Бережи Аллага, і Аллаг вбереже тебе

Слава Аллагу, Господу світів. Ми підносимо Йому хвалу, яка личить Його могутності та величі Його влади. Свідчимо, що немає ніякого божества, гідного поклоніння, окрім Аллага, немає у нього співтоваришів та помічників, і немає між Ним та його рабами посередників. Він чує молитви своїх рабів та знає їхні потреби. Свідчимо, що Мухаммад – Пророк Аллага та Його Посланець, який закликав людей встати на шлях добра та істини. І просимо Аллага благословити та послати мир Пророку Мухаммаду, а також його родині та всім його сподвижникам. Всевишній Аллаг відправив Пророка Мухаммада (мир йому та благословення Аллага), щоб наставити людство на прямий шлях та навчити людей тому, про що раніше вони не знали. Він доніс до нас Священний Коран, який містить в собі всю мудрість світу, все те, що потрібне людям для того, щоб прожити це життя, досягти успіху та щастя в цьому світі та в Наступному. Аллаг сказав:

لَقَدْ مَنَّ اللَّهُ عَلَى الْمُؤْمِنِينَ إِذْ بَعَثَ فِيهِمْ رَسُولاً مِنْ أَنْفُسِهِمْ يَتْلُو عَلَيْهِمْ آيَاتِهِ وَيُزَكِّيهِمْ وَيُعَلِّمُهُمُ الْكِتَابَ وَالْحِكْمَةَ وَإِنْ كَانُوا مِنْ قَبْلُ لَفِي ضَلاَلٍ مُبِينٍ

«Аллаг уже виявив милість до віруючих, коли відіслав до них посланця з-посеред них самих. Він читає їм знамення Його, очищує їх, вчить їх Писання та мудрості, хоча раніше вони й перебували у справжній омані» [1]. Посланець Аллага (мир йому та благословення Аллага) дав нам багато корисних настанов, одна з яких передається в хадісі Абдулли ібн Аббаса (хай буде задоволений ним Аллаг). Він сказав: «Якось я їхав разом з Посланцем Аллага (мир йому та благословення Аллага), сидячи позаду нього, і він сказав мені: «Юначе, я навчу тебе деяким словам: «Бережи Алалга, і Аллаг вбереже тебе. Бережи Аллага – і знайдеш його перед собою. Якщо просиш, то проси Аллага, якщо шукаєш допомоги, то шукай її в Аллага. І знай: якщо всі люди зберуться, щоб принести тобі користь, то не принесуть вони тобі жодної користі, окрім тієї, яку приписав тобі Аллаг. А якщо всі люди зберуться, щоб нашкодити тобі, то не завдадуть вони тобі жодної шкоди, окрім тієї, яку приписав тобі Аллаг. Писемні тростини підняті, а чорнила висохли»»[2]. Цей хадіс містить велике знання, мати яке необхідно людям завжди, протягом всього життя, за будь-яких обставин. Людина повинна пам’ятати про це, де б вона не була, куди б вона не вирушала. Цей хадіс – справжній скарб для богобоязливих, це лампа, яка освітлює шлях праведникам. Пророк сказав: «Бережи Аллага, і Аллаг вбереже тебе». Яким же чином людина може берегти Аллага? Вона береже Його в своєму серці тим, що дотримується Його велінь, відмовляється від усього, що Він заборонив, виконує Його правила та виконує великі закони Ісламу. «Бережи Аллага, і Аллаг вбереже тебе». Це великий завіт нашого Пророка, який закликає мусульман шанувати межі, встановлені Аллагом, і не порушувати їх. Пророк Мухаммад (мир йому та благословення Аллага) сказав:

إِنَّ اللَّهَ يَغَارُ، وَغَيْرَةُ اللَّهِ أَنْ يَأْتِيَ الْمُؤْمِنُ مَا حَرَّمَ اللَّهُ

«Воістину, Аллаг ревнує, і ревнощі Аллага проявляються, коли віруючий робить те, що заборонив Аллаг» [3]. Цей завіт спонукає людину берегти себе від пороків, берегти свої руки від злих справ,свої ноги – від гріховних шляхів, берегти свій слух та зір від всього забороненого, від всього того, що вражає серце та отруює душу. Мусульманин не повинен слухати те, що гніває Всевишнього, і дивитися на те, чим Він незадоволений. Аллаг (Великий Він та Славетний) сказав:

إِنَّ السَّمْعَ وَالْبَصَرَ وَالْفُؤَادَ كُلُّ أُولَئِكَ كَانَ عَنْهُ مَسْئُولًا

«...адже слух, зір і серце — усіх їх спитають про обіцяне» [4]. Мусульманин береже свій язик, а якщо він каже, - то говорить лише благе, слова його благочестиві та корисні, в них немає місця непристойності та легковажності. Пророк (мир йому та благословення Аллага) сказав:

مَنْ يَضْمَنْ لِي مَا بَيْنَ لَحْيَيْهِ وَمَا بَيْنَ رِجْلَيْهِ أَضْمَنْ لَهُ الجَنَّةَ

«Хто гарантує мені непорочність того, що у нього між щелепами та між ногами, тому я гарантую Рай» [5]. Мусульманин повинен бути богобоязливим, він зобов’язаний заробляти лише дозволеними шляхами, витрачати своє майно лише на дозволені речі та харчуватися лише дозволеною їжею (халяль). Всевишній Аллаг сказав:

يَا أَيُّهَا النَّاسُ كُلُوا مِمَّا فِي الأَرْضِ حَلالاً طَيِّباً

«О люди! Їжте те дозволене й добре, що є на землі» [6]. «Бережи Аллага, і Аллаг вбереже тебе». Берегти Аллага – це значить також дбайливо ставитися до прав людей, якими їх наділив Творець. Мусульманин повинен бути надійним, берегти аманат, має бути справедливим, чистосердним та прагнути до високої моральності та гідності в усьому, в стосунках з Аллагом та в стосунках з людьми. Мусульманин повинен прагнути до того, щоб стати краще, отримати великі блага для своєї душі і утримувати її від поганих вчинків та дурних намірів. Для того, щоб захистити себе від забороненого, треба мати рішучість та волю, а для цього треба просити Аллага про допомогу і завжди пам’ятати про Його велич та могутність. Мусульманину слід бути уважним, не забувати свого Господа, пам’ятати, що Аллаг завжди його бачить та чує, Він цілком контролює життя своїх творінь, ніщо не ухиляється від Його погляду і ніхто не може вийти з-під Його влади. І тому Пророк (мир йому та благословення Аллага) сказав:

الإِحْسَانُ أَنْ تَعْبُدَ اللَّهَ كَأَنَّكَ تَرَاهُ، فَإِنْ لَمْ تَكُنْ تَرَاهُ فَإِنَّهُ يَرَاكَ

«Доброчесність (іхсан) – це поклоніння Аллагу так, наче ти Його бачиш, адже навіть якщо ти Його не бачиш, то Він все одно бачить тебе»[7]. Всевишній Аллаг дивиться на нас, дивиться на наші справи та на наші серця. Він сказав про самого себе в священному Корані:

وَكَانَ اللَّهُ عَلَى كُلِّ شَيْءٍ رَقِيبًا

«Аллаг над кожною річчю Наглядач!» [8]. Він знає всі секрети та таємниці, знає найглибші межі наших душ, все приховане для нього – явне, і жодна піщинка, ні на землі, ні на небі, не може приховатися від Його всевидячих очей. І саме тому Пророк Мухаммад (мир йому та благословення Аллага) вчив нас жити с постійним відчуттям божественного погляду на собі і бути богобоязливими як на людях, так і залишаючись на одинці зі своїм Господом. Він казав:

اتَّقِ اللَّهَ حَيْثُمَا كُنْتَ، وَأَتْبِعِ السَّيِّئَةَ الْحَسَنَةَ تَمْحُهَا، وَخَالِقِ النَّاسَ بِخُلُقٍ حَسَنٍ

«Бійся Аллага, де б ти не був, і після поганої справи роби добру, яка зітре попередню, а спілкуючись з людьми дотримуйся благочестя» [9]. «Бережи Аллага, і Аллаг вбереже тебе». Пам’ятай про Нього завжди, коли ти поклоняєшся Йому і коли маєш справи з Його творіннями, пам’ятай про Нього в своїй родині, в своїх дітях. Пам’ятай про Нього, коли продаєш та коли купуєш. Пам’ятай про Його заповіти щодо близьких тобі людей і всього суспільства загалом. І тоді Аллаг буде берегти тебе в цьому світі і в Наступному. Пророк Мухаммад (мир йому та благословення Аллага) часто повторював таку молитву:

اللَّهُمَّ احْفَظْنِي مِنْ بَيْنِ يَدَيَّ، وَمِنْ خَلْفِي، وَعَنْ يَمِينِي، وَعَنْ شِمَالِي، وَمِنْ فَوْقِي

«О Аллаг! Бережи мене переді мною та позаду мене, справа від мене та зліва від мене, і бережи мене наді мною»[10]. Якщо людина береже Аллага в своєму серці і не порушує Його законів, то Аллаг буде берегти її, дбати про неї, оточувати її своєю милістю, буде сприяти їй у справах, допоможе в складних обставинах та вкаже прямий шлях. Пророк (мир йому та благословення Аллага) сказав: «Бережи Аллага – і знайдеш його перед собою». Це значить, що Аллаг підтримає тебе Своєю могутністю, розкриє перед тобою ворота Своєї милості, наділить тебе від Своєї щедрості. Воістину, лише Аллаг дає нам, і лише Він утримує, в руці Його користь та шкода, все підкорене Йому. Всевишній Аллаг сказав:

مَا يَفْتَحِ اللَّهُ لِلنَّاسِ مِنْ رَحْمَةٍ فَلَا مُمْسِكَ لَهَا وَمَا يُمْسِكْ فَلَا مُرْسِلَ لَهُ مِنْ بَعْدِهِ وَهُوَ الْعَزِيزُ الْحَكِيمُ

«Ніхто не стримає милості, яку Аллаг відкриває людям. А те, що стримає Він сам, уже не зішле ніхто. А Він — Всемогутній, Мудрий!»[11]. Якщо Аллаг береже свого раба, то серце його сповнюється умиротворенням, душа здобуває спокій та щастя як в ближньому житті, так і в Наступному. Аллаг (Великий Він та Славетний) сказав:

وَمَن يُؤْمِنْ بِاللَّهِ يَهْدِ قَلْبَهُ

«І для серця того, хто увірував у Аллага, Він вкаже прямий шлях»[12]. Ібн Аббас сказав: «Це значить, що Аллаг наставить його серце, навіявши йому переконаність, і тоді він дізнається, що всі труднощі, які його спіткали, не могли його оминути, а все, що оминуло його, ніяк не могло з ним трапитися»[13]. Такими були переконання та Віра всіх пророків. В Корані повідомляється, що пророк Гуд (мир йому) сказав:

إِنِّي تَوَكَّلْتُ عَلَى اللَّهِ رَبِّي وَرَبِّكُمْ مَا مِنْ دَابَّةٍ إِلَّا هُوَ آخِذٌ بِنَاصِيَتِهَا إِنَّ رَبِّي عَلَى صِرَاطٍ مُسْتَقِيمٍ

«Я покладаюся на Аллага, Господа мого й Господа вашого! Немає живої істоти, яку б Він не тримав за чуб! Воістину, мій Господь — на прямому шляху!» [14]. Якщо Аллаг береже свого раба, то Він дбає про його тіло, про його дітей та майно. Якщо батько буде праведним, то Аллаг буде берегти його нащадків і дбати про них навіть після його смерті. Благодать, користь та баракат, який йде від праведності людини, поширюється на його дітей в цьому світі та в Наступному. Згадайте наведену в Корані історію про те, як Аллаг наказав двом великим пророкам Хидру та Мусі відремонтувати окремо стоячу стіну, щоб та не обвалилася завчасно, бо під нею лежало багатство, яке Аллаг приготував для двох сиріт. Діти мали вирости, зміцнити та знайти цей скарб. Кажучи про причину такої турботи Аллага за цих сиріт, Хидр сказав:

وَكَانَ أَبُوهُمَا صَالِحاً

«Їхній батько був праведником»[15]. Хто буде берегти Аллага, будучи молодим та сильним, того Аллаг берегтиме в старості та слабкості, зміцнить його, збереже йому зір, слух та розум. Деякі вчені казали: «Ми берегли наші руки, ноги та інші органи від гріхів, коли були молоді, і Аллаг зберіг їх для нас здоровими, коли ми постаріли». Просимо Аллага берегти нас та захищати від усілякого зла. Просимо Аллага допомогти нам зберегти свою релігію, укріпити наш Іман та наш Іслам. Допоможи нам любити та прагнути до всього, чим Ти задоволений, о, Аллаг! Полегши для нас поклоніння та праведні справи. І допоможи нам неухильно виконувати сунну Твого Пророка Мухаммада (мир йому та благословення Аллага). Хвала Аллагу, Господу світів. Мир та благословення Пророку Мухаммаду, а також його родині та всім його сподвижникам.  

Підготував: Абу Ясін Маліков Р.Х.

Канонічна редакція: Карімов М.

Для сайту «Чому Іслам» -  www.whyislam.to

Українська версія – редакція сайту www.lifeislam.org

  [1] Коран, сура 3 «Аль ’Імран» («Родина Імрана»), аят 164. [2] Ат-Тірмізі (2516). [3] Аль-Бухарі та Муслім. [4] Коран, сура 17 «аль-Ісра» («Перенесення»), аят 36. [5] Аль-Бухарі (6474). В хадісі мова йде про язик та статеві органи людини. [6] Коран, сура 2 «аль-Бакара» («Корова»), аят 168. [7] Аль-Бухарі та Муслім. [8] Коран, сура 33 «аль-Ахзаб» («Партії»), аят 52. [9] Аль-Бухарі та Муслім. [10] Абу Дауд (5074). [11] Коран, сура 35 «Фатир» («Творець»), аят 2. [12] Коран, сура 64 «ат-Тагабун» («Взаємний обман»), аят 11. [13] «Тафсір Ібн Касір» (8/112) [14] Коран, сура 11 «Гуд», аят 56. [15] Коран, сура 18 «аль-Кягф» («Печера»), аят 82.