П’ятий стовп Іману – Віра в Останній день

З серії «Основне про стовпи Іману та Ісламу» (ч.6) – Віра в Останній день Під фразою «Останній день» (араб.: аль-яумаль-ахир) мається на увазі День Воскресіння, коли Господь воскресить людей для великого Суду та Відплати. Цей день був названий «Останнім», тому що після цього дня інший день вже не наступить,  і люди в цей день будуть скеровані або до Раю, або до Пекла: мешканці Раю – в свої житла, а мешканці Пекла – в свої, де поняття часу будуть іншими, і не буде там ні дня, ні ночі. «…благочестивим є той, хто увірував в Аллага, в Останній День…» (Аль-Бакара:177). Це п’ятий стовп зі стовпів Віри, і той, хто заперечує його – стає невірним! Всевишній говорить: «Невіруючі думають, що вони ніколи не воскреснуть. Скажи: «Ні! Клянуся Господом моїм, ви воскреснете, а потім, воістину, сповістять вам про вчинки ваші! Це для Аллага легко!» («Ат-Тагабун»:7). Що включає в себе віра в Останній день? Віра в Останній день включає в себе наступні моменти:

  • Віру у воскресіння людей. Це істина, на яку вказує Коран, Сунна Пророка та одностайна думка вчених-мусульман.
  • Віру у розрахунок та відплату. Аллаг буде судити кожну людину і відплачувати кожному по заслугах. Аллаг сказав:

«Воістину, до Нас повернуться вони! Потім Нам належатиме розрахунок з ними!» («Аль-Гашійя»:25-26).

  • Віру в Рай та Пекло, і в те, що життя в них буде вічне. Рай був приготований Аллагом для людей віруючих, які підкорилися Його завіту. А Пекло – для людей, які впали в гріх та невіру.

Всевишній Аллаг сказав, описуючи обитель віруючих: «Воістину, ті, які увірували й творили добрі справи, вони — найкращі з творінь. Нагорода їм у їхнього Господа — сади вічності, в яких течуть ріки. Вони будуть там вічно» («Аль-Бейїна»:7-8). І сказав в описі обителі невірних та лицемірів: «І бійтесь вогню, який приготували невіруючим!» (Аль Імран: 131). А також сказав: «Воістину, Аллаг прокляв невіруючих і приготував для них полум’я, де вони будуть довіку! Не знайдуть вони ні покровителя, ні помічника!» (Аль-ахзаб:64-65). З того, що входить в поняття віри в Останній день – віра в усе те, що буде відбуватися з людиною після її смерті, а саме:

  • Випробування в могилі. Покійного після поховання в могилі будуть питати про те, хто його Господь, яка його релігія і хто його пророк. Віруючий буде тримати відповідь впевнено: «Мій Господь – Аллаг, моя релігія – Іслам, і мій пророк - Мухаммад», а невірний скаже: «Ох,… ох,… я не знаю»;
  • Муки та насолода в могилі. Віруючі праведники вже в могилі будуть відчувати блаженство, могили для них будуть розстелені до горизонту, і будуть бачити вони свою обитель в Раю. А невірних, лицемірів та грішників в могилах чекають муки, їхні могили будуть давити на них, вони будуть заповнені вогнем, і будуть бачити свою обитель в Пеклі, хай вбереже нас від цього Аллаг.

Плоди віри в Останній день:

  • Бажання та прагнення дотримуватися релігійних обов’язків, а також почуття жалю, якщо якісь з можливих благих справ були упущені;
  • Відчуття страху перед скоєнням гріхів;
  • Почуття розради у віруючого, коли той не отримує чогось з бажаних ним благ в Цьому світі,тим, що це відшкодується йому в світі Іншому.

Далі буде…

За книгою «Основне про стовпи Іману та Ісламу»

Д.Абдулли ібн Мухаммада Ат-Тайара

Переклад та підготовка матеріалу:

Редакція сайту «Чому Іслам?» www.whyislam.to

Українська версія підготовлена редакцією сайту www.lifeislam.org