Господь мій, розкрий мені серце

Хвала Аллагу, який розкрив серця віруючих, заспокоїв душі тих, хто пам’ятає про Нього та освітив шлях праведників. Свідчимо, що немає ніякого божества, гідного поклоніння, окрім Аллага, немає у Нього співтоваришів у владі, немає у Нього співтоваришів в божественності, і немає нікого рівного Йому в Його досконалих іменах та якостях. Свідчимо, що Мухаммад – це раб Аллага та Його посланець, якого Всевишній обрав для великої місії та полюбив його. Мир та благословення Пророку Мухаммаду, а також його родині, його сподвижникам та всім, хто пішов за ними прямим шляхом Ісламу до самого Судного Дня. Дорогі брати та сестри, дорогі мусульмани, нагадую вам та самому собі бути богобоязливими та покірними Всевишньому Аллагу, який сказав в Священному Корані.

وَيُنَجِّي اللَّهُ الَّذِينَ اتَّقَوا بِمَفَازَتِهِمْ لَا يَمَسُّهُمُ السُّوءُ وَلَا هُمْ يَحْزَنُونَ

«Аллаг врятує тих, які були богобоязливими, і вони матимуть успіх. Не торкнеться їх зло й не будуть вони засмучені!» [1]. Дорогі мусульмани, Аллаг розкриває віруючим груди, очищує їхні душі та заспокоює серця, і це найцінніше, про що може мріяти людина і до чого вона може прагнути. Кожна людина в цьому світі шукає щастя та внутрішнього спокою, і намагається уникати журби та всього, що може її засмутити. Тому однією з найвідоміших молитов, з якою пророк Муса (Мойсей) звертався до Аллага, були такі слова:

رَبِّ اشْرَحْ لِي صَدْرِي

«Господь мій, розкрий мені серце»[2]. Муса (мир йому) просив свого Господа про те, щоб Він зробив його серце просторим, відкритим та наповнив його груди світлом істини та Віри. Відкритість серця перед істиною – це великий дар, про який Аллаг нагадав нашому Пророку, перераховуючи ті милості, якими Він його наділив.

أَلَمْ نَشْرَحْ لَكَ صَدْرَكَ

«Чи не розкрили Ми тобі серце твоє?» [3]. Відкрите серце – це ключ до успіху. Якщо Аллаг розкриває людині серце, то душа її здобуває благодать, міцнішає її рішучість на шляху Ісламу, впорядковуються її справи в цьому світі та Наступному. Той же, чиє серце зачинене, чиї груди тісні, життя такої людини скверне, воно обтяжує її замість того, щоб приносити їй користь, душа її сповнена смутними сумнівами, а справи не приносять їй вдоволення. Аллаг нагадав мусульманам про ту милість, коли Він відкриває серця віруючих для Ісламу, наповнює їх світлом істини, який веде їх до успіху в обох світах та підвищує їх над тими, хто відвернувся від прямого шляху:

أَفَمَن شَرَحَ اللَّهُ صَدْرَهُ لِلْإِسْلَامِ فَهُوَ عَلَى نُورٍ مِّن رَّبِّهِ فَوَيْلٌ لِّلْقَاسِيَةِ قُلُوبُهُم مِّن ذِكْرِ اللَّهِ أُوْلَئِكَ فِي ضَلَالٍ مُبِينٍ

«Хіба той, чиї груди Аллаг розкрив для ісламу й хто тримається світла від Свого Господа, рівний [тому, хто має черстве серце й далекий від істини]? Горе тим, чиї серця байдужі до згадування про Аллага! Воістину, вони перебувають у явній омані!» [4]. Пророк Мухаммад (мир йому та благословення Аллага) вчив нас просити у нашого Великого Творця прозріння для свого серця та позбавлення від усього, що гнітить та засмучує душу. Він промовляв таку мольбу:

اللَّهُمَّ إِنِّي أَعُوذُ بِكَ مِنَ الهَمِّ وَالحَزَنِ

«О Аллаг, я прошу Тебе вберегти мене від тривоги та смутку»[5]. Ніхто з нас в цьому житті не позбавлений випробувань. Якби добре людина не жила в цьому світі, труднощі та проблеми торкаються кожного з нас, тому що сам цей світ створений для випробувань, щоб відрізнилася істина від брехні, та відрізнилися вдячні від тих, хто Аллагу не вдячний. Але які б труднощі не випадали на долю синів Адама, найтяжчим та найзгубнішим є замкнутість серця, яка не дає світлу Віри поселитися в ньому. І якщо хтось відчуває, що груди його затісні, Віра слабка, а серце не знаходить спокою та миру, то нехай звертається до Аллага, нехай шукає Його захисту та допомоги, Його прощення та задоволення. Тому що з волі Аллага розвіюється будь-яка журба, розсіюється нещастя, розкриваються серця та розв’язуються будь-які вузли. Яка б біда не звалювалася на людину, Аллаг неодмінно дасть вихід та порятунок, якщо людина звернеться до Нього з молитвою та підкориться Йому щиро та чесно. Намаз – це найміцніший та найперший зв’язок раба зі своїм Господом, намаз – це відпочинок для душі, намаз – це життя для серця, це дорога до щастя. Недарма Пророк (мир йому та благословення Аллага), просячи свого сподвижника Біляля проголосити азан [6], казав:

يَا بِلَالُ أَقِمِ الصَّلَاةَ أَرِحْنَا بِهَا

«Білялє, поклич на молитву,щоб ми знайшли в ній спокій»[7]. Намаз – це спокій для душі та простір для серця. Повідомляють зі слів Хузайфа ібн аль-Ямана (хай буде задоволений ним Аллаг): «Якщо у Пророка (мир йому та благословення Аллага) траплялася біда та його долала журба, то він одразу починав читати намаз»[8]. Коли раб Аллага піднімає руки до свого Творця, підносячи до Нього свої щирі молитви і робить це від чистого серця, з розумінням того, що він звертається до Того, хто чує його та бачить його, може відповісти йому, то Аллаг розкриває серце мусульманина та полегшує його становище. Тому що мольба (дуа) – це наближення до Аллага, і чим чистіше та сердечніше ця мольба, тим виднішою стає милість Всевишнього, особливо якщо ці молитви промовляються в глибині ночі, коли віруючий усамітнюється зі своїм Господом, просить Його про прощення, скаржиться Йому на свої проблеми, ділиться з Ним своєю журбою. І якщо молитва буде такою, то після завершення він неодмінно відчує, що серце його змінилося, воно стало краще, душа стала вільною, наче важке каміння було вийняте з грудей. Аллаг (Великий Він та Славетний) сказав:

وَمِنَ اللَّيْلِ فَاسْجُدْ لَهُ وَسَبِّحْهُ لَيْلًا طَوِيلًا

«…а також уночі. Вклоняйся Йому та прославляй Його протягом довгої ночі»[9]. Молитви, земні поклони та слова прославляння Аллага, сказані обдумано, з душею, з повним усвідомленням близькості Всевишнього – все це є причиною, завдяки якій розкриваються серця, і в них поселяється умиротворення та щастя. Тому Аллаг заповів своєму Посланцеві:

وَلَقَدْ نَعْلَمُ أَنَّكَ يَضِيقُ صَدْرُكَ بِمَا يَقُولُونَ* فَسَبِّحْ بِحَمْدِ رَبِّكَ وَكُنْ مِنَ السَّاجِدِينَ

«Ми знаємо, що твої груди стискаються від того, що говорять вони. Тож прославляй хвалою Господа свого й будь серед тих, які падають ниць!»[10]. Щира мольба, яка звернена до Аллага, - це ключ, який відчиняє серця, позбавляє тривог та смутку. Посланець Аллага (мир йому та благословення Аллага) сказав: «Якщо людину спіткає тривога та смуток, і вона скаже: «О Аллаг, я твій раб, син твого раба, син твоєї рабині, чоло моє в Твоїй руці, рішення Твоє неминуче, встановлене Тобою справедливе. Я прошу Тебе всіма Твоїми іменами, якими Ти назвав Себе, і яких Ти навчив деяких з Твоїх творінь, та іменами, які Ти послав у своїй Книзі, і іменами, які Ти зберіг у Себе в таємних знаннях. Прошу Тебе зробити Коран весною мого серця, світлом моїх грудей, уходом моєї журби та позбавленням від тривоги». Якщо він скаже це, то Аллаг неодмінно позбавить його від тривоги та журби та втішить його». Сподвижники спитали: «О Посланцю Аллага, чи не варто нам вивчити ці слова?» Пророк (мир йому та благословення Аллага) відповів: «Так! Хто почує ці слова, нехай вивчить їх»[11]. Дорогі брати та сестри, ще однією причиною, завдяки якій розкриваються серця, є згадування Всевишнього Аллага. Якщо людина буде постійно пам’ятати про свого Творця і регулярно промовляти слова згадування (зікр), то Аллаг освітить світлом її слух та зір, заспокоїть серце, виправить її справи та наділить переконаністю. Аллаг (Великий Він та Славетний) сказав:

الَّذِينَ آمَنُوا وَتَطْمَئِنُّ قُلُوبُهُمْ بِذِكْرِ اللَّهِ أَلاَ بِذِكْرِ اللَّهِ تَطْمَئِنُّ الْقُلُوبُ

«…тих, які увірували й знайшли спокій для своїх сердець у згадуванні Аллага!» Хіба ж не в згадуванні Аллага знаходять спокій серця?»[12]. Одними з найцінніших слів згадування, які розвіюють тугу та тривогу, розкривають серце та очищують його від гріхів, є слова мольби про благословення (саляват) для нашого Пророка (мир йому та благословення Аллага) Повідомляється від Убайя ібн Кяаба (хай буде задоволений ним Аллаг), що він розповідав: «Якось я сказав: «Посланцю Аллага, я багато молюся про благословення для тебе, тож яку частину від моїх молитов я повинен присвячувати проханням про зіслання тобі благословення?» Пророк відповів: «Скільки забажаєш». Я спитав: «Чверть?» Він сказав: «Скільки забажаєш, і якщо додаси, то це буде лише благом для тебе». Я спитав: «Половину?». Він відповів: «Скільки забажаєш, і якщо додаси, то це буде лише благом для тебе». Я сказав: «Тоді я зроблю всі мої молитви лише за тебе», - і Пророк відповів: «В такому разі, це позбавить тебе твого клопоту, і будуть пробачені твої гріхи»»[13]. Задоволення волею Аллага, Його передвизначенням та тією долею, яку Він приділив нам в цьому житті, є причиною для розкриття сердець та здобуття душевного спокою. Хто очистить свої думки про Аллага, довіриться Йому, той побачить на власні очі, що краща для людини саме та доля, яку обрав для неї її Всезнаючий Творець, і тоді вона не буде нарікати та побиватися через речі, які вона не змогла отримати, і буде докладати зусиль та працювати на майбутнє. Пророк (мир йому та благословення Аллага) сказав:

احْرِصْ عَلَى مَا يَنْفَعُكَ، وَاسْتَعِنْ بِاللَّهِ وَلَا تَعْجَزْ، وَإِنْ أَصَابَكَ شَيْءٌ، فَلَا تَقُلْ لَوْ أَنِّي فَعَلْتُ كَانَ كَذَا وَكَذَا، وَلَكِنْ قُلْ قَدَرُ اللَّهِ وَمَا شَاءَ فَعَلَ، فَإِنَّ لَوْ تَفْتَحُ عَمَلَ الشَّيْطَانِ

«Прагніть до того, що приносить вам користь, шукайте допомоги в Аллага і не слабшайте (не опускайте рук). І якщо тебе спіткає лихо, то не кажи: «О, якби  я зробив так, то вийшло б так!», але скажи: «Це встановлено Аллагом, як Він забажав, так і зробив!» Тому що слова «о якби!» відчиняють двері для підступів шайтана»[14]. Іншою дієвою причиною для розкриття серця та задоволення душі є моральність людини, її поведінка у суспільстві. Якщо мусульманин буде проявляти співчуття, привітність та високу моральність щодо людей, допомагати нужденним, годувати голодних, підбадьорювати тих, хто занепав духом, дбати про вдів, сиріт, бідних та слабких, то Аллаг наділить його рішучістю на шляху Ісламу та міцним Іманом, дасть йому велику винагороду та захистить від страху та тривоги в День Великого Суду. Всевишній Аллаг сказав:

الَّذِينَ يُنفِقُونَ أَمْوَالَهُم بِاللَّيْلِ وَالنَّهَارِ سِرًّا وَعَلاَنِيَةً فَلَهُمْ أَجْرُهُمْ عِندَ رَبِّهِمْ وَلاَ خَوْفٌ عَلَيْهِمْ وَلاَ هُمْ يَحْزَنُونَ

«Ті, які витрачають як милостиню своє майно вдень і вночі, потаємно та відкрито, матимуть винагороду у Господа їхнього. Немає страху для них і не будуть засмучені вони!»[15]. До високої моральності віруючого відноситься привітний вираз обличчя при спілкуванні, приємні слова та відсутність злоби та заздрощів до людей. Мусульманин не злопам’ятний, він великодушний, він вміє пробачати та бути поблажливим до чужих слабкостей та помилок, як сказав один поет: Як навчився прощати, Та забув я про злобу, Від ворожди спочив, Я вільний, я на свободі. Просимо Аллага навіяти нам спокій та задоволеність, розкрити наші серця та зміцнити наші стопи на шляху покірності Аллагу та послуху Його Посланцю (мир йому та благословення Аллага).  

Підготував: Абу Ясін Маліков Р.Х.

Канонічна редакція: Карімов М.

Коректор тексту: Тамкін Р.Г.

Для сайту «Чому Іслам» - www.whyislam.to

Українська версія підготовлена редакцією сайту www.lifeislam.org

  [1] Коран, сура 39 «аз-Зумар» («Натовпи»), аят 61. [2] Коран, сура 20 «Та Га», аят 25. (Раббі шрах лі садрі) [3] Коран, сура 94 «Аш-Шарх» («Розкриття»), аят 1. [4] Коран, сура 39 «аз-Зумар» («Натовпи»), аят 22. [5] Аль-Бухарі (2893). [6] Азан – заклик на молитву. [7] Абу Дауд (4985). [8] Абу Дауд (1319). [9] Коран, сура 76 «аль-Інсан» («Людина»), аят 26. [10] Коран, сура 15 «аль-Хіджр» («Хіджр»), аят 97-98. [11] Ахмад (3784). [12] Коран, сура 13 «ар-Ра`д» («Грім»), аят 28. [13] Ат-Тірмізі (2457). [14] Муслім (2664). [15] Коран, сура 2. «аль-Бакара» («Корова»), аят 274.