Хвала Аллагу, Господу світів, Милостивому, Милосердному, Царю Судного дня. У нього ми просимо прощення за ніша гріхи, його ми звеличуємо і на нього покладаємось, і до нього наше повернення. Воістину, кого Аллаг (Святий Він та Великий) поведе прямим шляхом, того ніхто не зможе збити з прямого шляху. Кого ж Аллаг (Святий Він та Великий) введе в оману, то не знайдете йому наставника. Мир та благословення кращому з людей, Мухаммаду (мир йому та благословення Аллага), і всім тим, хто пішов за ним до Судного Дня.

Перевоги посту

Сьогодні з дозволу Всевишнього Аллага ми розберемо важливе питання про достоїнство посту. Чому ми тримаємо піст? Яке його місце у Всевишнього Аллага (Святий Він та Великий)?

Піст - це одне з найкращих діянь, яке може робити раб Аллага. Тому що людина ставить задоволення Аллага над своїми бажаннями, над своїми потребами, над своїми пристрастями. Наприклад, людина хоче пити чи їсти, але вона полишає питво та їжу лише заради того, щоб Аллаг (Святий Він та Великий) був нею задоволений, підкорюючись таким чином Всевишньому Аллагу.

Тримаючи піст, людина передусім шукає наближення до Всевишнього Аллага. І Всевишній Аллаг, як передав нам пророк Мухаммад (мир йому та благословення Аллага) в священному хадісі аль-Кудсі, сказав:

«Піст тримається заради Мене і Я віддячу за нього. Бо людина відмовляється від своїх бажань та від своєї їжі заради Мене!»

І запах, який йде з роту того, хто постує, для Всевишнього Аллага краще, ніж запах найкращого міска. Хоча цей запах неприємний для людей, але він є показником поклоніння Всевишньому Аллагу (Святий Він та Великий).

Друге, що вказує на достоїнство посту, це те, що Аллаг зробив його одним зі стовпів Ісламу, тобто це один з елементів, на якому будується Іслам. Як сказав Всевишній Аллаг (Святий Він та Великий) в Корані:

يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا كُتِبَ عَلَيْكُمُ الصِّيَامُ كَمَا كُتِبَ عَلَى الَّذِينَ مِن قَبْلِكُمْ لَعَلَّكُمْ تَتَّقُونَ

«О ви, які увірували! Встановлено для вас піст — так само, як був він встановлений для тих, які жили раніше за вас. Можливо, будете ви богобоязливі!»

(сура 2, аят 183)

Також Посланець Аллага (мир йому та благословення Аллага) спонукав членів своєї громади до посту, крім посту в Рамадан. Тобто, якщо у людини є можливість, то вона може тримати піст і в інші дні. І як прийшло в Сунні та достовірних хадісах, що Посланець Аллага (мир йому та благословення Аллага) тримав піст в понеділок та четвер. Посланець Аллага (мир йому та благословення Аллага) сказав:

«Справи (людей) представляються (Аллагу) по понеділках та четвергах, і я хочу, щоб мої справи представлялися в той час, коли я тримаю піст»

(ат-Тірмізі 747)

Також до додаткових постів відноситься піст в день Ашура, за день до нього і після нього, піст три дні кожного місяця, піст на десятий день місяця зуль-Хіджа. В усі дні, про які говориться в хадісах від Посланця Аллага (мир йому та благословення Аллага), також бажано тримати піст. Це буде благом, яке людина може здобути, тримаючи додатковий піст.

Але також небажано тримати піст постійно, щодня, оскільки з часом це може призвести до певних труднощів. В хадісах від дружин Пророка (мир йому та благословення Аллага) до нас дійшло, що часом їм здавалося, наче Пророк (мир йому та благословення Аллага) не розговляється, так часто він тримав піст, а інколи складалося враження, що він ніколи не постує, а лише розговляється. В цьому вся суть Сунни Посланця Аллага (мир йому та благословення Аллага) – помірність в усьому: помірність в поклонінні, помірність в триманні посту, помірність в молитві.

Піст є найвеличнішим проявом єдинобожжя людини і одним з найчистіших поклонінь, за допомогою якого раб Аллага може наблизитися до свого Господа. Чому? Як кажуть вчені, в ньому менше всього присутня показуха. Ніхто не знає, чи дійсно ти тримаєш піст, чи ні, оскільки людина не постійно на виду, і бувають моменти, коли її бачить лише Аллаг. Ми постійно повинні очищувати свій намір від домішок показухи і не лише в посту. Ми постійно повинні дбати про наш намір, щоб справи наші були щирі і лише заради Аллага (Святий Він та Великий).

Піст це не голодування

Далі хочеться звернути вашу увагу на ще один важливий аспект посту. Піст – це не просто утримання від їжі та пиття, піст – це також утримання язика. Тобто твій язик також має тримати піст. Яким чином? Не зводити наклеп (ґиба), не пліткувати, не лихословити. Такі дії заборонені мусульманам у звичайні дні, і тим паче вони є забороненими в Рамадан. В хадісах передається, що деякі сподвижники дні поспіль сиділи в мечетях, кажучи, що так вони захищають свій піст. Тому що поширення чуток, плітки, наклепи шкодять посту. А інколи навіть можуть зробити його недійсним. Зовні ти наче тримав піст, але ти не отримаєш за нього ту винагороду, яку міг би отримати, якби притримав свого язика.

І вуха людини також повинні тримати піст. Яким чином? Людина повинна берегти свій слух від того, що заборонив Всевишній Аллаг (Святий Він та Великий): це порожні балачки, музика, пісні. Вони забороні поза постом, а в Рамадан заборона на них має бути ще суворішою.

Так само і в очей є свій піст. Це значить, що людина не повинна дивитися на те, що заборонив Всевишній Аллаг. Чоловіки не повинні дивитися на недозволених жінок, а жінки не повинні дивитися на сторонніх чоловіків, не повинні дивитися заборонені фільми та серіали. В місяць Рамадан ці заборони повинні бути більш суворі.

Сьогодні багато мусульман несерйозно ставляться до місяця Рамадан. Цей місяць у них проходить не за читанням Корану, не у звершенні додаткових молитов, а вони всю ніч не сплять, а потім весь день відсипаються. І більшу частину часу, який вони не сплять, вони витрачають на перегляд телевізора та серіалів. Так ось, ще раз хочу нагадати, дорогі брати та сестра, піст – це не лише утримання від їжі та пиття, це повинен бути піст усього тіла: очей, язика, вух, навіть ніг та рук. Ноги не повинні йти до того, що заборонив Всевишній Аллаг, а руки не повинні брати те, що Всевишній Аллаг (Святий Він та Великий) заборонив брати. І лише тоді, коли людина зможе зібрати в собі всі ці елементи посту, лише тоді вона зможе заробити винагороду повною мірою, як обіцяв Всевишній Аллаг:

«Піст для Мене. І Я віддячу за нього».

Яка це буде винагорода, ніхто не знає, окрім Всевишнього Аллага.

Наш піст - це велике поклоніння Всевишньому Аллагу, це великий прояв Єдинобожжя, і це велика винагорода, яку ми можемо заробити в цьому місяці. Ми повинні намагатися уникати всього, що заборонив Аллаг, в своїх словах, розмовах, діяннях заради того, щоб отримати належну винагороду.

Просимо Аллага, щоб Він прийняв наші діяння, очистив наші наміри від домішок показухи, щоб Він був задоволений нами, щоб ми робили справи щиро, заради Його Лику.

Перший день | Третій день

Цикл лекцій «Уроки Рамадану»

Абу Закарія