Милосердя – ознака Іману

Хвала Аллагу Милостивому та Милосердному, Який наказав людям бути співчутливими та милостивими одне до одного та зробив цю якість ознакою Іману. Славимо Аллага за Його дари, якими Він постійно наділяє нас. І свідчимо, що немає іншого божества, гідного поклоніння, окрім Нього, немає у Нього співтоваришів та співвласників. Свідчимо, що наш Пророк Мухаммад – відданий раб Аллага, Його посланець та проводир всього людства, який наставив людей на прямий шлях істини. Просимо Аллага благословити та послати мир нашому Пророку Мухаммаду, його родині та всім його сподвижникам, а також всім тим, хто пішов за ними, роблячи добрі справи, до самого Судного Дня. Раби Аллага! Наставляю вас та самого себе – будьте богобоязливі. Всевишній Аллаг сказав:

إِنَّ اللَّهَ مَعَ الَّذِينَ اتَّقَوا وَالَّذِينَ هُم مُّحْسِنُونَ

«Воiстину, Аллаг iз тими, якi богобоязливi, з тими, якi роблять добро!»[1]. Також Аллаг сказав:

فَبَشِّرْ عِبَادِ* الَّذِينَ يَسْتَمِعُونَ القَوْلَ فَيَتَّبِعُونَ أَحْسَنَهُ

«Сповiсти ж цю добру новину рабам, якi прислухаються до слiв i йдуть за найкращими з них»[2]. Дорогі брати та сестри. Іслам це релігія згуртованості, єдності та співчуття одне до одного. Ця релігія закликає до доброти та милосердя. Аллаг зробив милосердя особливою рисою, яка відрізняє істинних мусульман та власників щирої Віри. Аллаг (Великий Він та Славетний) сказав:

ثُمَّ كَانَ مِنَ الَّذِينَ آمَنُوا وَتَوَاصَوْا بِالصَّبْرِ وَتَوَاصَوْا بِالْمَرْحَمَةِ

«А пiсля цього бути серед тих, якi увiрували й заповiдали одне одному терпiння, заповiдали одне одному милосердя!» [3]. Цей аят з сури «аль-Баляд» (сура «Місто»), яка містить в собі опис власників правої сторони. Хто вони, власники правої сторони? Це ті люди, які заслужили Рай, - віруючі, щирі у своїй Вірі; вони добрі до сиріт, жаліють бідняка та проявляють співчуття до всього живого.

أُوْلَئِكَ أَصْحَابُ المَيْمَنَةِ

«Це — люди, якi праворуч» [4]. Тих людей, в серцях яких є доброта та співчуття, Аллаг пообіцяв обдарувати Своєю милістю, вдоволенням та прощенням. Наш Пророк (мир йому та благословення Аллага) сказав:

الرَّاحِمُونَ يَرْحَمُهُمُ الرَّحْمَنُ، ارْحَمُوا أَهْلَ الأَرْضِ يَرْحَمْكُمْ مَنْ فِي السَّمَاءِ

«Милосердним людям надасть свою ласку Милостивий Аллаг, будьте милосердними до мешканців землі, і буде милостивий до вас Той, Хто на небі»[5]. Також Аллаг (Великий Він та Славетний) пригрозив тим, хто не проявляє співчуття до людей, що Він позбавить їх Своєї милості. Пророк (мир йому та благословення Аллага) сказав:

مَنْ لاَ يَرْحَمِ النَّاسَ لاَ يَرْحَمْهُ اللَّهُ عَزَّ وَجَلَّ

«Хто не проявляє милості до людей, до того і Аллаг (Великий Він та Славетний) не проявить Своєї милості»[6]. Також він казав:

لاَ تُنْزَعُ الرَّحْمَةُ إِلاَّ مِنْ شَقِىٍّ

«Милосердя позбавлена лише пропаща людина»[7]. Дорогі мусульмани, взаємна доброта одне до одного – якість, закладена Всевишнім в серця людей від народження, вона спонукає людину робити благодіяння іншим, бути чуйною до бід людей, відчувати їхнє горе, не лишатися байдужою до їхнього нещастя і намагатися захистити їх від цього. Милосердя – ознака того, що в серці є життя, це ознака благородства душі. Це якість, яка приносить щастя людині в обох світах. Посланець Аллага (мир йому та благословення Аллага) сказав: «Всевишній Аллаг (Великий Він та Славетний) скаже в День Суду:  

 • О сину Адама, Я хворів, але ти не навідав Мене.

  Скаже раб:  

 • О Господь мій, як же я навідаю Тебе у хворобі, адже Ти – Господь світів?!

  Аллаг скаже:  

 • А хіба ти не знав, що такий-то Мій раб був хворий, але ти не навідав його, а хіба ти не знав, що якби ти навідав його, то знайшов би Мене у нього.
 • О сину Адама, Я просив у тебе їжу, але ти не нагодував Мене.

  Скаже раб:  

 • О Господь мій, як же я нагодую тебе, адже Ти – Господь світів?!

  Аллаг скаже:  

 • А хіба ти не знаєш, що такий-то Мій раб просив у тебе їжу, але ти не нагодував його. А хіба ти не знаєш, що якби ти нагодував його, то знайшов би винагороду за це у Мене?

  О сину Адама, Я просив у тебе пити, але ти не напоїв Мене. Скаже раб:  

 • О Господь мій, як же я напою тебе, адже Ти – Господь світів?!

  Аллаг скаже:

 • А хіба ти не знаєш, що такий-то Мій раб просив у тебе пити, але ти не напоїв його. А хіба ти не знаєш, що якби ти напоїв його, то знайшов би винагороду за це у Мене?»[8].

Посланець Аллага (мир йому та благословення Аллага) сказав:

مَنْ سَرَّهُ أَنْ يُنْجِيَهُ اللَّهُ مِنْ كُرَبِ يَوْمِ الْقِيَامَةِ، فَلْيُنَفِّسْ عَنْ مُعْسِرٍ، أَوْ يَضَعْ عَنْهُ

«Хто бажає, щоб Аллаг врятував його від бід в День Воскресіння, то нехай дасть відстрочку боржнику, який опинився у важкому становищі, або пробачить йому борг»[9]. Тож давайте будемо милостиві одне до одного. Дорогі брат та сестри, ви люди молитви, саме ви повинні нести в своїх серцях ці прекрасні якості – доброту та співчуття. Людина може проявляти милосердя у багатьох сферах свого життя, якщо не сказати в усіх. Наведемо деякі важливі приклади милосердя, які мають бути в житті віруючого:

 • Милосердя до батьків, слухатися їх, бути добрими до них та молитися за них, як заповів нам в Корані Всевишній Аллаг:

 

وَاخْفِضْ لَهُمَا جَنَاحَ الذُّلِّ مِنَ الرَّحْمَةِ وَقُل رَّبِّ ارْحَمْهُمَا كَمَا رَبَّيَانِي صَغِيراً

  «Схили перед ними крило смирення з милосердя свого й говори: «Господи мій! Змилуйся над ними, бо вони ростили мене малого»[10].  

 • Також милосердя до малих дітей, співчуття та ніжність до них, бажання їм добра та гарне виховання. Пророк Мухаммад (мир йому та благословення Аллага) сказав:

 

لَيْسَ مِنَّا مَنْ لَمْ يَرْحَمْ صَغِيرَنَا وَيُوَقِّرْ كَبِيرَنَا

  «Не з нас той, хто не проявляє милосердя до малих та не шанує старших»[11].  

 • Милосердя між родичами, яке полягає у зміцненні родинних зв’язків, в добрих стосунках між всіма близькими та у взаємодопомозі. Пророк (мир йому та благословення Аллага) сказав:

 

الرَّحِمُ شُجْنَةٌ مِنَ الرَّحْمَنِ، فَمَنْ وَصَلَهَا وَصَلَهُ اللَّهُ، وَمَنْ قَطَعَهَا قَطَعَهُ اللَّهُ

  «Слово «Рахім»[12] (родинні зв’язки) пов’язане зі словом «Рахман» (Милосердний). І тому той, хто зміцнить ці зв’язки, - з тим і Аллаг зміцнить свій зв’язок, а хто порве їх, - з тим порве і Аллаг»[13].  

 • Милосердя до сиріт – це те, що пом’якшує серця синів Адама та радує Всевишнього Аллага. Повідомляється, що одна людина поскаржилась Посланцю Аллага (мир йому та благословення Аллага) на черствість свого серця, і Він сказав їй:

 

إِنْ أَرَدْتَ أَنْ يَلِينَ قَلْبُكَ فَأَطْعِمِ الْمِسْكِينَ، وَامْسَحْ رَأْسَ الْيَتِيمِ

  «Якщо хочеш, щоб пом’якшилось твоє серце, то нагодуй бідняка та погладь сироту по голові»[14]. Також один з важливих проявів милосердя серед людей – милосердя багатих до нужденних. Сильний повинен співчувати слабкому. Той, хто живе у достатку та здоров’ї, повинен співчувати тим, кого спіткали злигодні та хвороби. Голова родини повинен бути милостивим до своєї родини, начальник повинен бути милостивим до своїх підлеглих. Вчитель повинен бути добрим до своїх учнів. Також можна назвати багато інших прикладів милосердя в нашому повсякденному житті, але якщо серце людини прийме цю якість та просякнеться нею, то воно само підкаже своєму власнику де і коли його застосувати. Дорогі мусульмани, милосердя, до якого спонукає нас наша віра, не обмежується лише проявом доброти до свої одновірців. Милосердя мусульманина поширюється і на людей іншої віри. Порятунок під час знегод, допомога в нужді, підтримка слабких – всі ці справи не мають меж, вони є гідними вчинками мусульманина стосовно всіх дітей Адама. І це завжди було відміною рисою нашої Релігії. І одним з найважливіших проявів милосердя до представників іншої віри є заклик до Ісламу. Мусульманин повинен доносити до людей це благословенне знання, щоб люди побачили красу нашої Віри, зрозуміли її основи та благородні цілі. Іслам вчить нас закликати людей на шлях істини добрим словом, добрим ставленням та мудрістю. Повідомляється, що Асма, донька Абу Бакра (хай буде задоволений нею Аллаг), розповідала: «До мене приїхала моя мати, яка тоді ще лишалася багатобожницею. Це було за життя Посланця Аллага (мир йому та благословення Аллага), і я запитала його: «До мене приїхала моя мати і бажає зустрітися зі мною, чи варто мені підтримувати з нею стосунки?» І він відповів: «Так, підтримуй з нею стосунки»[15]. Аллаг, Господь наш, просимо Тебе зробити нас милосердними одне до одного, зроби наші серця добрими та співчутливими, зроби слова наші приємними та привітними, а справи наші – благими та щирими. Допоможи та підтримай нас на шляху покірності Тобі і на шляху, який вказав нам Твій Посланець. Допоможи нам слухатися тих, кого Ти наказав слухатися, щоб виконали ми твій завіт в Корані:

يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا أَطِيعُوا اللَّهَ وَأَطِيعُوا الرَّسُولَ وَأُوْلِي الأَمْرِ مِنكُمْ

«О ви, якi увiрували! Корiться Аллагу, корiться Посланцю, а також надiленим владою серед вас!» [16]. *** Дорогі брати та сестри, бійтесь Аллага належним чином, будьте богобоязливі та пам’ятайте про Нього завжди, як на одинці з самим собою, так і перебуваючи серед людей. Знайте, Аллаг подарував нашій громаді співчуття, яке є однією з центральних якостей віруючої людини. Протягом всієї своєї історії мусульмани завжди славилися добротою як між собою, так і у стосунках з представниками інших релігій та народів. І те, що сьогодні відбувається серед деяких мусульман, - міжусобиці та взаємна неприязнь, яка доходить до ворожнечі та кровопролиття, - все це підступи сатани, якими він бажає розпалити злобу в серцях людей та стерти гідність з обличчя землі. Але в жодній важкій ситуації мусульманин не повинен забувати, хто він такий і яка його релігія. Ніщо не повинно озлоблювати його настільки, щоб він зрадив благородству своєї Віри. Тому що наше милосердя – це не просто почуття в душі і не просто чорнила на папері, наше милосердя – це покірність Милостивому Аллагу, Живому та Всемогутньому, і наша покірність Йому не повинна слабшати під натиском негараздів та випробувань. Посланець Аллага (мир йому та благословення Аллага) сказав:

مَثَلُ الْمُؤْمِنِينَ فِي تَوَادِّهِمْ وَتَعَاطُفِهِمْ وَتَرَاحُمِهِمْ مَثَلُ الْجَسَدِ إِذَا اشْتَكَى مِنْهُ عُضْوٌ تَدَاعَى سَائِرُ الْجَسَدِ بِالسَّهَرِ وَالْحُمَّى

«Віруючі у взаємній любові між собою, милосерді та привітності стосовно одне одного подібні єдиному тілу, і якщо один орган жаліється, то все тіло відгукується безсонням та лихоманкою»[17]. Аллаг (Великий Він та Славетний) сказав:

إِنَّ اللَّهَ وَمَلائِكَتَهُ يُصَلُّونَ عَلَى النَّبِيِّ يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا صَلُّوا عَلَيْهِ وَسَلِّمُوا تَسْلِيمًا

«Воiстину, Аллаг i Його ангели благословляють Пророка! О ви, якi увiрували! Благословляйте Пророка й вiтайте його миром!» [18]. О Аллаг, благослови і пошли мир та благодать нашому проводирю та Пророку Мухаммаду, а також його родині та всім його сподвижникам. Пошли благословення Твоє праведним халіфам, які займалися справами мусульман після нього: Абу Бакру, Умару, Усману та Алі, а також всім благородним сподвижникам та всім тим, хто пішов за ними до самого Судного Дня. О Аллаг, ми просимо Тебе наповнити наші серця милосердям до твоїх рабів і наділити нас здатністю робити добрі справи, щоб Ти був задоволений нами. Зроби нам ласку, зроби наші серця добрими до творінь Твоїх та покірними Тобі, щоб ми дякували Тобі за все, чим ти нас наділив, за все, що Ти нам дарував. О Аллаг, просимо Тебе позбавити наших братів та сестер в Сирії та Іраку від бід та страждань. Захисти їх від голоду, холоду та хвороб, захищай та оберігай їх, втіш їх у скорботі, розвій їхню тугу, заспокой їхні серця. Наділи їх благами, пошли їм мир та спокій, і просимо того ж для всіх мусульман в усьому світі. Аллаг, не залиши у нас такого гріха, який би не був пробачений Тобою. Не залиши такої тривоги, яку б Ти не розвіяв. Не залиши у нас таких боргів, які б Ти не допоміг повернути. Не залиши такої хвороби, яку б Ти не зцілив. І не залиш серед наших померлих таких, яких би Ти не пробачив. І не залиш такої нужди, від якої Ти б не позбавив нас. І даруй нам полегшення. Господь наш, дай нам в цьому світі благо та в Наступному світі благо і позбав нас покарання в Пеклі. Аллаг, ми просимо в Тебе Раю та всіх тих справ та слів, які наближають нас до нього. І звертаємось до Тебе за захистом від Пекла і від всіх справ та слів, які наближають нас до нього. О Аллаг, ми просимо в Тебе Раю для себе та для наших батьків і для всіх, кому ми винні, для всіх, хто зробив для нас щось добре, і для всіх мусульман. О Аллаг, прости всіх мусульман та мусульманок – як живих, так і тих, хто вже залишив цей світ. Хвала Аллагу, Господу світів.

Підготував: Маліков Р.Х.

Канонічна редакція: Карімов М.

Коректор тексту: Тамкін Р.Г.

Для сайту «Чому Іслам» - www.whyislam.to

Українська версія підготовлена редакцією сайту www.lifeislam.org

  [1] 16:128. [2] Коран, сура 39 «аз-Зумар» («Натовпи»), аят 17-18. [3] 90:17. [4] 90:18. [5] Абу Дауд (4941) та ат-Тірмізі (1924). [6] Муслім (2319). [7] Абу Дауд (4942) та ат-Тірмізі (1923). [8] Муслім (2569). [9] Муслім (1563). [10] 17:24. [11] Ат-Тірмізі (1919). [12] З наголосом на літеру «а». [13] Аль-Бухарі (5989), ат-Тірмізі (1924) [14] Ахмад (7787). [15] Муслім (1356). [16] Коран, сура 4 «ан-Ніса» («Жінки»), аят 59. [17] Хадіс навели аль-Бухарі та Муслім. [18] Коран, сура 33 «аль-Ахзаб» («Партії»), аят 56.