Місяць Аллага - аль-Мухаррам

Мусульманське літочислення починає свій відлік з видатної події – переселення пророка Мухаммада (мир йому та благословення Аллага) зі своїми сподвижниками з Мекки в Медину, що арабською називається «гіджра». З цього моменту почалося стрімке розповсюдження Ісламу не лише в межах Аравійського півострову, але й в усьому світі.

Рішення про введення нового календаря прийняв халіф Умар ібн аль-Хаттаб (хай буде задоволений ним Аллаг), порадившись з іншими сподвижниками. Тому мусульманський календар називається «Гіджра».

Як було сказано вище, мусульманський календар місячний, тому в одні роки він буває коротший за сонячний на десять, в інші – на одинадцять днів, поступово зміщуючись відносно сонячного літочислення. Кількість місяців така ж, як і в сонячному календарі - дванадцять. Ось їхні назви в порядку настання:

  1. Аль-Мухаррам — араб. المحرم
  2. Сафар — صفـر
  3. Рабіі’у ль-авваль — ربـيع الأول
  4. Рабіі’у с-сааніі — ربـيع الـثاني
  5. Джумаада ль-ууля — جمادى الأولى
  6. Джумаада ль-аахира — جمادى الآخرة
  7. Раджаб — رجـب
  8. Шаабан — شعـبا ن
  9. Рамадан — رمضا ن
  10. Шавваль — شوّال
  11. Зуль-Ка’да — ذو الـقـعـدة
  12. Зуль-Хіджа — ذو الحجة‎

Чому цей місяць названий аль-Мухаррам?

З приводу назви місяці аль-Мухаррам (що з арабської означає «заборонений») існує низка думок.

  1. Місяць названий «аль-Мухаррам», тому що вважалося забороненим проводити воєнні дії в ці дні, за винятком оборони від нападу ворогів. Це найкраща та найправильніша думка;
  2. Через те, що в цей місяць рай став забороненим для Ібліса (сатани);
  3. Через те, що заборона на скоєння гріхів в цей місяць стає більш суворою, подібно до інших заборонених місяців.

Таким чином, окрім того, що аль-Мухаррам – це перший місяць року, він також є одним із заборонених місяців, які мають низку переваг, на які вказують аяти Священного Корану та Пречиста Сунна.

Особлива значимість цього місяця

Всевишній Аллаг сказав:

«Воістину, число місяців у Аллага – дванадцять, як було записано в Писанні в день, коли Він створив небеса й землю. Чотири з них – заборонені. Це – істинна релігія, тож не будьте в цей час несправедливі самі до себе»

(Коран, сура 9 «ат-Тауба», аят 36)

Автор коментарів до Корану імам Аль-Куртубі (хай обдарує Аллаг його Своєю милістю) з приводу цих аятів сказав:

«Всевишній Аллаг особливо виділив чотири заповідні місяці, заборонивши проявляти в них несправедливість (хоча несправедливість заборонена в будь-який час), що вказує на їхню особливу значимість».

Повідомляється від Абу Бакри [1](хай буде задоволений ним Аллаг), що пророк (мир йому та благословення Аллага) сказав:

«Рік складається з дванадцяти місяців, з них чотири є забороненими. Три з них йдуть один за одним: Зуль-Ка’да, Зуль-Хіджа та аль-Мухаррам, а також місяць Раджаб (Мудар), який йде після Джумада та до Шаабана»

(аль-Бухарі, 4662, Муслім, 1679)

Посланець Аллага (мир йому та благословення Аллага) сказав:

«Кращий піст після Рамадану – це піст в місяць Аллага аль-Мухаррам»

(Муслім, 1163)

Місяць Аллага

В цьому хадісі аль-Мухаррам назван «місяцем Аллага», і це вказує на його перевагу. Також згадується, що аль-Мухаррам називається «місяцем Аллага», щоб вказати на те, що заборона встановлена самим Всевишнім, і ніхто не може і не має права змінити це. У часи джагілії (доісламського періоду неуцтва) язичники самовільно оголосили забороненим місяць Сафар, а аль-Мухаррам зробили дозволеним. Назвавши аль-Мухаррам «місяцем Аллага», Всевишній вказав на те, що лише Він один має виключне право забороняти чи дозволяти. З приводу попереднього хадіса Ібн Касім (хай обдарує його Аллаг своєю милістю) сказав:

«В цьому хадісі вказується, що після Рамадану найкращим місяцем, призначеним для тримання добровільного посту, треба вважати місяць аль-Мухаррам. Дійсно, добровільні пости в деякі дні року можуть бути кращими окремих днів місяця аль-Мухаррам, як, наприклад, день Арафат, перші десять днів місяця Зуль-Хіджа. Але добровільний піст протягом всього або більшої частини місяця аль-Мухаррам є кращим після Рамадану…».

Імам ан-Нававі (хай обдарує його Аллаг своєю милістю) сказав:

«Якщо хтось поставить запитання: «Якщо в хадісі вказується на те, що кращим постом після Рамадану є піст в місяць аль-Мухаррам, як тоді пояснити, що пророк (мир йому та благословення Аллага) більше всього постився в місяць Шаабан, а не в місяць аль-Мухаррам

Відповідь така: «Можливо, про перевагу посту в аль-Мухаррам посланцю Аллага (мир йому та благословення Аллага) було відкрито пізно (в останні роки його життя), і тому він не встиг багато поститися в цей місяць. Або в житті пророка Мухаммада (мир йому та благословення Аллага) виникали різні обставини (поїздки, хвороба тощо), які не дозволяли йому багато поститися в аль-Мухаррам».

Ібн Раджаб (хай обдарує його Аллаг своєю милістю) сказав:

«Існують розбіжності серед богословів з приводу того, який із заборонених місяців є найкращим.

Аль-Хасан аль-Басрі та інші ранні вчені сказали, що кращим із заборонених місяців є аль-Мухаррам. Низка вчених, що жили пізніше, також надали перевагу цій думці. Наводиться, що аль-Хасан сказав:

«Воістину, Аллаг почав рік із забороненого місяця (аль-Мухаррам) і завершив його також забороненим місяцем (Зуль-Хіджа). І після Рамадану немає такого великого місяця в році як аль-Мухаррам».

Через сувору заборону цього місяця раніше він називався місяцем Аллага аль-Асамм (в перекладі з арабської мови – «глухий» або «закоркований»).

Імам ан-Насаі навів хадіс від Абу Зарра (хай буде задоволений ним Аллаг), який сказав:

«Я спитав пророка (мир йому та благословення Аллага): «Яка частина ночі найкраща? І який місяць найкращий?» Посланець Аллага відповів: «Найкраща частина ночі – це її середина, а найкращий місяць – місяць Аллага, який ви називаєте аль-Мухаррам».

Переваги дня Ашура

З особливостей місяця аль-Мухаррам те, що в ньому присутній день Ашура, а згідно Сунни цей день рекомендується проводити у пості. Ашура є десятим днем цього місяця. Наведемо деякі хадіси, які вказують на перевагу цього дня:

1 - Ар-Рабайа бінт Муаввіза (хай буде задоволений нею Аллаг) сказала:

«В середні дня Ашура Пророк (мир йому та благословення Аллага) відправив людину до поселень ансарів зі словами: «Хто сьогодні не постує, нехай утримається від їжі та питва до кінця дня, а хто постує зранку, нехай продовжує піст». Після цього ми постували і наказували постувати нашим дітям. Ми робили їм іграшки з фарбованого хутра, і якщо хтось починав плакати, бажаючи поїсти, ми давали йому цю іграшку до тих пір, поки не наставав час розговіння»

(Аль-Бухарі, 1960)

2 - Повідомляється, що Ібн Аббас сказав:

«Пророк прибув до Медини і побачив, що іудеї постують в день Ашура. Він спитав їх: «Що це?» Вони відповіли: «Це великий день! Саме в цей день Аллаг врятував синів Ісраїля від їхнього ворога, і Муса почав постувати в цей день». Тоді Пророк (мир йому та благословення Аллага) сказав: «Я більш близький до Муси, ніж ви!» Потім він постував і наказав тримати цей піст»

(Аль-Бухарі, 2004)

3 - Повідомляється, що Ібн Аббаса спитали про піст в день Ашура, на що він відповів:

«Мені не відомо, щоб посланець Аллага (мир йому та благословення Аллага) постував в який-небудь день через його перевагу над іншими днями, окрім цього дня, або в якийсь місяць через його перевагу над іншими місяцями, окрім Рамадану»

(Муслім, 2718)

4 - Повідомляється, що Абу Катада (хай буде задоволений ним Аллаг) сказав:

«Посланець Аллага(мир йому та благословення Аллага) сказав: «Хто постує три дні щомісяця и протягом Рамадану, той наче постійно буває в пості. За піст в день Арафата я сподіваюсь, що Аллаг зітре гріхи попереднього року та наступного, а за піст в день Ашура я сподіваюсь, що Аллаг зітре гріхи попереднього року»

(Муслім, 2803)

Просимо Аллага пробачити наші гріхи, скоєні в минулому, і просимо в Нього допомоги та сприяння у вчиненні благих справ у майбутньому.

Підготовлено редакцією сайту «Чому Іслам?»

Українська версія підготовлена редакцією сайту www.amu.org.ua

[1] – Нуфаі ібн аль-Харіс. Абу Бакра – це його кунья. Шановний читачу! Не плутайте його з найвідомішим і найкращим сподвижником Пророка, صلى الله عليه وسلم, Абу Бакром.