробили Ми ніч покривалом, і зробили Ми день часом для здобуття їжі» (Коран, 78:9-11). Всі ці творіння підкорені наказу Аллага, кожне з них виконує свою особливу функцію в цьому Всесвіті та дає необхідні результати. Все сутнє прославляє свого Господа та благословить Його Ім’я, як словами, так і справами, зокрема і самим фактом свого існування. Все у світі свідчить про Його Єдиність, і про те, що немає у Нього співтоваришів та співправителів, немає істинного божества, окрім Нього, ніхто не заслуговує поклоніння окрім Одного Єдиного Господа. Він сказав:

تُسَبِّحُ لَهُ ٱلسَّمَٰوَٰتُ ٱلسَّبۡعُ وَٱلۡأَرۡضُ وَمَن فِيهِنَّۚ وَإِن مِّن شَيۡءٍ إِلَّا يُسَبِّحُ بِحَمۡدِهِۦ وَلَٰكِن لَّا تَفۡقَهُونَ تَسۡبِيحَهُمۡۚ إِنَّهُۥ كَانَ حَلِيمًا غَفُورٗا

«Прославляють Його сім небес, земля й ті, хто на них. Немає нічого, що б не прославляло Його хвалою. Та ви не розумієте прославляння їхнього; воістину, Він — Смиренний, Прощаючий!» (Коран, 17:44).

يُسَبِّحُ لِلَّهِ مَا فِي ٱلسَّمَٰوَٰتِ وَمَا فِي ٱلۡأَرۡضِۖ لَهُ ٱلۡمُلۡكُ وَلَهُ ٱلۡحَمۡدُۖ وَهُوَ عَلَىٰ كُلِّ شَيۡءٖ قَدِيرٌ

«Прославляє Аллага те, що на небесах, і те, що на землі. Йому належить влада, Йому належить сила, і Він — над кожною річчю Всемогутній!» (Коран, 64:1).

وَلَهُۥٓ أَسۡلَمَ مَن فِي ٱلسَّمَٰوَٰتِ وَٱلۡأَرۡضِ طَوۡعٗا وَكَرۡهٗا وَإِلَيۡهِ يُرۡجَعُونَ

«Йому підкорилися усі, хто на небесах і на землі — як добровільно, так і примусово. І до Нього повернуться вони!» (Коран, 3:83). Не дивлячись на це, розум та серця невіруючих та лицемірів засліплені, вони не беруть науку з цих великих знамень. На всі блага, які їх оточують, вони дивляться обмеженим тваринним поглядом. Невіруючі дивляться не багатство та влаштованість цього світу, як на джерело насолоди та задоволення своїх нагальних потреб. Вони поспішають скористатися цими дарами мирського життя, але при цьому не вірують в їхнього Творця та заперечують Його милість. Вони вважають, що досягли всього, що мають, завдяки своєму розуму, своїм новітнім винаходам та технологічному прогресу. Вони вважають, що досягли всього виключно своїми силами, здібностями та інтелектом. Захоплюючись власними досягненнями в науці, економіці та виробництві, невіруючі потрапили в самообман, зарозумілість та пихатість. Але в них немає на те жодного права. Всевишній Аллаг сказав:

كَلَّآ إِنَّ ٱلۡإِنسَٰنَ لَيَطۡغَىٰٓ ٦ أَن رَّءَاهُ ٱسۡتَغۡنَىٰٓ

«Але ж ні! Порушує людина межі, коли здається їй, що вона не потребує нічого» (Коран, 96:6-7). Нехай же вони дивляться та прислуховуються до напучення з історії народів минулого, скільки жило на землі безбожників та тиранів, скільки народів в зарозумілості та невір’ї відмовлялися від покірності своєму Господу? Нехай побачать, що смерть прийшла до кожного з них, а деякі були покарані ще за життя:

فَهَلۡ يَنتَظِرُونَ إِلَّا مِثۡلَ أَيَّامِ ٱلَّذِينَ خَلَوۡاْ مِن قَبۡلِهِمۡۚ قُلۡ فَٱنتَظِرُوٓاْ إِنِّي مَعَكُم مِّنَ ٱلۡمُنتَظِرِينَ

«Невже вони чекають чогось іншого, крім тих днів, які настали для їхніх попередників? Скажи: «Тож чекайте і я почекаю разом із вами!» (Коран, 10:102). Просимо Аллага (Великий Він та Славетний) дарувати нам здатність бачити Його знамення та розмірковувати над ними, робити справи покірності та послуху. Просимо Його вберегти нас від зла, що зачаїлося в наших душах, та від скверних вчинків. Звертаємося до Милостивого Аллага за захистом від підступів проклятого шайтана. «Воістину, ваш Господь — Аллаг, Який створив небеса й землю за шість днів, а потім утвердився на троні. Він покриває ніччю день, який швидко наздоганяє її. Сонце, місяць і зорі покірні Йому. Хіба не Йому належить творити й вирішувати? Благословенний Аллаг, Господь світів! Кличте Господа свого покірно й потаємно. Воістину, Він не любить тих, які порушують межі! І не поширюйте безчестя на землі після того, як вона стала кращою. Кличте Його зі страхом і надією. Воістину, милість Аллага близька до тих, які роблять добро!» (Коран, 7:54-56). Хвала Аллагу, мир та благословення Пророку Мухаммаду, а також його родині та всім його сподвижникам.

Роздуми про творіння Аллага

Автор: шейх Саліх ібн Фаузан ібн Абдулла аль-Фаузан З книги: «аль-Хутаб аль-мінбарійя фі аль-мунасабат аль-асрійя» Переклад: Абу Ясін Руслан Маліков Редакція: www.whyislam.to

Українська версія підготовлена редакцією сайту www.lifeislam.org

  [1] Праведні попередники (салафу саліх) – перші три покоління мусульман. Сахаби (сподвижникик), табіїни (послідовники) та табіу-табіїн (послідовники послідовників). [2] Див.: «Аз-Зухд», Ахмад ібн Ханбаль(750), «aт-Табакаатуль-кубра», Ібн Саад (7/275), «аль-Мусаннаф», Ібн Абу Шеїба (35728). [3] Див.: Абуш-Шейх, «аль-Азама» (1/313). [4] Див.: Абу Нуайм аль-Асбахані, «Хільятуль Аулія» (8/337).