Уроки Рамадану

 

Сьогодні з дозволу Аллага ми поговоримо про святкову молитву, її положення і що узаконено робити в цей день.

Святкова молитва - це фард кіфая. Фард кіфая означає, що якщо якась частина мусульман робить якусь дію, то з решти спадає обов’язок робити цю дію. Це стосується не лише молитви, але й інших видів поклоніння. Якщо ж всі мусульмани полишили цю дію, то гріх падає на всіх. Вчені не одностайні щодо святкової молитви: чи є вона ваджібом для кожного мусульманина, чи якщо група віруючих її звершує, тоді з решти цей обов’язок знімається. Всевишній Аллаг сказав в Корані:

فصل لربك وانح

«Тож молися Господу своєму та жертвуй!»

(сура 108, аят 2)

Як кажуть муфасири і передається від сахабів, під словом فصل мається на увазі святкова молитва.

Також відомо, що Посланець Аллага (мир йому та благословення Аллага) постійно звершував святкову молитву. І сподвижники також звершували її після смерті Посланця Аллага (мир йому та благословення Аллага). Ця молитва відноситься до зовнішніх обрядів Ісламу. Узаконено, щоб на цю молитву приходили жінки, діти, старі – всі мусульмани. Навіть жінкам, у яких менструація, сказано приходити на святкову молитву. Вони не моляться, не знаходяться там, де звершується молитва, але вони перебувають разом з мусульманами в святковий день.

Час початку цієї молитви, коли сонце піднімається над горизонтом на висоту списа. Тобто приблизно 15-20 хвилин після молитви фаджр. Це початок цієї молитви. Час, до якого потрібно звершити святкову молитву, це коли сонце перебуває в зеніті. Тобто приблизно початок часу зугр. Відомо з Сунни Посланця Аллага (мир йому та благословення Аллага), що він звершував святкову молитву в цей проміжок часу.

Сунна читати молитву не в мечетях, а на відкритій місцевості. Тобто це може бути будь-який відкритий простір, де можуть зібратися мусульмани та звершити цю молитву. Відомо, що Посланець Аллага (мир йому та благословення Аллага) звершував молитву в пустелі, за межами Медини. Цю молитву дозволяється звершувати в мечеті, якщо є якісь умови, які можуть перешкоджати її звершенню на відкритій місцевості, наприклад, гроза,холод, сильний вітер тощо. Але оскільки ми живемо в таких умовах, де у нас особливо немає можливості, щоб всі мусульмани звершили цю молитву на стадіоні, наприклад, чи на іншій відкритій місцевості, тому ми звершуємо цю молитву в мечеті, або, бувало, що перед мечеттю на вулиці.

Як передає Абу Гурайра, якось в святковий день пішов дощ, і Посланець Аллага (мир йому та благословення Аллага) звершив святкову молитву в своїй мечеті.

Сунною також є під час свята Жертвоприношення поквапитися зі звершенням святкової молитви, з тією метою, щоб швидше можна було розпочати заклання тварин та роздачу м’яса. Щодо молитви на свято Ід-аль-Фітр, то є бажаним трохи її відтягнути, оскільки деякі мусульмани можуть не встигати роздати закят аль-фітр. Також сунною є поїсти перед виходом на святкову молитву. А на свято Ід-аль-Адха сунна спочатку прочитати святкову молитву, а потім поїсти. Передається, що Посланець Аллага (мир йому та благословення Аллага) не виходив на молитву дня Розговіння, не з’ївши кілька фініків, і він не їв в день Жертвоприношення до святкової молитви. Цей хадіс передав імам ат-Тірмізі.

Також сунною є скупатися в цей день, привести себе до ладу, одягти чистий одяг,умаститися пахощами. Оскільки Посланець Аллага спонукав в п’ятничний день робити гусль, а святковий день є днем великого збору мусульман, навіть більшого, ніж на джумуа.

Коли настає час молитви, імам виходить і без іками та азану молиться два ракаата. Серед вчених немає розбіжностей у тому, що святкова молитва складається з двох ракаатів. В першому ракааті імам робить 7 такбірів. Перший такбір – це такбір аль-іхрам. Після нього узаконено прочитати дуа аль-істіфтах, яке ми зазвичай читаємо.

Після першого такбіра йде ще 6 такбірів. Є бажаним в проміжку між кжними такбірами звеличувати Всевишнього Аллага, промовляти мольбу за пророка. У другому рака аті, коли імам встає на другий ракаат, сунною є промовити 5 такбірів, не враховуючи такбір, коли ми встаємо на другий ракаат. Імам і ті, хто молиться за ним, піднімають руки з кожним такбіром, так як це передається від Пророка (мир йому та благословення Аллага) та від сподвижників. Між кожними такбірами знову бажано звеличувати Всевишнього Аллага та промовляти мольбу за Пророка (мир йому та благословення Аллага).

Потім імам читає суру «аль-Фатіха» вголос. Передається, що Пророк (мир йому та благословення Аллага) в святковому намазі читав суру «аль-Аля» та суру «аль-Гашійя», тобто він робив це вголос, оскільки всі знали, які сури він читає. Також відомо, що сахаби та табіїни також читали святкову молитву вголос.

Коли імам промовляє «таслім», закінчує молитву, він читає хутбу: читає одну хутбу, потім робить пазу і читає другу хутбу. Якщо це свято Ід-аль-Фітр, то бажано в хутбі імаму спонукати людей до садака, пояснювати положення витрат, виплати закяту тощо. Якщо це молитва, пов’язана зі святом Жертвоприношення, то бажано імаму пояснити тим, хто молиться, положення жертвоприношення: які повинні бути властивості тварин, які це можуть бути тварини та інше.

Щодо додаткових такбірів та зікрів, які читаються в святковій молитві, то всі вони є Сунною. Якщо імам помилився і щось упустив, то це не є помилкою, яка вимагає спокути.

Перед святковою молитвою та після неї на місці звершення молитви не читаються ніякі додаткові намази. Але вдома людина може прийти і прочитати додаткові молитви.

Хто не встиг на початок молитви з імамом, а застав його на другому ракааті або до тасліма імама, то для такої людини узаконено надолужити цю молитву таким чином, як робив її імам. Якщо людина пропустила молитву, не встигла не неї, то вона не зобов’язана її надолужувати, але вона може звершити додаткову молитву вдома.

Як передається від деяких сахабів, а саме, від Абдулли ібн Масуда (хай буде задоволений ним Аллаг), який сказав:

«Той, хто пропустив святкову молитву, нехай звершить молитву в 4 ракаати».

Також передається, що Анас якось пропустив святкову молитву, тоді він повернувся додому, зібрав свою родину і звершив з ними 2 ракаати, промовляючи всі такбіри, як на святковій молитві.

Якщо ми дізналися, що сьогодні останній день місяця Рамадан, і наступив місяць Шавваль, то бажано промовляти такбіри до виходу імама на молитву. Люди звеличують Аллага за ту милість, яку він нам дарував, що Він нам полегшив виконання обов’язку, який Він на нас поклав.

Такбірів є кілька видів, але найвідоміший, який передається від Абдулли ібн Масуда:

«Аллагу Акбар, Аллагу Акбар, ля Іляга ілля-Ллаг, ва-Ллагу Акбар, Аллагу Акбар ва лі-Ллягі-ль-хамд».

Цей такбір проголошується, коли вже стало відомо, що настав місяць Шавваль. Ці такбіри можна промовляти, починаючи від магрібу і до виходу імама на молитву.

Просимо Всевишнього Аллага, щоб Він прийняв наш піст, наші благі діяння, ми просимо у Всевишнього Аллага прощення за ті наші недогляди, яких ми припустилися в цьому місяці. Ми просимо Всевишнього Аллага, щоб Він прийняв всі наші поклоніння і щоб Він дав нам дожити до наступного місяця Рамадан, допоміг і полегшив.

Цикл лекцій «Уроки Рамадану»

Абу Закарія