Життєві принципи

Хвала Аллагу, Господу світів, Милостивому, Милосердному, Царю Судного дня. У нього ми просимо прощення за ніша гріхи, його ми звеличуємо і на нього покладаємось, і до нього наше повернення. Воістину, кого Аллаг (Святий Він та Великий) поведе прямим шляхом, того ніхто не зможе збити з прямого шляху. Кого ж Аллаг (Святий Він та Великий) введе в оману, то не знайдете йому наставника. Мир та благословення кращому з людей, Мухаммаду (мир йому та благословення Аллага), і всім тим, хто пішов за ним до Судного Дня.

О ті, які увірували, бійтеся Аллага (Святий Він та Великий) належним чином, і не полишайте цей світ інакше як будучи мусульманами.

О ті, які увірували, бійтеся Аллага та говоріть правдиве слово. Аллаг пробачить вам ваші гріхи та виправить ваше становище. Воістину, той, хто кориться Аллагу та його посланцю матиме великий успіх.

О ті, які увірували, Аллаг (Святий Він та Великий) створив людину, поселив її в цьому світі і повідомив їй про цінності цього світу; і повідомив про існування Майбутнього життя, вічного, безкінечного; і розповів, наскільки Майбутнє життя важливе для людини. Якщо поставити на ваги це та Майбутнє життя, то, безперечно, Майбутнє життя переважить. Всевишній Аллаг послав Коран та послав Посланця (мир йому та благословення Аллага) як вчителя та приклад. Аллаг (Святий Він та Великий) в Корані для кожного з нас описав, наказав, заборонив все, що цінне для Нього. І ці цінності пророк Мухаммад (мир йому та благословення Аллага) реалізував у житті і показав нам, як їх зберігати та берегти. Також Всевишній Аллаг (мир йому та благословення Аллага) заборонив все, що огидно для Нього, і те, що приведе людину до гніву Всевишнього Аллага і до вічної кари.

Посланець Аллага (мир йому та благословення Аллага) на власному прикладі показав, як слід берегти цінності Аллага і як не порушувати права Всевишнього Аллага. Посланець Аллага в хадісі, який передає Муаз ібн Джабаль (хай буде задоволений ним Аллаг), спитав його:

«Муазе! Чи знаєш ти, які обов’язки рабів перед Аллагом і які обов’язки Аллага перед його рабами?» Тоді Муаз ібн Джабаль (хай буде задоволений ним Аллаг) сказав: «Аллаг та Його Посланець знають краще». І Посланець Аллага (мир йому та благословення Аллага) відповів: «Обов’язком кожного раба перед Аллагом є те, щоб він поклонявся Йому і не додавав Йому рівних. І обов’язок Аллага, яким Він сам себе зобов’язав перед рабами, зі Своєї справедливості, не карати того, хто не додавав Йому рівних і поклонявся Йому Одному»

Ці речі, цінності Аллага та Його заборони, можна назвати принципами людини. У кожної людини має бути принцип, який вона ніколи не порушує. Інакше кажучи, це шаріат, який вона виконує, і закони Аллага, які вона втілює у життя. Як у людини, у неї є принципи, які вона ніколи не порушує. Принципи є навіть у не мусульман. Людина живе за принципом. Вона знає, що добре, що погано, і не порушує цей принцип. Але принципами мусульман є закони Аллага. Халяль – це дозволено, харам – це заборонено. Це наші принципи, які ми ніколи не повинні порушувати, і вони повинні бути вищі за все. Принципи, які не нехтуються, принципи, які не порушуються. У кожного мусульманина має бути це розуміння.

Що ми маємо на увазі під принципами? Аллаг (Святий Він та Великий) каже, що звеличення цінностей Аллага є проявом богобоязливості. І той, хто звеличує Аллага, цінності Всевишнього Аллага, неодмінно знайде благо. Благо в чому? Благо в цьому світі та в Майбутньому житті.

Найголовніший та основний принцип в житті віруючого

Виражається в хадісі Муаза ібн Джабалая, в якому сказано поклонятися Аллагу і не додавати йому рівних. І основний принцип мусульманина та Ісламу – це Єдинобожжя. Іслам тримається на Єдинобожжі. Коли людина кориться, поклоняється, звертається, покладається та сподівається лише на Всевишнього Аллага. І нарівні з Аллагом ні до кого не звертається, нікому не поклоняється, ні на кого не сподівається. Це виражається в словах шагади. Першим стовпом Ісламу є слова шагади. І мусульманин стає мусульманином, коли він щиро, від серця промовляє слова шагади:

أَشْهَدُ أَنْ لاَ إِلَهَ إِلاَّ اللَّهُ وَ أَشْهَدُ أَنَّ مُحَمَّدًا رَسُولُ اللَّهِ

«Ашгаду алля іляга ілляЛлаг, ва ашгаду анна Мухаммадан расулюЛлаг»

Його принципом є – я поклоняюсь Єдиному Аллагу і не додаю Йому рівних. І тим, за ким я йду, прикладом  для мене, є Мухаммад (мир йому та благословення Аллага). Який є рабом та посланцем Аллага (Святий Він та Великий).

Наступний найголовніший принцип в житті мусульманина – це молитва, це намаз

Він ніколи не зраджує свої принципи, ніколи не полишає свою молитву. Молитва настільки важлива в житті мусульманина, що часом він навіть не розуміє всієї її ваги.

Аллаг (Святий Він та Великий), як про це сказав Посланець Аллага (мир йому та благословення Аллага), в Судний День перше, що спитає у раба, найпершим запитанням буде: «Де твоя молитва?» У тебе є твоя молитва або ні? У тебе є твої намази, з якими ти прийшов, або ні? Якщо відповіддю людини буде: «Так». Тоді Аллаг (Святий Він та Великий) скаже подивитися на його молитву. Якщо десь вона була недійсна, неповноцінна, то подивитися на його додаткові молитви, добровільні додаткові молитви, які разом зроблять молитву людини повноцінною. І лише після цього Аллаг (Святий Він та Великий) буде дивитися на те, чи давала людина закят, чи зробила хадж, чи ставилася добре до своїх батьків, чи пила та їла халяль або харам. Це все буде потім. Найперше – це молитва. Уявіть, якщо людина прийде в Судний День до Аллага (Святий Він та Великий) без молитви, то Аллаг на неї навіть дивитися й розмовляти не буде. Аллаг (Святий Він та Великий) не буде дивитися на діяння людини.

В іншому хадісі Посланець Аллага (мир йому та благословення Аллага) каже:

«Молитва для людини – це нур»

Це світло, це її доказ і це її спасіння в Судний День. Світло чого? Світло її душі в цьому світі. Це її щастя та її світло в Судний День, коли навколо буде морок. Це її світло над Сиратом, коли вона буде проходити і бачити світло,і її доказ в Судний День перед Аллагом (Святий Він та Великий), що вона була з покірних Йому. Це її порятунок в Судний День.

Посланець Аллага (мир йому та благословення Аллага) сказав, якщо людина в Судний День прийде без молитви, то у неї не буде світла. У неї не буде світла навіть в цьому світі. Її душа настільки стиснута, їй настільки важко живеться навіть в цьому світі,що вона не бачить щастя. Це те про що говорить Аллаг (Святий Він та Великий) в Корані:

وَمَنْ أَعْرَضَ عَن ذِكْرِي فَإِنَّ لَهُ مَعِيشَةً ضَنكًا وَنَحْشُرُهُ يَوْمَ الْقِيَامَةِ أَعْمَى

«А той, хто відвернеться від Мого нагадування, той матиме важке життя, а в День Воскресіння Ми піднімемо його сліпим!»

(20:124)

Ось такий результат. Всевишній Аллаг (Святий Він та Великий) вже в цьому житті показує людині її існування без молитви. Це відсутність світла, немає в неї радості в душі. Скільки б вона не мала благ цього світу, вона не бачить радості в цьому. І навіть можна визначити за обличчям, молиться людина або ні. У людини, яка молиться, видно нур, видно світло на обличчі. І у тої, яка не молиться, також видно. І Посланець  Аллага (мир йому та благословення Аллага) каже:

«І не буде у неї доказів, вона нічим не зможе аргументувати, захиститися від кари Аллага, і не буде для неї порятунку»

З ким же вона буде? Вона буде з Фараоном, вона буде з Гаманом, вона буде з усіма мушріками, багатобожниками, яких Посланець Аллага (мир йому та благословення Аллага) згадував в хадісах.

Посланцю Аллага (мир йому та благословення Аллага) Аллаг наказав звершувати молитву не на землі, а на небесах приписав звершення молитви. Немає жодного поклоніння, яке б мусульманин звершував п’ять разів на день. Немає такого поклоніння, яке б для нього було обов’язковим. Закят він дає один раз на рік, піст він тримає один раз на рік, хадж робить раз у житті, лише молитву він звершує п’ять разів на день. І коли ми кажемо про порушення принципів, то мусульманин - він не той, хто заради дуньї, заради насолод мирського життя може пожертвувати своєю молитвою. Молитва для мусульманина має бути на першому місці. Решта має почекати осторонь. І коли людина, починаючи молитву, каже такбір «Аллагу Акбар!», наче вона говорить: «Весь світ позаду, ось, Аллаг, я перед тобою». Решта нехай зачекає, тільки не Аллаг (Святий Він та Великий).


В нашій місцевості буває зимовий час, коли молитви близько одна до одної і дуже рано настають. Не встигаєш почитати одну молитву, як настає час наступної молитви. І цей проміжок часу для кожного з нас – це випробування на його правдивість перед Аллагом (Святий Він та Великий). Чи пожертвуємо ми своєю молитвою заради роботи, заради якихось інших занять, заради бізнесу. Або ж для нас молитва буде на першому місці? Тому що полишення молитви – один з найтяжчих гріхів, і більшість вчених сказали про куфр людини, яка полишає молитву.
Аллаг (Святий Він та Великий) говорить про людей, які прийшли після віруючих.

فَخَلَفَ مِن بَعْدِهِمْ خَلْفٌ أَضَاعُوا الصَّلَاةَ وَاتَّبَعُوا الشَّهَوَاتِ فَسَوْفَ يَلْقَوْنَ غَيًّا

«Змінили їх нащадки, які перестали молитися й пішли за своїми ницими бажаннями. Вони прийдуть до загибелі!»

(19:59)

Після цих віруючих прийшли покоління, які перше, що втратили – це свою молитву

 Вони полишили свою молитву і пішли за своїми пристрастями. Їхній результат – вони опиняться у збитку. Збитком для них буде вогонь та покарання. Аллаг каже, що вони заради своєї пристрасті, уподобань, гри, роботи, занять, зустрічей пожертвували своїми молитвами. Перше, що людина полишає з релігії – це молитва. І особливо взимку, коли між молитвами короткий проміжок часу, часто можна зустріти людину, яка читає молитву в останній момент, коли вже вийшов час, або всі молитви об’єднує і читає їх ввечері. Це ті люди, у яких немає виправдань. Це не ті люди, про яких Посланець Аллага (мир йому та благословення Аллага) сказав в хадісі:

«Хто забув про молитву або проспав її, то спокутою тому буде звершення цієї молитви, щойно він згадає про неї»

А це саме той, хто знав про настання молитви і працював, був зайнятий зустрічами, справами. Але найгірший той, хто читає молитву лише тоді, коли поруч з ним є людина, яка спонукає його, але якщо поруч немає того, хто нагадує, то він не молиться. Наче він згадує про Аллага лише тоді, коли бачить людей, які моляться, але якщо він їх не бачить, то забуває про Аллага.

Аллаг же (Святий Він та Великий) говорить:

«І хто сподівається на зустріч із Господом своїм, то нехай робить добрі справи…»

(18:110)

Молитва в наш час особливо важлива, оскільки навколо дуже багато фітни та спокус. Порятунком для людини, її віри є молитва. Чому молитва? Тому що вона буде порятунком для неї в Судний День і в цьому світі. Аллаг (Святий Він та Великий) наблизить сонце настільки близько до людини, що не буде іншого затінку, окрім як від трону Всевишнього. І Посланець Аллага (мир йому та благословення Аллага) згадав сім категорій людей, яких Аллаг (Святий Він та Великий) сховає в цьому затінку. І одна з них, це ті, чиї серця були прив’язані до мечетей. А саме до молитов.

Спитай себе, як часто і коли ти згадуєш про молитву. Є люди, які очікують часу молитви. І вони попереджають всіх, що скоро молитва і треба лишити роботу. Вони чекають азану, або, не дочекавшись азану, йдуть в мечеть, готуються до молитви. Є люди, які, коли настав час молитви, кажуть: «Зараз, зараз». А для декого взагалі покарання прихід часу молитви. Вони шкодують, що знову доводиться полишати роботу через молитву. Або вони кажуть: «У мене зустріч». Де твій принцип в житті? Чи є для тебе в житті щось цінніше твоєї роботи, твоїх занять, твоїх тренувань, твоїх ігор? Якщо так, то це повинна бути в першу чергу молитва. Адже Аллаг (Святий Він та Великий) говорить в Корані:

يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا لَا تُلْهِكُمْ أَمْوَالُكُمْ وَلَا أَوْلَادُكُمْ عَن ذِكْرِ اللَّهِ

«О ви, які увірували! Нехай не відвертає вас майно ваше та діти ваші від згадування імені Аллага»

(63:9)

Нехай ані ваше майно, ані ваші діти, ані ваші справи, ані ваш бізнес, ані ваші зустрічі не відволікають вас від згадування Аллага. Адже якщо людина вчинить так, то як каже Аллаг, буде їй болісна кара.

У мусульманина є принципи в його житті, які він ніколи не порушує. Ці принципи – це те, що Аллаг наказав, і те, що Аллаг заборонив. Він має жити за цими принципами, він не повинен бути подібний до того, у кого нічого немає.

Що ж спонукає людину зрадити своїм принципам у житті, або, інакше кажучи, порушити накази Всевишнього Аллага, або зробити щось заборонене, або полишити те, що Аллаг наказав робити? Це його жага, жага до накопичення, до заробітку, жага влади, жага перемоги, пристрасть до жінок, жага до краси. Нафс, душа людини, завжди прагне краси цього світу. І людина порушує закон Аллага, коли ставить свої пристрасті вище за веління Всевишнього.

Посланець Аллага (мир йому та благословення Аллага) казав:

«Воістину, проткнути голову залізною голкою краще, ніж доторкнутися до жінки, на яку у вас немає прав»

Ще Пророк сказав:

«Я не вітаюся за руку з жінками»

Це принцип. Посланець Аллага (мир йому та благословення Аллага) ніколи не вітався за руку з іншими жінками. Що ж сьогодні спонукає нас порушувати цей принцип? Страх опинитися в незручному становищі, або суспільство нас змушує, або певне коло – і ми потискаємо руку жінці.

Що змушує людину порушити принцип чесності? Коли ми уклали договір, взяли в борг або уклали торгівельну угоду – що нас змушує в такий ситуації порушити цей принцип чесності та справедливості? Повернути вчасно борг, або, якщо не повернути, то знайти підхід до серця того, у кого ти взяв в борг, та попросити відстрочку. Що нам сьогодні заважає бути чесними в торгівельних угодах? Що? Лише наш нафс, лише наше бажання отримати більше, отримати для себе зиск. Я сьогодні не виконав умови торгівельної угоди, обманув, шукав хитрощі, взяв в борг і не повертаю. Хто отримує від цього користь? Лише той, хто не виконує. І він жертвує цим принципом. І коли він жертвує цими принципами, то подібний до того, хто знімає з себе одяг, один за одним. Одягом віруючого є його моральність, ахляк, його релігія. Якщо він порушує якийсь принцип з цієї релігії, то він знімає одяг, і він більше його не одягне. Той, хто обманув один раз і не покаявся, обмане знову. Той, хто взяв в борг і не повернув, знову так вчинить. Той, хто не виконав свої зобов’язання в торгівельній угоді, повторить це. Той, хто пропустив молитву, пропустить її знову. Той, хто торкнувся жінки, знову зробить це. І настане момент, коли людина лишиться оголеною, тому що немає нічого з цінностей в її житті, в її релігії. Вона не берегла їх і знищила їх.

Настає час виплати закята, піст в місяць Рамадан, і починається боротьба з нафсом, зі своїми пристрастями. Людині шкода виплатити, вона бореться з собою, але якщо вона виплатить один раз, другий, то далі їй буде легше. Лише раз проявивши свою скнарість, вона далі не зможе приборкати свій нафс.

Тому мусульманин не зраджує своїм принципам. Таким був Посланець Аллага (мир йому та благословення Аллага), його принципи – це не те, що йому диктувало суспільство, ні, його принципи – це те, що наказав та заборонив Аллаг. Якби сьогодні комусь запропонували те, що запропонували Посланцеві Аллага (мир йому та благословення Аллага), то одиниці втримались би. До нього прийшли, коли він закликав до Ісламу, і сказали:

«Ми тебе одружимо з найгарнішою жінкою, ми тобі дамо багатство, дамо тобі будь-яку посаду, лише облиш те, до чого ти закликаєш»

 Посланець Аллага сказав:

«Покладіть мені в праву руку сонце, а в ліву місяць – я не відмовлюсь!»

Він не порушує свої принципи, він не порушує закони Всевишнього Аллага. Для нього це пріоритет – бути відданим завіту Аллага (Святий Він та Великий), бути відданим договору, який людина уклала з Аллагом.

І нехай кожен з нас спитає себе, чи відданий він завіту Аллага (Святий Він та Великий). Бійтеся Аллага в своїх молитвах. Намаз звершується тому, що Аллаг приписав, а не тому, що роботодавець зобов’язує, або просто за компанію з мусульманами, або тому, що «я не укладу угоду, якщо побачать, що я не читаю намаз». Бійтеся Аллага (Святий Він та Великий). Ваш ризк – наслідок ваших молитов та ваших дуа.

І запам’ятайте слова Посланця Аллага (мир йому та благословення Аллага):

«Між кожними молитвами Аллаг (Святий Він та Великий) пробачає людині її гріхи»

Скільки ми грішимо? Вдень та вночі. Спокутою людини за її гріхи є молитва. Не нехтуйте молитвою. Аллаг каже:

حَافِظُوا عَلَى الصَّلَوَاتِ وَالصَّلَاةِ الْوُسْطَى

«Звершуйте молитви належно і, особливо, середню молитву»

(2:238)


Аллаг говорить оберігати молитви, берегти їх, не порушувати їх, звершувати вчасно, не полишати молитви. І особливо середню молитву. Більшість вчених сказали, що це молитва ‘аср.

Я прошу Аллага (Святий Він та Великий) пробачити наші гріхи, як явні, так і приховані. Я прошу Аллага зробити нас непохитними в нашій релігії. Я прошу Аллага навчити нас нашій релігії та дати нам правильне розуміння.

 

П’ятнична проповідь,

Шейх Сулейман Хайруллаєв

Українську версію підготовлено редакцією сайту